Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: BKDS ile ilgili;

BKDS ile ilgili; 01 Ara 2016 02:23 #217

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Sayın dengeeğitim; anayasa mahkemesi süreci ile ilgili sayın barışltd fikirlerini açıklamış, ve aynen kabül ediyorum...

Şöyle bir ek yapmak isterim; anayasa mahkemesi daha önce hastaneler ile ilgili kararında yasal düzenleme istemişti. Ama aynı zamanda bazı kriterler belirlemişti.

Bizi ilgilendiren, “önerge ile birlikte kabül edilen kanun maddesinin”; bir noktasının ucu açık bırakılmıştır.

kanun maddesi tarih ve “kimlik doğrulama” sistemi konusunda çok açıktır... ancak MEB in yönetmelikle düzenleme yapmasını sınırlamamıştır.

Başka bir deyiş ile MEB, çıkarılan kanun ile; istediği gibi yönetmelik yapabilir.

MEB in mevzuat dairesi mutlaka; taraf olduğumuz tüm uluslararası sözleşmeleri, daha önce verilmiş anayasa mahkemesi ve diğer mahkemelerin kararlarını inceleyecektir.

Ve kendilerinde bazı haklar olmadığını görecektir...

Ancak daha önce yazdım; bu alanda “işgüzar” çok...

ve biz nasıl bir yönetmelik çıkarılacağını bilmiyoruz...

Çıkarılacak yönetmeliğin; bizim ile ilgili kanun maddesine göre çıkarılacığı aşikar. Ancak çıkarılacak yönetmelik, dayanağını “bu kanun maddesinden” alarak; “kendi üstündeki” yasa, anayasa ve uluslararası “dayanakları” aşabilir mi?. Bence aşamaz.

“engelli bireylerin” “biyometrik verilerinin” alınması usulü bile, ulaslararası anlaşmalara, anayasa mahkemesi kararlarına ve açık kanun maddelerine göre belirleniyorsa; “MEB in yönetmelikle usül ve esaslar belirlemesi” cümlesi bile, hazırlanacak yönetmeliğin içeriğinden bağımsız olarak, sorunludur...

Böyle küçük bir ek yapayım dedim, belki hukuken yanılıyor olabilirim, bu konuda bilgisi olan kişiler mutlaka, doğru bilgiyi verecektir...

Sizin ifade ettiğniz dört maddelik içeriğin; 1. si ne kesinlikle katılıyorum...

Ancak; 2. ve 3. Maddelerin “çabucak bir şekilde“ çözülebileceğine inanmıyorum.
Daha doğrusu, ilgili kanun maddesine dayanılarak çıkarılacak yönetmeliğin, tüm tarafların “ortak aklı” ile çıkmadığı sürece; yazdığınız maddelerin bile, bayağı “uğraşı “ ile ancak çıkabileceğini düşünüyorum...

4. maddeniz, bu sektörün gerçek sorunlarına nasıl cevap verileceği ile ilgilidir... sanırım bu konuda da “armut piş, ağzıma düş” olmayacağına göre, “destek eğitim” verecek eğitimciden , telafi sistemine; haftalık dağılımdan, yıllık dağılıma bir çok isteğimizin, yeni yönetmelikte ne kadar yer bulacağıda belirsizdir...
Son Düzenleme: 01 Ara 2016 02:32 yazan egemenege. Sebep: imla
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BKDS ile ilgili; 01 Ara 2016 14:13 #218

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Derneklerin kendi aralarında sonra da bütün sektöre açık yapacağı toplantılarla çizilecek yol haritasını tartışmaya açmaları gerektiğine inanıyorum.

Süre kısıtlı.

Bütün sektöründe bu toplantılara katılmaları(tartışmaya) katılmaları gerekir.

Sonuçta akıl akıldan üstün.

BKDS ile ilgili; 02 Ara 2016 02:36 #219

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Hadi geçmiş olsun.

MEB yasası mecliste jet hızıyla görüşülüp, tüm maddeleri oylanıp tamamı yasalaştı.

Artık cumhurbaşkanının onayından sonra geri dönüş yok.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

BKDS ile ilgili; 02 Ara 2016 10:11 #220

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
MEB Geçen yıl kaldığı yerden devam edecek gibi geliyor bana.BKDS uygulama yönetmeliği fazla değişiklik yapılmadan aynen yayınlanacak ''kervan yolda dizilir'' misali.Şimdiye kadar geçen 10 yılda MEB bu yöntem dışında yeni bir stareteji gelişitiremedi. Mevcudu uygulayalım sonra gerek duyulursa değiştiririz fikrini uygulamalarda hep gördük.Ayrıca geçen yıldan beri sürdürülen yeni mevzuat çlışmaları(özel eğt.merk.yön bunun içinde)yapılacak değişiklikler de son aşamaya geldi.Kurum Müdürlerine ait yeni kriterler, alanlara göre yeni modül kıstlamaları, özellikle fizik tedavide kullanılan bazı cihaz ve materyallere yasak vb...konularını içeren yeni yönetmelik pek yakında yayınlanacaktır.Engelliler kanununda açıkça belirtilmesine rağmen MEB geçen 10 yılda Aile ve Sos.Pol.Bak.sorması görüşünü alması gereken hususları hep es geçiti yada iş olsun diye sordu.Buda başarısız uygulamaları getirdi.10 yılda Ortak akıl ürünü bir tane uygulama varmı? Bu sektör MEB engelliler kanunun çıkış ruhuna aykırı hareket ettiği sürece mahter marşı gibi ilerleyecektir.Teşekkürler...

BKDS ile ilgili; 08 Ara 2016 15:06 #221

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Kamera veya BKDS derken,otizm eylem planı,zam oranı...

Seans sayıları artacak mı? Birim ücret ne olacak? Zam ne olacak? Derken Kamera mı? BKDS mi?

Feci aksiyonu olan bir sektör. Sürekli adrenalin.Sürekli gerginlik.

Birileri değişik rantlar peşinde. Birileri bilgi peşinde. Birileri komplekslerinden kurtulma derdinde. Birileri liderlik peşinde. Birileri oyalama peşinde. Birileri değirmenine su taşıma derdinde. Kimileri hiçbir şey peşinde değil.Çünkü bilmiyor.Öğrenmiyor.

Birileri emek derdinde. Güzellik peşinde.

Sektörümüz ilginç...
Son Düzenleme: 08 Ara 2016 15:06 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, mkirilmaz, ozeltercih

BKDS ile ilgili; 08 Ara 2016 15:27 #222

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
İçinde olmasak eğlenceli bir sektör diyorsun. :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mkirilmaz, ozeltercih

BKDS ile ilgili; 08 Ara 2016 21:03 #223

• sertac
  • sertac Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 35
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: -1
Cumhurbaşkanımız meble ilgili khk yi imzaladı.artik bkds kesinleşmiş oldu.boylelikle bu sektörde bitmiş oldu.

BKDS ile ilgili; 09 Ara 2016 07:22 #224

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
  • Başarı: 4
sertac yazan:
Cumhurbaşkanımız meble ilgili khk yi imzaladı.artik bkds kesinleşmiş oldu.boylelikle bu sektörde bitmiş oldu.

Sektör DİMDİK AYAKTA :lol:
Sayfa oluşturma zamanı: 0.261 saniye
Sistem Kunena Forum