Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: KADRO

KADRO 18 Ara 2017 21:33 #9

• mavi760
  • mavi760 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 84
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: -8
Bu sektörde artık kurum sahipleri öğretmenleri resmen eziyor ve de köle gibi görüyor. Üç kuruş maaşa çalıştıriyor. Bu kurslar açılmaya devam edildikçe de, acımasızca resmen maaşı asgari ücrete çektiler. Bu kadar da olmaz ya.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

KADRO 19 Ara 2017 00:25 #10

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
mavi760 yazan:
Bu sektörde artık kurum sahipleri öğretmenleri resmen eziyor ve de köle gibi görüyor. Üç kuruş maaşa çalıştıriyor. Bu kurslar açılmaya devam edildikçe de, acımasızca resmen maaşı asgari ücrete çektiler. Bu kadar da olmaz ya.

Öğretmen arkadaşımız maalesef haklı.
Bir örnek vermek istiyorum. İstanbulda 3000 liraya çalışan bir özel eğitim öğretmeni, içi anadolu bölgesindeki bir ilde maaşının 1800 liralara kadar düştüğünü duyuyoruz. Özel eğitim kolay bir iş değildir dolayısıyla çalışanların hakkınıda vermek gerekiyor. Kurumlarda personel ihtiyacı yokken binlerce kontenjanlı kursların açılması akıllara tamamen maaşların düşürülmesi için bu kursların açıldığını akıllara getiriyor. Sektörün 2 tane temel taşı var biri öğrenci diğeride eğitimcileridir. Eğer eğitim personelini sömürerek birşeyler elde etmeye kalkarsak kurumlarımızı ileriye taşıyamayız. Çalışanın maaşıyla oynayarak kurumları kurtarmaya çalışıyorsak zaten bitmişizdir.

KADRO 19 Ara 2017 01:35 #11

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Öğretmen maaşlarının düşmesinin nedeni kurslar değil!

Bunun 2 nedeni var:

1. Fazlasıyla şişen ücretlerin gazı sönüyor. Kurumlar 6-7 yıl önce personel açısından öylesine darboğaza girmişti ki, kurumlar mecbur kalıp akıllara zarar ücretlerle eğitimci alıyordu. Bu süreç kurlar vs. derken şimdi tersine döndü.

2. Asıl önemli neden ise yıllar içinde iyice düşen karlılık kurumlara artık fazla bir esneklik bırakmıyor. Seansına 50 küsür lira ödenen eğitimde kurumlar ne kadar para kazanabilir ki? Köpek gezdiren gençler bile saatine 30-40TL para alıyor. 11 yılda seans başına ödenen ücret üçte birine indi.

EK:

Şimdi bir hesap yaptım. Eğitimci başı 2.500TL ödeyen, 100 çocuklu bir kurumun asgari giderlerle aylık harcaması 58.000TL tutuyor. Ortalama geliri 60.000TL civarında. Yani kurum sahibine 2.000TL kalıyor. Bu, kurumlar vergisi falan hesaplanmamış hali. Yani 100 çocukla bir kurum aslında ayakta duramıyor. Bunun altında külliyen zararda...

Kurum açacak biri bu parayı dövize, faize yatırsa daha fazla kazanır.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 19 Ara 2017 01:52 yazan barisltd.

KADRO 19 Ara 2017 08:25 #12

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın barış;

İlave olarak büyük şehirlerde çocuk başına eğitimci ne kadar kazanıyor? Kuruma ne kadar kalıyor? Hiç hesapladınız mı? Arada eğitimci lehine 4-5 kat var gibi.

KADRO 19 Ara 2017 13:10 #13

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Sayın dengeegitim,

Eskiden Anadolu' da kira giderlerinin büyük şehirlerle kıyaslanamayacak kadar makul olması sayesinde yüksek maaşla ancak öğretmen bulabiliyorlardı. Şimdi iş nasıl tersine dönmüş anlamadım.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.523 saniye
Sistem Kunena Forum