Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: yeni Kurs

yeni Kurs 08 Kas 2016 16:24 #25

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Sn garip,

Ben iddia ediyorum, kurumların %10'u bile kapanmaz.

Diyelim ki kapandı. Kapanmış olmaları öğretmen gereksinimini azaltmaz. Sonuçta kapanan kurumların çocukları bir başka kuruma gidecek ve o kurumların öğretmen gereksinimi doğacak.

Şu anda sürekli kurs açılmasına ve yeni mezunlar çıkmasına rağmen eldeki öğretmenler ayrılan, işi bırakan, devlete giden, evlenen vs. öğretmenlerin açığını kapatmaya yetmiyor. MEB bile öğretmen alımında açtığı kadroları dolduracak kadar öğretmen bulamıyor.

Ayrıca pilot uygulama az buz sürmedi. Neredeyse 6 ay uygulandı. Para dönüşünün çok yüksek hızlı olduğu bizimki gibi bir sektörde 6 ay çok uzun bir süredir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

yeni Kurs 09 Kas 2016 09:36 #26

• sabri
  • sabri Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 98
  • Teşekkür Sayısı: 56
  • Başarı: 0
Damar okuma derken şimdi de tüm gün eğitiminden bahsedilmeye başlandı,peki tüm gün eğitim olunca bu kurumlar hangi arada eğitim verecek.

yeni Kurs 09 Kas 2016 09:55 #27

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
eğer sistem pilot uygulamadaki gibi gelirse zaten kar oranı az olan bizim gibi bir sektör sistemsel sıkıntılardan doğan mali kayıpları uzun süre tolere edemez. pilot ildeki kurumların alamadığı binlerce liradan bahseden yok.

yeni Kurs 09 Kas 2016 10:51 #28

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Sn barısltd nin geçenlerde söylediği gibi.Kiralık ev tutarsın otursanda oturmasanda kirasını ödersin.Öğrenci köy hayrına düğüne pikniğe v.s sudan sebeplerle okula gelmiyorsa.Seni bir sitem yeri görüyorsa.Kurum fazlalığından dolayı veliler kendilerini ulaşılamaz hissediyorsa,Maç şu an 90+4 durumundadır.

Algı vergi stopaj kdv yakıt kira sgk servis şöför sanayii :) daha aklıma gelmeyen birsürü kalem.Üstüne üstlük birde ücretsiz öğrenci Saçmalığı.

Sektörde çok köklü ve derdi borcu olmayan kurumlar ayakta kalır.Diğerleri bencede kapatmak durumunda kalır.Tabiiki bu damar okutmanın ertesi günü yaşanmaz.Taaki krediler tükenir,maaşlar verilememeye başlar.Defter-i kebirler açılır hesaplar yapılır saçlar beyazlar ondan sonra.

Çünkü Sistem kaybettirmek üzerine kurulmuş...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

yeni Kurs 09 Kas 2016 11:06 #29

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Tartışma başka bir hal almış.Katılmadan olmaz.:)

Geçenlerde yapılan toplantıda,Yalova dan katılan arkadaşlarımız(pilot il) değişik sebeplerden dolayı(teknik sebepler ciddi bir sıkıntı) yaklaşık zararlarının 100.000 lira olduğunu söylediler.Sonuçta bu bir ayın değil,8 ayın zararı. Belki birileri için bu rakam küçük olabilir.Fakat benim için çok büyük bir sayı.

BKDS bu yönetmelikle çıkarsa bende sayın garip gibi düşünüyorum. Ülkemizin her yerinde ciddi sayıda kurum kapanır. Genellikle bu birleşme ile olur. Fakat kapanacak olanlar da olacak elbette.

Maliyetler ciddi olarak yükselecek özellikle büyükşehirlerde bu hizmeti bu ücrete vermek iyice zorlaşacak. Hangi kalemlerde tasarruf yapılacak? Kiradan mı? Faturalardan mı?

2200 kurum yaklaşık 50.000 kişiye iş imkanı sağlıyor. Bu sistem bu yönetmelikle çıksın. En fazla 2 yıl içinde kaç kurum kalacak, kaç kişiye iş imkanı sağlayacak? Allah ömür verirse görürüz.

Bu yönetmelikle sektörü çok büyük sıkıntılar bekliyor.

Kurum kapanırsa,yakında bulunan kuruma gider öğrenciler,öğretmenler demek de bence doğru değil?

En kötü seneryoda diyelim böyle şeyler oldu. Gelen öğrenciyi veya öğretmeni alabilecek misin? İmkanın var mı? Büyümek akılcı mı? Her kurumun kontenjanı dışında gerçek bir kapasitesi var. Bu kapasiteyi aşamazsın gibi....

Yönetmelik de lehimize düzenlenmeler yapılmalı.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozeltercih, garip

yeni Kurs 09 Kas 2016 11:30 #30

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
dünkü tarihi bir yere not edin sn barış, ben ettim. siz o kadar iddialı ve iyimsersiniz ki, inanın bu konuda iyimser olan tek kişi sizsiniz, bu iyimserliğin nedenini de çözebilmiş değilim. ben ankara'nınn doğusu derken orada görev yapıp izmir'e atanan meb müfettişlerinin görüşlerine dayanarak böyle bir iddiada bulundum. siz pilot bölgede sıkıntı olmadı dediniz gerekli yanıtı tartanç verdi. ben öğretmenler işsiz kalacak diyorum. neden mi? özel özel eğitim sizin öngördüğünüz gibi bileşik kaplar kuralı değildir, biri kapanacak hoop diğeri açılacak, kapanan kurumun öğretmenleri hooop öbür kurumda ertesi sabah işe başlayacak. çevrenize bakın yakın zamanda birçok dersane vs kapandı, çalışanların hepsi ertesi gün işe mi başladı yan tarafta. binlerce psikolog işsiz, bu durumu fırsat bilen bazı uyanıklar psikologlara asgari ücret teklif ediyor izmir'de. ankara'nın doğusunda yüzlerce kurum var oradaki kurumlar öğretmenlere 3000 ile 5000 tl arasında ücret ödüyor getirebilmek için. kurum kapandı diyelim, damar okuma ile gelir yüzde 20-40 aylık yıllık bazda, kim verecek o maaşları? o öğretmen 2000 liraya mı çalışacak "ora"larda?bırakın oraları buralarda bile uzak ilçeler çok sıkıntı yaşayacak...
yani biraz ülke gerçeğini görerek düşünce üretelim. şimdi kütahyalı gibi yüzlerce satır yazacaksınız yanıt olarak, bence yazmayın dünün tarihini kaydedin, damar okuma başladıktan 6 ay sonra sizinle bu başlık altında sizinle yine görüşelim...

yeni Kurs 09 Kas 2016 12:33 #31

• kdrcalis
  • kdrcalis Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 162
  • Teşekkür Sayısı: 198
  • Başarı: 2
Söz konusu sistemin getirilmek istenmesinin tek bir sebebi var. Ödenen tutarın çok yüksek olması. Daha kaliteli eğitim vs. kimsenin umurunda değil. Yasal olmayan yollarla ödenen kaçak ücretin çok olduğuna eminler.
Bu noktadan yaklaşmak gerekirse şayet;
Pilot illerde ki kurumların en büyük şikayeti sistemin sağlıklı çalışmamasıydı. Teknik çok problem vardı. Bakanlık bu problemlere yetişemedi bile. 81 il olunca ne olacak bilen yok.
Kesin olan şu ki: İlk 3 ayda yaşanan toplamda ki ödenekteki düşüşü tamamen "çalıntı" olarak lanse edilip, propaganda aracı olarak önümüze geleceğidir. Gazete başlıklarını görür gibiyim. "REM'ler Devleti Böyle Soymuşlar" "MEB in yeni uygulamasıyla devleti zarara uğratan REM'ler usulsüz aldığı ödenekler durduruldu."
Oysa ki gerçek böyle değildir. Kurumların çoğu sistem nedeniyle çok büyük oranda eksik fatura kesebilecek. MEBBİS ilk geldiğinde de böyle olmadı mı?
Tüm bunların ışığında yaşanacakları şöyle sıralayabiliriz;1 aylık ödeneğe muhtaç bir çok kurum eksik ödenekler sebebiyle süreci yönetemeyecek ve iflas edecektir. 100 öğrenciye eğitim veren bir kurum ortalama 80 öğrenci faturası kesecek (iyi niyetle) ama hizmeti ve personeli 100 öğrenciye göre çalıştırmaya devam etmek zorunda kalacaktır. Servislerine göre eğitim programı yapan kurumlar, grup derslerini gerçekleştirmekte zorlanacaklardır.
Özel eğitim sektöründe kartlar toplanıp yeni kurallara göre yeniden dağıtılacaktır.
Sonuç: İyi kurumlar kalacak, kötü kurumlar ayıklanacak ifadesi tamamen palavradır. Ekonomisini yeni kurallara göre ayakta tutan kurumlar yaşamaya devam edecektir.
Unutulmamalıdır ki aynı gemide olduğumuz için kurum sahipleri kadar çalışanlarında canı yanacaktır.
Sadece vererek yaşayan sektör, artık alarak yaşamayı öğrenecektir.

Kazanan mı? Tabi ki sistemin kurucuları. Her durumda "Haklı" çıkacaklar.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, ozeltercih, NergisOzelEgitim

yeni Kurs 09 Kas 2016 14:35 #32

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Sn. garip,

Yazdıklarım yanlış mı anlaşıldı, ben mi anlatamadım bilemedim.

Ben ne iyimserim, ne de gelecek durumdan memnunum. Yaptığım yorum sadece damar tanıma ile öğretmen enflasyonu oluşmayacağı yönünde.

Bunun gerekçesi ise belli... Ortada bir havuz var. Giren su miktarı belli, çıkan su miktarı belli. Giren su, çıkan sudan az. Havuz dolmuyor. Havuzu küçültseniz bile, giren-çıkan su miktarı değişmedikçe havuz dolmaz.

Damar tanımanın kurumları çok çok ciddi sıkıntılara sürükleyeceğini de defalarca ifade eden benim. Ama bu sektörde benim anlamakta gerçekten güçlük çektiğim bir durum var. Gelişmeler ne kadar zorlu, ne kadar kötü, ne kadar anlamsız ve ciddi olsa bile sektörün direnci var. Damar tanımada da bu direnci göreceğimiz kanısındayım.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.308 saniye
Sistem Kunena Forum