Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: YÖNETMELİK !!!

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 12:51 #1

• sema yeşilyurt
  • sema yeşilyurt Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 28
  • Teşekkür Sayısı: 5
  • Başarı: 0
Degerli sektor temsilcileri kardeşlerim;
Genel müdürümüzün herkese selami var beklenen yönetmenlik anadolu haber ajansına haber olarak verilmiş devamında yayınlanmak üzere resmi gazetede bekliyor sektörümüze hayırlı olsun !!!!!
Pazartesi resmi tatil değil kurumlar eğitim verebilirler seçimlerin ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum
YUNUS KILIC
GENEL BAŞKAN
Son Düzenleme: 29 Mar 2019 12:56 yazan sema yeşilyurt.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 13:07 #2

• Zahe
  • Zahe Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 23
  • Teşekkür Sayısı: 12
Teşekkürler sonunda güzel bir haber alabildik. Bu özel eğitim sektörü için güzel şeylerin başlangıcı olur inşallah.
EMEĞİ GEÇENLERE ÇOK TEŞEKKÜRLER.

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 13:12 #3

• Akdeniz82
  • Akdeniz82 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
EMEĞİNİZE SAĞLIK...YUNUS BAŞKANA SONSUZ TEŞEKKÜRLER...
Son Düzenleme: 29 Mar 2019 13:14 yazan Akdeniz82.

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 13:29 #4

• ptmehmet
  • ptmehmet Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 263
  • Teşekkür Sayısı: 261
  • Başarı: 6
COŞKU ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

Mehmet TAN

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 14:02 #5

• sabri
  • sabri Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 98
  • Teşekkür Sayısı: 56
Evde eğitim alacak öğrencimi kaldı ki, RAM lar öprenci raporlarının yüzde 50 sini kesiyor, neresi derseniz Hatay Antakya.Öncelikle Çocukların eğitim hakkını engelleyen En büyük sorunumuz olan RAM ın keyfi tutumlarına bir çare bulmassak bir sene sonra özelikle bizim bölgede eğitim verecek öğrenci kalmayacak.

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 14:05 #6

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Söylenen:yönetmelik Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının görüşünden çıkmak üzere henüz.

Evde eğitim süreç içinde '' kendi kalemize atılan gol'' olacak.

Güvenlik, masraf ve zaman sorunları nasıl aşılacak?

Bazı şeyleri isterken çok dikkatli düşünmeliyiz. Örneğin servis ücreti...

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 15:54 #7

• drnbrls
  • drnbrls Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 68
  • Teşekkür Sayısı: 15
Pazartesi günü tatil olduğunu bildiren yazı geldi bize ilçeden bilginize. yanlış birşey yapmış olmayın diye yazma gereği duydum.

YÖNETMELİK !!! 29 Mar 2019 16:21 #8

• sema yeşilyurt
  • sema yeşilyurt Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 28
  • Teşekkür Sayısı: 5
Derneğimizin Saygıdeğer Üyelerine;

Özel Eğitim Kurumları Derneği olarak uzun süredir beklediğimiz yönetmeliğin yayınlanmasına az bir süre kaldı. Yönetmeliğin hazırlanmasında büyük emek veren Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın İbrahim Er, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Sn.Dr.Muammer Yıldız Bey’in başkanlığında; MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Sn.Vedat Kuşgözoğlu, Özel Öğretim Daire Başkanı Sn.Hasan Kaleli, Öğretim Programları Daire Başkanı Sn.Hasan Erdem ,Milli Eğitim Uzmanı SN.Kadir Burak Salimoğlu ve tüm bürokratlara sonsuz teşekkür ederiz.

Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği olarak İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin işleyişleri ile ilgili çıkarılması planlanan ve son şekli verilen yönetmelik maddelerini, çözger sistemi, sektör sorunları ve yüz tarama sistemini istişare ettik. Konuştuğumuz maddeler yönetmelik çıkmadığı müddetçe kesinlik kazanmayacak fakat gerçekleşmesi yüksek olan maddelerdir. Maddeleri sizlere daha önce bildirmiş olmam, sonrasında İstanbul toplantısı bitimiyle gündeme düşmüş olması, şahsi işlerim ve yoğun gündemim dolayısıyla tekrar paylaşmayı ve yönetmeliğin kesinleşmesini beklemeyi uygun gördük

1. Rehber öğretmen/psikolog her kurum için 1 tane zorunlu 500 ogrenci uzerinde olan kurumlar icin 2 psikolog zorunlu olup 20 saate kadar destek eğitim görevi, ikinci rehber öğretmen/psikolog zorunlu olmayıp 40 saate kadar destek eğitim görevi alabilmesi,uzman öğretici kursuna katılma hakkı verilecek
2. Kurum müdürünün 12 saat olan derse girme hakkı 20 saate çıkartılması,
3. İş planı ve saat başı uygulamasının kaldırılması,
4. Sicil affı (kanuni düzenleme gerektiriyor) bu konuda torba konunda ele alinacaktir
5. RAM raporuyla evde destek eğitim alabileceği belirtilen bireylerin destek eğitimlerinin evde yapılabilmesi,
6. Sınıfların ortak kullanımında üst kontenjana bakılacak.
7. Telafi eğitimi ram raporu devam ettiği sürece yapılabilir 3 ay sınırı kalkmıştır her ayın telafisi aynı ay içinde olmak üzere yapılabilir 12 ay boyunca hakkı sürer
8. Dengeli dağılım yaz aylarındaki gibi 2 haftaya iniyor, bir günde 3 saat ders verilebilecek (3 saati de grup olabilir) Bir ayda telafi egitimi ile beraber 16 saat bireysel eğitim yazabilme hakkı getiriliyor.
9. Yüzde 3 kanuni duzenleme gerekiyiyor torba yasa ile bu konu ele alınacaktır , şehit ve gazi çocuklarına %75i geçmeyecek şekilde fazla seans vererek 8 saatini fatura edilecek
10. Eski kurumlar eski yönetmeliğe göre işlem yapılması hususda çalışma yapılacak kesinleşmiş bir konu değil
11. Üniversitelerden akademisyen ataması ile kursların açılması meb tarfindan devam edecektir
12. Güvenlik soruşturması kurum açmaya engel olmayacak, sonrasında problem olursa kapatılacak, bu kural personel içinde aynı şekilde yürüyecek. Önce iş yürüyecek, belgesi sonrasında gelecek.
13. Servis ücreti ile ilgili maliye bakanlığı ile iyileştirme üzerinde çalışmalar basladi
14. Ram çözger ile zeka testi yapamayacak, bununla ilk incelemede ilk tanıda çocuğu reddedemeyecek
15. Haziran ayı itibariyle Ram elden rapor vermeyecek, e-reçete gibi şifre verilecek.
16 .Ram fizik öğrencilerini sadece hastane raporuyla bizlerden faydalanması için çalışma yapıyor rama gitmesine gerek kalmayacak ram rapor süresi 3 yıla kadar verilebilecek ramin yükü azaltılması sağlamak
17. Eğitim veren her türlü danışmanlık merkezlerinin kapatılması saglanacak
18. Bkds- Yüz tarama sistemi bitirildi, Nisan ayı ile Tuzla ve Gebze ilçelerinde demo çalışması, Haziran ayı itibariyle ise seçili kurumlar üzerinde uygulamaya başlanabilir.

Yapılan bu çalışmalara katkılarından dolayı Genel Müdürümüz Sn. Muammer Yıldız’a ve ilgili daire başkanlarına çok teşekkür ederiz.

Yeni yönetmelik çalışmalarının ve seçimlerin sektörümüze hayırlı olmasını diler, sektörümüzün güçlü temsil edilebilmesi ve önündeki zorlu süreci zarar görmeden atlatılabilmesi adına sizlerden birlik ve beraberliğimizi koruyarak, arttırmanızı temenni ederim.

Yunus KILIÇ
GENEL BASKAN
Sayfa oluşturma zamanı: 0.348 saniye
Sistem Kunena Forum