Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Soru Cevap Bölümü

BAŞLIK: Servis için Yönetmelik?

Servis için Yönetmelik? 20 Mar 2015 14:43 #33

  • zerwan
  • zerwan Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 175
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
HOCAM BEN HALA MAİLİNİZİ BEKLİYORUM

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

teşekkürler.
“Bakın, ben bir entellektüel değilim – sadece fotoğraf çekerim.”

– Helmut Newton (Alman fotoğrafçı)
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 20 Mar 2015 15:39 #34

  • cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1038
  • Teşekkür Sayısı: 342
  • Başarı: -1
memolix yazan:
Bizi de bulunduğumuz yerde çok sıkıştırıyorlardı...6 Ağustos 2013 Tarihli 28730 sayılı Resmi Gazetede Okul Servis araçları hizmet yönetmeliğinde bizim gibi ücretsiz taşıma yapan bütün araçlar için d2 ve diğer belgelerin aranmayacağı yazılmış. Biz bunu gösterip işimizi görüyoruz...Bilginize

hocam biraz önce ayrıntılı inceleme imkanım oldu.
bahsettiğiniz resmi gazetede belge aranmayacağı ile ilgili bir ibareye rastlayamadım.


“(3) Birinci fıkranın (d) ve (e) bentleri, öğrencilerin ücretsiz taşındığı özel eğitim veya taşımalı eğitim kapsamında verilen okul servis hizmetleri için uygulanmaz.” yazıyor.

yönetmeliğin 5. maddesinin 1 fıkrasının d ve e bentlerinde ise şu ayrıntılar var;
d) (Değişik:RG-6/8/2013-28730) 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 62 nci maddesi çerçevesinde belirlenen fiyat tarifesine uymakla,
e) (Değişik:RG-11/10/2008-27021) Taşınan öğrencinin;
1) Okulun veya ikametgâhının değişmesi,
2) Uzun süreli tedaviyi gerektiren bir hastalık geçirmesi,
3) Okumaktan vazgeçmesi veya okuma hakkını kaybetmesi,
hallerinden herhangi birine bağlı olarak servisle taşınmaktan vazgeçmesi durumunda; varsa geri kalan ayların ücretlerini iade etmekle,
yükümlüdürler.

gözden kaçırdığım bir şey mi var acaba?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 21 Mar 2015 10:50 #35

  • ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Evet. Hangi maddenin birinci fıkrasının (d) ve (e) maddesi?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 21 Mar 2015 11:06 #36

  • Dikmen
  • Dikmen Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 51
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: 1
3. Madde 1. fıkra (d) ve (e) bentleri:

Tanımlar

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

d) Okul Öncesi Öğrenci: Mecburi öğrenim çağına gelmemiş 4-5 yaş grubu çocuklarının eğitimi amacıyla açılan kurumlara gidip gelen çocukları,

e) (Değişik:RG-6/8/2013-28730) Özel İzin Belgesi: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu, 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bu Yönetmelik ile İl-ilçe trafik komisyonu kararlarına uygunluğu anlaşılan okul servis araçlarına büyükşehirlerde ilgili büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde ise ilgili belediyeler tarafından verilen ve okul servis aracının ilgili büyükşehir belediyesi/belediye sınırları içinde izleyeceği güzergah ile işletenini, şoförünü, rehber personelini, taşıtın plakasını, cinsini, taşıma sınırını belirten belgeyi,
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 21 Mar 2015 11:45 #37

  • memolix
  • memolix Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 68
  • Teşekkür Sayısı: 18
  • Başarı: 0
1- Mailler emsal kararı isteyen arkadaşların hesaplarına gönderilmiştir.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 21 Mar 2015 11:47 #38

  • memolix
  • memolix Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 68
  • Teşekkür Sayısı: 18
  • Başarı: 0
6 Ağustos 2013 SALI
Resmî Gazete
Sayı : 28730

YÖNETMELİK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından:

OKUL SERVİS ARAÇLARI HİZMET YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 28/8/2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 26/9/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 10/7/2003 tarihli ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 75 inci maddesine dayanılarak çıkarılmış olup; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerce öğrenci taşımak için kullanılacak okul servis araçlarını, taşımacıları ve bu taşıma işlerinde çalışanları kapsar.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (ç), (e) ve (ğ) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Bakanlık: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığını,”

“ç) Okul Servis Aracı: Genel olarak okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile rehber personelin taşınmalarında kullanılan ve bu Yönetmelikle belirlenen şartları haiz ticari tescilli yolcu taşımaya mahsus taşıtı,”

“e) Özel İzin Belgesi: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu, 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bu Yönetmelik ile İl-ilçe trafik komisyonu kararlarına uygunluğu anlaşılan okul servis araçlarına büyükşehirlerde ilgili büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde ise ilgili belediyeler tarafından verilen ve okul servis aracının ilgili büyükşehir belediyesi/belediye sınırları içinde izleyeceği güzergah ile işletenini, şoförünü, rehber personelini, taşıtın plakasını, cinsini, taşıma sınırını belirten belgeyi,”

“ğ) Taşıma: Bir ücret karşılığında okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin kamuya açık karayolunda otobüs cinsi taşıtlarla evden okula, okuldan eve getirilip götürülmesini,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (d) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki ikinci ve üçüncü fıkralar eklenmiştir.

“c) Taşımanın tamamının veya bir kısmının bir büyükşehir belediyesi/belediye sınırları içerisinde gerçekleşmesi halinde; şehir içinde izlenecek güzergah için ilgili büyükşehir belediyesinden/belediyeden Ek-4 Özel İzin Belgesi almakla,”

“d) 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 62 nci maddesi çerçevesinde belirlenen fiyat tarifesine uymakla,”

“(2) Belediye sınırları dışına/dışından yapılan okul servis hizmetleri için; taşımacının ayrıca Bakanlıkça düzenlenen ve yapılacak taşımanın şehirler arası veya il içi olmasına bağlı olarak B2, D2 veya D4 yetki belgelerinden birine sahip olması zorunludur.”

“(3) Birinci fıkranın (d) ve (e) bentleri, öğrencilerin ücretsiz taşındığı özel eğitim veya taşımalı eğitim kapsamında verilen okul servis hizmetleri için uygulanmaz.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “beşte birinden” ibaresi “üçte birinden” şeklinde değiştirilmiş ve üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Bu hakkın kullanılması halinde; ilgililerine/yararlananlara kamu hizmetinin sunulmasında ve okul alanının kullandırılmasında farklı muamelede bulunulamaz.”

MADDE 5 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yürütür.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 21 Mar 2015 12:11 #39

  • cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1038
  • Teşekkür Sayısı: 342
  • Başarı: -1
Dikmen yazan:
3. Madde 1. fıkra (d) ve (e) bentleri:

Tanımlar

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

d) Okul Öncesi Öğrenci: Mecburi öğrenim çağına gelmemiş 4-5 yaş grubu çocuklarının eğitimi amacıyla açılan kurumlara gidip gelen çocukları,

e) (Değişik:RG-6/8/2013-28730) Özel İzin Belgesi: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu, 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bu Yönetmelik ile İl-ilçe trafik komisyonu kararlarına uygunluğu anlaşılan okul servis araçlarına büyükşehirlerde ilgili büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde ise ilgili belediyeler tarafından verilen ve okul servis aracının ilgili büyükşehir belediyesi/belediye sınırları içinde izleyeceği güzergah ile işletenini, şoförünü, rehber personelini, taşıtın plakasını, cinsini, taşıma sınırını belirten belgeyi,


hocam 5. maddenin 1 fıkrasının d ve e bentlerinden bahsediyor.

onlarda dediğim gibi ücret iadesi ve fiyat tarifesi .gibi konulardan bahsediyor.
elimizdeki tek şey verilen emsal karar
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Servis için Yönetmelik? 21 Mar 2015 14:31 #40

  • memolix
  • memolix Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 68
  • Teşekkür Sayısı: 18
  • Başarı: 0
cemkilinc yazan:
Dikmen yazan:
3. Madde 1. fıkra (d) ve (e) bentleri:

Tanımlar

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

d) Okul Öncesi Öğrenci: Mecburi öğrenim çağına gelmemiş 4-5 yaş grubu çocuklarının eğitimi amacıyla açılan kurumlara gidip gelen çocukları,

e) (Değişik:RG-6/8/2013-28730) Özel İzin Belgesi: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu, 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bu Yönetmelik ile İl-ilçe trafik komisyonu kararlarına uygunluğu anlaşılan okul servis araçlarına büyükşehirlerde ilgili büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde ise ilgili belediyeler tarafından verilen ve okul servis aracının ilgili büyükşehir belediyesi/belediye sınırları içinde izleyeceği güzergah ile işletenini, şoförünü, rehber personelini, taşıtın plakasını, cinsini, taşıma sınırını belirten belgeyi,


hocam 5. maddenin 1 fıkrasının d ve e bentlerinden bahsediyor.

onlarda dediğim gibi ücret iadesi ve fiyat tarifesi .gibi konulardan bahsediyor.
elimizdeki tek şey verilen emsal karar


“(3) Birinci fıkranın (d) ve (e) bentleri, öğrencilerin ücretsiz taşındığı özel eğitim veya taşımalı eğitim kapsamında verilen okul servis hizmetleri için uygulanmaz.”

açmamıza gerek olmadığını düşünüyorum...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.472 saniye
Sistem Kunena Forum