Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Özel Eğitimde Kalite

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 09:51 #1

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
Özel eğitimde nasıl kaliteli eğitim verebılırız
görüşlerimizi buraya açıklayalım
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 10:20 #2

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
Kaliteli egitimi arayan veli sayısı maalesef artık çok az. Örneğin aynı semtte yakın 2 tane kurum olsun. Bu kurumlardan bir tanesi çok kaliteli bir eğitim versin. Diğer kurum ise eğitimden çok sosyal etkinliklere gezilere eğlencelere ağırlık versin. Bu iki kurumun öğrenci sayılarını karşılaştırdığında 2. Bahsettiğim kurum açık ara önde ilerlemektedir. Veliler sosyal etkinliklere artık daha çok önem veriyor.

Kaliteli bir eğitim beraberinde de sosyal etkinlikler çokça olmalıdır.

Ayrıca kaliteli bir eğitimden kast nedir bunun belirlenmesi lazım. Hedeflerimizi belirlerken beklentilerden çok çocuğun gereksinimleri ön planda olmalıdır.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: geeg

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 11:39 #3

• gibbon1
  • gibbon1 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 68
  • Teşekkür Sayısı: 26
  • Başarı: 1
İlk önce devletin ders saat ücretlerini tüm rhb mrkezlerine aynı ücret vermeyerek rekabeti artırması gerekir.Örneğin emekli sınıf öğretmeni girdiği derse de aynı ücreti veriliyor. Özel eğitim mezunu, yüksek lisans yapmış üstüne kendini geliştirmek için sertifikalar almış eğitimlere katılmış öğretmenin girdiği derse de aynı ücret veriliyor.Kurucu belki haklı olarak da birim fiyata bakıyor oda imza atıyor buda imza atıyor ben parama bakarım diyebiliyor.

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 12:36 #4

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Kaliteli eğitim para ile olur.Avrupa da bu egitimlere cok ciddi paralar harcaniyor. Bizdeki politika günü kurtarma politikası.Son zamanlarda sıkça duyduğumuz engelliler Bakanlığı açılırsa belki daha sistemli yürür.

Mevcut bu sistemde bu iş bukadar yapılır.Biz maxsimum efor sarfediyoruz.

Örnek; ; İş okulu Müdürü önünüze çıkıp, Hocam falan öğrenciyi traşa gotururmusun diyorsa, Mac bitmis uzatmalar oynanıyordur.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, geeg

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 13:47 #5

• yarındanönce
  • yarındanönce Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 16
  • Teşekkür Sayısı: 2
  • Başarı: 0
Kaliteli eğitim için kurum müdürlerinin eğitimden anlayan kişiler olması gerekiyor. Felsefeleri nicel ve ticari kaygılardan oluşunca kalite gittikçe düşüyor. Aynı zamanda velilerinde bilinçli olması gerekiyor. Kurum müdürü eğitim dışı uygulamalar yaptığında onları eleştirmeli,tepkisini uygun bir dille ifade etmelidirler.

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 14:36 #6

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
Devlet süt ürünleri mezunundan müdür yap yap diyor, siz kaliteli eğitim nasıl verilir diyorsunuz.

Müdürü sütçüden yapmana izin veren devlet, süte suyun katıldığından da haberi vardır sanırım ;)

Yok bahsettiğin tadı damağında kalacak bir süt içmekse niyetin,

Sütçüyü değiştireceksin..
Su akar yolunu bulur..

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 14:56 #7

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Buradaki iddiaların bazıları ne yazık ki havada kalıyor. Apple'ın kurucusu Steve Jobs üniversite mezunu bile değildir ama hiç kimse Iphone veya IMac ların kalitesiz olduğunu iddia edemez.

Kalitenin pek çok unsuru vardır. Eğitim, beceri, yetenek, adanmışlık vs. vs.... Ama bunların hiç biri paranın olmadığı yerde işe yaramaz.

Diyelim ki, kaliteyi kendimiz keşfetmeye kalkmadık da bu işin dünyada nasıl yapıldığını kriter aldık. Yani standartlaşmış kalite yönetim planlarından birini kendimize rehber edindik... Nedir bunlar? İşte ISO-9001 falan...

Bir kuruluşun bu belgeyi GERÇEKTEN almasının maliyeti hakkında fikriniz var mı? İhaleye girmek için belge almaktan bahsetmiyorum! Tüm personelinizi eğitmenizden, dökümanlarınızı buna göre hazırlamanızdan, iş işleyişi değiştirmenizden, tüm bunları kontrol etmek için altyapı ve teknik personel ayırmanızdan, dış denetimler için bağımsız kuruluşlara aidat ödemenizden falan bahsediyorum.

Bu işin sadece görünen yüzü!

Örneğin böyle bir sistemde personelinize düzenli hizmetiçi eğitim vermeniz, onları kongre, seminer, sertifika programları vs. göndermeniz gerekir. Kaç kurum bunu finanse edebilecek güce sahip?

İş sonunda döner dolaşır aynı kapıya gelir. Yani paraya!!! Paranız yoksa bunların hiç birini yapamazsınız.

Elbette nitelikli personelinizin olması, geniş fiziksel imkanlarınızın olması kaliteyi etkileyen faktörlerdir. Ancak, kalitede önemli olan hizmet çıktınızın niteliğidir. Bu da tartışmasız elinizdeki imkanlarla sınırlıdır. Kötü bir malzemeden asla iyi sonuç bekleyemezsiniz.

Bugün devletin ödediği ücretler, kaliteden vazgeçtim, asgari şartları sağlayacak düzeyin bile altındadır. Diğer konuda SGK primlerinden falan bahsediliyor. Oturup bir hesap yapsak bir eğitimcinin optimum çalışma koşullarında eğitim verdiği çocuk miktarının geliri o çalışanın maaşını bile güçlükle karşılar. Halbuki bir işletmenin sair giderleri en az o çalışanın getirisinin yarısı kadardır.

Sonuç olarak; günümüz şartlarında kaliteden bahsetmek oldukça ütopik bir şey... çok mümkün değil.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 19 Şub 2016 14:59 yazan barisltd.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mart, Egelim17

Özel Eğitimde Kalite 19 Şub 2016 15:18 #8

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
Özel eğitimin 4 unsuru 1-personel 2-Uygulanan program 3-Fiziki mekan,yer4-Materyal-malzeme bu 4 öğede rekabetin önünü açarsanız yani asgari standart yerine serbestlik getirirseniz kalite doğacatır.İsteyen iso belgesi isteyen AB belgeleri isteyen gelişimsel program isteyen modüller program,isteyen karma program isteyen prof,isteyen lisans mezunu,isteyen sertifikalı,isteyen uzay terapi,hidroterapi, isteyen teacch prg.mı,isteyen vsss.. uygular veli yani tüketici karar verir.MEB sadece düzenleyici ve denetleyici olarak bunların önceden bildirimini isteyebilir.Yani hangi programı hangi personelle ve hangi mekanda hangi materyalle uygulayacaksın bana önceden bilidr demlidir tıpkı SHÇEK döneminde olduğu gibi...o zaman daha araştırıcı daha verimli olacağını düşünüyorum.Ücrette rekabete uygun her il ve ilçe için ayrı ayrı alt üst limitler belirlenir...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.270 saniye
Sistem Kunena Forum