Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: kıdem tazminatı ve ihbar

kıdem tazminatı ve ihbar 27 Şub 2017 16:19 #9

• hida
  • hida Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
  • Gönderiler: 124
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: -2
Daha henüz ödenmesi is cikisi belgesi 29 kod yazılmış milli eğitime üst yazı ile çıkışı yaplmis öyle dedi memur ama henüz onaylamamis bu süreci nasıl izlemeliyim avukata vermek istemiyorum aslında ama zorluyolar sartlari
Sev Kardeşim
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

kıdem tazminatı ve ihbar 27 Şub 2017 16:25 #10

• hida
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
barisltd yazan:
Geç kalsanız da, gürültü etseniz de savunmanız alınmadan yapılan işlem pek işe yaramaz.

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı aldınız mı?
Savunmami müdür almadı hakkim oldugunu sonradan ogrendim bunu milli eğitime şikayet dilekçede yazdim.ilce milli eğitim SGK is giriş belgesini isterken is çıkış Bildirgesi ve tazminatları ödendiği dair istiyormu
Sev Kardeşim

kıdem tazminatı ve ihbar 27 Şub 2017 16:30 #11

• hida
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
cemkilinc yazan:
Öğretmen yokluğunda çalışanların peşinde kuyruk olan işverenler bolluğu görünce saçmalamaya başlamış. Savunmanızı istemeliydi ama niyet üzüm yemek değil bağcıyı dövmek anlaşılan. Kaç senelik kıdeminiz vardı?
4 YILDIR çalışıyorum aldigim maaş üzerinden alabilirmiyim sahitlerim var 5 kişi şahit olacak bu durumda .ogretmen zor bulunduğu dönemde asla bunu fırsat bilip maaşını yüksek istemedim ve 3 YILDIR ZAM bile almadım
Teşekürler nasıl bi süreç izleyebilir tesekurler
Sev Kardeşim
Son Düzenleme: 27 Şub 2017 16:36 yazan hida.

kıdem tazminatı ve ihbar 27 Şub 2017 17:21 #12

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Arkadaşım şimdi işten çıkış kodu olarak 29 yazılması oldukça ciddi bir durum demektir. İşveren elinde çok güçlü gerekçeler olmadan bu kodu kullanamaz. Durumunuzun detayını çok iyi bilmiyoruz.

Bu kodu verdiklerinde kıdem tazminatı, ihbar tazminatı veya işsizlik ödeneği hakkınız olmaz.

Dolayısıyla, 2 yol izleyebilirsiniz.
1. si işverenle konuşarak bu durumu çözmeye çalışabilirsiniz. İşveren sizinle çalışmaya devam etmek istemiyor olabilir, bunu anlarım ama en azından işten ayrılma sürecini düzgün yürütmelidir.
2. olarak ise bir avukatla görüşebilirsiniz.

Kurumu ilçe müdürlüğüne şikayet etmeniz pek işe yaramaz. Bu konu çalışma bakanlığını ve iş hukukunu ilgilendiren bir durum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hida

kıdem tazminatı ve ihbar 27 Şub 2017 19:09 #13

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.

(alıntıdır)
Son Düzenleme: 27 Şub 2017 19:09 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hida

kıdem tazminatı ve ihbar 27 Şub 2017 23:22 #14

• hida
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
barisltd yazan:
Arkadaşım şimdi işten çıkış kodu olarak 29 yazılması oldukça ciddi bir durum demektir. İşveren elinde çok güçlü gerekçeler olmadan bu kodu kullanamaz. Durumunuzun detayını çok iyi bilmiyoruz.
Ciddi oldugunu ogrendim evet ama bu kod icerigindeki hiçbir söylenen beni bağlamayan haller yani yapmadım yapmam da ama şunu söylediler dava Acarsan yalancı sahitler tutar biz kazanıriz kaybeden sen olursun gel anlaşmaya bak diyorlar ama bu.cikis kodu ile anlaşma nasıl olur çelişki değilmi 2 şunu çıkışı olmuş davayı iyi niyetimden açmiyirum bekliyorum bu bekleme ne kadar olmalı.
Bu kodu verdiklerinde kıdem tazminatı, ihbar tazminatı veya işsizlik ödeneği hakkınız olmaz.

Dolayısıyla, 2 yol izleyebilirsiniz.
1. si işverenle konuşarak bu durumu çözmeye çalışabilirsiniz. İşveren sizinle çalışmaya devam etmek istemiyor olabilir, bunu anlarım ama en azından işten ayrılma sürecini düzgün yürütmelidir.
2. olarak ise bir avukatla görüşebilirsiniz.

Kurumu ilçe müdürlüğüne şikayet etmeniz pek işe yaramaz. Bu konu çalışma bakanlığını ve iş hukukunu ilgilendiren bir durum.
Sev Kardeşim

kıdem tazminatı ve ihbar 28 Şub 2017 02:08 #15

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
hida yazan:
Ciddi oldugunu ogrendim evet ama bu kod icerigindeki hiçbir söylenen beni bağlamayan haller yani yapmadım yapmam da ama şunu söylediler dava Acarsan yalancı sahitler tutar biz kazanıriz kaybeden sen olursun gel anlaşmaya bak diyorlar ama bu.cikis kodu ile anlaşma nasıl olur çelişki değilmi 2 şunu çıkışı olmuş davayı iyi niyetimden açmiyirum bekliyorum bu bekleme ne kadar olmalı.

Öyle yalancı şahit işi falan pek tutmaz. İşverenin kendi şahitliği bu konuda işe yaramaz. Ancak iş arkadaşlarınız şahitlik ederse sorun olabilir.

Bekleyip durmanızın faydası yok. Ya noterden ihtarname çekin ve haksız yere 29 koduyla işten çıkartıldığınızı, kıdem ve ihbar tazminatlarınızı istediğinizi bildirin, ya da kısa sürede bir avukatla görüşün.

Dava durumunda sizin kaybedeceğiniz karşı tarafın kaybedeceğinden çok daha az. Davayı kazanırsanız sadece kıdem ve ihbar tazminatı almakla kalmaz, işsizlik ödeneğinden yararlanamadığınız her ayın ücretini, artı avukatlık ücretini, artı, mahkeme masraflarını, artı manevi tazminat vs. gibi şeyler isteyebilirsiniz. Yani işveren davayı kaybederse bu iş ona pahalıya patlar.
Siz kaybederseniz avukat, mahkeme masrafı ve vekalet ücreti ödemekle kalırsınız.

Bu tür davalarda ispat mükellefiyeti işverendedir. İşverenin gerçekten iyi niyet ve ahlak kurallarını istismar ettiğinizi şüphe bırakmayacak şekilde ispatlaması lazım.

Ancak burada yazdığımız her şey varsayım üzerine... İş sözleşmenizi, çalışma şartlarınızı vs. bilmiyoruz. Bence bir kaç gün içinde olumlu bir sonuç alamazsanız bir an önce avukatla görüşün.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

kıdem tazminatı ve ihbar 28 Şub 2017 10:39 #16

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
size 2 tavsiyem var;
1-Haklıysanız dava açın KAZANIRSINIZ.
2-Haksızsanız dava açın KAZANIRSINIZ.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: geceee, hida
Sayfa oluşturma zamanı: 0.506 saniye
Sistem Kunena Forum