Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: DAMAR OKUMA (MA)

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 16:24 #57

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Telekomu sözleşmede ne yazarsa yazsın her zaman iptal edebilirsiniz. En kötü ihtimalle router ve kullandığınız döneme ait "kampanya indirim" tutarını ödersiniz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: egemenege

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 16:32 #58

• tatvanpozitif
  • tatvanpozitif Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 382
  • Teşekkür Sayısı: 136
  • Başarı: 9
inşallah :)

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 16:57 #59

• serhatkul
  • serhatkul Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 183
  • Teşekkür Sayısı: 41
  • Başarı: 2
Sn. barışa katılıyorum MEB isterse p.ts bir yazı ile çözer yada 1 yıl bekleyip sonunda iptal eder. umarım MEB birilerinin bu firma ile ahbap çavuş ilişkisi yoktur. gecikilen her gün kurumları daha büyük zarar lara girmelerine sebep olmaz.

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 17:11 #60

• yayla06
  • yayla06 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 42
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: 0
barisltd yazan:
anestezi arkadaşım,

Her idari işlemin hukuki bir süreci var.

Varsayımdan hareketle düşünelim. Diyelim ki, damar izi tanıma geçtiğimiz çarşamba günü iptal edildi.

1. Karar UYAP sistemine girilecek (Girmiş olduğu bilgisi var)
2. Karar yazılacak. (15 günden 2-3 aya kadar sürecek bir süreç)
3. Karar tebliğ edilecek (2-3 günden 6 aya kadar sürebilecek bir süreç)
4. MEB kararı aldıktan sonra bu karar üstünde işlem yapacak (en az 1 aylık süreç)

Kısacası, önümüzde en az 1 ay, kendi haline bırakılırsa belki de 1 yıl sürecek bir işlem sırası var. Bu süreç elden yapılacak tebligatlarla falan hızlandırılsa bile kanaatimce Haziran'ı çok rahat bulur.

Burada önemli olan, karar üzerine MEB'in nasıl hareket edeceği... ÖSYM'nin Danıştay'ın basında yayınlanan kararını tebliğ kabul ederek anında açıklama yapması gibi mi hareket edecek, yoksa umursamaz davranıp tüm kurumlar bu masrafları yapsın, gerekirse sonra iptal ederiz mi diyecek.

MEB iyi niyetliyse daha fazla kurumun zarar görmesine engel olmak için hızlı hareket eder ve UYAP'taki karar bilgisini esas alarak idari işlemleri başlatır.

Elbette bu arada dernekler de bakanlık nezdinde girişimlerde bulunacaklardır. Sanıyorum Özerkder başkanı Faruk bey ve yönetim kurulu şimdiden bir çalışma takvimi hazırlamış durumdalar.

sayın barış ltd bir yürütmeyi durdurma kararının karar verildikten sonra uygulanması sanmıyorum bu kadar uzun sürsün. Aksine 2-3 gün içinde MEB yazılır ve MEB bu karara yazının geldiği anda uymak zorundadır. Bir örneği varmı bu kadar uzun süren.

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 17:19 #61

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
yayla06 yazan:
Aksine 2-3 gün içinde MEB yazılır ve MEB bu karara yazının geldiği anda uymak zorundadır. Bir örneği varmı bu kadar uzun süren.

Soruyu tersten soralım. :)

Bir örneği var mı devlette bu kadar hızlı biten? :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 14 Mar 2015 17:21 yazan barisltd.

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 17:23 #62

• yayla06
  • yayla06 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 42
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: 0
barisltd yazan:
yayla06 yazan:
Aksine 2-3 gün içinde MEB yazılır ve MEB bu karara yazının geldiği anda uymak zorundadır. Bir örneği varmı bu kadar uzun süren.

Soruyu tersten soralım. :)

Bir örneği var mı devlette bu kadar hızlı biten? :)

Uygulama yönünden yürütmeyi durdurma kararları ile iptal kararları arasında bir fark bulunmamaktadır. Gerek yürütmeyi durdurma kararlarına karşı gerekse iptal kararlarına karşı itiraz veya temyiz yoluna başvurulmuş olması kararın uygulanmasını durdurmaz. İdare itiraz veya temyiz yoluna başvurmuş olsa da 30 günlük süre içerisinde söz konusu karar kaldırılmadıkça/bozulmadıkça/yürürlüğü durdurulmadıkça uygulanmak zorundadır.

Fakat kararın tebliğinden sonra ben MEB 30 ün bekleyeceğini sanmam

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 18:02 #63

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Bakın ben farklı bir şey söyledim, siz farklı bir açıklama yazmışsınız. Elbette uygulama yönünden iptal kararıyla yürütmeyi durdurma karaı arasında fark yoktur. Burada karara itiraz veya temyizden de bahsetmiyoruz.

Konumuz kararın işleyeceği süreçle ilgili. Daha ortada yazılı bir karar yokken MEB'in nasıl 1-2 gün içinde karar vereceğini umabiliriz?

İster iptal kararı, ister YD kararı verilsin, kararın taraflara tebliği esastır. Tebliğ edilmeyen hiç bir karar yürürlüğe konulmak zorunda değildir. Tebliğden sonra idarenin 30 gün kararı uygulama süresi vardır. Bu süreyi kullanır veya kullanmaz. İtiraz etmiş olması veya olmaması bu süreyi etkilemez.

Kararların yazılması ise tetkik hakiminin meşguliyetine bağlıdır. Elinde iş az ise hemen yazar. İşi çoksa biraz zaman alır. Eğer itiraz şerhi varsa, şerh sahibi hakimlerin kararlarını yazmaları da beklenir. Yazılan kararlar tebligat için postaya gönderilir. Posta için para varsa hemen gönderilir, yoksa para olana kadar bekler. Bu süreyi beklememek için genellikle dosya avukatları kararı elden alır ve kendileri tebliğ ettirirler.

Bunları defalarca Danıştay'da dava açmış biri olarak yazıyorum. Ben öyle 2-3 günde işleme konulan bir danıştay kararı görmedim. Çok şansımız varsa MEB'in bir değişikliğe gitmesi en az 1 ay sürer.

Elbette bunlar işin normal hukuki sürecidir. MEB'in zaten aleni olan bir şeyi daha karar tebliğ edilmeden dikkate alarak kendiliğinden bir düzenleme yapması olasılığı her zaman vardır. Zaten hepimizin umudu da o yöndedir. Örneğin Bakan kararı öğrenip bu konuda talimat verirse hiç kimse kararın tebliğ edilmesini falan beklemez.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: anadolu33, ozal24

DAMAR OKUMA (MA) 14 Mar 2015 19:19 #64

• Fatma öz
  • Fatma öz Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 5
  • Başarı: 1
Bir söylenti mi yoksa doğru mu ? Bu haberin linkini felan bilen var mı acaba.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.486 saniye
Sistem Kunena Forum