Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Çocuk Gelişimi Uzmanı

BAŞLIK: ÖZEL EĞİTİMCİLER

ÖZEL EĞİTİMCİLER 01 Ara 2014 11:54 #113

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
Bu formda yada bu başlık altında bu alanda ''ekip çalışması'' zorunludur dedik ya!MEB duyarlılık gösterip ekibi geliştirmeye karar vermiş çünkü kaynaştırma öğrencilerine bırakın sınıf ve okul öncesi öğrtmenelerini boşta hangi öğretmen varsa alanına bakılmaksızın destek eğitim adı altında ders vermektedirler.Hatta hazırlanan bir kanun teklifi ile bu derslerin ücreti 2 kat olacaktır(22 tl).Bu gidişle Sayın Esinti Sınıf öğrtmenlerini İN fen,sosyal,matematik,biyoloji,hadis,fıkıh,ingilzce,resim,müzik,coğrafya öğretmenelerinide OUT ilan etmelisiniz..!!!
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, kurs2

ÖZEL EĞİTİMCİLER 01 Ara 2014 16:24 #114

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
O değilde bende Sn Esintinin hayali kurumundan daha fazla alan mezunu çalışıyor olmasın N'aaan :blink:

ÖZEL EĞİTİMCİLER 03 Ara 2014 00:12 #115

• EceMina
  • EceMina Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: 1
Sayın Esinti acaba kurumunuzun adını adresini mailden yazsanızda sizi ziyarete gelsem diyorum . Eğitimcilerinizle tanışmak istiyorum olur mu ?

ÖZEL EĞİTİMCİLER 04 Ara 2014 16:57 #116

• sevgi
  • sevgi Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 18
  • Teşekkür Sayısı: 25
  • Başarı: 3
Sayın Esintin'in alanına sahip çıkmasını doğal karşılıyorum.Evet alanda ciddi bir kalite sorunu var.Özel eğitimciden tutunda psikologu,okul öncesi öğretmeni,fizyoterapisti vs...tüm meslek elemanında bir kalite sorunu var.Bilyoruz ki öğretmenler devleti güvence kapısı olarak görmektedir.Bunun için özelde atama olmadığı için çalışıyorlar.Kurumlarımıza öğretmenler için bir geçici bir gözle baktıkları için kendilerini çalıştıklarında geliştirme gereği duymuyorlar.Bu beraberinde ciddi bir kalite sorunu getiriyor.Hiç bir psikologun yada fizyoterapistin eğitimci olmak istediğni sanmıyorum...Olsaydı herhalde öğretmenlik okurlardı.Hiç bir sınıf öğretmeninin zihinsel engelliler sınıf öğretmeni olmak gibi bir derdi olduğunu düşünmüyorum kurumlarımızda çalışmak için sadece gerekli olan şartlardan dolayı kursa gidiyorlar.Okul öncesi yada çocuk gelişimi öğretmenler kendi alanlarına atnmak istiyorlar özel eğitimi öğretmeni olmak gibi bir dertleri olduğunu görmedim.Çünkü her kez meslek tercihini yapmış ve tercih ettiği alanda üniversite okumuş daha başka meslek sahibi olmak isteyen master yapıyor yada ikinci üniversiteyi okuyor.Sanırım bizim sorunumuz bizim alanda kimse kendi mesleğini icra edemiyor.

1-Özel eğitimci öğretmenlerimiz alanın olmazsa olmazlarıdır.Bizde isteriz olsunlar ama az hatta hiç yok denecek kadar.Devlete de öğretmen yok özele de.Bunu herkes biliyor.Yapılan bütün çalışmalar yeterince eleman yetişinceye kadar geçici zaten.Zamanla inşallah bu alanda daha çok öğretmen olur bizler de kaliteli ve kalitesiz olanları seçeriz.
2-Özel eğitim multi disipliner bir yapıyla çalışır.Eğitim ve rehabilitasyon uygulama kısmıdır.Planlamadan tutun uygulamaya kadar çok ciddi bir yapıyı oluşturur.Bir tek meslek elemanıyla yapılacak iş değildir.Herkesi özel eğitimci olmaya zorlayan bir eğitim yapısı yerine herkesin işini rahat icra edebileceği bir yapı haline getirilmelidir.Böylece özel eğitimci arkadaşlarda rahat eder.Haklı olarak bu bölümü okumuşlar emek harcamışlar sertifika ile özel eğitimci olunmaz demelerini doğru buluyorum.Ama bir tek biz özel eğitim yapalım kimse yapmasın anlayışını da doğru bulmuyorum.Bu çocukların ve ailelerinin psikologa ihtiyaçları var.Bedensel engelli çocugun fizyoterapiste ihtiyacı var.0-6 yaş becerilerini kazanamayan engellilerin okul öncesi öğretmenine ihtiyaçları var.İlkokulu başarmaları için sınıf öğretmenine ihtiyaçları var.Müzik öğretmenine,iş uğraşı terapistine,el sanatları öğretmenine,resim öğretmenine,beden eğitimi öğretmenine vs...ihtiyaç var.Özel eğitimci olmazsa olmaz dedik...Tüm bu alanda çalışacak personellerin mezun oldukları universitelere özel eğitimle ilgili dersler konulmalıdır.Bir öğrencinin eğitim planını yapıp uygulayacak düzeyde...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, mkirilmaz, songulmavi ve bu kullanıcının diğerlerinden 5 teşekkürü var

ÖZEL EĞİTİMCİLER 04 Ara 2014 19:35 #117

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Sayın sevgi

Ağzınıza, aklınıza, yüreğinize sağlık!

Aslında çok da karışık değil ama yıllardır bir türlü üzerinde konsensus sağlanamamış bir mesele bu! Her kes konuya kendi ticari ya da mesleki çıkarlarının ben merkezci merceğinden bakmaya çalıştığı için mi bilmem ama henüz mesleğimizin ontolojik anlamı ve literal tanımı üzerinde bile tartışıyoruz :(

Bir kereliğine de olsa gereksinim sahibi bireylerin gözünden bakmayı denesek belki de kolayca ve çabucak anlaşabileceğiz oysa.

Sağlıcakla kalın,
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sevgi, ozeltercih

ÖZEL EĞİTİMCİLER 06 Ara 2014 10:01 #118

• ÖmerFC
  • ÖmerFC Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 157
  • Teşekkür Sayısı: 40
  • Başarı: 2
sevgi yazan:
Sayın Esintin'in alanına sahip çıkmasını doğal karşılıyorum.Evet alanda ciddi bir kalite sorunu var.Özel eğitimciden tutunda psikologu,okul öncesi öğretmeni,fizyoterapisti vs...tüm meslek elemanında bir kalite sorunu var.Bilyoruz ki öğretmenler devleti güvence kapısı olarak görmektedir.Bunun için özelde atama olmadığı için çalışıyorlar.Kurumlarımıza öğretmenler için bir geçici bir gözle baktıkları için kendilerini çalıştıklarında geliştirme gereği duymuyorlar.Bu beraberinde ciddi bir kalite sorunu getiriyor.Hiç bir psikologun yada fizyoterapistin eğitimci olmak istediğni sanmıyorum...Olsaydı herhalde öğretmenlik okurlardı.Hiç bir sınıf öğretmeninin zihinsel engelliler sınıf öğretmeni olmak gibi bir derdi olduğunu düşünmüyorum kurumlarımızda çalışmak için sadece gerekli olan şartlardan dolayı kursa gidiyorlar.Okul öncesi yada çocuk gelişimi öğretmenler kendi alanlarına atnmak istiyorlar özel eğitimi öğretmeni olmak gibi bir dertleri olduğunu görmedim.Çünkü her kez meslek tercihini yapmış ve tercih ettiği alanda üniversite okumuş daha başka meslek sahibi olmak isteyen master yapıyor yada ikinci üniversiteyi okuyor.Sanırım bizim sorunumuz bizim alanda kimse kendi mesleğini icra edemiyor.

1-Özel eğitimci öğretmenlerimiz alanın olmazsa olmazlarıdır.Bizde isteriz olsunlar ama az hatta hiç yok denecek kadar.Devlete de öğretmen yok özele de.Bunu herkes biliyor.Yapılan bütün çalışmalar yeterince eleman yetişinceye kadar geçici zaten.Zamanla inşallah bu alanda daha çok öğretmen olur bizler de kaliteli ve kalitesiz olanları seçeriz.
2-Özel eğitim multi disipliner bir yapıyla çalışır.Eğitim ve rehabilitasyon uygulama kısmıdır.Planlamadan tutun uygulamaya kadar çok ciddi bir yapıyı oluşturur.Bir tek meslek elemanıyla yapılacak iş değildir.Herkesi özel eğitimci olmaya zorlayan bir eğitim yapısı yerine herkesin işini rahat icra edebileceği bir yapı haline getirilmelidir.Böylece özel eğitimci arkadaşlarda rahat eder.Haklı olarak bu bölümü okumuşlar emek harcamışlar sertifika ile özel eğitimci olunmaz demelerini doğru buluyorum.Ama bir tek biz özel eğitim yapalım kimse yapmasın anlayışını da doğru bulmuyorum.Bu çocukların ve ailelerinin psikologa ihtiyaçları var.Bedensel engelli çocugun fizyoterapiste ihtiyacı var.0-6 yaş becerilerini kazanamayan engellilerin okul öncesi öğretmenine ihtiyaçları var.İlkokulu başarmaları için sınıf öğretmenine ihtiyaçları var.Müzik öğretmenine,iş uğraşı terapistine,el sanatları öğretmenine,resim öğretmenine,beden eğitimi öğretmenine vs...ihtiyaç var.Özel eğitimci olmazsa olmaz dedik...Tüm bu alanda çalışacak personellerin mezun oldukları universitelere özel eğitimle ilgili dersler konulmalıdır.Bir öğrencinin eğitim planını yapıp uygulayacak düzeyde...

Yüreğinize sağlık..
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sevgi

ÖZEL EĞİTİMCİLER 06 Ara 2014 11:30 #119

• sevgi
  • sevgi Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 18
  • Teşekkür Sayısı: 25
  • Başarı: 3
Şunu da merak etmiyor değilim.Tamam rehabilitasyon merkezleri ticari çalışıyor,engelli üzerinden para kazanıyor yolsuzluk yapıyor vs.....yanlış anlaşılmasın ben öyle düşünmüyorum.Dışardaki bazı insanların algı biçimleri bu.Eğer özel eğitim merkezleri özel eğitime ihtiyacı olan engelli bireylerin eğitimlerine yada eğitilmelerine engelse özel eğitim merkezlerini kapatsınlar.Konu çözülücekse böyle çözülsün.Ama çözüm bu değilse özel eğitimci arkadaşların bağlı bulundukları dernek bizim üye olduğumuz derneklerle iletişime geçerek çözüm önerilerini birlikte oluşturup bilimsel bir çerçevede hareketle konunun muhataplarıyla görüşülmesi ve özel eğitim ile ilgili düzenlemelerde programlarda,çalışacak personel,özel eğitimin işleyiş biçimi gidişatı,kaynaştırmanın yapılma şekli,devlet ve özelde özel eğitim metodu ne olmalı vs..konularda tüm eğitimcilerin ve derneklerin yer aldığı bir platformda çözülmesi için seferber olunmalıdır.O olmaz bu olmaz... Ne olur? Olması için ne yapılmalı?Nasıl hareket etmeliyiz? Ne olacaksa olsun herkes rahat etsin.En başta engelli birey bir girdi olsun.Bu girdinin eğitim sürecinde çıktısı ne olmalıdır?Sonuç nasıl elde edilir?Sadece eleştiri olmaz elini taşın altınada koyacaksınız.Eleştirdiğiniz yanıyla çözümü de sunmak lazım.Engelli çocukları düşünen özel eğitimci arkadaşlar engelli çocukların eğitim sorunları nasıl çözülür? Düşünün rehabilitasyon merkezinde çalışan personel ve özel eğitimcilerin bile özel eğitim merkezine bakışları merkezleri ticari çalışıyor,engelli üzerinden para kazanıyor yolsuzluk yapıyor vs...olduktan sonra dışardaki insanların bakışları farklı olabilir mi?Eğitimciler bu işe inanmazlarsa engelli birey aileleri nasıl inanacak?Dışarda bu algının oluşmasında kurumlar kadar(öyle deniliyor ya)meslek elemanları ve özel eğitimcilerinde yadsınamaz payları var.Bunların hepsini düzeltelim sonra hepimiz para kazanalım...Ne dersizi sevgili özel eğitimci ve eğitimci arkadaşlar!...

ÖZEL EĞİTİMCİLER 06 Ara 2014 14:32 #120

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
Çözüm isteyen arkadşlar özder ile görüşsün ulaşamıyanlara genel başkanın numarasını verebılırım
4 yıllık akedemk eğitim uyduruk 540 veya 160 saatle işin ehlı olmayan personelle verilemez akedemık eğitim personelini özellikle vurguluyorum
Sayfa oluşturma zamanı: 0.309 saniye
Sistem Kunena Forum