Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: 30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi?

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 22 Eki 2015 16:06 #9

• Afak34
  • Afak34 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 42
  • Teşekkür Sayısı: 5
  • Başarı: 0
Resmî değil idarî tâtil. Yani bizi değil kamu kuruluşlarını kapsıyor.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 22 Eki 2015 16:10 #10

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
Okullarda tatil oluyor. Kuruma yazı gelirse örgün yaygın eğitim kurumları tatil diye ozaman nasıl olacak ders planlaması yapılacak mı tatil yapılır mı?

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 22 Eki 2015 16:41 #11

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Yapılmaz Sayın dengeegitim..

İdari tatil demek kamu adı verilen işverenin memur namı ile bilinen işgörenlerine verdiği izin demektir. Özel bir kuruluşun işvereni de yıllık izninden mahsup edilmemek kaydı ile istediği zaman işgörenlerine izin verebilir ve bu iş yasasına tümüyle uygundur.

Ancak, nasıl ki Ahmet Efendi'nin marketi için verdiği izin Ayşe Hanım'ın kuaföründe geçerli sayılamaz ise kamu namı ile bilinen işverenin verdiği izin de Hasan Bey'in muhasebe bürosunu ya da sizin eğitim merkezinizi ilgilendirmez.

Eğer işverenseniz kimseye bakmadan istediğiniz zaman izin verebilirsiniz, işgörenseniz işvereninizi böyle bir izin için ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Ancak elmalarla armutları mukayase edemeyeceğimiz için değişik işverenlerin iradeleri üzerinde bir işlem tesis edemeyiz.

Kolaylıklar dileğiyle,

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 22 Eki 2015 17:03 #12

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
AliGalip Hocam hiç milli eğitimle alakasız hiçbir bağınızın olmadığı bir fabrika çalıştırmıyoruz. Ben milli eğitimden gelecek örgün ve yaygın eğitim kurumlarının 30 ekimde tatil olduğuna dair bir yazı gelirse planlama nasıl olacak ders yazılacak mı tatil yapılacak mı diye sordum. İdari izinden bahsetmiyorum. Önceki idari izinde okullar yaz tatilindeydi şu an okullar da açık. Dolayısıyla milli eğitim bu tatil olayı ile ilgili yazı yollayacaktır.

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 22 Eki 2015 18:39 #13

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Sayın dengeegitim,

İdari izin olduğunda bu durum kamu okullarına devam eden öğrencilerin ÖERM'lerinde gelebileceği saat aralığını genişletir. Ancak idari izinler sistem tarafından dikkate alınmadığı için sizin programınızı esnetebilmeniz mümkün olmaz. Daha önceden nasıl planlanmışsa (okula giden öğrencilerin sabahçı / öğlenci / tam gün olmalarını dikkate alarak) seanslarınızı yapmanız gerekir. Yani nasıl olsa idari tatil, istediğim saatte ders verebilirim diyemezsiniz, sistem kabul etmeyecektir.

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının mülki idare amirliklerince (illerde valilik, ilçelerde kaymakamlık) herhangi bir sebeple tatil edilmesi (kar, yağış, fırtına, toplumsal olaylar, deprem vb.) durumunda ÖERM'lerinde de eğitim yapılamaz. Çünkü öğrencilerin dışarda olmalarının engellenmesini gerektirecek bir mücbir sebep mevcuttur ve güvenlik konusu herkesi eşit biçimde kapsar.

Oysa bakanlar kurulunun verdiği karar bir idari izin kararıdır. Bu tür izinler bu bağlamda değerlendirilmez. Milli Eğitim Müdürlükleri kendi başlarına böyle bir karar alamazlar. Onlar sadece üst makamların kararlarının uygulanmasını sağlarlar. Bu meyanda önümüzdeki günleri ilgilendiren kararların mahreci bakanlar kurulu olduğu için Milli Eğitim Müdürlükleri bunun uygulanmasını sağlayacaklardır. Kendiliklerinden "örgün ve yaygın eğitimi" tatil edemezler.

Kısacası 28-29-30 Ekim günlerine ilişkin olarak herhangi bir yeniden planlama yapılmaz, çalışanlar da izinli sayılmazlar. Tabii ki ilk iletimde ifade ettiğim gibi işverenler kamu takvimine uyum sağlamak iradesi gösterebilir ve izin verebilir, bu konuda bir kısıt yoktur. Ancak eğer izin kullanılmıyorsa ayın başında nasıl planlanmışsa aynı şekilde seanslara devam etmek gerekecektir, kamunun idari izinleri nedeniyle öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki derslerine devam etmeyecek olmaları dikkat edilmesi gereken saat kısıtlamalarını izale etmez.

Kolaylıklar dileğiyle,
Son Düzenleme: 22 Eki 2015 18:42 yazan AliGalipDursen.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kurs2

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 23 Eki 2015 10:04 #14

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Galip abi, ben arkadaşımızın dediğinden; "İl veya İlçeden İŞGÜZARLIK YAPIP böyle bir yazı gönderirlerse nasıl bir yol izleyelim" gibi bir anlam çıkardım. Daha önce Valiliğin kar tatili duyurusunda kurumlarımız zikredilmediği halde İl Milli Eğitimden "sizi de kapsıyordu" minvalinden bir yazı yayınlamıştı. Keza 6 Ekimde de bir komedi yaşandı malumunuz.

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 26 Eki 2015 10:17 #15

• nanesekeri
  • nanesekeri Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 7
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
Bir sonraki soru Zeki Müren de bizi görecekmi olmalı :silly: :blink: :whistle:

30 Ekim Cuma Resmi Tatil Mi? 26 Eki 2015 10:30 #16

• ares94
  • ares94 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 282
  • Teşekkür Sayısı: 192
  • Başarı: 1
6 ekimle ilgili durum biraz farklı bu durum ile uyuşmuyor, istanbul daki kurumlar için il milli eğitim ile görüşüldü ve tatil olmadığı teyit edildi....iyi çalışmalar..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.224 saniye
Sistem Kunena Forum