Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: KIDEM TAZMİNATI

KIDEM TAZMİNATI 15 May 2017 10:30 #1

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
Kıdem tazminatı düzenlemesi bu ay sonuna kadar yasalaşacak. getirdiği en önemli yenilik bir yılını doldurmasa da her çalışan artık kıdem tazminatı alabilecek. işveren çalışanları için bundan böyle aylık yüzde 8,3 kıdem tazminatı fonuna ödeme yapacak. artık iş mahkemelerinin yükü yüzde 90 hafifleyecek. vatana millete hayırlı uğurlu olsun...
not: kıdem tazminatı brüt asgari ücret üzerinden ödenir. 3000 TL net maaş alıp brüt 1777 TL'ye imza atanlar bir yılını doldurduğunda 1777 TL kıdem tazminatı alır, aldığı maaş üzerinden sözleşme yapanlar ise 5000 TL'ye kadar yıllık kıdem tazminatı alır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

KIDEM TAZMİNATI 15 May 2017 14:52 #2

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Aylık 8.3 çok yüksek bir oran... işveren temsilcileri bunu mümkün değil kabul etmez. Bildiğim kadarıyla konuşulan oranlar %2 ler civarında.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

KIDEM TAZMİNATI 15 May 2017 15:33 #3

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
işsizlik tavan yapar hocam bu giderler direk işsizliğe yansır... artı bizler bu yükü kaldıramayız...

KIDEM TAZMİNATI 15 May 2017 16:30 #4

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
Eğri oturup doğru konuşmak lazım kurumların en az %80i sgk primlerini verdiği gerçek maaş üzerinden göstermiyor. Ordan elde edilen paranın bir kısmını artık kıdem fonuna yatırmak zorunda. 30 tane personeli olan bir kuruma yaklaşık 5000TL bir yük getirir. Tabi düzenleme eski çalışanları direk kapsamıyor, yeni işe başlayacak olanları kapsıyor, eskiler istemeleri anlaşmaları halinde yeni sisteme dahil edilecek. Personel ihtiyacı olanlar düzenleme meclisten çıkmadan personellerini tamamlasınlar B)

KIDEM TAZMİNATI 15 May 2017 18:20 #5

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
%4 ve devlet desteği olacak.

Devlet bir yandan istihdam yaratmak için prim desteği veriyor. Bir yandan böyle bir uygulama çok ciddi çelişkidir.

İmkanı olan her sektörde kayıt dışı çalışanlar çoğalır. İşsizlik alır başını gider.

Sadece bizim sektör olarak düşünmeyin.

KIDEM TAZMİNATI 16 May 2017 00:59 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Basında çıkanları okudum da, uydurma mı, gerçek mi çözemedim.

Eğer doğruysa hiç sağlıklı bir sistem değil.

İşin parasal yönü bir tarafa bırakılırsa her şeyden önce iş güvencesi diye bir şey kalmıyor. Gerek işçi canı istediğinde işten ayrılabilir, gerekse işveren canı istediğinde işten çıkartabilir.

Böyle bir düzenleme ile sanıyorum tüm işverenler ağır tazminat şartları içeren sözleşmeler yapma yoluna gider.

Parasal yönüne gelince, daha önce de belirttiğim gibi, her durumda 30 günlük kıdem tazminatı pirimi yatırmak işverenlerin kabul edebileceği bir şey değil. Diyelim ki işveren haklı sebeple iş akdini fesh etti. Ödediği tüm primler yanıyor. Geri alma şansı yok. İşin kötüsü bunu işten çıkartan da alamıyor.

Bu aslında kıdem tazminatı fonu falan değil, bir çeşit emeklilik fonu gibi bir şey olmuş. Çünkü olayın tazminatla alakası yok.

Açıkcası, bugüne kadar pek çok personeli emekli olmuş biri olarak toplu tazminat ödemenin ne kadar zorlayıcı olduğunu biliyorum ve kıdem tazminatı fonunu destekliyorum. Ama dile getirilen bu fon hiç sağlıklı gözükmüyor.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.426 saniye
Sistem Kunena Forum