Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: yerleşim planı değişikliği

yerleşim planı değişikliği 28 Kas 2015 11:29 #1

• goksu1
  • goksu1 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
  • Başarı: 0
Merhabalar, binamızda yerleşim planı değişikliğine gitmeyi planlıyoruz. Merak ettiği durum şudur;
yerleşim planı değişikliğinde gerekli şartlar yeni standartlar yönergesine göre olacaksa, erişilebilirlik açısında yeni şartlara uygun olmayan binada sınıf açımı, yerleşim planı değişikliği nasıl oluyor ?
Biz kurumu açtığımızdaki şartlar ile bugün ki şartlar aynı değil. Biz yerleşim planı değişikliğin için başvuruda bulunduğumuzda bizim sağlamamız gereken şartlar yeni yönetmeliğe uygun olmalı mıdır ? Örneğin binamda asansör yok ve erişilebilirlik için bina için merdivenlerimizde rampa yok. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı yerleşim planı değişikliğinde bulunup bulunamayacağımızı, bilgi sahibi olan değerli arkadaşlardan öğrenmek isterim. Teşekkürler.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

yerleşim planı değişikliği 28 Kas 2015 12:32 #2

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Yapacağınız tadilat kurumun vermekte olduğu eğitim programlarının kontenjanlarında değişikliğe yol açmayacak ise yeni standartlar yönergesine tabi olmadan değişiklikleri ifa edebilirsiniz. Eğer bir kontenjan değişikliği söz konusu ise yeni standartlara uymanız gerekecektir.

Erişilebilirlik tedbirleri ise MEB mevzuatının dışında, kanunla düzenlenmiş tedbirleri kapsamaktadır ve MEB mercileri tarafından değil illerde kurulmuş çok disiplinli (multi-disipliner) komisyonlar vasıtası ile takip ve icra edilirler. Dolayısıyla hiç bir değişiklik yapmasanız dahi kanunun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2015 (yanılıyor olabilirim ama sanırım son tarih bu idi) itibari ile almanız ve uymanız gereken tedbirler mevcuttur ve komisyon her an bu tedbirleri konu ederek zecri tedbirlere ve tecziye işlemlerine başvurabilir.

Bir tadilat işleminin onayı için kurumunuza gelecek olan Maarif müfettişleri de size kanunun amir hükümlerini hatırlatarak ilgili tedbirleri almanızı talep edebilirler. Bu talepler değişiklik işleminin onaylanmasına mani olmayıp kamu gücünün zorlayıcılığı mahiyetindedirler. Bu taleplere makul süreler içinde yerine getirileceği babında bir cevap verebilirsiniz.

Kolaylıklar ve bol sabır dileğiyle,
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, goksu1

yerleşim planı değişikliği 28 Kas 2015 12:36 #3

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın göksu,

Yerleşim planında ki değişiklik bir şekilde kontenjan değişikliğine etki ediyorsa hiç uğraşmayın.

Binanız ayrıca kesinlikle erişebilirliğe uygun olmalı. Bir erteleme olmazsa bu şart. (MEB zaten bununla ilgili bir yazı yayınlamış.Yakında gelir.)

Bu arada asansörü olmayan kurumlar için akülü bir cihaz olduğu(AB normlarına uygun)(CE sertifikalı) ve bunun asansör yerine kullanılabileceği söylenmekte.Bu konuyu araştırıyoruz. Şayet bu doğru ise cihazın fiyatı 4600 Avro idi. Bilgileri doğrulatırsak,bilgilendirme yaparım.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: goksu1

yerleşim planı değişikliği 28 Kas 2015 17:20 #4

• goksu1
  • goksu1 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
  • Başarı: 0
İlginize teşekkür ederim. Durum şöyle, yerleşim planında değişiklik yaparak ek bir grup odası açmayı ve bununla yeni bir destek eğitim programı almayı amaçlamaktaydım. Anladığım kadarı ile bunun sonucunda kontenjan artacağı için pek mümkün görünmüyor.

yerleşim planı değişikliği 29 Kas 2015 19:55 #5

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Artık bunları konuşmamıza gerek kalmıyor;

19.11 2015 te yayınlanan ''Taşıma ve iletme sistemleri''genelge yakında elinize ulaşır.
Asansör veye taşıma sistemi mecburiyeti geliyor.TSE şartlarına göre.Halihazırdaki kurumlarıda kapsıyacak.

Bunu da ilk ve son kez yazıyorum.(Ben şu an uğraştığım için) en minimum asansörden bahsediyorum.Dahada büyükleri olabilir.

en az 450 kg kapasiteli,kapı genişliği 800 mm iç derinlik 1000 mm ve en 1250 mm. ve CE Sertifikalı olması mecbur.Kabartma ve yazılar yeni tip asansörlerde zaten var.

Benim binamda ise en 1210 mm.Müfettişler dahi konuyu bilmiyorlar.CE belgesi var asansörümde.Dosyam bakanlıkta.Geri dönüp dönmeyeceğinden emin değilim.Dönerse 5000 tl ye sadece iç kabin fiyatı aldım.Yapacak bişey yok.

Bence her kurum şimdiden tedbirini alsın arkadaşlar.

Not:5000 tlye paletli taşıma sistemleri kuruluyormuş.Nasıl olduğunu bilmiyorum ama CE belgesi olmadığı için bu seçeneği bence hiç düşünmeyin.

Erişilebilirlik yasası bu sefer sanırım ertelenmeyecek.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, egemenege

yerleşim planı değişikliği 30 Kas 2015 12:01 #6

• gulumse
  • gulumse Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 241
  • Teşekkür Sayısı: 146
  • Başarı: 1
zemin + 1 kat olan binalarda asansörsüz kurum açılabiliyor..

ilimizde yeni açılan kurumlar bakanlıktan da onay alarak kurumlarını açtılar.. (kasım 2015)

bence bu olayı fazla büyütmemek gerekiyor..

ülkemizde yazılı kurallarla uygulama örtüşmüyor arkadaşlar.. rahat olun

yerleşim planı değişikliği 30 Kas 2015 12:15 #7

• tartanc
  • Platin Uye
Sıkıntı şu; zemin üstü bir kata MEB asansör istemiyor.Veya du...

Erişebilirlik istiyor. Ayrıca düzenlemeler istiyor.Ayrıca asansörü olan kurumlar asansörlerini düzenlemek zorundalar.

Konu sektörün önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Derneklerden yine pek ses seda yok.Sağolsunlar.

Olayın önemi sanırım 30.000-40.000 lira ceza kesilmeye başlandığında algılanacak.

Bu konuda MEB yazı yayınladı ayrıca bütün kurumlardan asansör veya taşıyıcı sistem isteniyor.TSE ceya CE belgeli.

İSTEYEN KONUYU ANLAMADIĞI İÇİN HİÇ ÖNEMSEMESİN.AMA KONU ÇOK ÖNEMLİ.

HEY DERNEKLER ANLIYOR MUSUNUZ? VEYA FARKINDA MISINIZ?
Son Düzenleme: 30 Kas 2015 12:16 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Egelim17

yerleşim planı değişikliği 01 Ara 2015 15:44 #8

• tartanc
  • Platin Uye
Özerkder Başkanı Sayın Faruk Sevindi ile bu konuda görüşme imkanı buldum.

Özerkder olarak,konuyu yakından takip ettikleri ve çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kendisine teşekkür ederim.

Bilgilerinize.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.376 saniye
Sistem Kunena Forum