Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Özel Eğitim Öğretmeni

BAŞLIK: özel eğitimde çözüm önerileri

özel eğitimde çözüm önerileri 08 Eyl 2014 17:32 #33

• gulen100
  • gulen100 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 151
  • Teşekkür Sayısı: 82
  • Başarı: -8
Senin canın sağolsun tartanc kardeşim; hırsız da, yolsuz da, provakatör de olurum senin için... Benim gibiler için istiyorum, sizin istemediğinizi. Bu arada teşekkür ederim sizi tanıdığıma çok memnun oldum...!
Gülen Yüz; Sevginin Anahtarıdır...! (Hz. Ali)
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

özel eğitimde çözüm önerileri 08 Eyl 2014 17:32 #34

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Sayın pınaru sayın tartanc ı şahsen tanırım. Siz bu yazdıklarınızı büyük bir ihtimalle başka kurumla karıştırarak yazıyorsunuz. Prensiplerinden ödün vermemek adına çoğu zaman maddi sıkıntıları yeğlemiş ve doğru bildiğini kendi aleyhine bile olsa söylemekten geri durmayan bir meslek elemanı olarak tanırız kendisini 7-8 yıldır.

Dediğim gibi muhtemelen başka bir kurumla karıştırıyorsunuz. İnsanlar (ya da çoğu diyelim) onuru için yaşar.. Bu tip şeyleri yazarken daha özenli olunmalı bence. İyi çalışmalar.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

özel eğitimde çözüm önerileri 08 Eyl 2014 22:32 #35

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Yahu arkadaşlar, neden sürekli birbirinizle uğraştığınızı anlayamıyorum. Herhalde MEB'den okuyanlar varsa buraya bakıp kıskıs gülüyordur.

Pek çok sorunumuz ortak... Bu sorunların kaynağı da belli... Yeni cepheler açmanın hiç birimize faydası yok.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mutluluk

özel eğitimde çözüm önerileri 09 Eyl 2014 02:56 #36

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
hangi başlıkta yazacağımı şaşırdım doğrusu :)

sayın AliGalipDursen MEBBİS in hangi teknoloji üzerine kurulduğunu yazması ve birilerinin bu kadar basit bir şeyi anlamamasını anlamıyorum...
sorun kimsenin "bu çok iyi" diye "henüz" itiraz etmemesi ile ilgili değil (bakarsınız "yavuz" meb savunucuları, yarın öbür gün bu durumu meşrulaştırmak için herşeyi yazar bu sayfalarda; en iyisi! microsoft şirketi, yada onun windows işletim sistemi, yada yine onların arama motoru explorer diye!!!)... sorun bir bütün olarak MEB tir... sorun sadece bizim sektörümüz değil; MEB e bağlı olan resmi yada özel, MEB ile ilişkisi olan şahıs yada tüzel kişilik vb. MEB in "garabet anlayışının" bu ülkeye ve dünyaya bakış açısıdır... MEB e bakan olmuş bir kişi bile "çok iyi gidiyoruz" diyememiştir, son 15-20 yılda, bu kadar çok bakan eskitip, bu kadar çok sistem değişikliği yapıp, yine son 15-20 yılda bir arpa yol gidemeyen ülkemizin ender kurumsallığıdır MEB...

çok uzatmadan; geçen gün CNN Türk te Taha AKYOL'un sunduğu, bu kanalın ekonomi müdürü Emin ÇAPA ve MÜSİAD başkanı Nail OLPAK'ın katıldığı "eğrisi doğrusu" programına denk geldim... bence mutlaka tekrarını bulup izleyin!!!

doğrudan bizimle ilgisi belki hiç olmayan bir programdı...

ama ben burada iki meseledeki sohbeti önemsediğim için yazıyorum...

1- eğitimli işgücü...
2- hukuk sistemi...

bizim alanımızla ilgili; eğitimli işgücü meselesi içler acısıdır, "papağan" gibi aynı konuyu tekrarlamadan, bu meselede kalıcı, multidisipliner, gerçekçi adımlar atılmalıdır...

diğer mesele hukuk sistemidir. programda sanırım MÜSİAD Başkanı Nail OLPAK tı, ve basitçe şöyle ifade ettiği bir şey vardı... diyordu ki; bir yatırımcı bir yere yatırım yaptığında karşılaşacağı "şeyleri" öngörebilmeli ve hukuk sistemimiz bunu koruyabilmeli... ve bunu, yine yanlış hatırlamıyorsam anayasa bağlamında 1. yada 2. sıraya koymuştu...

şimdi daha önce yazmıştım, alıntı yapmadan kısaca şöyle özetleyeyim, biz uzaylı değiliz, bu ülkenin yasaları çerçevesinde, bu ülkenin devletinin verdiği izinler doğrultusunda bir yatırım yapıyoruz. ancak "idarelere" karşı hiç bir hukuki korumamız yok, yani "idare", yatırımcının yatırım yaptığı dönem ki, yada yatırım yapmasına neden olan mevzuat koşullarını istediği şekilde ve "keyfi" olarak değiştirebiliyor...

artık "eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmaktan" geçtiğimiz için;

bir örnek vereyim. yarın deseler ki; aylık seans sayısı 16 ya çıktı, ne diyeceğiz... tek çare var hukuk (kaldı ki anlamadığım neden 8 seansa çıktığında dernekler tarafından hukuki süreç başlatılmadığıdır)...

diyelim ki bir yatırımcı 250 bin den 2 milyona kadar (daha azı veya çoğu olabilir) bundan 4 yıl önceki TC DEVLETİ YASALARINA GÜVENEREK ve ONUN İZNİ ile yatırım yaptı ve bu alana girdi... ve bugüne geldiğimizde yatırımını karşılığını tam olarak alamadı... ve bir baktı ki: yatırım yaptığı dönemin koşullarıyla; güncel durumdaki mevzuat koşulları arasında hemen hemen hiç bir "yasal mevzuat" aynı değil...

ULU MEB, "kardeş kusura bakma hiç ettik bunca birikimini ve dört yılını..., canımız sağ olsun!!!" mu diyecek... hangi hukuk ülkesinde böyle birşey olabilir...

bu kadar şey yazıyorum, çünkü burada ki "hırsız diyalektiği" baş aşağı çevrilmelidir...

bu sektörde kötü insanlar vardır da, bunu bahane ederek bir sürü insanın hayatı ile oynamak, onları yok etmeye çalışmak "üçkağıtçılıktan" yada "acımısızlıktan" başka birşey değildir...

sanıyormusunuz ki; kimlik tanıma sistemi geldiğinde, "her şey güllük gülistanlık" olacak... bu formun diğer başlıklarında yeni bir kaç "öngörü" atıldı ortaya... artık burada tekrar yazmak istemiyorum, "o saçma teorilerinin" meşruluğunu sağlamamak için; eee ne olacak! sanırım bazılarınız, bazı modüllerden bağımsız kurumlara sahipsiniz!!!

bu kadar şey yazıyorum çünkü; anlamıyorsunuz!!!

kimse size hırsız demeyeceği bir sistemden bahsedilmiyor, birileri bunu sadece kullanıyor... yakında "üzerinden hırsızlık yapılacak bir sistem" kalmayacak ortada... "hangi değirmene su taşıdığınızı" iyi bilin; tabi ki gerçekten bu alanda yatırım yapmış, çalışan, eğitim alan veya onların velileriyseniz...

son yazdığım cümle bağlamında;

ben "mahlas" kullanıyorum... burada yazdığım bazı yorumlar üzerine; "kendini MEB personeli olarak algılatan" birinin tehdidine maruz kalmış biri olarak; hiçbir hukuki güvenliğimin olmadığına inandığım için bunu yapmak zorunda kalıyorum... çünkü itirazım var!!! yaptıkları "bir sürü saçma şeye"... ve biliyorum ki; kabul etmediğinde, itiraz ettiğinde: sadece bir platform da bile tehdit ediliyorsan!!!

gerisini bu platformu takip edenlere bırakıyorum...

buradan hareketle; dernekler konusunda şunu söyleyeceğim; bizim alanımızda dernekler; bildiğimiz klasik ve basit dernekler değildir; yani 7 asil, 7 yedek (yedek meselesi bile bir gariptir) kişi topladım, dernek kurdum ile bitmez bu alanda dernek kurmak...örneğin; biraz önce neden "mahlas" kullandığımı yazdım... çünkü "KORKUYORUZ" !!! dernekler gibi kişilerden bağımsız "örgütlenme yapıları" bunun için de vardırlar...

bir yazı düştü bu platforma bir kaç gün önce;"dernekten PDR açıklaması" başlığı ile.

kim ciddiye aldı!!! dernek açıklama yapmış, "hiçbirimizin bilmediği" yada "hiçbirimizin anlamadığı" bir konuda!!! dernek bu açıklamayı niye yapmış; "okuduğunu anlayan" herkes zaten biliyordu herşeyi...
yada dernek "icmal tarihleri" ile ilgili açıklama yapmış, iyi güzelde; siz açıklamasanız "üç gün" sonra MEB in ilgili sayfasında zaten açıklanıyor... sizin işiniz tabi ki bu haberleri daha "erken" alıp üyelerinize bildirmek olabilir...

ama bu mudur? anlayamıyorum; verin "kardeşim" TTK yı mahkemeye, hatta iddaa ediyorum dernekler doğru dürüst hukukçularla çalışsın, çıkan her düzenlemeyi mahkemeye versin...

çünkü bu alanın yararına hiçbir iyi şey çıkmıyor... ne olur yani! ver MAHKEME'ye! standartlar yönergesini ver! ÖÖK yönetmeliğini ver! TTK kararlarını ver!... ver!!!... ver!!! ver!!! ver!!!...

2 kazanırsın 3 kaybedersin. önemli olan bu değil ki; "birileri" attığı her adımda karşısında bir güç olduğunu görsün. "birileri" öyle gece düşündüm sabah bu kararı aldım "özgüvenine" sahip olmasın. "birileri" altına imza attığı şeylerin hukuki sonuçlarını görsün...

derneğe üye olma isteği ancak verdiğiniz mücadele ile olur. "tavuk-yumurta ikilemine" düşmeden, birşeyler yapacaksınız ki! "prestijiniz" olacak ki! ; birileri de size destek verecek...

bu saatte çok uzattım...

kolaylıklar dileğiyle...

son sözüm: "bizimle ilgili çıkan herşeyi mahkemeye verin kardeşim" !!!
Son Düzenleme: 09 Eyl 2014 06:59 yazan egemenege. Sebep: değişiklik
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Ersoy, hancan, mutluluk

özel eğitimde çözüm önerileri 09 Eyl 2014 08:19 #37

• egemenege
  • Platin Uye
geçenlerde bir gün "insanların soyutlama yeteneği" üzerine bir kaç kelam etmiştim...

şimdi bir kaç örnek vereyim;

-haberler yazdı!!! inanmayın!!! tüm vergiler çıktığında bile avrupanın en pahalı benzinini biz kullanıyoruz... OECD verilerine bakın... bu ne demek anlayanınız var mı?! bir sürü boru hattımız var ama Avrupa'nın vergi olmazsa bile en pahalı benzinini satın alıyoruz... kimilerine göre yüzde 45, kimilerine göre yüzde 65 vergimiz var! birazcık "kafası" çalışan anlar...

-dünyada vergi kalemi en fazla olan ülkelerin başındayız... bana inanmıyorsanız TÜİK, TÜSİAD, MÜSİAD verlerine bakın... "soyutlama"... Avrupa'nın en çok vergi kaçıran ülkesiyiz.... argo yazmayacağım ama "böyle sistem ancak bu kadar" olur...

-SGK sisteminde dünyada en fazla açık veren 10 ülkeden biriyiz... bana inanmıyorsanız!!!! bakın işte "kardeşim"... hatta devlet verilerine bakın; bir çalışma yapılmış, en iyi ihtimalle; 2050 de, daha orta bir ihtimalle 2070 te bu açık kapanacakmış(ayrıca buna kimse inanmıyor)... bir kaç vakıf bunu düzeltecekmiş gibi yapmayın, gerçekçi olun!!! en yakın akrabalarınızın SGK primleri çalınırken "gerçekçi" olurken, "yapacak bir şey yok, Türkiye'nin koşulları bu" derken, bir "vakıftan" bakıp; "sigorta primleri üzerinden "üçkağıtçılık" yapılıyor demek "soyutlama yeteneksizliğinizdir"... ""düşünün""!!! maliyenin; her sistemi bunun farkında ve en iyimser tablo 2070!!!

şimdi bu saçma sistemi kuranlar mı suçlu? bu saçma sistemin farkında olmasına rağmen "ekonomi yönetimiz" mi suçlu???

- Avrupa'nın "en ucuz" "özel eğitimini"satın alan devletine rağmen, hatta herşeye rağmen inşaat sektörüne sermaye yatırmayan, bu alanda kalacağım diyen "bize" lütfen artık saygı duyun!!!

- Avrupa'nın en az bütçesini ayırmanıza rağmen, hatta "sosyal yardım sisteminin payı içeresinde ancak yüzde 10 u tutmamıza rağmen" (ki eğitim bir sosyal yardım değildir) engellileri ve onların ailelerini bu ülkenin "varlığı" haline getirmek için harcadığımız çabayı, sadece "yıllık 1 milyon tl" için yok göremezsiniz...

sayın "satılmış dernek başkanları", "engelli haklarına" sahip çıkın!!!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Ersoy, hancan, mutluluk

özel eğitimde çözüm önerileri 09 Eyl 2014 08:51 #38

• egemenege
  • Platin Uye
haa birde; "ilk defa bu sitede" tanıdığım; sayın tartanç!!! kişisel bu saldırılar size değil, eleştiren, üreten, insanlara bir saldırıdır...

fırsat buldum birde ben çakayım diyenlere, bir yorumu beğenmeyip "dernek yöneticilerine ev adresi soran, akıl yoksullarına" inat... istediğiniz kelleleri alamayacaksınız...

ne "şeytan zekanız"; ne " entelektüel bilgisizliğiniz"; ne "hesapçı para güdümünüz"; ne "sisteminizi meşru kılmak için yarattığınız bu ahlaksız saldırınız" burada cevapsız kalmayacaktır...

özel eğitimde çözüm önerileri 09 Eyl 2014 09:15 #39

• Kalemdar
  • Kalemdar Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 231
  • Teşekkür Sayısı: 92
  • Başarı: -6
Sayın tartanç bunlar klasik saplantılı, özel eğitimin içinden ya da dışından bu sektörün anasını bellemeye yeminli kişiler,bıçak boğazımıza dayanmış adam hala ellerini ovuşturup damar okumayla birlikte birkaç kurum kapanır bende onların öğrencisini alırım hesabında!!

özel eğitimde çözüm önerileri 09 Eyl 2014 09:28 #40

• pinaru
  • pinaru Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 270
  • Teşekkür Sayısı: 111
  • Başarı: -3
Sayın tartanc hocam ile ilgili konuda görüşme yaptık. Velinin gerçeği yansıtmayan söylemleri olduğu zaten apaçıktı. Ben yazımı yazarken bu tarz olayların varmış gibi yansıtıldığını anlatmak istedim. Velinin bu şekilde kurumları birbirine düşüren söylemleri aslında bu sistemin ne kadar çarpık olduğunu gösteriyor. Bu şekilde olmasının zeminini zaten çıkarılan yönetmelikler vs hazırladı,bakanlık kendinde suç aramalı. Bakanlığın ödediği üç kuruş paranın karşılığında bizden muhteşem ötesi hizmet bekleniyor.
Örneği hemen vereyim : Bakanlık kendi okullarının özel eğitim sınıflarında ki öğretmene maaş olarak cüzi bir rakam öderken bizler kurumumuzda çalışan öğretmenlere daha fazla para ödemek zorunda kalıyoruz. İşte bir tutarsızlık örneği.

Sayın Gülen100 : Benim yazımdan nemalanmaya çalıştığınızın farkındayım ama buradan size ekmek çıkmaz. Bende yıllardır sizin gibi zihniyette olan insan-kurumlardan şikayetçiyim. Kimse rehabilitasyon merkezleri için hırsız tanımlamasında bulunamaz-bulunmamalı. Ve gelelim o çok savunduğunuz avuç izi damar okuma sistemi ile alakalı övgü dolu yazınıza. Kurumunuzun adını ve hangi ilde olduğunu söylerseniz İstanbul'dan kalkıp kurumunuzu ziyaret etmek ve gözlem yapmak isterim. O muhteşem sistemi gözlerimle görmüş olurum. Kabullenme konusunda sorun yaşıyorum da. Çok beğenirsem eve de aynı cihazdan alacağım. Bakanlık hangi saatte eve gittiğimden-ayrıldığımdan haberdar olsun.

Bir sistem mutlaka gelmeli ama şuanda uygulanan-uygulanacak olan sistem asla çözüm değil. Daha farklı ve esnek bir sistem gelmeli-getirilmeli.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.205 saniye
Sistem Kunena Forum