Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

BAŞLIK: zorunlu staj

zorunlu staj 21 Haz 2015 15:55 #1

• seyhan13
  • seyhan13 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 13
  • Başarı: 0
MERHABA 240 saatlik sertifika programına gönderen kurum 1 yıllık sözleşme imzalatmak istiyor.öğretmen bunu kabul etmeyip zorunlu stajını farklı bir kurumda yapablir mi ?
Teşekkürler...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

zorunlu staj 21 Haz 2015 20:23 #2

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Kurum kursa gönderebilmek için sözleşme yapmış olmalı zaten. Sözleşmeniz olmadan kursa katıldı iseniz eksik evrak nedeni ile sertifika kursunuz iptal olur ve açılacak kurslara 1 sene süre ile katılımınız yasaklanır, gönderen kuruma ise soruşturma açılır.

Öte yandan MEB onayına sunulacak sözleşmeler en az 12 ay süreli olmak zorundadır. Daha kısa süreli sözleşmeler işleme alınmaz.

Kursu başka bir kurumda yapabilirsiniz belki ama sözleşme mevzuu ortaya dökülürse boşuna yapmış olursunuz.
Son Düzenleme: 21 Haz 2015 20:25 yazan AliGalipDursen.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: songulmavi

zorunlu staj 21 Haz 2015 21:33 #3

• HALILOGLU
  • HALILOGLU Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 72
  • Teşekkür Sayısı: 3
Aynı kurumda staj olmalı.staj bitmeden sözleşme yapamazsınız.kurs öncesi sözleşmenin kurstan sonra bir hükmü yoktur.

zorunlu staj 22 Haz 2015 07:15 #4

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
HALILOGLU yazan:
Aynı kurumda staj olmalı.staj bitmeden sözleşme yapamazsınız.kurs öncesi sözleşmenin kurstan sonra bir hükmü yoktur.

Kurstan sonra sözleşmeyi hükümsüz kılan hukuk kuralı hangisi? Yanlış bilgi ile yola çıkarsanız son durağınız mahkeme kapısıdır!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mkirilmaz, ozeltercih

zorunlu staj 22 Haz 2015 10:41 #5

• pinaru
  • pinaru Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 270
  • Teşekkür Sayısı: 111
  • Başarı: -3
Kurstan sonra staj - uygulama eğitimini farklı kurumlarda yapanlar olmuş. Sertifikalarını da almışlar. Aynı kurumda uygulama eğitimi zorunluluğu yok şeklinde söylentilere neden oluyor. O zaman sözleşme vs nin bağlayıcılığı ne?

Kurumun kursa gönderip belge sahibi yaptığı bir öğretmen sertifikasını alıp başka bir kurumda çalışmaya başlarsa bunun yasal prosedürü nedir? Çalışana dava açılabilir mi?

zorunlu staj 22 Haz 2015 11:44 #6

• Isyankar
  • Isyankar Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 37
  • Teşekkür Sayısı: 29
Staj süresinde sigorta yaptırmak gerekiyormu.doldurulması gereken formlar falan varmı. Bilen varsa yardimci olursa sevinirim

zorunlu staj 22 Haz 2015 13:05 #7

• spooks
  • spooks Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Teşekkür Sayısı: 2
Ben size kursa müraccat aşamasından başlayayım.
1. Mebbis girişi yapılır.
2. Mebbis çıktısı alınır (raporlar kısmından)
3. Sözleşme yapılır, İkametgah, Sağlık Raporu, Diploma fotokopisi varsa hizmet cetveli konur, Üst yazıyla ilgilili MEM e gönderilir.
4. Sözleşme yapıldığından itibaren personelin sigortası başlatılır. ( çalışan personel hariç)
5. Kurs bitiminde 80 saatlik uygulamalı eğitim için yine ilgili MEM e80 kurs a başlamıştır yazısı gönderilir.
6. 80 saat lik eğitim bittiğinde kursu tamamladığına dair form ile tekrar ilgili MEM e müracaat edilir.
7. Sertifikanın gelmesi beklenir.

Şimdi benim anlamadığım bu konu altında okadar şey yazılmışki ben hiçbirini anlamadım. Acaba benmi yanlış yapıyorum diye düşünmeye bile başladım.
şimdi kursa personel gönderirken;
1. MEM lere verdiğiniz dosyalarda perseonelin sözleşmesini koymuyormusunuz,
2. Sözleşme koyuyorsanız sigortasını neden başlatmıyorsunuz. (suç bile teşkil edebilir)
3. Zaten sözleşme imzalamadan kursa gönderemiyorsunuz, sigorta yaptırmamak söz konusu bile olamaz.

Benim izlediğim yol bu şekilde şimdilik bir sıkıntı yaşamadım.
Herkese İyi çalışmalar dilerim.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz

zorunlu staj 22 Haz 2015 13:29 #8

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Sözleşme yaptık fakat herhangi bir olur almadık. Bu sebeple sözleşme sadece kursa gönderme ön koşulu olduğundan ilgili kişiye sigorta girişi yapmadım.Sigortalar olur tarihleri ile birlikte başlamalı. En azından bize gelen denetimlerde buna bakıyorlar. Olurunu almadığım yada alamadığım bir çalışana ki çalışmıyor da daha. Neden sigorta yapayım? Belki kursuda bitiremeyecek? Kursunu bitirdikten sonra staj için gerekiyor ise yaparım. Ama çalışan personel olabilmesi için staj da dahil yeterliliğinin oluşması lazım bence.Örneğin staj için gelen ön lisans öğrencileri var onlarda sigorta şartı aranmıyor. Adamlar stajını yapıp gidiyorlar ilgili duyurularda da bunla ilgili bir ibare yok.Örneğin rehber öğretmen kursunda sigorta istediler çünkü olur alıp gönderdik. Şerh düştük olurlara. Onda sigorta şartı vardı. Özellikle belirtilmişti. Çünkü kurs başlamadan çalışma izni verilmişti. Bence bu kurs sonuna kadar sigortaya gerek yok :silly:
Sayfa oluşturma zamanı: 0.265 saniye
Sistem Kunena Forum