Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Sahte diploma

Sahte diploma 08 Oca 2016 16:55 #1

• özkandestek
  • özkandestek Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
  • Başarı: 0
Kurumumuzda yaklaşık 6 ay buyunca çalışan personelin diploması sahte çıkmış.İlçe mem personelin bizde çalıştığı süre içerisinde bireysel + grup derslerinin hesaplanıp,Vergi dairesine yatırılıp dekontu tarafımıza gönderilmesi. Konu ile ilgili veya benzer sıkıntıları yaşayan arkadaşlardan yardım istiyorum.konu ile ilgili örnek savunma gönderirseniz çok memnun olurum teşekkürler.(Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.)
Son Düzenleme: 08 Oca 2016 17:01 yazan özkandestek. Sebep: mail adresi ekledim
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sahte diploma 08 Oca 2016 17:20 #2

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
  • Başarı: 4
Çok ilginç bir durum sizden geçti ise ilçeden nasıl geçti.Dahası bu öğretmen sertifikalı ise katmerli olmuş.Bence öğretmene dava açacaksınız.İlçenin sizden talebini sizde ondan isteyeceksiniz.Allah yardımcınız olsun.

Sahte diploma 08 Oca 2016 17:52 #3

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Empati yaparak ben ne yapardım.

Suçlu olmadığımı,elimde öğretmenin sahte diplomasını sorgulayacak bir sistem bulunmadığını savunma yazarak bildirirdim.

Ayrıca bu işlerin MEB in kendi sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75

Sahte diploma 08 Oca 2016 19:08 #4

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
Egelim17 yazan:
Empati yaparak ben ne yapardım.

Suçlu olmadığımı,elimde öğretmenin sahte diplomasını sorgulayacak bir sistem bulunmadığını savunma yazarak bildirirdim.

Ayrıca bu işlerin MEB in kendi sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum, işgüzar meb adenilen meblağın geri iadesiyle sorumluluğunun büyük bir kısmından kurtulacağı için baskı yapıyor. Yoksa ki tek yaptırım gücü mahkeme ve sonuçlarından mevcut durumda bu durumu yeterince incelemeyen meb personeli de zarar görecektir.
Su akar yolunu bulur..

Sahte diploma 08 Oca 2016 21:14 #5

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Değerli arkadaşlar,

Hepimizin muhakkak birbirinden mantıklı ve akla yatkın önerileri olabilir ancak ne yazık ki hukuk akla mantığa uygun işleyen bir mekanizma değil...

Öncelikle:

- "Bu MEB personelinin suçu... olur vermeselerdi" vs. şeklindeki mazeretler bizim mevzuatımıza işlemez. MEB gerekirse kendi içinde bununla ilgili soruşturma yapar.

- Kamu alacaklarına karşı itiraz yolu mutlaka denenmelidir ama burada "haksız gelir elde etme" durumu söz konusu olduğu için MEB kendi kararını bozmayacaktır. Dolayısıyla hem MEB'e, hem de sahte diploma ile çalışan kişiye dava açılması gerektiği kanısındayım.

Kanısındayım ama bu işler dediğim gibi bizim kanaatimizle olmuyor. Bence, bir an önce, vakit geçirmeden bir avukata başvurarak hukuki sürecin başlatılması ve takip edilmesinde fayda var.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kurs2, kdrcalis

Sahte diploma 09 Oca 2016 10:42 #6

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Bu sabah ki haberlerde de konu anlatılmış.

MEB düğmeye basmış 1969 yılından bu yana diplomalar araştırılmaya başlanmış.

Yeni mi açtılar bilmiyorum ama YÖK sitesinen öğretmenin diplomasını üzerindeki numaralar ad ve soyad girilerek kontrol edilebilecekmiş.

Bu zamana kadar ki haksız kazanç geri alınma yoluna gidilip,Hapis kararıda çıkacakmış denildi...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

Sahte diploma 09 Oca 2016 12:06 #7

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Kurumlar eğitimcinin atanması için ilçe MEM teklifte bulunuruz istenilen belgelerle birlikte,atamayı yapan MEM dür. Tek dayanak noktası bu olabilir. Yoksa denildiği gibi haksız kazanç ve sahtekarlık mevcut.

Sıkıntılı bir süreç.Allah kolaylık versin.

3-5 yıl önce bir mail gelmişti bana;İstanbul-Anadolu yakasında bulunan bir kurumun sahibinin,eşinin ve kardeşinin diplomaları sahte diye.(Bana özel gelmemiş.Binlerce kişiye gitmiş.) Yazılanlara göre bu kişi daha önce bir kurumda şöför olarak çalışırken parayı bir şekilde buluyor ve kurum açıyor. Kendine eşine ve kardeşine Anadolu Ü. Zih. Eng. Bl. diplomaları hazırlıyor. Fakat mezuniyet tarihleri farklı olmasına rağmen diploma numaları peşpeşe imiş.Sonra ne oldu? Tam bilemiyorum.

Gerçekten de Sayın Bakanımızın söyledikleri gibi sahte diplomalar sözkonusu demek ki. Fakat biz bunları bilemeyiz ki?

Sağlıklar dilerim.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Egelim17

Sahte diploma 09 Oca 2016 18:39 #8

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Arkadaşlar,

Bunun sıkıntılı bir konu olduğu açık.

Hukuki olarak epeyce uğraştıracak bir niteliğe sahip.

Ancak Sayın Tartanç'ın söyledikleri bir tarafa not edilmeli.

Kurumlar teklifte bulunur, MEB atama yapar. İmza, icra mercii MEB'dır. Dolayısıyla sorumluluk ona aittir.

Buna benzer bir konuda (asil / aday psikolog ataması) uzun süren bir davayı biz kazanmıştık. Bir önceki kurumunda adaylığı kaldırılıp asil olarak atanmış bir psikolog arkadaşı biz de asil olarak atamıştık. Ne var ki denetimlerde asaletin tevdii işleminin mevzuata uygun olarak yapılmadığı belirlendi. MEB'de dönüp atamasından başlayan sürede adına düzenlenmiş seansların geri ödemesini talep etti. Mahkemede atamanın, adaylığın kaldırılması ve asaletin tevdii işleminin bizim kurumumuzda işe başlamasından önce başka bir ilçede MEB birimlerince yürütüldüğünü ve eğer eksik/kusurlu bir işlem var ise bir önceki kurumunda da asil olarak atanmasının sakatlanmış sayılması gerektiğini, hele hele ikinci bir defa daha asil olarak kurumumuza atanmış olmasının bizim sorumluluğumuz olamayacağını söyleyerek verilen seansların bu nedenle eksik/kusurlu/ayıplı sayılamayacağını savunduk. Sonuçta bu kadar karmakarışık bir durumu çözmek gerekiyor ise diğer ilçeden başlayarak, kendi ilçemize kadar imza yetkililerinin duhulünün gerektiğini savladık. Mahkeme tazminat talebini reddetti ve ilçe arkadaşımızı yeniden asil olarak (bu defa mevzuatı tam uygulayarak) atadı.

Ancak tabii sahte diploma bu vakanın bir seviye üstü. İş daha da karmaşık!

Yine de Sayın Tartanç'ın hatırlatmasını bir kenara yazalım.

Sabırlar, kolaylıklar dileğiyle,
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.380 saniye
Sistem Kunena Forum