Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Aklımda Deli Sorular!

Aklımda Deli Sorular! 13 Tem 2017 11:55 #1

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Bir yazı okudum. Kafamda onlarca sorular oluştu.

Öncelikle 2147 kurumun yarısı dahi derneklere üye değil.Üye olanların bir kısmı aidatlarını düzenli ödemiyor. Fakat herhangi bir şey olduğunda hemen dernekler ne yapıyor?

Derneklere niçin üye olmaktan korkuluyor? Anlayamıyorum. Aidat ise sorun.Teki 50 lira.Öbürünü bilmiyorum.

Teki 300 lerde ,öbürü 500 lerde yanlış bilmiyorsam..

Anladığım şu;..... çalışmalarında gizli bir rekabet var.En masum anlatımla.Biri diyor ki bu oldu.Öbürü diyor ki kesinleşmedi.Üstelik görüşmelerin duyulmaması istenirken,..... kendi sosyal medya gruplarında derhal duyurular başlıyor.

Niçin kesinleşmeyen paylaşımlar oldu anlamında yazılıyor? (Duyum olarak değil)

Sanırım biz çalışıyoruz mesajı verilmek isteniyor. Öbürleri ?

Öbürleri de çalışıyor. Merak etmeyiniz.Görüşmeler,anlatımlar sürüyor.Ama kesinleşmeden kendi sosyal medya ortamında dahi paylaşılmıyor.Kimse erken bayram yapmıyor.

Müjdelere bakalım;

Birileri BKDS nin 2019 yılına kadar ertelenmesi için çalışırken,kimileri 2018 e kadar ertelenmesini müjde olarak veriyor? Aklımda deli sorular...

Kurumlar;avuç içi tarama veya yüz taramadan birini kendi seçecekmiş. Müjde???? Bu işin MAİYETİ????

Benim yaptığım araştırmada,(yanlış olabilir elbette) DOLAR bazında 30.000 lira civarında bir ücret ortaya çıkıyor.2147 kurumun toplam maliyetinin ciddi bir rakam olduğunu bunun ülke ekonomisi için iyi olmadığı niçin açıkça anlatılmaz? Daha ucuz sistemler var iken niçin pahalı yöntemler seçilir?

Rekabet belli bir oranda olursa iyi bir şeydir.Fazla olursa zarar verir.Belki birinin yapmaya çalıştığını öbürü fark etmeden bozabilir.Yıkabilir.

Hadi birleşme olmuyor.Asgari müştereklerde buluşarak neden bir yol haritası izlenmez? Sorun veya sorunlar ne ? Hayati önem arz eden konularda bile acelecilik,ben yaptım oldu mantığı...

Bir başka konu YİNE yönetmelik çalışmalarına katılacağız. Yahu arkadaşlar bu nasıl iştir? 2006 dan beridir çıkan yönetmeliklerin hangisi lehimize olmuştur. Hangisinde hak kaybı yaşamadık? Hangisi lehimize oldu ? İfadenizde bundan önceki yönetmelik çalışmalarına katıldığımız gibi bu yönetmelik çalışmalarına da katılacağız diyorsunuz.
Madem bütün yönetmelik çalışmalarına katıldınız.Lütfen bundan önce ki yapılan yönetmeliklerde lehimize olan bir örnek veriniz.

Elbette gerçekçi önerilerinizi sunmuşunuztur. Fakat dikkate alınmamış. İnşallah bu sefer dikkate alınır!

Acelecilik,sen dili,yaptım oldu mantığı doğru değildir.Olamaz da. Dikkat edilmesi gereken bir süreçten geçiyoruz.

Bütün bunların yanında; sektöre katkı yapmaya çalışan herkese de şükranlarımı sunarım.Fakat lütfen biraz daha özen.

Sağlıklar dilerim.
Son Düzenleme: 13 Tem 2017 12:12 yazan tartanc.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sabri, ozeltercih, egemenege ve bu kullanıcının diğerlerinden 3 teşekkürü var

Aklımda Deli Sorular! 13 Tem 2017 12:42 #2

• mart
  • mart Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 174
  • Teşekkür Sayısı: 78
  • Başarı: -2
Beyin muhteşemdir. :woohoo:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

Aklımda Deli Sorular! 13 Tem 2017 16:08 #3

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
hocam o kadar güzel herşeyi anlatmışsın ki , şahsım adına teşekkür ederim bu yazı için...
Son Düzenleme: 13 Tem 2017 16:09 yazan türkiyem.

Aklımda Deli Sorular! 14 Tem 2017 03:18 #4

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Sayın tartanç; öncelikle asıl problem tamda dediğiniz gibi derneklere üye oranı... yine dediğiniz gibi diğer sorun üyelerin “aidiyet” durumudur... “aidat” bildiğim kadarıyla bir dernekte 50 tl diğerinde 100 tl... sanırım sorun para değil... “aidiyet” ve “aidat” etimolojik bir ilişkiye sahiptir... bence aynı kökenden gelen bu iki kelime sorunumuz değil... sorun 1000 den fazla kurum sahibinin (vakıfları, belli net derdi olanları vb. yapıları dışında tutuyorum), kasaplıktan, manavcılıktan, çorapçılıktan falan bu sektöre girmesinden, yada bu sektörün bir şekilde içinde olan “gruplar’ın” sadece “param gelsin yeter” anlayışıdır... yani bu sektörün tarihsel, sosyal, psikolojik, eğitimsel, ekonomik vb. hiçbir şeyini bilmeyen yada umrunda olmayan kişilerin bu sektörde yer tutmasıdır sorun... bu “kafaya” sahip kişiler; daha öncede yazdım “armut piş, ağzıma düş” kolaycılığındadır...

Bir yazı okudum, diye başlamışsınız söze... dediğiniz yazıyı hem okuyan, hemde yazıya konu olanları dinleyen biri olarak; bence çok “arsız” açıklamalardı... haklısınız...

Kavga etmeye “gram” zamanımız olmadığı bir dönemde; bu açıklamalar çok yersiz geldi banada...

bu açıklamalar, derneklere bir kaç üye daha fazla katabilir belki ama, güven sorunuda yaratabilir...

bir kaç kiş elbette önemlidir de, “güven sorunu” 100 leri etkileyebilir... dilerim bu hatalardan dönülür... sektörümüzün, birliğe ihtiyacı olduğu bu dönemde, derneklerin haklarımızı aramasının; bu kadar önemli olduğu bir dönemde; saçma sapan kavgalara, açıklamalara, atışmalara gerek yok... bunu yapanları da anlamakta zorlanıyorum, şuan da yapılacak en iyi şey; ortak sorunlarımızın çözümü için çaba sarf etmektir...

Kimsenin “pehlivanlık” yapacağı dönemde değiliz... asıl işini unutup, bu sektörü rahatlatacak çalışmalar yapmayıp; “pehlivanlık” yapmaya çalışanlar iyi düşünmelidirler... sayı artmaz, azalır... en doğrusu dürüst olup aldığınız sorumluluğun hakkını vermektir... yapılan çalışmaları takdir ile karşılıyorum, ama kavga etmeyede gerk yok...

Aklımda Deli Sorular! 14 Tem 2017 19:25 #5

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın egemenege;

Şimdi de yüz tanıma sisteminin uygulanacağı açıklanmış. Aselsan ile anlaşılacakmış.

BKDS uygulanacak.Tamam da, pahalı bir sistem ile niçin uygulanacak? Daha ekonomik bir yöntem yok mu?

Amaç lütfen üzüm yemek olsun. Kontrolu sağlayacak yöntemler elbette bulunabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

Aklımda Deli Sorular! 14 Tem 2017 23:55 #6

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Sayın tartanç; bana kalırsa hangi biyometrik sistem gelirse gelsin bizim sektöre uygun değil... o yüzden en doğrusu bu yanlıştan dönülmesi...

Ama ortada bir MEB var, resmen sizi denetleyecek “zekamız” yok diyor... bu yanlıştan dönerler mi bilmiyorum...

Diğer konu yani hangi BKDS konusunda hiçbir fikrim yok, sadece dedikodular var... adı üzerinde dedikodu ne kadar güvenilir bilmiyorum... bu sektörde çok uzun yıllardır varım, “o bunu demiş, bu bunu demiş, o bürokrattan şu sözü aldık vb.” söylemlerin hiç birine inanmıyorum... daha öncede yazdım; konu MEB olunca, transfer piyasasında söylendiği gibi “ıslak imzayı” görmeden bir şey demek çok duğru değil gibi... bizde ıslak imza demek, Resmi Gazetede yayınlanacak mevzuattır diye düşünüyorum...

BKDS mutlaka geleceksede; öncelikle sağlıklı bir yönetmelik yapılmalıdır, bu MEB ile nasıl olacak onuda kestirmek zor...

hangi sistem kullanılması lazım diye soruyorsanız; bence hem en ucuzu hemde en pratiği uygun olur... onu da araştırmak lazım... yine gol yemesek bari...

Aklımda Deli Sorular! 15 Tem 2017 11:59 #7

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Ramazan ayında oruç nedeniyle yaklaşık 6 öğrencime ameliyat oldukları için 2 öğrencime tarlaya çalışmaya götürüldükleri için 4 öprencime fatura kesmedim 1-2 hafta tatile gidip dönenleri saymıyorum bile. Bu vicdan meselesidir sistem uygulanmaya başladığında ilk kurulum maliyeti aylık ek giderler teknik sorunlar servis vs nedenlerle 2-3 daha kaybım olur amenna ama bu sistem eli yüzü okutulup derse girmeden eve gönderilecek çocukların hakkını korumaz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, egemenege, waramiral

Aklımda Deli Sorular! 16 Tem 2017 08:30 #8

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Sn. Cemkılınç. Gerçekten sizi kutluyorum. Dediğiniz gibi bu vicdan meselesidir. Size bizzat yaşadığım ve yaşamakta olduğum bir olayı anlatayım.

Kurumumun olduğu ilçede 200 küsür öğrencisi bulunan kurumun 110 öğrencisinin gelmediği ve aylık faturada gelmiş gibi gösterildiğini hem eski çalışanlarından hem de birebir velilerinin bazılarından öğrendik. (Bu arada velinin evde bakımıyla maaşıyla ilgilenmişler yok üç aylıklarıyla ilgilenmişler yok akrabası orda çalışıyormuş.) Bunu 3 ayrı kişiyle şikayet ettik. Müfettişler geldi. Soruşturmalar yapıldı. Ama alan razı veren razı. O an için sadece derste olmayanların yok yazıldığını öğrendik. Ay sonunda milli eğitime imzaya gittiğimde yine sonuçta 2 öğrenciye eksik fatura yazıldığını gördüm. Yine şikayet ettim. Şuan o kurumla resmen şikayet yarışına girdik.Bize 3 defa müfettiş geldi. Hepsinde de sıkıntısız atlattık. Çünkü biz gelmeyen öğrenciyi kurumumuza kabul etmiyoruz ve kesinlikle maaşmış falanmış bunlarla uğraşmıyoruz. Sadece RAM işleriyle ilgilenip (işimiz olmamasına rağmen) çocuğun eğitiminin kesilmeden aralıksız devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Bu olay hala devam ediyor ve her ay devletin kesesinden haksız yere, hem de ciddi anlamda para çıkıyor.
Kısacası denetleme mekanizması berbat. Buna göre biz hala BKDS nin çözüm olacağını veya olmayacağını tartışıyoruz. Ne geliyorsa gelsin artık bundan sıkıldık. Biz aman öğrenci dersini alsın eğitim derdine düşüp niyetimizden ödün vermeden her ay sıkıntılarla boğuşuyoruz, başkaları ise düzeni tutturmuş haksız yere senin benim kesemden para çalıyor.

Saygılarımla
Sayfa oluşturma zamanı: 0.268 saniye
Sistem Kunena Forum