Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: BKDS ile ilgili;

BKDS ile ilgili; 27 Kas 2016 21:34 #209

• cihansahin
  • cihansahin Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 72
  • Teşekkür Sayısı: 10
  • Başarı: 0
Avuç içi okuma sistemi 01.01.2017 e kadar tüm nufüs müdürlüklerine kurulmuş olacak.. Tabiki başkent güvenlik yapıyor. Çipli kimliklere avuç içi okutularak sahip olabileceksiniz... :))) bize kaçış yok:))
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

BKDS ile ilgili; 29 Kas 2016 23:47 #210

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Takip eden var mı bilmiyorum ama yasa tasarısı 38.maddeye kadar geldi. Araya başka bir şey girmezse bu hızla 1 haftaya kadar bitecek.

Yani yönetmelik vs. için fazla vakit yok. Bu konuda hızlı hareket edilmesi gerekiyor. MEB'in elinde hazır bir yönetmelik bile olabilir ve her zaman olduğu gibi daha kimse ne olduğunu anlamadan bir sabah uyandığımızda yayınlanmış yeni yönetmelikle karşılaşabiliriz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

BKDS ile ilgili; 30 Kas 2016 02:47 #211

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Önümüzdeki süreci zamansal, yasal zamansal, yeni yönetmelik, anayasa mahkemesi süreci, vb. Birçok açıdan değelendirmek zorundayız...

Ben kendi açımdan tahmin ettiğim süreci açıklamak istiyorum(eğer ülkemizde 15 Temmuz da yaşanan gibi, yada benzeri “akıl dışı” bir saldırı ve onun ardından gelen süreçler olmazsa... ve bu ülkenin hiçbir insanı bu süreçleri haketmiyor)...

Öncelikle; 3 kısma ayrılmış kanun tasarısının 1. Kısmı mecliste oynaylanmıştır. 1. Kısım bizi de ilgilendiren maddeleri kapsamaktadır. Önümüzdeki hafta “veya” haftalar diğer kısımlar ve bu kısımlar içerisindeki maddeler görüşülecek ve oylamaya sunulucaktır... 405 sıra sayılı kanun, aynı zamanda bir torba kanun olduğu için; yani torba kanun bizim ile hiç alakası olmayan bazı kanun tasarılarını da kapsadığı ve bunlar meclite görüşülüp, kabül edilene kadar geçecek süre ve süreç belirsiz...

Gerçek şudur ki; bazı değişiliklerde olsa, önümüzdeki 1-2 ay içerisinde bizi ilgilendiren maddeninde kabül edildiği, 405 sıra sayılı kanun tasarısının; kanunlaşarak resmi gazetede yayınlanmasını beklemeliyiz...

Yani önerge ile TBMM Genel Kurulunda kabül edilen ve bizi de ilgilendiren kanun maddesi, tüm çıplaklığıyla karşımıza çıkacaktır...

Olağanüstü durum olmazsa manzara “üç aşağı beş yukarı” budur...

Şimdi; önerge sonrası kabül edilmiş kanun maddesi iyi okunmalıdır... yani ilgili madde üzerine hem MEB, hem kurumlar, hem “destek eğitim” alanlar, hemde onların yasal koruyucuları; “kendileri için en iyi olanı” isteyecektir...

yasa açıktır, taraflar bellidir...

bazen bir veliyiz,aynı zamanda ÖERM lerde çalışan; bazen bir bakanız, aynı zamanda yasal koruyucusu olduğumuz kişinin ÖERM lerde “sağlıklı” “destek eğitim almasını isteyen... bazen MEB iz, bazen kurum sahibi... bazen “destek eğitim” alan insanlarız, bazen dışarıdan bakan herhangi biri...

bence bu kanun maddesi ençok engellilere zarar verecektir, sonra ailelere ve kurumlara. eğer “biz” birleşmezsek...

yani taraflar ortadır...

iç içe geçen bir sürü süreç yaşanacaktır. Ama ne olursa olsun Anayasa Mahkemesine başvuru önceliklerden biri olmalır...

ama madem gerçeklik; Anayasa Mahkemesi süreci bir şekilde başlasa bile 01/09/2017 tarihinden önce sonuçlanacağı meçhuldür. Belirtilen tarihten önce olumlu(ki benim düşüncem budur) yada olumsuz karar çıkması hepimizi “rahatlatacaktır”. olumsuz bir durumda “uluslararası sözleşmeler” gereği başka hukuki süreçler mutlaka başlatılacaktır.

Ben “şeytanın avukatı “ olayım. Anayasa Mahkemesi belirtilen tarihe kadar olumlu bir karar almazsa yada belirtilen tarihe kadar karar alamazsa; karşımıza, verilen önerge ile birlikte “yeni kanun maddesi” çıkacaktır...

Kanun maddesine göre;

1-Uygulama tarihi,

2-Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi “veya” Kameralı Görüntüleme Sistemi,

3-Kanuna aykırı olmamak kaydıyla, bunlara ilişkin “çıkarılacak yönetmeliğin” MEB tarafından hazırlanması.

İlgi alanlarımızın bu başlıklar olması gerektiğini düşünüyorum...

1-Uygulama taihi konusunda, olağandışı bazı kararlar alınmaz ise; yapılacak çok fazla şeyin olduğunu düşünmüyorum...

2-Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi “veya” Kameralı Görüntüleme Sistemi konusunda, bizim sektörümüz için en uyglanabilir “sistemi” tartışmalı, ve çoğunluğun istediği olmalıdır... burada MEB in bir kaybı yoktur. hangi sistem gelir ise gelsin; MEB te bazı kişiler, sayın vekilinde dediği gibi “akçeli işlere” girmediyseler, bu konuda çoğunluğu zorlama hakları yoktur...

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemleri “genel” olarak; 4 biyometrik kimlik unsurunu veri alıyor.

A-yüz tanıma,
B-iris tanıma,
C-parmak izi tanıma,
D-avuç içi damar tanıma.

Benim bazı fikirlerim var bu konuda, ama sektörümüzün her ayrıntısı ile tartışması gerektiğine inanıyorum...

3-bu sistemlerin uygulanabilmesi ve “kimse zarar etmeden”, varlığını sürdürebilmesi için, yeni yönetmeliğe nasıl şekil verebiliriz?

Bu konuda, bir çok başlıkta bir çok fikir var... MEB in öncelikle bizi dinlemesi, yada kendimizi nasıl dinlettirebileceğimizi tartışmalı ve belli verilere ulaşmamız gerekir...

süreç ile ilgili daha önce bu fikirlerimi ifade etmiştim. "güme" gitmesin diye, kendi yazdığını; kopyalıyıp-yapıştıran biri olmak zorunda kaldım...

BKDS ile ilgili; 30 Kas 2016 09:27 #212

• umutcan5656
  • umutcan5656 Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 33
  • Teşekkür Sayısı: 2
  • Başarı: -10
toplam 85 madde 50.maddye kadar gelindi.uygulama tarihi ne zaman arkadaşlar cevaplar mısınız lütfen?

BKDS ile ilgili; 30 Kas 2016 10:54 #213

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
Anayasa mahkemesi diye söylenip duruyorsunuz. Hukuk bilgisiyle mi söylüyorsunuz? Biyometrik doğrulama, yüz tanıma, ses tanıma gibi sistemi anayasa mahkemesinin iptal gerekçeleri sizce ne olabilir? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Devlet verdiği parayı denetlemek istiyor. Öyle yada böyle bir kontrol mekanizması koyacak.

Bu sisteme karşı çıkma gerekçelerini temel olarak 4 başlıkta toplayabiliriz.
1. Kuruma öğrenci gelmediği için artık haram para alamayacak olanların karşı çıkması. (Beter olsunlar)
2. Sistemin öğrencilerin engelleri dolayısıyla kullanılamaması.(Otizimli öğrenciye el bastırmak kolay olmayacaktır)
3. Velisiyle birlikte gelemeyen küçük yada farklı bir durumu olan çocukların sistemi kullanamaması.
4. Planlanan saatte öğrencinin kuruma gelmemesi. (Hastalık durumu, velinin canı o gün gelmek istememesi, öğrencinin yazın tatile gitmesi gibi kurumun elinde olmayan sebepler)

Yukarıda yazdığım 1. Maddeyi geçiyorum. 2. Madde için kamera yada yüz tanıma sistemi getirip çözerler. 3. Madde içinde bir çözüm yolu bulunur.

Ancak 4. Madde sıkıntılı bir madde. Bu yazdığım son maddeye bir çözüm bulunması için çalışmak gerekiyor.

BKDS ile ilgili; 30 Kas 2016 15:25 #214

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
dengeegitim yazan:
Anayasa mahkemesi diye söylenip duruyorsunuz. Hukuk bilgisiyle mi söylüyorsunuz? Biyometrik doğrulama, yüz tanıma, ses tanıma gibi sistemi anayasa mahkemesinin iptal gerekçeleri sizce ne olabilir? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Her ne kadar son zamanlarda AB'ye posta koyuyor olsak da hukuk sistemimiz hala AB müktesebatına bağlı. Yani onlar için geçerli olan hukuki gerekçeler bizim için de öncelikli olarak geçerli.

Ha, bizim devlet ve anayasa mahkemesi bunu ipler ya da iplemez o ayrı konu.

AB'nin yerleşik uygulamasında en erken 12 yaşından sonra biyometrik kimlik doğrulamasının kullanılması öneriliyor.

Biyometrik kimlik doğrulamanın, gerek parmak izi, gerek diğer yöntemlerle yaş küçüldükçe güvenilirliğinin azaldığı, uygulamanın zorlaştığı konusunda bir sürü çalışma var. Hatta bu yüzden bazı ülkeler çocuklarda biyometrik tanılamanın bir kaç yılda bir yenilenmesini öngörüyor.

Kamera tabanlı biyometrik uygulamalarla bunlar aşılabilir mi? Çok kolay değil. Çocuklar büyür ve yüz yapıları değişir.

Elbette anayasa mahkemesi çok uzun soluklu ve muhtemelen olumsuz sonuçlanacak bir süreçtir. Bu arada akan sular çok şeyi değiştirir, olan olur, biten biter. Ama denenebilir bir yol mu dersek, denenebilir.

Burada engelli kişilerin biyometrik tanılamasının yaratacağı sorunları dile getirmiyorum bile. O da ayrı bir konu.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

BKDS ile ilgili; 30 Kas 2016 15:26 #215

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
umutcan5656 yazan:
toplam 85 madde 50.maddye kadar gelindi.uygulama tarihi ne zaman arkadaşlar cevaplar mısınız lütfen?

Uygulama tarihi belli arkadaşım. 1 Eylül 2017.

BKDS ile ilgili; 30 Kas 2016 16:54 #216

• purple
  • purple Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 12
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: 0
kimseye bilgiçlik taslamadan bildiklerinizi düşüncelerinizi paylaşıyorsunuz.bu sitede aklı başında yazan birkaç kişiden birisiniz.teşekkürler barışltd.
Son Düzenleme: 30 Kas 2016 16:56 yazan purple.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd
Sayfa oluşturma zamanı: 0.373 saniye
Sistem Kunena Forum