Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ?

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 03 Ara 2014 15:55 #97

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Tartışma yanlış bir noktaya kayıyor gibi bir his içindeyim.

Ha %65, ha %5... Ne farkeder ki?

Sonuçta sistemi destekleyen de, desteklemeyen de herkes bir kayıp yaşandığından bahsediyor. Üstelik hesaplanan kayıplar sadece "fatura edilemeyen seanslarla" sınırlı.

Diğer taraftan, fazladan personel, şöför, servis, eğitimci vs. çalıştırma gibi maliyetler var. Onu da bırakalım, konulan cihazın amortisman maliyetleri var. VPN için ödenen aylık 500TL civar (ki 1 çocuk ücretine denk geliyor) ücret var.

Ben bu işi mükemmel yapıyorum diyen kurumun bile maliyet oranı %10'u aşar.

%10 küçümsenecek bir rakam mı? Yıllık artışı hevesle bekleyen arkadaşlarımız %10 artış alırsak seviniyor. Eh, %10 maliyetiniz var ama %5-6 artış alacaksınız. Bunun iyi tarafı nerede?

Doğru dürüst iş yapan(!) bütün kurumlar bilir ki, bu işten zaten %10 kazanabiliyorsanız, iyi kazanıyorsunuz demektir. Çoğu kurum sahibi/ortağı ancak kendi maaşını kazanabiliyor.

Yeni kurumların pek dikkate almadığı şeyler de var. Örneğin, personeliniz emekli olunca veya 15 yılı doldurup işten ayrılırsa kıdem tazminatını ödeyeceğinizi, bunun öyle küçük bir maliyet olmadığını biliyor musunuz?

Lafı uzatmayalım... Bu sistemi çok güzel oturttum, 1,00TL bile fatura kaybım yok diyenin bile zararı var. Tüm kurumları düşününce bu hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Bana göre ülke kaynaklarının israfından, vatana kötülük yapmaktan başka bir şey değil!

Zarar ziyanı bir tarafa bıraksak bile; kurulan sistemin tekel olması, eğitim prensiplerine aykırılığı, evrensel insan haklarına aykırılığı dolaylı olarak karşımıza çıkan zararlar.

Peki bu sistemle devlet zarardan mı kurtulacak? Hayır! Şimdi kayıp yaşayan kurumlar kısa sürede bu kaybı nasıl yaşamayacaklarını öğrenip uyum sağlayacaklar. Yani devlet yine aynı parayı ödemeye devam edecek.

Şu ana kadar ne yapıldıysa, bundan sonra da aynı mentalite devam edecek. Bir düzeni sadece ve sadece para üstüne kurarsanız, sonuca da sadece kar-zarar diye bakarsınız. Halbuki her uygulamada esas olan "maliyet/verimlilik" oranıdır.

Keşke bizim bürokratlarımız da artık bunu öğrenebilse.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ahmetali, tartanc, kurs2 ve bu kullanıcının diğerlerinden 6 teşekkürü var

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 03 Ara 2014 23:54 #98

• etikgrup
  • etikgrup Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 179
  • Teşekkür Sayısı: 124
  • Başarı: 0
pılot ıllerden yazan arkadaşlar hepmız bellı aralıklarla sorunları yazıyoruz ne hıkmetse daha sisteme geçmeyen arkadaşlar da damarımıza basar oldu yasamadan anlamayacaklar bakın maddı kayıpta onemlı manevı kayıpta sız hıc gonullu calısan ben maas almasamda olur dıyen bır personel gordunuzmu yada hayırkurumu rehabılıtasyon sgksını vergısını maaslarını dıger gıder kalemlerını duzgun odenmesı gerekkı ıstıhdam devam edebılsın ınsanar emegının karşılığını alınca daha motıve calısırlar teknık sorunlardan basta hepımızzarar gördük gun gectıkce kayıplarımız dustu bızler yasayarak ogrendık artık darısı dıger ıllerın basına ocak ve mayıs tum turkıye sisteme gectıgınde burda cok okuyacağız yandım anam yazılarını o zaman da bızde artık smıley lılerın hepsını sıralarız buraya ... :whistle:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ahmetali, gulen100, algın

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 03 Ara 2014 23:59 #99

• hbetli
  • hbetli Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 52
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: -1
Kardeşim ALLAH için devlet ancak engelli çocuklarımıza engel olur.Geçenlerde şahit Olduğum konuyu anlatayım Tıp merkezi sahibi merkeZi SGK 170 bin para kesmiş faturasından tıp merkezi sahibinin kullandığı kelime sorun değil ve bu ay az kesinti var diyor. Demek Çalan Hırsız biz değilmişiz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ahmetali, etikgrup

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 04 Ara 2014 09:18 #100

• gulen100
  • gulen100 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 151
  • Teşekkür Sayısı: 82
  • Başarı: -8
Sayın etikgrup, olurmu hiç bazı arkadaşlar bu işi para için yapmıyorlar...!
Gülen Yüz; Sevginin Anahtarıdır...! (Hz. Ali)

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 04 Ara 2014 09:35 #101

• ahmetali
  • ahmetali Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 77
  • Teşekkür Sayısı: 35
  • Başarı: 2
Sayın Esinti "Bu algının nasıl oluştuğunu sormuşsunuz"

Şurdan başlıyım.Rehabilitasyon Merkezleri yolsuzluk yapıyor para kaçırıyor....vb iddialar piyasada dolaştırıldı,iddiaları ispatlayacak örnekler bulundu ve bu yapılan aşırı katı uygulamalara meşruiyet oluşturuldu.

Biz kurum sahipleri bu tür usulsüzlüklerin hiç olmadığını savunmadık evet yanlış yapanlar var ancak bu tür iş yapan kurumlar mevcud Rehabilitasyon Merkezlerinin çok az bir kısmını teşkil ediyor,yanlış yapan kurumları örnek alıp tüm kurumlara teşmil edemezsininiz.

Devlet hırsızlık var diye tüm topluma hırsız muamelesi yapabilirmi? Düşünsenize gittiğniz her yerde hırsızlık yapabileceğiniz zannı ile muamele görüyorsunuz itiraz eddiğinizde de ne yapalım hırsızlık yapanlar var cevabı alıyorsunuz...lafı uzatmak istemiyorum "su-i misal misal sayılmaz" olumsuz örnekler üzerinden genel yargılara varamazsınız. Ve yanlış yapanlar var diye bütün gemi yakılmaz hocam.

Kusura bakmayın Engellilere yönelik tüm ülkede yapılan bir hizmetle alakalı son derece katı, kurumları işleyemez hale getirecek ve nihayetinde bitirecek kararlar alıyorsunuz ve bunu ne yapalım sizde böyle bir algı oluşturmasaydınız sizin suçunuz siz kaşındınız demeyemi getireceksiniz.Bu çocuk oyuncağımı böyle bir yönetim anlayışı olurmu...O zaman yanlış yapan Milletvekilleri var Millet Vekilliğini kaldıralım mı? Yanlış yapan Polisler var Polisliği kaldıralım mı? yokmu yanlış yapan Polis ne olacak şimdi...Emniyet teşkilatnı işleyemez hale getirelim onlarda mecbur kalsın kendilerini fesh etsin gitsinler.Bizde böylelikle yanlış yapanları temizlemiş olalım...demekle eşdeğer bize şuan yapılanlar.

Sayın Esinti "Bu algı nasıl oluştu" diye sormuşsunuzya ben "biz hakettik ama hocam" diye alt metinde bir yazı okuyorum...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: etikgrup

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 04 Ara 2014 09:43 #102

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
hocam demek istediğim veliyi çocuğunun eğitim aldığına ikna olsun gerçekten bireyın eğitimle ıyı bır yerlere geleceği kanıtlansın kurumlar tıcaretle değil eğtimle on plana çıksın
ölümcül rekabetle eğitim yerıne tıcarı kurumlar var
şu yanlış anlşılmasın tabıykı kurumlarda para kazanacak ama önce nitelikli eğitimle
sizin için konuşmuyorum
burda hiç gördünuz mu nıtelklı eğitim için nasl tartışıldığını ben görmedim burda
imza için tartışıldığına çok defa şahıt oldum
umarım anlaşılmıştır.

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 04 Ara 2014 10:14 #103

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Nitelikli eğitim para ile olur. Özel eğitim alan mezunlarına sırf kurum nitelik kazanacak diye mevcut istedikleri rakamın yarısını teklif etsem gelip çalışırlar mı? Hayır peki kazanmadığım parayı sırf kurum nitelik kazanacak diye her ay cebimden ödemeyi ben kabul eder miyim? tabi ki hayır çünkü 3 aya kalmaz batarım .Eee Sn Esinti iki ucu açık deynek buyrun bu açmazı sözde kurumunuzda nasıl çözdüğünüzü anlatın hepimiz nitelik kazanalım Sonuç olarak mevcut eğitim ödenekleri ile niteliği hayalinizde görürsünüz :silly:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

DAMAR OKUMA GELMEYECEKMİŞ? 04 Ara 2014 10:31 #104

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
hocam en uzun kac ay alan mezunu ile çalıştınız ?
Sayfa oluşturma zamanı: 0.220 saniye
Sistem Kunena Forum