Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Rehabilitasyon Merkezleri

Rehabilitasyon Merkezleri 20 Eki 2014 00:34 #1

• egitimx
  • egitimx Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 43
  • Teşekkür Sayısı: 5
  • Başarı: 1
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin değerli sahipleri, gerek bu forumda gerek merkezlerinizde gerekse de başka yerlerde sürekli bir feryat halindesiniz. Bu işi yaparak ciddi elle tutulur bir parada kazanmıyorsunuz.

MEB sizlerden kendi belirlediği paraya ve kendi istediği şartlarda(yönetmeliklerle) hizmet istiyor. Ama sizler bu paraya az diyorsunuz ve şartları da uygun bulmuyorsunuz. Diğer bir taraftan Maliye Bakanlığı sizlere verilen bu ödenekleri nasıl azaltırım şeklinde planlamalar yaptırımlar yapıyor. Tüm bu uyuşmazlıkların arasında hiçbir şeyden habersiz olan engelli çocuklarımız harcanıyor.

Devlet bu olayı eğer eğitim hizmeti olarak düşünürse elini taşın altına koymalı ve ücretini de şartlarını da buna göre belirlemelidir. Devlet eğer bu olayı ticari bir faaliyet olarak düşünüyorsa kurumlar için bu günler iyi günlerdir...

Kurumlar açısından baktığımda bu olayı ticari bir faaliyet olarak düşünenler damar okuma sistemine tamamen karşılar. Eğitim faaliyeti yapan kurumlar ise damar okuma gelsin ama şartlar iyileştirilsin yönetmelikler revize edilsin diyor. Bazı kurumlar ise hiçbir şeye karşı çıkmıyor, ne gelirse ne olursa razıyım diyor. Ne kadar eğitim hizmeti veriliyor olsada sonuçta bu kurumlar muhakkak bir ticari faaliyetin içinde olduğunu kabul etmek gerekir. Kurumlar arası bu kadar çok farklılaşma neden? Her kurum aynı hizmet için çalışmıyor mu?

Kurumların en çok kaybettiği nokta müfettiş kontrollerinin yapıldığı günlerde ki verilen eğitim seanslarının, kontrolün olmadığı zamanlarda ki farklılığıdır. Rehabilitasyon merkezi aylarca tam fatura kesiyor. Bu kuruma belirli aralıklarla müfettiş kontrolü yapıldığında nedense faturası miktarı düşüyor. Bu sadece 1 tane kurum için geçerli değil yapılan denetimlerde yüzlerce kurumu kapsayan bir raporun sonucudur. Bu farklılığı gören yetkililer değil damar okuma, her şeyi okumak için elinden geleni yapacaktır. Belki yarın birilerinin zararı çok oluyor diye bu uygulamadan da vazgeçilecektir, belki bir süre daha eski düzen devam edilecektir. Ama zamanı geldiğinde belki çok daha farklı sürprizlerle de karşılaşa bilinecektir.

Devlet engelli çocuklarımıza böyle bir hizmet alabilmesini sağlıyor, sağlaması da gereklidir. Belki böyle bir hizmet devlet tarafından hiç sunulmamış olabilirdi.

Bu çocuklarımızın üzerinden kimin kirli elleri varsa Allah o kişileri bu sektörden mahrum bıraksın.

Yarının güzellikler getirmesi dileğiyle...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss, hancan

Rehabilitasyon Merkezleri 20 Eki 2014 13:16 #2

• hancan
  • hancan Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 102
  • Başarı: 2
Teşekkürler egitimx,

Güzel yorumlamışsınız gerçekten.Ama devlet olarak rehabilitasyon merkezlerinin hangi şartlar altında hizmet verdiklerini bir araştırma yapması gerekmez mi? Tüm illerden birer kurucu davet ederek bir toplantı düzenleyip, gerek bürokratik zorlukların ne olduğunu gerekse doğal koşulların zorluklarının ne olduğunu vs.vs.konuşssak daha iyi olmazmı sizce?

Bütün bunlardan sonra devlet kendi üzerine düşeni kurumlar kendi üzerlerine düşeni samimi bir şekilde yerine getirse daha iyi olmazmı?

Ben şahsen damar okumaya veya başka türlü denetlenmeye asla karşı değilim. Ama bakın çok basit bir isteğim var. Devlet okulundan özel eğitime giden bir öğrenci o gün devlet okulunda resmi izinli sayılabilir. Mebbis bizlere o gün o öğrenciye uygun saat te ders yazmamıza müsade etsin.Çünkü bu öğrenci okulunda zaten çok şey öğrenemiyor.Bireysel destek eğitimi o gün çok daha faydalı. Bu neden düşünülmüyor? Sonuçta bizlerde eğitim veriyoruz.

ikinci olarak esnek çalışma ve telafi verilebilir bir durum yaratılırsa , personel sorunu çözülürse bizler niye denetlenmek ten korkalım ki?. Öğretmen sıkıntısı aldı başını gidiyor.öğrenci akşam 15 de dersten çıkıyor, biz ders yetiştiremiyoruz.

Bütün bunlar çözülür de yinede kurumlar eğitim den çok ticaret amaçlı çalışırsa sizin söylediğiniz son cümle bencede gerçekleşsin. İnşallahhhhhh.

saygılarımla....
Son Düzenleme: 20 Eki 2014 13:18 yazan hancan.

Rehabilitasyon Merkezleri 20 Eki 2014 16:30 #3

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Sayın hancan, nerde güzel yorumlamış. Kurumları kendisine göre 3 kategoriye ayırmış.

1- Ticari düşünenler (Damar okumaya karşı olanlar)

2- Eğitimi düşünenler (Gelsin ama şunlar şunlar düzeltilsin diyenler)

3- Dünyadan bihaberler :)

Büyük bir gayretle önyargıdan uzak yazmaya çalışsa da damar okumayı istemeyenleri "ticari düşünenler" sınıfına hangi gerekçeyle sokuvermiş?? Yıllarını bu alana vermiş, bir sürü çalıştayda etkinlikte bulunmuş, karınca kararınca alana birşeyler katmaya çalışmış insanlar, damar okumayı istemediği zaman tüccar mı olmuşlar hemen.

Müfettişler geldiğinde neden eksik ödeme alalım. Müfettişin burada bulunduğu gün gelmeyenler, diğer günler telafisini (o günlerden silinip sonraki günlere yazılmak suretiyle) alırlar. Alınamazsa eksik ödeme alınır. Telafinin verilmemesi için yönetmelik üzerinde kırk takla atanlara sorsun neden böyle yaptıklarını. Acaba yetkililer aylık fatura listelerinde, mevcut öğrenci listenizden minimumda 3-5 maksimumda 15-20 öğrencinin her ay neden yer alamadığını bilmemekte midir? Yoksa rapor yenilemelerdeki aksaklıklar! bilerek mi düzeltilmemektedir.

Hasıl-ı kelam bu sistemi getiren "NİYET" in, niyetinin üzüm yemek olmadığı, -daha açık yazayım- ödenek kesmek olduğu çok açıktır. Her ne kadar gönlüm "şunlar şunlar düzelirse gelsin" cilerden yana olsa da şu an yaşanan (kurumlar, personel, ve aileler açısından) insanlık dışı uygulamanın getirdiği sorunları, daha olmadan her platformada anlatmadık mı? Bunları anlamamak için insanın ya niyetinde sorun olması gerekir ya zekasında.. Sizce hangisi??
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, beyazyelken, barisltd ve bu kullanıcının diğerlerinden 7 teşekkürü var

Rehabilitasyon Merkezleri 20 Eki 2014 16:54 #4

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
Eğitimx yaklaşımınızın bir kısmını yanlış buluyorum sanırım bu sektörden değilsiniz ki bu Şekil bir gruplamA yapmışsınız .. Özeltercih herşeyi özetlemiş tşk ederim

Rehabilitasyon Merkezleri 22 Eki 2014 10:10 #5

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
"x" leri görünce sayın tartanc dayanamaz dedim ama iyi tuttu kendini.. :cheer:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

Rehabilitasyon Merkezleri 22 Eki 2014 10:48 #6

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Hocam sizin yazdıklarınız gayet doğru şeyler. Üstüne kelama gerek yok. :)

Sektörle ilgili birşeyler yazayım yine :)

Bugün (22 Ekim) buluşmamız olacaktı.Ertelendi. Fakat sektörde ilginç şeyler yaşanabilir :)

Rehabilitasyon Merkezleri 22 Eki 2014 11:22 #7

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Ooo Tiplere göre ayrım yapıyosak bide ben yapayım :woohoo: Bu forumda yazan 4 tip insan var 1 özel eğitimciler
2 sözel eğitimciler: Bunlar taşın altına elini koymazlar. Yani kurum sahibi falan değildirler. O yüzden bunlar konuşunca mangalda kül zerresi göremezsiniz. Kuruma mali yük olacak her konuya işe yarasın yaramasın evet derler. Kurumların ödeneği içten içe bunların temel derdidir. Daha açıkçası paramızda gözleri vardır.
3 Sektörden kazık yemiş mağdurlar: Bunlar eğitimcilerdir. Akla hayale gelmeyecek mantık dışı paralara sazan gibi atlayıp o parayı alamamış kişilerdir.Mantık dışı rakamlarla hayallerini harmanlayıp hüsrana uğramaları sonucunda tüm kurumlara içten içe diş bilerler. Her fırsatta saldırıya geçerler.
4 Kabullenme sorunlu veliler: Çocuğunun ağır engelini kabul etmeyip çocuğunun normal olduğuna inanan velilerdir. Yıllar yılı eğitim sonucunda hayalindeki gelişmeyi göremeyince kurumu suçlu bulan ama ne yazık ki gerçekleri görmek istemeyen kilitli kafalardır. Onlara göre tek sorumlu kurumdur. İyi eğitim vermemiştir. Asansörü olmadığı için kurumun, orta ağır çocuğu düzelmemiştir.
100 puanlık altın soru forumdaki damar okumayı ateşli ateşli destekleyen ''x'' lerden kaçı kurum sahibi olsa aynı fikirde olurdu acaba? Cevap tabi ki hiçbiri nedeni ise özel eğitimi gerçekten desteklese bu zat-ı muhteremler kurumların özel eğitimin bel kemiği olduğunu kapanırlar sa çocukların çok büyük zarar göreceği gerçeğini bilir her fırsatta bizlere çamur atmazlar.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: songulmavi

Rehabilitasyon Merkezleri 22 Eki 2014 13:44 #8

• Murat Çolak
  • Murat Çolak Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 79
  • Teşekkür Sayısı: 149
tartanc yazan:
Hocam sizin yazdıklarınız gayet doğru şeyler. Üstüne kelama gerek yok. :)

Sektörle ilgili birşeyler yazayım yine :)

Bugün (22 Ekim) buluşmamız olacaktı.Ertelendi. Fakat sektörde ilginç şeyler yaşanabilir :)

Eğer yarınla ilgiliyse ilginç şeyler beklentiniz sanıyorum hayal kırıklığı yaşayacaksınız/yaşayacağız. Sektörün içinde bulunduğu olumsuz durumu yine özel eğitimin en tepesindeki insanların çözmesini beklemek en başta sizin tezlerinize aykırı :)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, ozeltercih
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.282 saniye
Sistem Kunena Forum