Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: Asansör

Asansör 08 Nis 2015 22:24 #17

• hancan
  • hancan Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 165
  • Teşekkür Sayısı: 102
  • Başarı: 2
Rövele de değişiklik yapılmazsa mevcut kurumlara Asansör zorunluluğu olmadığını duymuştum."GÖZÜNÜZ AYDIN"" başlığı altında bir yazı vardı. MEB in yönetmeliğine dair yapmış olduğu değişik ek maddeler in de olduğu bir yazı idi.

Ama bulamadım. O yazı elinde olan arkadaş varsa paylaşabilirmi acaba?
Son Düzenleme: 08 Nis 2015 22:29 yazan hancan.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Asansör 08 Nis 2015 22:33 #18

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Öyle bir şey yok!

mdemircan öyle bir konu açmıştı ama içeriği doğru değil.

Bahsi geçen değişiklikleri son standartlar yönergesinin "düzeltilmiş" maddelerinde görebilirsiniz.

ookgm.meb....artlar.pdf

Ancak bu ifadeler de tartışmalı. Sanki sadece 1 ocaktan önce açılmış "okullara" böyle bir hak verilmiş gibi duruyor ve MEB yönergesinde ne yazarsa yazsın, mevcut erişilebilirlik mevzuatına aykırı olamaz. Erişilebilirlik mevzuatı ise kamuya açık tüm kurumlara (özel eğitim de dahil) Temmuz 2015'e kadar erişilebilirlik önlemlerini almayı zorunlu tutuyor.

Örneğin, MEB'in yönetmeliğinde yazmıyor diye kurumunuzda derslerde sigara içilmesini serbest bırakabilir misiniz? Bu da onun gibi bir şey.

EK:

Yalnız burada enteresan bir durum da var. Erişilebilirlikle ilgili önlemleri almayan kurum ve kuruluşlar için "tespiti halinde" sadece para cezası öngörülmüş. Ayrıca erişilebilirlik tespitini MEB'in değil, ilgili komisyonların yapması gerekiyor.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 09 Nis 2015 00:34 yazan barisltd.

Asansör 09 Nis 2015 10:17 #19

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
barışltd'in dedeiği gibi temmuz 2015'ten itibaren tüm kamusal alanlar ve engelli bireylere hizmet veren kurumların yasa gereği erişilebilir olması gerekiyor. kamu binaları aspb'nca oluşturulan il erişim komisyonlarınca denetlendi ve denetleniyor, hasbelkader ben de o komisyonlardan birindeyim. tüm kamu binaları yetersiz, eksik; hatta bakanlar, başbakanlar tarafından görkemli törenlerle açılışı yapılanlara bile tutanak tutuldu, uyarı yazıları yazıldı. bir daha ki denetimde yani temmuzdan sonra para cezaları başlayacak ve her seferinde katlamalı olarak. ama bu durumu kamu yöneticilerinin umursadığı falan yok, cezalar kendi ceplerinden çıkmayacağı için. bu durumu üst makamlara ilettiğimizde "sicilleri bozulur" yanıtını aldık. ülkemizde de kamuda sicil verme kriterleri malum... uzun sözün kısası temmuz 2015'ten itibaren cezalar başlıyor. kamu binaları denetiminde istediği sonucu alamayan komisyonlar özellere karşı bu kadar pasif olmayabilir, siz hazırlıklarınızı yapın, asansörlerinizi kurun. ilk ceza 1500 olursa bu sizi yanıltmasın, katlamalı olarak 150.000 liraya kadar gidebilir. şimdiden hayırlı olsun...

Asansör 09 Nis 2015 10:21 #20

• zerwan
  • zerwan Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 175
  • Teşekkür Sayısı: 20
  • Başarı: 1
KURUMUMUZ TEK KATLI İSE YİNE DE ASANSÖR İSTERLER Mİ ACABA ? :)
“Bakın, ben bir entellektüel değilim – sadece fotoğraf çekerim.”

– Helmut Newton (Alman fotoğrafçı)

Asansör 09 Nis 2015 12:54 #21

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Giriş kat ise istemezler.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Asansör 09 Nis 2015 13:01 #22

• aranza
  • aranza Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 8
  • Başarı: 0
2013 de açılmış bir kurumuz.1 hafta önce denetleme geçirdik. Kurumumuz 3 katlı olduğu için bizede asansör şartı koydular. Bizde fizik zemin katta, ince motor eğitimleride zemin katta veriliyor. Bu yüzden bedensel engelli kimsenin yukarı çıkması gerekmiyor hala gerekli olduğunumu söylüyorsunuz dedim. Ozaman gerek yok hocam tamam dediler. Yani gelen kişilerin insiyatifine kalmış. Sabotaj planından elektrik tesisat şemasına kadar, dolapların duvara sabitlenmesinden tutunda bayrak kutusuna kadar herşeyi soruyorlar. Kişiye göre değişiyo tabi.
Bir Umuttur Yaşamak...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.465 saniye
Sistem Kunena Forum