Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: GODOT u Beklerken.

GODOT u Beklerken. 24 Eki 2018 10:49 #17

• özeleğitimkonya
  • özeleğitimkonya Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 4
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
sayın garip sizin bahsettiğiniz sistem ancak idealar dünyasında işleyebilir. olması gerekeni tartışacak olsak ona zaten ne zaman yeter ne güç. şu anda bu ülkede ne yapılırsa yapılsın düzgün işleyemeyecek durumda.
tek derdimiz yerel yönetimlerin merkez açması olsun.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

GODOT u Beklerken. 24 Eki 2018 10:59 #18

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
özeleğitimkonya yazan:
sayın garip sizin bahsettiğiniz sistem ancak idealar dünyasında işleyebilir. olması gerekeni tartışacak olsak ona zaten ne zaman yeter ne güç. şu anda bu ülkede ne yapılırsa yapılsın düzgün işleyemeyecek durumda.
tek derdimiz yerel yönetimlerin merkez açması olsun.
sn özeleğitimkonya, konya'da da üniversite ve yerel yönetim ortak bir otizm merkezi açtı, ilk başlarda danışma kurulunda ben de vardım, sonra baktım bir takım vakıf adı altında hizmet verip ailelerden binlerce lira talep eden istanbul ve izmir'deki kötü modelleri kendilerine model edindiler ayrıldım.
işte en somut örneği sizin şehrinizde, tamamen arz talebe dayalı sistem, aile beğenmezse gitmez. teşvik vs konularına girerseniz eğer, bu ülkede o kadar çok teşvik dağıtılıyor ve çar çur ediliyor ki, keşke bu çocuklara dönse bu teşvikler yerel yönetim ve bakanlık kanalıyla, kim istemez? istemeyenin vicdanı yoktur zaten...
geçen gün bir arkadaşınız yazmıştı sonra kayboldu ortallıktan 14 çalışana ayda 9000 lira gibi komik sgk primi ödüyor, sorunca teşvikler demiş, sonrasında topuk! demek ki herkes bir şekilde teşviklerden yararlanıyor, sgk primi, vergi indirimi, işkur stajyerine imza attırmak, çalışanların ücretini düşük gösterip vergi kaçırmak gibi vs vs vs...
dediğiniz gibi tek sorun yerel yönetimlerin bu alana girmesi olsun!
Son Düzenleme: 24 Eki 2018 11:00 yazan garip. Sebep: eksik

GODOT u Beklerken. 24 Eki 2018 15:53 #19

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Vizyonda yoksun.
Senelerden beridir RAM sorunu çözülmemiş. Şimdi kimi ilçelerde ki Ram lar talimat geldi 20 yaş üstüne rapor vermiyoruz diyorlarmış.
Ekonomik olarak sıkıntımız büyük. Özellikle büyük şehirlerde sırtımızda ki yük ağırlaşıyor.
Öem lehine olacak tek bir iyi haber yok.
Elimizde sadece bitmeyen bitmeyecek olan telafi sistemi var.
Sektör sıkıntılı ve dertli. Önünü kimse göremiyor.
Birileri hala cek, cak bekleyin falan filan.

Neyi bekliyoruz. Uzaylı istilasını mı?
Yakın zamanda uzaylıların geleceğine inanırım da, lehimize bir düzenleme çıkacağına inanmam.
Cek caklarla olmuyor.
Son Düzenleme: 24 Eki 2018 15:54 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: selim80, türkiyem

GODOT u Beklerken. 24 Eki 2018 21:08 #20

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Yerel yönetimlerin Özel Eğitim Merkezi açmasını ben de tehdit olarak görmüyorum. Belediyenin açabileceği mekan, hizmet verebileceği öğrenci miktarı ve hizmet niteliği sınırlıdır. Bu yerler zaten verimli işletilmediği için de doğası gereği zarar ederler.

Varsın yapsınlar.

Nitekim, yerel yönetim nir yana, devletin, bakanlığın kendi açtığı merkezler bile ciddi bir rekabet oluşturmuyor ki özel eğitim merkezleri halen iş yapabiliyor.

Diğer taraftan sektörümüzün artık "bedavacı" zihniyetinden de kurtulması lazım. Biz özel kuruluşuz. SSK hastanesi gibi düşük kalite, yüksek sirkülasyon mantığından vazgeçmeliyiz. Burada gördüğüm kurumların çoğu kilometrelerce uzaklardan öğrenci topluyor, çocuğun raporunu çıkarttırıyor, rapor parasını ödüyor, RAM'a getirip götürüyor, hatta bakım parası vs. gibi haklardan yararlanması için 40 takla atıyor. 1 seanslık ders için yarım gün çocuğa bakıcılık yapıyor.

Bunları yapana kadar 200 çocuk yerine doğru düzgün 50-100 çocuğunuz olsun yine aynı parayı kazanırsınız. Servis maliyetinizin olmadığını, velilerinizin çocuklarını kendilerinin getirip götürdüğünü düşünün. En azından bu şekilde yaptığınız işe kıymet verenler size gelir. Her türlü imtiyazı sağladığınız adam sizin yaptığınız işe de kıymet vermiyor.

Bazı arkadaşlar "köydeki çocuğa yazık değil mi" vs gibi itirazlarda bulunacaklar sanırım. Ancak işin şu kısmı unutuluyor. Köydeki çocuğun eğitimi bizim problemimiz veya sorumluluğumuz değil. Bakanlığın, hükümetin sorunu... İster servis işletir, bu çocukları taşır, ister yerel yönetimler açtıkları kurumlara bu çocukları alır.

Bizim artık özel sektör olduğumuzun farkına varmamız ve MEB'in "kamu kurumu niteliğindeki" sınırlarından kurtulmak için çaba göstermemiz lazım. Burada önümüzü kesen en önemli kriter ise şu kadar paraya şu şekilde, şu kadar eğitim vereceksin diretmesidir.

Bugün devlet hastaneleri bedava ama ardıarkasına özel hastane açılıyor. Niye? Çünkü sundukları hizmet farklı ve bu hizmete de talep var. Gitmek isteyen adam çıkarıp fark ücretini ödüyor.

Sektörümüzün böyle bir zihniyet değişikliğini benimseyeceğine umudum var mı? Ne yazık ki yok! Bizler hala kota, telafi, 96 seans, raporlar vs. gibi işin ayrıntılarıyla uğraşmaya devam ediyoruz. Bu bir çıkmaz sokak. Bunu fark etmedikçe ulaşabileceğimiz bir hedef yok.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: chicko, selim80, biko ve bu kullanıcının diğerlerinden 3 teşekkürü var

GODOT u Beklerken. 25 Eki 2018 10:28 #21

• biko
  • biko Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 78
  • Teşekkür Sayısı: 17
Yerel yönetimlerin işlettiği rehabilitasyon merkezlerini bence rakip olarak görmek yerine bir şans olarak değerlendirmek lazım. Hiç bir yerel yönetime ait rehabilitasyon merkezi il ve ilçedeki diğer kurumların önünde gizliden kamp kurup o kurumun aracını takip edip engelli ailelerin evini öğrenmek daha sonra kendi kurumuna çekmek gibi bir gayret içinde bulunmaz.Yerel yönetimin sahip olduğu rehabilitasyon merkezi ilçedeki diğer kurumun para kazanmadığı için programını kapattığı otizm tanılı üç beş öğrenci için program açar diğer kurum özel öğrenme güçlüğü destek eğitim programı ile çok sayıda öğrenciye ulaşır, güzel paralar kazanır, kurumunu büyütür, yaygın gelişimsel programını da alır kaydını sildiği öğrencileri tekrardan kurumuna alma çabası içinde olur.Yerel yönetimlerin rehabilitasyon merkezlerinin özel kurumlara tek handikabı şu olabilir özel kurumlarda çalışan eğitim personeli kurucularına şunu sorabilir belediyenin kurumunda herkesin sigortası alığı maaş üzerinden yatıyormuş bizim neden asgariden yatıyor diyebilir
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

GODOT u Beklerken. 30 Eki 2018 22:50 #22

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
Bence bırakalım bu konuları tartışmayı yerel yönetimler konusunu vs. Bırakalım açan açsın bu işi yapan yapsın . bu maliyetlerle nereye kadar devam edebiliriz bence bunu değerlerdirmeliyiZ , bu şartlar devam ederse Ocak şubatı baz alarak söylüyorum kurumlar yavaş yavaş kilit vurur .. maliye ve milli eğitim bakanlığını hesap kitap yapsın ve kendileri yapsın artık bu işi , durumumuz aynen bu duruma geliyor .. son viraja girdik , işini hakkıyla yapanlar bile asla bu maliyetlerle kurumları yönetemez , bu yönetmeliklerle asla gitmez .. bu söylediklerimi unutmayın arkadaşlar .. dernekler kurum sahipleri geldiğimiz durumun ciddiyetinin farkına varalım ve gerekirse ciddi bir eylem planı ortaya koyalım çok geç olmadan ..
Son Düzenleme: 30 Eki 2018 22:51 yazan türkiyem.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

GODOT u Beklerken. 31 Eki 2018 13:25 #23

• tartanc
  • Platin Uye
Hocam kavga dahi etsek şurada 20 30 kişi yazıyoruz. Sıkıntılarımızı ve düşüncelerimizi yazıyoruz.

Sanırım bir kısmı masalın mutlu sonla biteceğini sanıyor. Bekliyor.

Bir kısmının da sanırım keyfi yerinde.

Baronların da keyfi yerinde zaten.

Olan bu işi dürüstçe yapmaya çalışana oluyor.

Yazık değil mi bize? Hepimize.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

GODOT u Beklerken. 06 Kas 2018 10:02 #24

• tartanc
  • Platin Uye
'' kamera kayıt sistemi kaliteli eğitimi getirecektir''(alıntıdır)

Yorumsuz...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd
Sayfa oluşturma zamanı: 0.293 saniye
Sistem Kunena Forum