Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: zam oranı

zam oranı 07 Ağu 2022 17:09 #137

• Hako
  • Hako Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
  • Teşekkür Sayısı: 23
  • Başarı: 0
Ne olacak sektörün hali? Batıyoruz, kurtaramıyoruz, döndüremiyoruz, çeviremiyoruz, kapatıyoruz...... çırpınışları kurumlardan yükseliyor 17 yıldır. Her sene cümleler aynı, masaya konulanlar, forumlarda tartışılanlar, gece başını yastığa koyduğunda sabaha genelde alışkanlık haline getirilmiştir, ortak bir aklın çözümü olduğu halde sanki sihirli değnek ile çözümü bulmuş gibi uyanıyor sektör. Evet dardayım, zordayım, kıyıdayım, uçurumun kenarındayım aman kapatmak yerine diyor geçen seneki gibi her öğretmenden iki bin, bin, beş yüz kısarsam, sigortayı asgari gosterirsem şu kadar öğretmenden toplam şu kadar kesinti ile aslında tekneyi kurtarabilirim. Ve tekneyi kurtarma hırsıyla tüm personeli hayat denizinin dev dalgalarına bırakıyor, Sözleşme masasında kira, elektrik, dogalgaz, yakıt, giyim, yiyecek ve diğer harcamalara gelen zamlar sanki sadece kuruma gelmiş gibi ikna savaşına giriyor. Kurumun kârından azaltmamak için verdiği kurtuluş mücadelesi sanki herkesin kurtuluşu imiş gibi görüyor. Yahu zarar etmek, sıkıntıya düşmek, çare aramak insanidir anlarız da teknenin batmamasi için bu kadar personeli denize dökmeniz samimi bulmuyoruz , inandırıcı gelmiyor, etkilemiyor be patron. Biz her senenin tekrarını yaşamaktan yorulduk be patron. Bizden kese kese limana varma felsefesi sadece senin görüşün be patron, sadece senin çözümün. Onun için sevilmiyor, onun için verim alamıyor, onun için büyümüyor, onun için hep geriye gidiyorsun. Biz tek tek yargılama yoluna gitmiyoruz artık, Federasyonun bakanlığa sunduğu kurtuluş reçetelerini Son Dakika haberiyle okurken yıllardır hiç bir satırında öğretmen kelimesinin geçmemesini tüm ülkedeki kurumların kararı olarak okuyoruz, siz ne zaman bizim için de rahatsız olursanız bilinki o zaman bir şeyler yoluna girecek. Gruplarda 6500 maaşı kurtuluş olarak gördüğünüz sürece sizlere gulumsemeyecegiz bilin istedik. Sizler bizim kadar olması gerekeni aslında biliyorsunuz bunun için olması gerekenleri yazmıyorum.
Son Düzenleme: 07 Ağu 2022 17:19 yazan Hako.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

zam oranı 07 Ağu 2022 18:10 #138

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
garip yazan:
fahrettin bey, "bizde asgari öğretmen maaşı 8000 TL ve sgk'ya tam bildirilir" cümlemdeki "ASGARİ"Yİ AZAMİ ÜCRET olarak algılamanı ve bunun üzerinden kendi kurumundaki açlık sınırı altındaki ücretleri rasyonelize etme çabanı ilçenin havasındaki kükürt dioksit oranının çokluğuna bağlıyorum.
Sözü çok uzatmayalım bizim kurumun gelir-gider dengesinden SANA NE diyor ve seni uğurluyorum BYE!

İşte orda bi dur.

Öğretmenin hak ettiği maaş konusunda(rehabilitasyon merkezleri için) en son ahkam kesecek kişi sensin.

-Kurum senin değil
- risk 0
- Kira yok
- Servis gideri yok

Öğretmenin hak ettiği seviyeee..

Sen bir rehabilitasyon merkezi işletme mantığının dışındasın. Giderin yok ki nesinden bahsediyorsun.

Yukardaki giderleri yap, ondan sonra öğretmenin alması gereken asgari seviye siye bir cümleye başla. Sana da bye
Su akar yolunu bulur..

zam oranı 07 Ağu 2022 19:43 #139

• neco78
  • neco78 Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 27
  • Teşekkür Sayısı: 7
Sayın GARİP i dürüstlüğü için ayakta alkışlıyorum. Asgari ücret civarını savunan,8000 tl maaşın 12500 tlye denk geldigini söyleyen,ögretmene verdiği değersizliği kanıtlayan sayın arkadaşlar;biride çıkar derki,öğretmen başına Ayda 33 bin tl kazanıyorsun bre vicdansız der.hadi bunun 20 bini masraf olsun.5 binde benden olsun 25 bin.8 bin tl gene sana kalacak öğretmen başina...genede borc harç içindeyim yürütemiyorum diyorsanız sizin sorununuz...özel giderlerinizden kısın.tatile çıkmayıverin,lüks arabalarınızdan feragat edin,cocuğunuzu özel okul yerine devlet okuluna gönderin,havyar yerine hıyar yiyiverin sizde.hem ucuz hem sağlıklı.biz her hafta mahalle pazarından alıyoruz.)..Sayın HAKO harika bi yazı yazmış.Kulaklarınızı eleştriye kapatmaya devam ediniz,sorunları halının altına atmaya devam ediniz ne diyeyim.Yaw Allah rızası için cümleye ÖĞRETMENİM BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR DİYE BAŞLASIN..Fazlayı alamayacağını ögretmende biliyor merak etmeyin.patron öğretmenden 10 larca şey isteyebilir.Öğretmen sadece 2 sey ister.maaşı zamanında yatsın,birde az da olsa saygı görmek ister...maaş kısmı sorunlu anladık ama en azindan saygı olsun...

zam oranı 07 Ağu 2022 20:58 #140

• fahrettin75
  • Platin Uye
neco78 yazan:
Sayın GARİP i dürüstlüğü için ayakta alkışlıyorum. Asgari ücret civarını savunan,8000 tl maaşın 12500 tlye denk geldigini söyleyen,ögretmene verdiği değersizliği kanıtlayan sayın arkadaşlar;biride çıkar derki,öğretmen başına Ayda 33 bin tl kazanıyorsun bre vicdansız der.hadi bunun 20 bini masraf olsun.5 binde benden olsun 25 bin.8 bin tl gene sana kalacak öğretmen başina...genede borc harç içindeyim yürütemiyorum diyorsanız sizin sorununuz...
TM derselerine girme bari. Hangi kurum öğretmen başına 33 bin tl kazanıyormuş?.

Bu hesaba göre 10 öğretmeni olan kurum sahibi canavar 330.000 tl kazanıyor yani.. Maşallah hocam gerçekten vicdansız bunlar ya.

Yine senin akli hesabına göre ayda 330.000 tl kazanan kurumların çatısında iniş pisti de vardır. Herhalde araba kullanacak değiller.
Su akar yolunu bulur..
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

zam oranı 07 Ağu 2022 21:17 #141

• neco78
  • Junior Uye
Fahrettin bey muhasebicin yoksa akılli telefonun vardir .yeni zamla ögrenci ders ucreti 200 tlyi gecti.160 saati 200 le carp 32 bin eder.okulunuza gelen bircok ogrenci bu carpmayi yapabilir.Bu kadar yazilana ragmen hala paraya takiĺmaniz zihniyetinizi belli ediyor üzgünüm...

zam oranı 07 Ağu 2022 22:04 #142

• neco78
  • Junior Uye
Devlet 1513 tl açiklamış.8 e bölünce 189 tl yapıyor.160 saatle çarpınca 30 bin küsur yapıyor.şimdi de ben 160 saat vermiyorum dersin.o da senin sorunun.birçok kurum 160 saati buluyor.uçak yerine helikopter pisti yaparsın artık...giderleriniz çok fazla Fahrettin bey görüyoruz anlayabiliyoruz..Rabbim bolca kazandırsın.hiç bir öğretmenin gözü olmaz kazandığınızda emin olun..sadece şu köle zihniyetinden vazgeçin.herkes günü kurtarma derdinde.birlik beraberlik olmassa gelecekte olmayacak.

zam oranı 08 Ağu 2022 00:04 #143

• fahrettin75
  • Platin Uye
neco78 yazan:
Devlet 1513 tl açiklamış.8 e bölünce 189 tl yapıyor.160 saatle çarpınca 30 bin küsur yapıyor.şimdi de ben 160 saat vermiyorum dersin.o da senin sorunun.birçok kurum 160 saati buluyor.uçak yerine helikopter pisti yaparsın artık...giderleriniz çok fazla Fahrettin bey görüyoruz anlayabiliyoruz..Rabbim bolca kazandırsın.hiç bir öğretmenin gözü olmaz kazandığınızda emin olun..sadece şu köle zihniyetinden vazgeçin.herkes günü kurtarma derdinde.birlik beraberlik olmassa gelecekte olmayacak.

Azizim önce anlayış yaklaşım.

Kazanç: Gelir-Gider=Kalan

Sizin o çarpıp buluğunuz brüt gelir. Giderleri nerde bunun?

Emin olun kurum öğretmen ve personeline bahsettiğiniz değeri veren kurum oranı %20 yi geçmez haklısınız.

Ancak işlerin bu seviyeye gelmesine neden olan her denilene tamam diyen sanal öğretmenler. Piyasayı düşürerek daha fazla kalitesiz kurumun türemesine haliyle eğitim kalitesinin düşmesine neden oldular.

Eskiler bilir seans ücretleri yüksekken fizyoterapistlerin devlete atanmayarak bu sektörde çalıştığını. Hatta çoğu kurum bu fizyoterapistler tarafından kurulmuştur.

Şimdi asgari ücrete çalıştırılan fizyoterapistler var, duyuyoruz.

Siz yerinizi bilirseniz, hakkınız elbet teslim edilir.
Su akar yolunu bulur..

zam oranı 08 Ağu 2022 01:02 #144

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
neco78 yazan:
ÖĞRETMENİM BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR DİYE BAŞLASIN..

Sevgili arkadaşım,

Öğretmenler gerçekten çok değerli ve şu an aldıklarından çok çok daha fazlasını hak ediyorlar.

Ancak yaptığınız düz hesap doğru değil. Öğretmen başına 30 bin gelir, üç beş masraf, kalanı kar diye bir dünya yok.

Her kurumu bilmem ama kurumların tek gider kalemi "öğretmen maaşı" değil. Bunun temizlikçisi, şöförü, sekreteri, çaycısı, aşçısı, teknik personeli vs. kısmı var. Onlar dışında kamu ödemeleri, yani KDV muhtasar, SGK, gelir vergisi veya kurumlar vergisi var. MTV si var, sigortası var, kaskosu var, araç muayenesi, akaryakıt bedeli, elektrik, su, doğalgaz, kırtasiye, amortisman vs. türlü türlü gideri var.

Bakın benim Temmuz ayında tatiller nedeniyle MEB için kestiğim fatura bedeli personelin net maaşlarını bile karşılamıyor. Kaldı ki yukarıdaki diğer giderleri karşılasın. Ama sizinki gibi düz hesap yapsam bu ay cebime 100 bin TL falan kar koymam lazım. :)

Şu konuda çok haklısınız. Eğitim personelinin maaşları gerçekten çok ama çok düşük seviyelere indi. Ama sadece onlarınki değil, herkesinki indi. Bunun müsebbibi ise kurum patronları değil. Varsayalım patronunuz evini veya arabasını sattı, veya tatile gitmedi, veya lüks harcamalarını(!) kıstı. Sizce aylık 200-500 bin TL gideri olan bir kurumu kaç ay refah içinde götürebilir bu fedarkarlığı?

Esas olan işletmenin karlılığıdır. Eğer bir işletme tatminkar bir gelir elde ediyorsa bu gelir silsile halinde herkese sirayet eder. Bundan 15 sene önce eğitimci maaşları vali maaşlarıyla yarışıyordu... şimdi belediye temizlik işçisinin altında kalıyorsa sistemde çok büyük bir sıkıntı var demektir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, ozal24, ozelksn ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var
Sayfa oluşturma zamanı: 0.406 saniye
Sistem Kunena Forum