Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 08:41 #1

• ozerkder
  • ozerkder Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 23
  • Teşekkür Sayısı: 38
  • Başarı: 0
Bugün ÖZERK-DER yönetiminden bir grup arkadaşımız Karabük, Safranbolu civarındaki bazı kurumları ziyarete gittiler. Amaçları, damar tanıma ile ilgili uygulamayı yerinde görmek ve sorunları tespit etmek idi.

Ben bu akşam orada yapılmış bir miktar video kaydını izleme imkanı buldum. Özetlemek gerekirse durum feciat...

Kısaca anlayabildiklerim:

- Damar tanıma için her kurumda en az 2 kişi sadece bu işle uğraşıyor. Tek yaptıkları iş ellerinde çizelgelerle o saatte derse girecek çocukları bulup ellerini okutmaya çalışmak.

- Çocuklar erken gelse bile elleri okutulamıyor. Saat gelsin diye bekleşiyorlar.

- Ortalıkta bir kargaşa hakim. Onun ki okundu, bunun ki okunmadı, Ahmet'i çağırın, Mehmet'i bulun şeklinde bir hareketlilik mevcut.

- Cihazlar düzgün çalışmıyor. Kah okuyor, kah okumuyor. Birinin okuduğunu diğer cihaz okumuyor. Okumadığında tekrar tekrar TC kimlik numarası girmek şeklinde bir eziyet var.

- Doğal olarak bazı çocuklardan cihaza tepki var. Bir videoda eli okutulamayan bir çocuğun "bu alet beni SEVMİYOR, beni okumuyor" demesi çok ilginçti. Bir başka çocuğun eli okutulacak diye streslenmesi, gerilmesi de görülmeye değerdi.

- Olay eğitimden falan çıkmış... Dersten önce ve sonra el okutma faslına indirgenmiş. Bu arada ne yaparsanız yapın. Çocuğun elini okuttuysanız ne mutlu. Zaten anladığım kadarıyla bu harala gürele sırasında dersler de bir miktar kaynıyor.

- Geçici bir durum mu bilmiyorum ama işin önemi nedeniyle el okutma işiyle bizzat kurum sahipleri, eğitimciler falan ilgileniyor. Yani zamanı kıymetli insanlar, kıymetli zamanlarını kıymetsiz bir iş için heba ediyorlar.

Şimdilik görebildiklerim bunlar. Kanaatim, bu sistem kurumların verimliliklerini bir kaç basamak geriletmiş. Tamamen anlamsız, fuzuli bir kargaşa var. Düşünürseniz, bunun için bir de üste para ödüyorsunuz. Yani adamın eline para tutuşturup hadi beni kırbaçla demek gibi bir şey.

Ne diyelim.... Pilot illerdeki kurumlara Allah sabır ve kolaylık versin. Hakikaten çekilecek eziyet değil...

Burada velilere çok önemli bir sorumluluk düşüyor. Durumdan mağdur olan diğer kesim onlar. MEB bizi ti'ye almıyor ama sadece pilot illerdeki 3-5 bin mağdur velinin bile şikayet etmesi, ortalığı ayağa kaldırması ses getirecektir. Hiç bir şey yapamayan Bimer'e veya Alo 147'ye mağduriyetlerini anlatabilirler.

Aksi halde, bizim kurumlar olarak bu sıkıntılar konusunda MEB'i ikna edebileceğimize dair ümidim yok.
Mavi BARIŞ ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: nursen, gulumse, tartanc ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 08:42 #2

• ozerkder
  • Junior Uye
Konu düşündüğünüzden ve tahmin edebileceğinizden çok daha ciddi. Bu süreç şuan engelli açısından hak kaybettirici, mağdur edici. Bireyin sisteme işlenmesi öncelikli hale gelmiş durumda haklı olarak. Sürecin buraya taşınması son derece sakıncalı gerçekten. Lütfen üyemiz olsun olmasın tüm özel eğitim camiasının dikkate alması gereken bir süreçte olduğumuzu gözden kaçırmayınız.

ÖZERKDER YÖNETIM KURULU adına pilot uygulama yapılan illerdeki kurumların kurucularını Perşembe günü acil toplanmak üzere Ankara'ya davet ediyorum. Lütfen 05533819707 Nolu telefonla iletişime geçerek sesimize ses veriniz.
Saygılarımla...
Faruk Sevindi
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, tartanc

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 08:51 #3

• serhatkul
  • serhatkul Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 183
  • Teşekkür Sayısı: 41
  • Başarı: 2
Burada velilere çok önemli bir sorumluluk düşüyor. Durumdan mağdur olan diğer kesim onlar. MEB bizi ti'ye almıyor ama sadece pilot illerdeki 3-5 bin mağdur velinin bile şikayet etmesi, ortalığı ayağa kaldırması ses getirecektir. Hiç bir şey yapamayan Bimer'e veya Alo 147'ye mağduriyetlerini anlatabilirler.

u önemli bir nokta tüm veliler burdan bir şekilde dertlerimizi anlatsın arkadaşlar

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 08:53 #4

• serhatkul
  • serhatkul Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 183
  • Teşekkür Sayısı: 41
  • Başarı: 2
sn dernek yöneticileri her dernek gelemez ama kurumlar ile ilgili sizler ulaşabilir telekonferans olabilir.
sn faruk sevindi durum ciddi diyorsa durum vahimden ötedir kanımca.

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 09:29 #5

• uludag111
  • uludag111 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 166
  • Teşekkür Sayısı: 28
arkadaşlar bu bahsedilen sorunlar çözülebilecek sorunlardır daha büyük sorunlar için tedbir alınmalı
mesela;
1- cihaz arızalandı-servis hemen gelecek mi-servis gelene kadarki seansın telafisi olacak mı
2- internet ağı gitti gün boyu gelmedi seansların telafisi olacak mı
3- çocuğun elini okutamadık izin vermedi- ramda sisteme kaydedilmesine rağmen kurumda sistem çocuğun damarını algılamadı
4- damar taraması yapılan veli kaza yaptı hasta oldu kuruma 1 ay gelemedi bir sonraki süreçte telafisi olacak mı
5- cihazı satan şirket türkiyenin 81 ilinde servis açıp 7/24 hizmet sunabilecek mi
6- ttnet 7/24 kesintisiz hizmet vereceğini taahhüt edecek mi
bu sıkıntılar daha büyük bence
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: songulmavi, tatvanpozitif

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 12:10 #6

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
uludag111 yazan:
arkadaşlar bu bahsedilen sorunlar çözülebilecek sorunlardır daha büyük sorunlar için tedbir alınmalı
mesela;
1- cihaz arızalandı-servis hemen gelecek mi-servis gelene kadarki seansın telafisi olacak mı
2- internet ağı gitti gün boyu gelmedi seansların telafisi olacak mı
3- çocuğun elini okutamadık izin vermedi- ramda sisteme kaydedilmesine rağmen kurumda sistem çocuğun damarını algılamadı
4- damar taraması yapılan veli kaza yaptı hasta oldu kuruma 1 ay gelemedi bir sonraki süreçte telafisi olacak mı
5- cihazı satan şirket türkiyenin 81 ilinde servis açıp 7/24 hizmet sunabilecek mi
6- ttnet 7/24 kesintisiz hizmet vereceğini taahhüt edecek mi
bu sıkıntılar daha büyük bence

Sevgili arkadaşlar burada herkes kendince daha önemli gördüğü şeyleri sıralayabilir ancak bunların bütünü sistem sorunu. Damar tanıma tarama -her ne zıkkımsa- gelmeden önce de sistem hastalıklı bir sistemdi. Onun düzeltilmesi için uğraşırken bununla üzerine tüy diktiler. Detaylarda boğulmayalım; SİSTEM KOMPLE HASTA........

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 12:46 #7

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
Kesinlikle sıraladığınız sorunlar o kadar çok ki bu sorunlar tüm kurumlara kilit vurdurur , o kadar saçma bir sistem ki telafi şansı yok , herşey bir cihaza bağlı ve ttnet E bağlı hemde dakikalık olarak .. Ben şahSen yüzde 98 hakkıyla çalışan kurumların hakkını helal etmiyorum böyle saçma sapan bir düZeni önümüze getirdikleri için ...

ÖZERKDER PILOT ILLER TOPLANTIS 16 Tem 2014 12:48 #8

• ozerkder
  • Junior Uye
TÜM ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON KURUMLARI DERNEĞİ
(ÖZERK-DER)
06.068.066
Değerli Üyemiz ve Katılımcılar;
“Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Biometrik Kimlik Doğrulama Sisteminin Uygulandığı Pilot İller Toplantısı” yeni uygulamaya ilişkin sorunlarımızı, mevzuata ilişkin değişiklik taleplerimizi katılımınızla gerçekleştirmeyi ve çalışma çıktılarını da kamu tarafına aktarmayı amaçlamaktadır.
Katılımınızla mevcut yaşanan sorunları, iyileştirme ve çözüm önerilerini birlikte tespit ederek alanımızın önümüzdeki döneminin planlanmasında katkı sağlayacağımıza inanıyorum.
Yönetim Kurulumuz adına saygılarımızı iletir, iyi çalışmalar dilerim.

Faruk SEVİNDİ
ÖZERK-DER
Yönetim Kurulu Başkanı
YER : Radisson Blu Hotel ANKARA
TARİH : 17 Temmuz 2014 (Perşembe)
SAAT : 14.00-18.00
Istiklal Caddesi, No. 20 Ulus/Ankara
Lütfen Önceden Kayıt Yaptırınız.
0 553 381 97 07 Psikolog Tugçe Hanim
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Toplantı Katılımı Ücretsizdir.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri
Biometrik Kimlik Doğrulama Sistemi
17 Temmuz 2014
Radisson Blu Hotel ANKARA
• 13.30-14.00 Kayıt
• 14.00-14.15 Açılış ve Konuşması
o Faruk SEVİNDİ ÖZERKDER Başkanı

• 14.15-15.30 Pilot İl Katılımcılarının Konuşmaları
Moderatör : Nilgün Pekçağlıyan
• 15.30-15.45 Ara
• 15.45-16.30 Değerlendirme
Moderatör : Mustafa Ateş
• 16.30-16.45 Ara
• 16.45-18.00 Sorunlar ve Çözüm Stratejileri
Toplantı Sonuç Bildirgesinin Sunumu
Son Düzenleme: 16 Tem 2014 14:00 yazan ozerkder.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.259 saniye
Sistem Kunena Forum