Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: kıdem tazminatı

kıdem tazminatı 03 Ağu 2018 12:09 #25

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 571
  • Teşekkür Sayısı: 330
  • Başarı: 2
halbayrak yazan:
Sayın Tartanç bir iş yerinde en az 6 ay çalışan kişi kıdem tazminatına hak kazanır. Sözleşmenin süreli ya da süresiz olmasının önemi yoktur. Yargıtay özel öğretim kurumlarında çalışanların sözleşmelerinin süreli olduğuna karar vermiş. Eyvallah. Süreli sözleşmelerde KIDEM tazminatı ödenmesine dair pek çok Yargıtay kararı vardır. Küçük bir araştırmayla bu bilgilere ulaşılabilir. Ancak ilgili yazıda benim gözümden kaçan "süreli sözleşmeli çalışanlara kıdem tazminatı ödenmez" kararı da varsa benim ve benzeri kişilerin söyledikleri geçersizdir.

Özetle Yargıtay sözleşmeler tekrarlansa dahi süreli sözleşmelerdir kararını vermiştir.
Süreli sözleşmelere bundan sonra tazminat ödenmez kararını da vermiş midir?

Hocam satır aralarında sözleşme yapılması ve yenilenmesinin Özel Öğretim Kurumları Kanunu gereğince yapıldığına atıf yapılıyor. Yani üst üste sözleşme yapıp tazminattan kaçmayı hedefleyen işverenlerin önünü kesmek için alınan kararlarla oluşan ikilemi ortadan kaldırmak için en üst KURUL olan İÇTİHATLARI BİRLEŞTİRME KURULU nun aldığı karar. Doğru yanlış kısmı ayrı bir tartışma konusu. Ama şu an sonuç bu..
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: halbayrak

kıdem tazminatı 04 Ağu 2018 15:08 #26

• aranza
  • aranza Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 7
  • Başarı: 0
Konuyu netlemeye çalışayım. Ortada bir Genel Hüküm var (İş Kanunu) ve bu son çıkan İçtihata görede özel bir hüküm var(2018/2). Kanunda da derki ÖZEL HÜKÜM GENEL HÜKMÜ BOZAR. Bir başka içtihat çıkana kadar tazminat devri bitmiştir.
Bir Umuttur Yaşamak...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.242 saniye
Sistem Kunena Forum