Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: RAM'a dava

RAM'a dava 10 Ağu 2017 15:31 #1

• spirit_em
  • spirit_em Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 101
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: 0
Şehrimizde Rehberlik araştırma merkezi bir çok çocuğumuzun çeşitli hastanelerden alınan Kurul Raporlarını kabul etmiyor. Bu hastaneler arasında devlet hastaneleri olduğu gibi Hacettepe, Ankara Tıp gibi büyük araştırma hastaneleri de var. Tanının yanlış olduğunu değiştirilmesi gerektiğini söyleyip eğitim raporu düzenlemiyor. Bu konuyla ilgili bir dava açma girişimimiz olacak. Daha önceden bildiğim kadarıyla benzer açılıp kazanılan davalar var. Eğitim önerilen sağlık raporları olup eğitim raporları kesilen öğrencilerin açıp kazandıkları davalar olduğunu duymuştum. Elinde bu tip dava örnekleri ya da böyle bir girişimde bulunan var mı?
Özel Özay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

RAM'a dava 10 Ağu 2017 15:39 #2

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
bu garabet durumla biz de bir sefer karşılaştık. genel müdürlüğe kadar yazı ve telefon trafiği sonrası sonuç sıfır.
bu konuda çok şikayet geldiğini ama ramların bu konuda yetkili olduğunu söylüyorlar. eğitsel tanılamayı tıbbi tanılama önünde tutan ve bu normal gören ilginç bir yaklaşım. yönetmelik yönetmelik derken şu ram krallıklarına da bi ayar çekseler ne güzel olurdu ama her kurumda olduğu gibi milli eğitim bakanlığının tüm organları kusursuz çalıştığı için gerek duymuyorlar sanırım.

RAM'a dava 10 Ağu 2017 16:02 #3

• spirit_em
  • Tecrubeli Uye
Ocak ayı itibariyle en az 15 öğrencide bu sorunu yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Benim kurumum için geçerli bu sayı. Diğer merkezlerde düşünüldüğünde 60'ın üzerinde bir sayıdır diye tahmin ediyorum.

RAM'a dava 11 Ağu 2017 08:01 #4

• mart
  • mart Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 174
  • Teşekkür Sayısı: 78
  • Başarı: -2
Sayın spirit-m son rapor ve tanısı önemli.Bazı tanıların eğitim programları yoktur.Ram'ların kralyetleri başlı başına bir sorun.Kesinlik başta MEB olmak üzere derneğin bu konuda birşeyler yapması lazım.Benim kurumda mart ayından bu yana 18 öğrencinin destek eğitimini kestikleri gibi ilçemizde grup kesinlikle verilmiyor!!!

RAM'a dava 11 Ağu 2017 08:32 #5

• EMREYAVUZHAN
  • EMREYAVUZHAN Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 71
  • Teşekkür Sayısı: 15
  • Başarı: 1
sayın spirit
zamanında açılıp kazanılan davalar ramlarda bazı eksikliklerden kaynaklanıyordu. alınan karardan dolayı değil. örneğin kurul karar defterinin olmaması gibi.
daha öncede pekçok kez belirtim ramın yaptığı testin sonucu dışardan gelecek olan tüm raporların önündedir.
doğruluğunu veya yanlışlığını tartışırız ancak durum bu.
yani skr yi oxford tan da alsan farketmiyor.

şöyle düşün;
hastane çocuga test yaptı(wısc r) sonuç 65 hafif mental.
ram da elindeki testi uyguladı mecburen (leiter) sonuç 75 yani normal.

aslında ram sana burda iyilik yapıyor. git skr yi değiştir özgül öğrenme yap destek eğitim raporu veriyim diyor.

RAM'a dava 11 Ağu 2017 11:24 #6

• spirit_em
  • Tecrubeli Uye
Sayın Mart; ilimizde de grup eğitimi önerilmiyor. Yüzde olarak bakıldığında grup önerilen öğrenci %15 civarı. Eylül ayında raporu bitecek olan bir öğrenciye bu gün aldığım randevu tarihi 15.12.2017 !
Sayın EmreYavuzhan; bu çelişkili bir durum. Bir öğrencinin tanılamasını Rehberlik Araştırma Merkezi yapamaz. Yani bir öğrencide ya zihin engeli vardır ya özgül öğrenme güçlüğü. Hangi tıp doktoru koyduğu tanıyı değiştirir? Bu sorunun tüm illerde yaşanmadığını biliyorum. O zaman Kırıkkale RAM tanılamada uzman, diğer illerde çalışanlar bu işi bilmiyor.
Kesinlikle destek eğitiminin bi standarta bağlanması gerekiyor. Bunla ilgili bir çalışma var mı bilmiyorum ama;
Şu durumlarda grup eğitimi önerilir, şu durumlarda sağlık raporu yenilenmesi istenir gibi.
Son Düzenleme: 11 Ağu 2017 11:27 yazan spirit_em.

RAM'a dava 23 Ağu 2017 17:12 #7

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
izmir'in en büyük ram'ının md.ünü aradım. hocam geçen yıl size değerlendirmeye gelen öğrencilere yüzde 80 civarında grup eğitimi veriyordunuz, rapor yenilemeye geldiklerinde şimdi tam tersi bir oran çıkıyor. bu öğrencilerin bir yılda grup gereksinimlerini ortadan kaldıran bir mucizeye mi imza attık, nedir bunun sırrı dedim. sn. md. görevli arkadaşlar yaptıkları değerlendirmede böyle bir sonuca varmışlar dedi sert bir ses tonuyla.bu kez ben biraz sesimi yükselttim, peki dedim geçen yılki değerlendirmeler mi yanlış bu yılkiler mi? yoksa dedim size bakanlıktan falan bir talimat mı geldi grupları kaldırın diye. bu kez klasik bürokrat söylemi: bu konuda bir şikayetiniz varsa ilgili mercilere iletiniz. kimi kime şikayet edeceğim deyip kapattım.
son dönemlerde grup eğitimleriyle ilgili bir garabet yaşanıyor. izmir'de bilhassa bornova ram ailelere çok sorun çıkarıyor. eğer okuyarsanız bornova ram yöneticileri bilginize sunulur. halk eğitim önerdiğiniz önerdiğiniz öğrenciler için psikoloğu, rehber öğretmeni, özel eğitimcisi, çocuk gelişimcisi, spor öğretmeni, müzik öğretmeni, el sanatları, seramik vb usta öğreticileri, servisi ve yemeği olan bir halk eğitim merkezi varsa izmir'de söyleyin size gerek yok biz de yönlendiririz. yoksa bu çocuklardan tasarruf etmeyi hedefliyorsanız yazık ediyorsunuz. lütfen önce vicdan!
Sayfa oluşturma zamanı: 0.374 saniye
Sistem Kunena Forum