Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: öneri

öneri 02 Ara 2016 14:13 #1

• muharrem_21
  • muharrem_21 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 152
  • Teşekkür Sayısı: 18
  • Başarı: -1
yeni yapılacak yönetmelikte aşağıdaki iyileştirmeler kurumlarımız için iyi olacaktır.

1 – İnce motor becerisi olan bedensel engelli bireylerin eğitimlerinin fizytoterapi odasında verilmesi zorunluluğu kaldırılarak derse alan eğitmenin branşına uygun olan bireysel eğitim odalarındada verilebilsin.
2 – Kurumlarımızda uygulanan destek eğitim proramlarının eğtim personeli ve eğitim odası aynı olmasına rağmen ayrı ayrı program alınmasını gerektiren düzenlemenin yönetmelikle değiştirilerek öğretmeni ve eğitim odası aynı olan örneğin; zihinsel ve yaygın gelişimsel bozukluklar programlarının birleştirilerek tek program olarak uygulanması şeklinde düzenlemenin yapılması.
3 – İki veya daha fazla engele sahip bireylerin eğitim seans sürelerinin düzenlenmesi. Örneğin; zihinsel ve bedensel engelli bireylerin aylık eğitim saati bedensel için dört zihinsel için dört seans olarak verilmektedir. Bunun düzenlenerek her engel için sekiz seanslık eğitim verilmesi bu bireyler için çok daha faydalı olacaktır.
4 – Bireylere verilen eğitimlerde ayda en az iki seansını zorunlu personelin vermesi gerekiyor. Ancak aylık olarak verilen eğitimlerde 6 seansını verdiğimiz birey son bir veya iki seansına gelemediği zaman ve bu seanslar zorunlu personelin alması gereken seanslar ise diğer verdiğimiz seansların girişi yapılamıyor ve verilen eğitimin ödeneği alınamıyor. Ayda iki seans yine zorunlu olabilir fakat onaylamada eğer zorunlu personel derse girememiş veya birey eğitime gelmemiş ise diğer altı seansın ücreti ödenebilsin.
5 – Bireylere verilen eğitimlerde modül süreleri belirlenmiştir. Söz konusu sürelerin bu bireylerin gelişimi için uygulanabilir bir yöntem olmadığını belirtmek isteriz. birayde fayda sağlama ihtimali uzun sürebilen modüller vardır. Ramların bu konuda yetkili kılınması ve birey için uygulanabilecek modüllerin süre kısıtlaması olmaksızın uygulanması daha faydalı olacaktır
6 -Bireylere verilen eğitim yılda 96 seanstır. Bu eğitim ayda 8 seanstır. Seansların yıllık olarak hesaplanması ama eğitimin 12 ayda değilde 9 veya 10 ayda verilmesi öğrencilerin gelmediği dönmelerin telafisi için çok uygun olacaktır.
Son Düzenleme: 02 Ara 2016 14:14 yazan muharrem_21.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

öneri 02 Ara 2016 17:32 #2

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
sn muharrem bey iyi niyetle bir kaç öneri yazmışsınız ama gördüğüm kadarıyla olumlu ya da olumsuz tepki yok. reytinginizi arttırayım isterseniz.
madde 1: dernek ya da dernekler en basit konu olan, zaten ücretsiz olan özel özel eğitimde yüzde 3 ücretsiz kontenjanını yıllardır kaldırtamamışsa ve kaldırtamadığı gibi bu anlamsız kontenjan daha da sertleştirildiyse iyimser olmanın bir gereği yok, "bekle gör"den başka da yapacak bir şey yok. o nedenle nesnel durumlar karşısında nesnel tavırlar almaya bakın.
madde 2: bkz madde 1
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

öneri 02 Ara 2016 17:42 #3

• gibbon1
  • gibbon1 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 68
  • Teşekkür Sayısı: 26
  • Başarı: 1
Gercekten ucretsiz yapilan bir isin icinde yuzde 3 gibi sacmalik varken ne desek bos...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

öneri 02 Ara 2016 19:57 #4

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
% 3 e bende aşırı karşıyım Ama MEB Özel okul açarken bütün okullara şart koşmuş.İşine gelen açsın işine gelmeyen açmasın demiş.Sadece reh.merk özgü bir kanun değil.Hepsinde var.

KDV+Vergi+Stopaj+peşin vergi+SGK+MTV+DAMGA VERGİSİ+Muhasebeci Deveyi zaten hamuduyla geri aldın Kalanıda ücretsize al,diğerlerini saymıyorum bile.

Gerçekten mukavemeti güçlü bir sektörüz !!!

öneri 02 Ara 2016 19:59 #5

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
sayın muharrem arkadaş;

görüşleriniz gayet iyi. fakat biz 8 saatin ücretini alıp çocuğa (veliden para alamayacağımızı bildiğimizden) fazla fazla ders veriyoruz. Örneğin; çarşamba - cumartesi kuruma getirdiğimiz öğrencimize 4+4 zihin ve bedensel seansları aya dengeli olarak dağıtmaya çalışmıyoruz. her geldiğinde 1 saat zihinsel 1 saat bedensel seanslarını verip gönderiyoruz. Ayın bazen 5 haftaya yakın olduğu zamanlarda 20 saate yakın ders veriyor yine 8 saatin ücretini alıyoruz. bu kurumumuz büyük olduğundan ve çalışan öğretmen sayımızın fazla olduğundan yapılan bir uygulama.

fazla dersleri ister öğrenciye idealist olarak verdiğimizi ister sırf öğrenciyi başka kuruma kaybetmemek için verdiğimizi düşünün. sonuç olarak verilenin bir kısmı karşılansa en azından kurumu öğrenciyle doldurmak yerine az öğrenciye fazla eğitim verilerek bir nebze olsun düzen sağlanabilir.

öneri 02 Ara 2016 21:13 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Kusura bakmayın ama 8 saatlik ücret alıp 20 saat ders vermek ne demek?

Her şeyin bir maliyeti var. Yani ben Maliyenin yerinde olup bu yaptığınızı bilsem, 8 değil 18 saat zorunlu olsun derim. Ya da üdeneği yarı yarıya kısarım.

Tüm maliyetler üstüste konulduğunda ders başına ortaya çıkan bir bedel var. Bu bedelin 40-45TL altına düşmesi mümkün değil. Sadece eğitimcinin maliyeti 25-30TL. 10 saat fazladan ders verseniz cebinizden çocuk başına minimum 250-300TL çıkıyor demektir. Ben zaten 15-20 seans ders veriyorum deyip sonra ücret az geliyor demenin mantığı yok.

8 ise 8 verin, fazlasını verecekseniz de ücretiyle verin. Bunu rekabet için yapanlar varsa karmayı kendi ayaklarına vuruyor demektir.

Muharrem arkadaşın önerilerine gelince...

2. nolu öneri çok mantıklı. Bunu çeşitli kereler ben de dile getirmiştim ancak sadece zihinsel ve yaygın gelişimsel için değil, tüm engel grupları için tek bir ana program oluşturulmasını, tüm modüllerin bunun içinde yer almasını önermiştim. Pek çok modül birden fazla programda yer alıyor.

3. Nolu öneriye katılmıyorum. MEB bunu tersinden anlar. Ben yine aynı parayı vereyim, siz her engel için 8 seans ders verin derse kendi kazdığımız çukura düşeriz. Olmaz deyip gülmeyin... olur! 6 seanstan 8 seansa çıkan süreçte o zamanın dernek yöneticileri MEB'le iş birliği yapıp fazladan 2 seans parası daha alacağız diye seviniyorlardı.

4. Nolu öneriye kısmen katılıyorum, kısmen katılmıyorum. Zorunlu eğitimci zaten saçma sapan bir uygulama. BEP kurulu dışında zorunlu eğitimci tanımlanmasını onaylamıyorum. Ha! Dersiniz ki her çocuğun BEP'i hazırlanırken şu şu branşlardan kişilerin olması zorunludur. Ama uygulama tamamen farklı bir şey.

5. madde konusunda MEB'in geri adım atacağını hiç sanmıyorum. Programlar için yapılan çalıştayda bazı katılımcı öğretim üyeleri buna ısrarla itiraz etti, hatta bırakıp gidenler, imza atmayanlar oldu. MEB ısrarla modül sürelerini koydu.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: spirit_em, ceylan4316

öneri 02 Ara 2016 23:30 #7

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
üstat;

önceden böyle oldu sonra da böyle olur mantığını bir kenara bırakalım.
çözüm bulmak için çaba sarf edelim.

12 saat olsa ve kuruma öğrenci kotası koyulsa fena mı olur?

engel grubu olayına ben de katılıyorum. birleştirilmeli. ayrı ayrı odalar yerine tek odalar ve her program için en az 3 oda saçmalığı da bitmeli. gerekli araç gereç ve materyalleri sağlayıp en azıdan bu öğrenci yaygın gelişim raporlu şu öğrencinin bizde programı yok falan filan deyip sıkıntı çekmemeliyiz.

daha önce de yazdım bunu;

yönetmelik metni hazırlayıp en azından biraz kafa patlatıp orta noktayı bulalım. bizim yaptığımız ise ; aaa bunun tuzu fazla olmuş, kreması az olmuş, şekeri kıt olmuş vs vs vs......sizin gibi sn. garip gibi sn. tartanc gibi üst düzey bilgisi olduğuna inandığım kişiler bu olaya el atarsa verimli olur. amaç sadece bildirilen görüşü çürütmek olmamalı.
Ben açılışı yapayım...en azından standartlar yönergesiyle ve yönetmelik ortaya karışık;

ALTINCI BÖLÜM ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ
1- öerm leri bahçesi bulunan müstakil binalarda açılır ve hizmet verir
2- binaya verilen kontenjanın 8 katı kadar öğrenci kaydı yapılabilir. (grup odalarında bireysel ders verilebildiğinden kontenjanı 1 olarak hesaplanır.)
3- aylık 12 saat ücret bakanlık tarafından karşılanır
4- öğrencilere verilen ram raporları bağlı bulunulan milli eğitim müdürlüğünü tarafından dengeli olarak hizmet verilen kurumlara yönlendirilir.
bölümler
..... engel grupları ayrı ayrı araç gereç ve materyallerin bulunması şartıyla en az 10 metre kare 3 bireysel ve en az 20 metre kare 1 grup odası belirlenen destek eğitim programlarını kapsar.

saygılarımla

öneri 02 Ara 2016 23:56 #8

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Dengeli olarak kurumlara yönlendirilir nedir yahu nerde kaldı rekabet nerde kaldı yatırım nerde kaldı Velinin seçim hakkı Devlet kurumlarından ne farkımız kalır o zaman.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.277 saniye
Sistem Kunena Forum