Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: BKDS ile ilgili;

BKDS ile ilgili; 19 Kas 2016 03:12 #73

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
iki konuyu aynı başlıkta "tartışmak" istemem ama;

birinci konuyla ilgili küçük bir kaç sorum var; açılan sertifika proramlarına, ilgi neden bu kadar "büyük"?

eğer Türkiye'de "sertifikasız" bir tane kurum yoksa, tek yönlü suçlama doğru mu?

daha garip bir soru sorayım; bu sertifika programına giden "öğretmenlerimizin" hiç mi suçu yok?

son soruyu; ya "üst aklınızla" cevaplayın, yada; kurumunuzda çalıştırdığınız "o sertifikalı öğretmenlerinize" gidip, neden bu "sertifika programına katıldıklarını sorun!

bu sayfalarda,"nedenleri" belirtilerek sertifika programlarına karşı olduğunu beyan eden üyeler var.

açıkçası, ihtiyaç duyulduğunda; bu alan yada başka alanlarda, "belirli kriterlere sahip kişilere" sertifikalar ile o alanın içinde "üretme" yetkisi normaldir...

o nedenle sertifika programlarına karşı değilim... kriterler ve ihtiyaçlar ortaya doğru bir şekilde konulduğu sürece...

......

bu "gün verme" hali; içinde ne kadar "espri" varsa da, doğru değil...

kendi kendimizi belirli tarihlere, belirli kayıplara sıkıştıracağımıza; nasıl bir sisteme ihtiyacımız var onu tartışmalıyız...

biz; bu ülkeye neden yararlı olduğumuzu anlatmazsak, bu "yararlılığı" bilimsel bir çok veri ile desteklemezsek, devlet desteğinin bu alana katkısının, nasıl bir "yararlılık" yarattığını ve artması gerektiğini anlatamazsak...

bunları anlatabilmek için bir gelecek tasavvurumuzun olduğunu göstermemiz gerekiyor...

bir kaç trolle uğraşmak yerine, abd, izlanda, ingiltere, almanya vb. bir çok yapıyı değerlendirip, kendi ülkemiz gerçekliğinde "yüksek standartlı" hizmet nasıl yaratacağımızı ortaya koymamız lazım...

yoksa birilerinin, "iki dudağında", "bir el kaldır, indir hareketinde", "vb.", ahlayıp vahlarız tüm "ayıplarımız" için...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BKDS ile ilgili; 19 Kas 2016 10:21 #74

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
1-okullarda verilen kaynaştırma eğitimini ve ya destek eğitim odalarında verilen ders sayısı denetleniyor mu?
2-destek eğitim odalarında verilen eğitim odalarında eğitim veren öğretmenlerin uyduruk ta olsa bir sertifikası var mı?
3-okullarda eğitim verilen sınıf ve dersliklerin bir standardı var mı yoksa depo arşiv vb bırak özel eğitimi, eğitimle alakası olmayan yerlerde mi veriliyor?
4-Verilen eğitimle ilgili değerlendirme formları neye göre tutuluyor veya tutuluyor mu?
5-Öğrenci ilerlemesi takip ediliyor mu? ilerleme olmadığı takdirde herhangi bir yaptırım var mı?
6-Kaynaştırma eğitiminden akademik derslerde de öğrenci faydalanabiliyor mu? yoksa beden müzik resim vb derslerde mi öğrenci sınıfa alınıyor.
7-Öğrenci velisi yerleştirme kararını onaylamazsa bu çocukları nasıl kaynaştırma eğitimine almayı düşünüyorlar? Ramın verdiği her türlü yerleştirme kararında veli rızası esas değil mi?

SON OLARAK BİZ ÖZEL EĞİTİMCİLER OLARAK BU ÖZEL ÇOCUKLARIN EN AZ SINIRLI ORTAMDA EĞİTİM ALMASI İÇİN GEREKEN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ.FAKAT ORTADA SADECE ADI OLAN "KAYNAŞTIRMA" EĞİTİMİ GİBİ UYGULAN(A)MAYAN GARABET BİR YAPI OLDUĞU SÜRECE BU ÇOCUKLAR ORALARDA SİLİNİP GİDECEKLER VE BUNU HERKES BİLMESİNE RAĞMEN SİSTEMİN ÇARPIKLIĞIYLA İLGİLİ TEK KELİME ETMİYOR NEDENSE.

BKDS ile ilgili; 19 Kas 2016 11:53 #75

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
  • Başarı: 4
MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 10. Maddesi ile 652 sayılı KHK nın 43. Maddesine özetle “özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim personeli ve öğrencilerin kayıt-kabul ders devam-devamsızlık takibinin biyometrik KDS ile yapılması” hükmü ilave edilmektedir.

Bahse konu tasarının Haziran 2016 ayı sonlarında TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda görüşülerek kabul edildiği, TBMM gündemine geldiği siz değerli arkadaşlarımızla daha önce paylaşılmıştır.

Gelinen aşamada 17/11/2016 günü Kanun tasarısı ve teklifleri sıralaması yeniden belirlenmiş, (TBMM Genel Kurulunda) büyük bir ihtimalle 22 Kasım 2016 tarihinde görüşülmek üzere ön sıraya alınmıştır.

Belirtilen konuda her ne kadar derneğimizce gerekli girişimlerde bulunulmuş/bulunulmakta ise de, siz değerli arkadaşlarımızca da bölgeniz milletvekilleri ile siyasi temsilcilerine getirilmek istenen biyometrik kontrol sisteminin (KDS) noksanlıklarının izah edilmesinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Çalışmalarınızda başarılar diler, saygılarımı sunarım.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ahmetali, tartanc, barisltd ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

BKDS ile ilgili; 21 Kas 2016 00:20 #76

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
esinti yazan:
Kaynaştırma öğrencileri haftada 8saatten az olmamak sartı ile okullarda destek eğitimi alıyorlar bir tarafta haftada 2 saat bır tarafta haftada 8 saat veli çocugu için keske ayaga kaldırsa bu durumda nereyı tercıh eder tabı burada başka sebepler devreye girmez ise

MEB bunu yapabiliyor olsaydı bizim kurumların varlık sebebi ortadan kalkmış olurdu. :)

Hani büyüklük önemli değil, işlevi önemli diye bir laf var. Bu da o hesap... MEB'in haftada kaç saat kaynaştırma eğitimi verdiği değil, içeriği önemli.

Ha! Yapabiliyorsa ne ala. Çocukların bundan bir yararı olacaksa biz niye itiraz edelim. Ama buna kim inanır? :)

Açıkcası bu süreç bana çok komik geliyor. :)
10 yıl öncesine kadar çocuklarımızı okula kayıt ettirebilmek için kavga dövüş mücadele ederdik. Şimdi zoraki kayıt ediyorlar ama içerik boş. Bir de okula giden çocuk size niye gelsin diyecekler... Gerçekten komik bir durum. :)

Ben herhangi bir velinin yerinde olsam böyle bir şeyi kesinlikle ama kesinlikle kabul etmezdim. Gerekirse evimi satar çocuğumu yine özel eğitim kurumuna götürürdüm. MEB okullarda doğru dürüst eğitim veriyor olsa özel okullara ne gerek kalırdı? Bedava okul dururken millet enayi mi?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kurs2, ozal24

BKDS ile ilgili; 21 Kas 2016 08:43 #77

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 484
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
YAZAN:BARISLTD

M
EB bunu yapabiliyor olsaydı bizim kurumların varlık sebebi ortadan kalkmış olurdu. :)
Hani büyüklük önemli değil, işlevi önemli diye bir laf var. Bu da o hesap... MEB'in haftada kaç saat kaynaştırma eğitimi verdiği değil, içeriği önemli.
Ha! Yapabiliyorsa ne ala. Çocukların bundan bir yararı olacaksa biz niye itiraz edelim. Ama buna kim inanır? :)
Açıkcası bu süreç bana çok komik geliyor. :)
10 yıl öncesine kadar çocuklarımızı okula kayıt ettirebilmek için kavga dövüş mücadele ederdik. Şimdi zoraki kayıt ediyorlar ama içerik boş. Bir de okula giden çocuk size niye gelsin diyecekler... Gerçekten komik bir durum. :)
Ben herhangi bir velinin yerinde olsam böyle bir şeyi kesinlikle ama kesinlikle kabul etmezdim. Gerekirse evimi satar çocuğumu yine özel eğitim kurumuna götürürdüm. MEB okullarda doğru dürüst eğitim veriyor olsa özel okullara ne gerek kalırdı? Bedava okul dururken millet enayi mi?

Devlet okulunda ki öğretmenler Ramlarda çalışan öğretmenler bu işi bilmiyor çocukları eğitemiyor

kURUMLARDAKİ atanamayan öğretmenler bu eğitimi çok iyi biliyor

OZAMAN BİR ÖNERİ 12 GÜNLÜK SLAYT EĞİTİMİ İLE NEREDE ACIK PERSONEL VARSA SERTİFİKAYLA ÇÖZELİM
PES DOĞRUSU PES
EYYYY BAKANLIK YETKİLİLERİ BUNLARI DUYUN

BKDS ile ilgili; 21 Kas 2016 15:04 #78

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Sayın esinti,

Kurumlarda sadece sertifikalı öğretmenler çalışmıyor, her türden eğitimci çalışıyor. Daha önce de söylemiştim; örneğin bizde çalışan sertifikalı eğitimciler zaten Çocuk Gelişimci ve 15 yıldan uzun süredir bu işi yapıyorlar. Yani 12 slaytlık sertifikayla öğrenecekleri bir işi değil, zaten yıllardık yaptıkları bir işi yapıyorlar.

Ayrıca işi kimin yaptığından ziyade işin nasıl yapıldığı önemlidir. Rehabilitasyon merkezleri bu işi nasıl yapacağını, elindeki insan kaynaklarını nasıl kullanacağını bilir. MEB ise boşta duran Fen Bilgisi öğretmeni gerekirse özel eğitime girsin diyor.

Yani aradaki farkı görmek için alim olmaya gerek yok. Gelin şöyle yapalım; veliler bu konuda serbest bırakılsın.... İsteyen okullarda, isteyen rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alsın. Bakalım tercih ne yönde olacak?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse

BKDS ile ilgili; 21 Kas 2016 15:21 #79

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Bu arada konu saptı gitti, bunun için özür diliyorum.

Sanırım sektörün büyük kısmı hala ayılmamış durumda!!!

Yarın meclis gündemine alınmış yasa tasarısı ile DAMAR TANIMA 1 ŞUBATTA BAŞLIYOR!

Özerkder yönetimi ve üyelerinin bu konuda ciddi girişimleri ve çabaları var. Ama bakalım nereye varacak.
Konu bu kadar ilgisiz göründüğüne göre ya kabul edilmiş bir çaresizlik, ya da umursamazlık var.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mutluluk

BKDS ile ilgili; 21 Kas 2016 16:47 #80

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3654
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın barış;

Aynen katılıyorum. Ve ben bu durumu psikolog olarak adlandıramıyorum.

Ya siz ? Doktor olarak adlandırabilir misiniz ?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, mutluluk
Sayfa oluşturma zamanı: 0.235 saniye
Sistem Kunena Forum