Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Ne Düşünüyorsunuz?

Ne Düşünüyorsunuz? 11 Şub 2020 20:29 #9

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Sayın Tartanç.

Bu taleplerin neden bu kadar fazla olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Sizler %35 derken %25'i başarı olarak kabul etmediniz mi?
Elbette kamu-özel ayrımı olacaktır. Fakat arada uçurum olmasına gerek yok.

Bu arada ne zamandır söyleyeceğim fırsat bulamadım. Canınız sıkkın gibiydi. Hiç sıkmayın o güzel canınızı. Whatsapp gruplarında istedikleri kadar çalıştık, çabaladık, başardık desinler. Bu forumu takip eden her kurumdan öğretmen var. Onlar kurucularıyla, müdürleriyle sizin başlattıklarınızı, söylediklerinizi konuşuyorlar.
Yaptığınız büyük bir şey olmasaydı adınız bu kadar zikredilmezdi. Hem yukarıda hem aşağıda.

Hala bu durumu kabullenmeyenler olabilir.Onlara söylenecek tek söz...
İş sadece bürokrasiyle olsaydı bugüne kadar sektör zor durumda kalmazdı...
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

Ne Düşünüyorsunuz? 11 Şub 2020 21:32 #10

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın obey,
Öncelikle çok teşekkür ederim.

Haklı olan her zaman hakkını alsın. İnsani çalışma şartları her alanda olsun. Ekonomik ve sosyal açıdan herkes rahata ersin.

Umarım her şey herkes için iyi olur. Öncelikle de kimse mağdur olmasın.

Öğretmen arkadaşlarımın benimle paylaştıkları da var. Sadece onlar adına inanın üzülüyorum. Herkes emeğinin karşılığını alır umarım.
Saygı ve sevgi çerçevesinde işbirliği yapılmalı.

Bu sektörün geleceğini iyi öğretmenler ve iyi kurum sahipleri yönlendirebilmeli.

Bunun yanında bence tabi daha gerçekci isteklerde bulunmak daha avantaj sağlardı.Elbette bu benim düşüncem.
Son Düzenleme: 11 Şub 2020 21:40 yazan tartanc.

Ne Düşünüyorsunuz? 11 Şub 2020 22:28 #11

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Obey yazan:
Kurum giderleri kdv den düşülsün.
Elektrik, su, doğalgaz indirimli tarife üzerinden verilsin.
Servis masraflarını devlet karşılasın.
8 bireysel+4 grup asgari ücret olsun.
Kurum çalışanlarının sigorta primlerini devlet karşılasın.

Bu isteklerle parayı paket içerisinde kapınıza istemiş oldunuz zaten. .

Bunları nereden çıkardınız?
- Kurum giderleri zaten KDV'den düşülür. Bütün işletmeler için var bu...
- Elektrik, doğaldazda hiç bir indirim yok. Suda belediyenin insafına kalmış. Mesela ben konut tarifesinin 4 katı fazla ödüyorum suyu. İndirim falan yok.
- Servis masrafının karşılanmasına, hatta servise karşıyım. Bunu yıllardır söylüyorum. Biz servis işletmecisi değiliz. Ulaşımı sağlamak devletin görevi olmalıdır. İster servisle getirir götürür, ister taksi parası verir. Ama veliye verir.
- 8+4 asgari ücret olsun. Öğretmenlerin hiç bir derdi sıkıntısı kalmaz.
- Kurum çalışanlarının primini devlet karşılamasın. Devlet bordroyu nasıl düzenliyorsa biz de öyle düzenleyelim yeter. Fazladan bir şey istemiyoruz, kamuyla eşitlik istiyoruz. Bu talep kurumların değil, çalışanların yararına.

Zaten benim taleplerim parayla ilgili değildi. Ben de 2-3 ay tatil yapayım, günde 6 saat çalışayım, haftada 30 saat çalışayım, hiç bir şeyi sıkıntı dert etmeyeyim, maaşımı devlet versin diyorum. Bunda garip gelen ne? :)

Özel sektörde çalışan arkadaşların kamuyla eşit şartlar istemelerinin hiç bir tutar yanı yok. Kamuyla eşit şartlar isteyen gidip kamuya başvurur, girer kamuda çalışır. Bu kadar net. Özel sektörün hiç bir yeri kamuyla eşit şartta değildir. Aksi halde her yer ve herkes kamu olurdu, özel sektör diye bir şey kalmazdı.

Yasalarla tanınmış haklarından mahrum kalan arkadaşlar varsa bu haklarını dile getirmeleri son derece doğaldır. Eleştirilecek bir yanı da olamaz. Ama biz ne isveçte yaşıyoruz, ne norveçde... Her talebin bir dayanağı olması lazım.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Ne Düşünüyorsunuz? 12 Şub 2020 01:14 #12

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
tartanc yazan:
Sayın obey,
Öncelikle çok teşekkür ederim.

Haklı olan her zaman hakkını alsın. İnsani çalışma şartları her alanda olsun. Ekonomik ve sosyal açıdan herkes rahata ersin.

Umarım her şey herkes için iyi olur. Öncelikle de kimse mağdur olmasın.

Öğretmen arkadaşlarımın benimle paylaştıkları da var. Sadece onlar adına inanın üzülüyorum. Herkes emeğinin karşılığını alır umarım.
Saygı ve sevgi çerçevesinde işbirliği yapılmalı.

Bu sektörün geleceğini iyi öğretmenler ve iyi kurum sahipleri yönlendirebilmeli.

Bunun yanında bence tabi daha gerçekci isteklerde bulunmak daha avantaj sağlardı.Elbette bu benim düşüncem.

Bu konuda size katılmıyorum sayın tartanç,

Öğretmen arkadaş eğitimine, kurucu da yönetimine bakmalı. Alanı neyse ona yoğunlaşmalı.

Öğretmen işleyişe karışıp akıl vermeye başlamışsa, kurucu da derslere karışıp eğitim sisteminde değişiklik yapar (!)

Sürekli akıl verip işleyişi eleştiren, kötüleyen, hakaret eden ve işimizi eksik-yanlış yaptığımızı düşünen, işletmeci hayalli eğitimci(!) zihniyetinden bıktık usandık.

Devletten %30 fazla aldıkları zaman neredelerdi, o zamanlarda da bu dahi fikirleriyle görseydik arkadaşları. Satıp savıp girselerdi sektöre ya! Yok, maaş aybaşı-devletten yüksek, risk-0 neden girsin dimi ya.. Peki şimdi ne oldu?

Eğitimine önem veren, işinde arkadaşları tenzih ederim. Onlar haricinde öğretmen(!) önüne, kurucu da işine baksın.

Bunca yıl o mükemmel fikirlerinizi sakladınız, zam arefesi sektör çökerken ağzınızın ayarı yok demediğininizi bıkakmayıp, şimdi akıl vermeye kalkmak!! Gülerler adama, komik olmayın.

Devletin şartları eşitliğini isteyen öğretmenler;
Benim kurumumda çalışan eğitimcimin şartları şu an devletten daha iyi. Şimdi sen:
- Devlete atanamıyorsun puanın yetmiyor,
- Özele gidiyorsun, performansın yeterli değil, düşük düzeyli bi kurumda işbaşı yapıyorsun
- işbaşı yaptığın yeri devlete çevirmeye çalışıyorsun...

Muz yiyeyim ama çilek tadı alayım..

Başka bi arzunuz?
Su akar yolunu bulur..
Son Düzenleme: 12 Şub 2020 01:27 yazan fahrettin75.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozelksn

Ne Düşünüyorsunuz? 12 Şub 2020 10:51 #13

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Öğretmenlerin tüm isteğine katılıyorum. Fakat bu şekilde bir uygulamayla öğretmenler hakettigini alır fakat sektör çöker. Günümüz şartlarında öğretmen meslektaşlarımın ayda 160 seans (ki öğrenci hasta o gün kameraya yetisemiyor vs. 160 bile olmuyor) bireysel seans verdiklerinde 16000 civarı gelir sağlıyorlar. Fakat bu gelirin hepsi kurumun cebine kalmıyor. Bunu yanlış anlayan çok arkadaş var. Emin olun her öğretmen 160 seans bireysele girdiğinde bazılarından 2000 bazılarından 3000 bazılarından da eksi kalıyor. Nedenleri çok! Buradan tüm arkadaşlara yazıyorum. Lütfen bakın da ona göre yorumlarınızı yapınız.
100 ogrencili bir kurum 85.320 TL KDV dahil bireysel ücret alıyor. Grup eğitimini karıştırmayın çünkü herkes gruplu değil. Grup şartları var, ayrıntıya girmeyeceğim.
100 ogrencili bireysel ders veren kurumda en az 5 öğretmen olmalıdır. Zorunlu olarak rehber öğretmen müdür de gereklidir. Usta öğretici 5 servis aracı 5 şoför 5 servisci bayan en az 2 temizlikçi bayan la birlikte ihtiyaca göre bilgisayar muhasebesi programı bilen bir sekreter de gereklidir. Öğrenci takip rapor takipleri için de 1 tarama 1 de bayan personelle birlikte Yani en az 23 personel.
Gider olarak kabaca yazarsak;
-1 müdür maasi
-1 rehber öğretmen maaşı
-5 öğretmen maasi
-16 diğer personel maaşı
-5 servis aracı
-kira
-22 sgk prim
- vergi + muhasebe ücreti
- mazot vs.
- kırtasiye ve materyal
- ısınma su elektrik vs. Vs. Vs.

Şimdi maaşlar hariç hesaplayalım
Kurumumuz metropol bir sehirdeyse:
Kira aylık 10.000
Sgk indirimle ortalama 22.000
Vergi muhasebe aylığa vurursak 2000
Mazot 100 öğrenci için en az 15.000
Kırtasiye materyal aylık 2000
Isınma soğutma elektrik su aylık 3500
Servis araç bakım ücret yazmazsak !
Toplam maaşlar hariç 44.500 TL
Geriye maaşları ödemek için 41.320 TL kaldı.
Öğretmen arkadaşlara maaşı da yazmayalim.
Geri kalan 15 personele ortalama asgari ücretten 34.500 verdik. Geri kalan 6820 TL ile müdüre rehber öğretmene ve 5 öğretmen arkadaşımıza maaş vermemiz gerekiyor.nasil mi başarıyoruz.?
Nasıl bir sihirbazliktir anlatalım?

En az 5 diger personelin işini kurum sahibi yapıyor. Buradan sgk dahil 15.000 kalıyor sonra elde kalan parayla ortalama 22.000 TL yi maaş olarak 7 kişiye dağıtıyoruz. Herkese 3000 verirsek ( ki gerçekten az) 1000 TL ile de kurum sahibi bagkurunu ödüyor.
Kurum ne kazandı. En az 300.000 TL ile kurum açmış olan kişi bu yatırımını niye yaptı. Evine ekmeği nasıl götürecek? Ekstradan araç bozulmaz da kurumda tamir edilecek bişey çıkmaz lastikler patlamaz öğrenciler de kameraya uygun olarak gelirse bu gelir mevcut. Bu arada usta öğretici hayrına calisiyor.!

Bu ortalama hali. İnsafsız olan kurum sahiplerini zaten gördünüz buna göre yorum yaptınız.
Şimdi bana inanmıyorsanız gidin bir metropole bir kurumun kapısını çalın ve gerçekten sorun. Eskiden kazanilirdi belki söylenmezdi ama şimdi ağlaya ağlaya anlatacaklardir. Emin olun.

Bu ortalama bir şey. Peki meslektaslarimin istediği şeylerden biri olsa sadece diyelim. Maaşları devlet versin. Primleri devlet yatirsin. Ooooo süper. İşte o zaman ben 5 personel daha alıp ogretmen arkadaşlarımın emrine veririm.

Unutmadan hani yukarıda 85320 TL var ya, Hah işte o %25 zamlı hali...
Son Düzenleme: 12 Şub 2020 10:55 yazan waramiral.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozelksn

Ne Düşünüyorsunuz? 12 Şub 2020 11:26 #14

• geceee
  • geceee Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 235
  • Teşekkür Sayısı: 24
  • Başarı: 0
100 öğrenciye 5 servis? pek mantıklı gelmedi bana. 130 öğrenciyi iyi bir programla 1 servis aracıyla ve aylık 3500 tl mazot ile yapabiliyoruz. hesapta bir yanlışlık var.

Ne Düşünüyorsunuz? 12 Şub 2020 11:48 #15

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
geceee yazan:
100 öğrenciye 5 servis? pek mantıklı gelmedi bana. 130 öğrenciyi iyi bir programla 1 servis aracıyla ve aylık 3500 tl mazot ile yapabiliyoruz. hesapta bir yanlışlık var.

130 öğrenciyle tek servis diyor. Var mı arttıran!
Siz sihirbaz falan değil büyücüsünüz. Helal olsun. Sanırım hepsi haftada 1 gün geliyor ve aynı mahalleden.
Böyle olsa bile haftada 130x 2 den 260 seans ders veriyorsunuz. Hiç mi okullu yok? Hiç mi gününde gelmeyen yok! Matematigim şaştı resmen. Petrolü suudi prensin özel indirimiyle de alıyorsanız tamamdır.

Hani kesinlikle bölgesel farklılık olacaktır. Servis güzergahı vs. Uzaklık yakınlıkta değişir de siz sanırım işi cozmussunuz ben de öğrenmek isterim böyle bir sistemi.
Son Düzenleme: 12 Şub 2020 11:50 yazan waramiral.

Ne Düşünüyorsunuz? 12 Şub 2020 12:09 #16

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3652
  • Teşekkür Sayısı: 2866
  • Başarı: 54
Sayın fahrettin, elbette katılmayabilirsiniz.
Sonuçta akıl akıldan üstündür.
Bu sektör iyiler sayesinde yükselecek düşüncesindeyim.
Dediğim gibi öğretmen arkadaşların pek çok istemini gerçekci bulmuyorum.
Ayrıca hak ararken 60.000 kişiye iş imkanı sağlayan bir sektörü, 350. 000 özel bireye ve ailelerine ücretsiz eğitim veren sektörü karalamaya, yıpratmaya, haksız ithamlarda bulunmaya kimsenin hakkı olmamalı.
Yanlış yanlışla düzeltilmez.

Bu arada iki servis aracımız var. 130 öğrencimiz var. Yaklaşık servis maliyetimiz 20 bine yakın. Şu an aracımızın teki tamirde, usta 5 6 binden bahsediyor.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, barisltd, ozelksn
Sayfa oluşturma zamanı: 0.278 saniye
Sistem Kunena Forum