Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: yeni standartlar yönergesi

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 11:17 #17

• hancan
  • hancan Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 102
  • Başarı: 2
Bu standartlar yönergesi her şekliyle bizi bağlıyomu arkadaşlar?. Özel okullar ve Özel eğitm okulları demiş.

ÖERM leri ile ilgili bir şey yazarken özellikle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri diye bastıra bastıra söylemiş. Bu yüzden kafam karıştı..

Yönerge de asansör kelimesi geçmiyor. 5378 sayılı engelliler kanununda yapılan değişiklikte de asansör kelimesi bulamadım....
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 11:36 #18

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Kafa karışıklığına gerek yok hancan. Erişebilirlik herkesi bağlıyor.

Ülkemizde erişebilirlik oranı %6. Ya bu kanunu erteliyecekler yine. Ya ülkemizde ki her türlü kurum gerekli önlemleri alacak.
Son Düzenleme: 21 Eki 2014 11:36 yazan tartanc.

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 12:39 #19

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
kdrcalis'e tamamen katılıyorum. engellilere hizmet veren bir kurum sahibi olup da erişim konusunu standartlara uygun hale nasıl getiririm diye araştırma yapmaktansa, bu bizi ne kadar bağlar, ne zaman başlar, ertelenir mi diye papatya falı bakmak engelliye ve yapılan işe bakış meselesidir. kdrçalış 30.000 lira diye çok iyimser bir rakam söylemiş, ben beş parasız çek koçanıyla patronluğa soyunan şoförler ya da müteahhit sevgilisinin vaat edip bir türlü vermediği paralarla bu işe giren sekreterler tanıdım. gelinen nokta ve sonuç budur. tekrar söylüyorum bu daha iyi günler. eğer benim daha önce yazıp da gerçekleştiğini gördüğünüz uygulamaları anımsıyorsanız bu sözümü dikkate alın, saldırmadan önce durun, dşüşünün önümüzdeki 5 yılınızı planlayın; kaynaştırma öğrencilerinin artık raporlandırılmayacağı, kurum psk.larının ücretsiz aile destek hizmeti vereceği, branşlaşmanın geleceği, çıkan yönetmeliklerin 2 yıla kadar eski kurumları da bağlayacağı, devletin bu işi yerel yönetimlere yıkacağı vb. uygulamalar ve de damar okumalı günler...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sabak

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 13:11 #20

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sektörde kötü örnekler varKabul.

iyi örnekler yok mu? Kişi seneler öncesinden ciddi yatırım yapıyor. Ciddi bir eğitim veriyor. Başarılı örnekleri çok. Şimdi erişebilirlik konusu var. Bunu çok az kişi biliyor. Genel bilmez.Şimdi ise çıkıyorsunuz ahkam kesiyorsunuz.Olmaz böyle şey.

Madem bu erişebilirlik kanunu seneler öncesinden var.Koysana standartlar yönergesine.Bilelim. Planlama yapalım. Kesinlikle olmaz. Maksat zarara uğratmak. Baltalamak.

Özel Eğitimle ilgili neyi planladılar. İnsiyatif tamamen bir iki bürokratın elinde. Sekttör zaten bir değişik. Bir sürü tuhaf kişiler, bir sürü tuhaflıklar...

Düzgün bir planlama yapılmalı. Bu planlamadan da hepimizin haberi olmalı.
Bu sektöre vurmak için kol sıvazlıyan çok. Değişik nedenlerle. Fakat daha sektör dayak yediğinden ve havlu atılacağından haberi yok.

Şimdi birileri konuyu açar. ''İcmal Ne Zaman Yayınlanacak ? '' Dernek cevap verir: İcmalin yayınlanmasına çalışılmaktadır.

Bu sektörün ciddi bir oranının durumu sadece bu.
Son Düzenleme: 21 Eki 2014 13:12 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hancan

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 13:32 #21

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Biz 20 gün önce proğram eklettik hiç asansör soran olmadı.Yanlız gurup eğitim odası en az 15 metrekare vede 2 sınıf en az 10 metrekare şartı istediler.Yani yeni standartlar yönergesine göre işlem yapıldı fizik odası alt katta olduğu için ve aynı alt katta sınıf olduğu için asansör şartı aramadılar bilgilerinize...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hancan

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 13:48 #22

• hancan
  • hancan Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 102
  • Başarı: 2
Sayın tartanc;

Bizim artık dernekler den bir beklentimiz yok. Adamlar bu yönerge ile ilgili insanların kafasındaki karışıklığı giderecek en ufak bir açıklama yapma zahmetin de bile bulunmuyorlar.

Mevcut kurumları ne kadar ilgilendiriyor, bedensel ve görme engelli öğrencisi olmayan kurumlara neden böyle bir mecburiyet getiriliyor.

Hatta son okuduğum yazılarda her konuda hem fikir olduğumuz arkadaşlardan bazıları bile sırf kemdi kurumları bu yönergeye uygun olduğu için, yönergeyi savunmaya geçtiler.

Çoğu kurumlar isteseler dahi bina uygun olmadığı için Asansör koyduracak durumda değil.Bu standart lara uygun yeni bir yer bulmaksa oldukça zor, hatta mümkün değil. Yani halimiz harap......

Aslında Ankara buluşması ertelenmemeliydi. Yada en kısa zamanda topantı sağlanmalı.Bize bizden başkası dost olmaz,sorunlarımızı çözmek için uğraşmaz. Biz böyle her dua ya amin dersek Sn. Hüzün ün dediği gibi daha nelerle karşılaşırız bir Allah bilir....
Son Düzenleme: 21 Eki 2014 13:49 yazan hancan.

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 14:05 #23

• black25
  • black25 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 118
  • Teşekkür Sayısı: 68
  • Başarı: -1
kontenjan değişti mi, ilgili madde kontenjan değişikliklerinde söz konusu,

(Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) Geçici Madde 6- (1) Bu Yönergenin
yürürlüğe girdiği tarihten önce kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı alan özel
eğitim ve rehabilitasyon merkezleri kontenjan değişikliğine yol açacak yerleşim planı
değişikliklerinde kurumlarını bu yönergenin 23/A ve 24 üncü maddelerinde belirtilen şartlara
uygun hâle getirirler.

yeni standartlar yönergesi 21 Eki 2014 14:26 #24

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Tabiiki hocam 4 grup eğitimi 2 de sınıflara 6 adet ek kontenjan aldık.Yanlız bahçe vaziyet planı çizdirdik onu önemsiyolar.(Kontenjan adetine göre öğr başı 1.5 metrekare hesaplanıyor)bahçede tekerlekli sandalye gezme alanı istiyorlar.bide bize gelen müfettiş rampa eğimlerine çok dikkat etti %6 eğim isteniyor.Asansörü sorduğumda fizik odasının alt katta olması dolayısıyla aranmadığını söylediler.raporlar hazırlandı kurula girdi ve hiçbir sorun olmadan valilik olur verdi.mebbisten modülümüz açıldı.Zaten asansör isterlerse eski asansörler geçerli olmayacak 1.5m 1.5 enli asansör isteniyor.çoğu binalarda engelli satandartlarına uygun asansör olduğunu sanmıyorum...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.221 saniye
Sistem Kunena Forum