Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Çözüm Yollarını da Konuşalım!

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 11:46 #1

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın Arkadaşlar;

Sorunlarımız belli,yaşıyoruz. Kamu bu alanda olası kötü niyetlileri önlemek için bir yol seçti. Bu yolun doğru olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu.

Kimlik Tanıma Sisteminin Olası sıkıntılarını önlemek için önerileriniz nelerdir?

bence;

1-Telafi haklarımızın genele yayılması gerekmektedir.

2- Zorunlu eleman uygulamasının kaldırılması gerekmektedir.

3-Bu alanda çalışanlara uygulanan modül sınırlaması kaldırılmalıdır.

4-Zam oranının sektöre nefes aldıracak oranda olması gerekmektedir.

5-Sistemde ki arızaların bedelini bizler ödememeliyiz.

6.............................

Benim şimdilik aklıma gelenler.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, etik, mkirilmaz ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 12:14 #2

• mkirilmaz
  • mkirilmaz Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Niyet hayır, akıbet hayır.
  • Gönderiler: 122
  • Teşekkür Sayısı: 88
  • Başarı: 1
6 - Ders vermede öncelik özel eğitim kurumlarında olmalı.
Gerekçe : Birey haftada 30 saat devlet okuluna giderken bize haftada 2 saat gelmektedir. Öncelik bizde olmalıdır.

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 12:38 #3

• mkirilmaz
  • mkirilmaz Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Niyet hayır, akıbet hayır.
  • Gönderiler: 122
  • Teşekkür Sayısı: 88
  • Başarı: 1
Değerli arkadaşlarım bu listeyi uzatmak mümkün. Fakat en azından ve öncelikle bu 6 maddeyi değiştirebilmek için ne yapmalıyız. Elbette dernekler bu sorunları yukarı taşımıştır, Gelinen nokta nedir ve bundan sonraki süreç nasıl planlanmalı. Her iki dernek ve platform nasıl ortak hareket edebilir.

Biz yoğurdu istediğimiz gibi yeme özgürlüğümüzü aynı sorunları çözme noktasında birleştirmeliyiz.
İnşaallah bir dernek üyesi ve platform destekçisi olarak haddimi aşmamışımdır.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 13:00 #4

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın kırılmaz,

Akıl akıldan üstündür.

Öneriler önem arz etmektedir.

sağlıcakla kalınız.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 13:17 #5

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Sayın tartanc ın da belirttiği gibi bundan sonraki bütün istişareler, defalarca belirttiğimiz sorun ve taleplerin kabul görmesine yönelik STRATEJİLER üzerine olmalı. "SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ" üzerine kesinlikle değil. Bunun için bile geç kalınmış durumda ama "zararın neresinden dönülse kardır" atasözünü baz alıp,öyle hareket edelim. Tabi "ölmüş eşek" le başlayan atasözleri de ileri sürenler olabilir ama o arkadaşlarımıza da yine atasözüyle cevap vereyim;

Çıkmayan candan ümit kesilmez. :lol:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, oyguler

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 14:13 #6

• spirit_em
  • spirit_em Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 101
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: 0
Her öğrenci için bellirli bir yüzdede devamsızlık hakkı verilebilir. Ya da telafi hakkı verilmelidir.
İş planı girişi kaldırılmalı ya da 8 seans giriş sınırlaması kaldırılmalıdır. Zaten 100 seans girişide yapsanız 8 seansın ödemesini alacağız. Böylece iş planından öğrenci sil-ekle iş yükü ortadan kalkacak.
Özel Özay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, oyguler

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 14:25 #7

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
tartanc,

Senin önerilerini ben biraz genişletmek istiyorum.

- Aylık, haftalık ders saatleri esnek bırakılırsa telafi gereksiniminin büyük kısmı ortadan kalkacak, kurumlar dinamik bir programlama yaparak bunun üstesinden gelebilecektir. Aslında bunun çözümü de kolay... Bu ay 4 ders yaparsanız 4 ders parasını fatura edersiniz, 12 ders yaparsanız onu fatura edersiniz. Devletin de, çocuğun da, kurumun da bir kaybı olmaz.

- Telafi dediğimiz şey her hangi bir nedenle kuruma gelemeyen bireyin dersini başka bir tarihte yapmak. Şu anda aylık iş planına girilmiş ve yapılamamış bir dersi geriye dönük olarak değiştirme şansımız olmuyor. Eğer bu imkan sağlanırsa zaten telafi sorunu da ortadan kalkar.

- Modüllere yöenlik zorunlu personel meselesi mutlaka çözüme kavuşturulmalı. Belli sayıda çocuktan sorumlu olacak Özel Eğitim Öğretmeni şartı gibi bir şey olabilir. Ama mutlaka derse girmesi zorunlu tutulmamalı.

- Gruplarda yaş-modül uyumu uygulanması imkansız gibi bir şey. Bunun çözülmesi lazım.

- Sistemin çalışmaması, elin okutulamaması veya başka teknik sorunlardan kaynaklanacak kayıplar için bir destek sistemi olmalı. Bu artık imza çizelgesi mi olur, telefonla provizyon alma gibi bir şey mi olur bilemiyorum.

- Okul saatleri önemli bir sorun. Hepimiz biliyoruz ki, pek çok çocuk okul saatinde rehabilitasyon merkezine gidiyor. Aslında öncelikli olan da bu. Bu konuda bir esneklik sağlanması lazım.

Şimdi esas sorun, sorun ve çözüm önerilerini tespit etmekten ziyade MEB'i sorunlar konusunda ikna etmek. Benim duyduğum -gerçekliği meçhul- bir söylentiye göre MEB'de yetkili kişiler damar tanımanın uygulanışından hoşnut değil ve alternatif bir sistem getirilmesini arzu ediyorlar. Alternatif sistem ne olur onu düşünmek lazım.

Bu düzeltmeler, çözümler vs. için normal bürokrasi yollarının izlenmesinin çare olacağına kesinlikle inanmıyorum. Bu işin bakanlık dışından, daha yukarılardan çözülmesi lazım. Çünkü bakanlık bürokrasisi ayak direttiği hiç bir uygulamada geri adım atmıyor. Her yeni düzenlemesi başka sorunları beraberinde getiriyor. Dolayısıyla, sektörün öz kaynaklarının kullanılması lazım. Bu kadar insan içinde lafını dinletecek, hatır gönül sahibi kişilerin mutlaka çıkması lazım.

Pek çok kurum sahibi arkadaş itiraz ediyor ama kayıpların mutlaka velilere de yansıtılması lazım. Tüm yükü kurumlar çekerse bu sisteme karşı veliyi yanınızda değil, karşınızda bulursunuz. Derse gelip elini okutamayan veli "bana ne, senin sorunun" der, geçer.

Elbette tüm bunları yapabilmek için sektörel bir irade, birliktelik lazım. Eğer bu sistemi halen uygulayan 17 ildeki arkadaşların çoğu durumdan memnunsa yapacak bir şey yok. Hepimiz bir an önce bu sisteme geçelim.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mkirilmaz, mineyilmaz ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var

Çözüm Yollarını da Konuşalım! 22 Oca 2015 19:47 #8

• mineyilmaz
  • mineyilmaz Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 197
  • Teşekkür Sayısı: 61
  • Başarı: 2
Bu duzen uzerine bu sistem gelirse
1-Haftanın 6.gunude kurum acik ve aktif olacak hatta hergunde olabilir.
2-Personel sozlesmelerinde ders basina ucret konusulacak ne kadar dıtlatırsa o kadar maas.
3-Maalesef ama maalesef fizyoterapi bolumleri kurumdan cıkartilacak.
4.Hastanelere gittigimizde taahutname imzalarizya ,guvencem odemezse oderim diye ;veliden planlanan derse keyfi ve haber
vermeden gelirse odemesi alinacak.
5-Servisden kesinlikle ucret alınacak.
6-Uzak mesafelere servis gonderilmeyip kendiniz getirin denilecek.
7-Sehir ici arac sayisi artirilip buyuk arac yerine kucuk araclarla servis yapilacak.
8-Velilere bu konu cok iyi anlatilip dik durusdan taviz verilmeyip veli endeksli eğitimciliğin dönemi cok sükürki bitecek.
Kimlik dogrulama Gelsin
Yıllık bireysel sayısı bir cocukta ne 96 bireyselmi bunu kurumlar istedigi zaman versin devlet bunu saglasin aya sikistirmasin yil icinde verin verdiginiz kadarinin odemesini ay sonunda alin desin.
Sınıfcılar calısabilsin.
Fizyoterapi Saglık Bakanlığın denetiminde hastane kosullarında olsun
Modul safsatası bitsin
Örgün eğitim bize tabi olsun biz ona degil..Bunlar duzelsin duzene girer hersey.Kurumlar rahatlar ve egitime kafasini yorar.
Odemeler daha erken olur evrak olmayacagi icin vs......bencesi.)))))
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc
Sayfa oluşturma zamanı: 0.306 saniye
Sistem Kunena Forum