Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: danışma merkezleri/akademiler

danışma merkezleri/akademiler 27 Oca 2017 10:10 #1

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
"Etüt merkezi, eğitim danışmanı gibi isimlerle kaçak çalışan merkezlerin, örgütlerin “ödev evi” haline geldiğini belirleyen MEB ve İçişleri Bakanlığı harekete geçti. İzinsiz faaliyet yürüten merkezlerle ilgili para cezası ve kapatma işlemi uygulanacak." milliyet 27/01/2017
danışma merkezi, bilmem ne akademi adıyla faaliyet yürüten meb denetiminden bağımsız apartman dairelerine hayırlı olsun...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

danışma merkezleri/akademiler 27 Oca 2017 10:22 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Hiç bir denetimden geçmeyen adı spor külübü,yaşamevi,dernek olan engelli çocuklara spor yaptıran (sözde)

ayda velilerden 4.000 lira ile 10.000 lira alıp fatura kesmeyen,çocuklara ciddi psikolojik ve fiziksel zarar

veren, bu tür tuhaf yerlere ne zaman ciddi denetim gelecek acaba ?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz

danışma merkezleri/akademiler 27 Oca 2017 10:35 #3

• garip
  • Platin Uye
sn. tartanç, biz yıllardır mücadele veriyoruz o genelde sonu -izm'le biten bilhassa otizmli aileleri sömüren yapılarla, bunun çok kolay bir yolu var: ilinizdeki aspb il müdürlüğünü ya da alo 170'i arayıp, "şu adreste ruhsatsız ve izinsiz olarak engelli çocuklar yatılı olarak alıkonuluyor, psikolog, sosyal çalışmacı vb meslek elemanlarının bulunmadığı ve genellikle 2 beden eğt. öğretmeni ile 4-5 spor bölümlerinden beklemeli öğrencilerin sigortasız çalıştığı ve de karşılığında ailelerden aylık 5000-10000 arası kayıt dışı ücret alınıyor" şeklinde ihbarda bulunabilirsiniz. sana da hörmetler...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mkirilmaz

danışma merkezleri/akademiler 27 Oca 2017 15:09 #4

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bu üstü kapalı tehditle hiç kimseye bir şey yapamazlar. Ancak idari para cezası falan verilir. Çoğunun kaydı kuydu yok. Sadece belediyeden alınmış İşyeri açma ruhsatıyla çalışıyorlar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

danışma merkezleri/akademiler 27 Oca 2017 15:32 #5

• garip
  • Platin Uye
sn barış, bu sapanca orijinli izm'lerin formülasyonu şu: illerde spor müdürlüklerine bir belge veriyorlar ve işletmelerini sporcu kamp merkezi olarak gösteriyorlar. yani tam gün aldıkları otizmli çocukları göya kampa alınmış sporcu gibi gösteriyorlar. basına yansıyan dayak, şiddet olaylarında ise o suçu işleyen ceza alıyor. ama dediğim gibi aspb boyutuyla olayın üstüne gidilirse ve otizm için mücadele veren stk'lar olayın üstüne giderse bu skandal uygulamanın önüne geçilir. şimdi diyeceksiniz ki "aileler ayda 10.000 liraya kadar veriyorsa alan memnun satan memnun size ne". ben de diyorum ki istersen ömür boyu alsınlar kurumlarına ama bunun bir şartı vardır:
aspb bakım merkezleri yönetmeliğine uygun olarak orayı ruhsatlandıracaksın, gerekli koşulları yerine getireceksin, hemşire, doktor, sosyal çalışmacı, psikolog vb. sonra sen istediğin kadar sporunu da yaptır. orası senin bileceğin iş ...

danışma merkezleri/akademiler 27 Oca 2017 15:44 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Spor merkezi dışında, örneğin Ankara'da bir işhanının bürosunda veya bir apartman dairesinde, danışmanlık merkezi adı altında bu işleri yapan bir sürü yer var.

Bunlar eğitim merkezi diye görünmüyor. Fatura yok, bir şey yok. Çocuk kaydı yok. Şimdi MEB bunları nasıl bulup denetleyecek. MEB müfettişi böyle bir yere gelse hangi sıfatla denetleyecek? ASPB bakanlığı gelse hangi sıfatla denetleyecek?

Öyle spor merkezi adı altında çalışan yerler sayılı. Ama danışmanlık merkezi, yaşam koçluğu falan gibi akıl almaz sayıda yer var. Bunların denetlenmesi çok zor.

Diğer taraftan ortada bir mevzuat eksikliği de var. Örneğin ben şimdi desem ki özel çalışmak istiyorum, raporlu çocuk falan almayacağım... Bunun için nereden ruhsat alacağım? Mesela Dil Konuşma terapistleri kendilerine yer açıyor. Adam diyor ki ben felç geçirene, diksiyon bozukluğu olanlara, kekemelere falan terapi yapıyorum. Eğitimle işim yok!

Sağlık merkezi değil oradan ruhsat alsın. Eğitim merkezi değil, buradan alsın.

Demem o ki, bu işler tehditle olmaz. Düzenleyici işlemle, yani yasa, yönetmelik vs. ile disipline edilmeli.

Yoksa ben de bu tür yerlerin işleyişini doğru bulmuyorum. Ama yapmak isteyene de yol gözterecek bir mevzuat olmalı...
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

danışma merkezleri/akademiler 30 Oca 2017 10:46 #7

• garip
  • Platin Uye
ilgili genelge bugün yayınlandı, kayıt dışı fatura kesmeden özel eğitim hizmeti verip, vergi, sgk, kıdem tazminatı, stopaj vb bizim ödediklerimizi ödemeyip kemiksiz fileto çıkartanlara hayırlı uğurlu olsun.
not 2: ilçe milli eğitimden arayıp bu tür merdiven altı çalışanların adlarını da sordular, durum bu kadar ciddi yani...
not 1: ilgili yazıda eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, kariyer rehberliği, eğitim koçluğu, ödev merkezi, eğitim rehberliği gibi adlar adı altında diye belirtilmiş.
Son Düzenleme: 30 Oca 2017 10:49 yazan garip. Sebep: imla
Sayfa oluşturma zamanı: 0.468 saniye
Sistem Kunena Forum