Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Tevkifat

Tevkifat 03 May 2019 13:21 #1

• osmhlt
  • osmhlt Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 89
  • Teşekkür Sayısı: 29
  • Başarı: 0
Gelir İdaresi Başkanlığı
Sayı :43370460-130[5309-696]-E.44946 22.03.2019
Konu :MEB Özel Eğitim Kurumları Destek
Ödemeleri
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
(Strateji Geliştirme Başkanlığı)
İlgi :03/12/2018 tarihli ve 20477100-23176859 sayılı yazınız.
İlgide kayıtlı yazınız ekinde yer alan Bakanlığınız Özel Öğretim Kurumları Genel
Müdürlüğüne ait 23/11/2018 tarih ve E.22540781 sayılı yazıda;
-Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 24/4 üncü maddesinde
yer alan "… engelli bireylerin kuruma gelmemesi nedeniyle yapılamayan eğitimler öncelikle ay
içerisinde, bunun mümkün olmaması durumunda takip eden 3 ay içinde yapılır. Telafi
eğitimleri, aynı hafta içerisinde 2 saat bireysel ve/veya 1 saat grup eğitimini; aynı ay
içerisinde ise 4 saat bireysel ve/veya 2 saat grup eğitimini geçmeyecek şekilde planlanır."
hükmü uyarınca özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim faaliyetlerinin telafi
eğitim ve normal eğitim şeklinde düzenlenebileceği,
-Uygulanan telafi eğitim ve normal eğitimler için tek fatura kesildiği ve bu durumda aynı
ay içinde iki farklı aya ait ödemenin gerçekleştirildiği ve yapılacak ödemenin 1.000 TL'nin
üzerine çıktığı
ifade edilmekte olup, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin destek eğitim
faaliyetleri karşılığı düzenlediği ve 1.000 TL'yi aşan faturalarda tevkifat kesintisi uygulanıp
uygulanmayacağı konusundaki Başkanlığımız görüşü sorulmaktadır.
3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 9 uncu maddesinde, gerekli görülen
hallerde vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanları
verginin ödenmesinden sorumlu tutmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili kılınmıştır.
Bu yetkiye dayanılarak yayımlanan KDV Genel Uygulama Tebliğinin (I/C-2.1.3.1.)
bölümünde tevkifat uygulayacak alıcılar, (I/C-2.1.3.2.) bölümünde de tevkifat kapsamındaki
hizmetler ile bu hizmetlere uygulanacak tevkifat oranlarına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Söz konusu Tebliğin;
- "I/C-2.1.3.2.13 Yukarıda Belirlenenler Dışındaki Hizmetler" başlıklı bölümünde; "KDV
mükellefleri tarafından, 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve
kuruşlara ifa edilen ve yukarıda belirtilmeyen diğer bütün hizmet ifalarında söz konusu idare,
kurum ve kuruşlar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.",

"I/C-2.1.3.4.1. Tevkifat Uygulamasında Sınır" başlıklı bölümünde, "... Kısmi tevkifat
uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000 TL'yi aşmadığı takdirde,
hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmaz. Sınırın aşılması halinde ise tutarın tamamı üzerinden
tevkifat yapılır.
Tespit edilen tutarı aşan işlemlerde KDV tevkifatı zorunluluğundan kaçınmak amacıyla
bedel parçalara ayrılamaz, aynı işleme ait bedellerin toplamı dikkate alınarak bu sınırın
aşılması halinde tevkifat yapılır.
Tevkifat zorunluluğundan kaçınmak amacıyla, birden fazla fatura düzenlenmek suretiyle
bedelin parçalara bölündüğünün tespiti halinde vergi dairelerince, bütünlük arz ettiği
anlaşılan alımların toplamının yukarıda belirtilen sınırı aşıp aşmadığına bakılarak gerekli
işlemler yapılır."
düzenlemelerine yer verilmiştir.
Bu itibarla, 5580 sayılı Kanun kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenciler
adına özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine yapılacak destek ödemelerine ilişkin olarak
Milli Eğitim Bakanlığı adına ilgili özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi tarafından tek fatura
düzenlenecek ve fatura içeriği KDV ilgili ayda beyan edilecektir.
Ayrıca Mili Eğitim Bakanlığı adına düzenlenecek faturaya ilişkin KDV tevkifat tutarının
tespitinde, öğrencilerin tamamı için yapılan ödemelerin toplam tutarının dikkate alınması
gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini arz ederim.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Tevkifat 14 Eki 2019 14:10 #2

• ahaltas
  • ahaltas Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: -1
Tevkifatlı Fatura 10.10.2019 tarihi itibariyle mebden yazı ile tekrar geldi. Genel toplamı 1000TLyi geçen faturalarda tevkifatlı fatura düzenlemesi zorunlu oldu. Kasım ayından itibaren yürürlüğe girecek deniyor yazıda. Sanırım Ekim faturalarını Kasımda kestigimiz için bundan sonra Genel toplamı 1000TL yi geçen faturalarda tevkifatlı kesecegiz.

Sonuç Meb'e kesilende istiyorlarmış, Bireye kesilende istemiyorlar. Reh. Merkezlerinin öğrencilerine kestikleri faturalarda istenmiyor.
Son Düzenleme: 15 Eki 2019 10:59 yazan ahaltas.

Tevkifat 14 Eki 2019 14:17 #3

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
Bize de faturalar engelli bireye kesildiğinden tevkifat yapılamaz diye bir yazı geldi

Tevkifat 14 Eki 2019 18:35 #4

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
Gelen yazıyı buradan paylaşa bilirmisiniz.ya da Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. gönderirmisiniz.

Tevkifat 14 Eki 2019 19:56 #5

• cemkilinc
  • Platin Uye

This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

Tevkifat 14 Eki 2019 19:57 #6

• cemkilinc
  • Platin Uye
ahaltas yazan:
Tevkifatlı Fatura 10.10.2019 tarihi itibariyle mebden yazı ile tekrar geldi. Genel toplamı 1000TLyi geçen faturalarda tevkifatlı fatura düzenlemesi zorunlu oldu. Kasım ayından itibaren yürürlüğe girecek deniyor yazıda. Sanırım Ekim faturalarını Kasımda kestigimiz için bundan sonra Genel toplamı 1000TL yi geçen faturalarda tevkifatlı kesecegiz.

Tevkifatlı faturada TEVKİF EDİLEN KDV (5/10): alanı gözükmesi yeterli sanırım. Bu alan KDV nin yarısı olacak Genel toplamda Tevkifat çıkarılarak yazılacak.

Eçop kullananlar, kullanılan fatura şablonununda değişiklik için program içinden destek isteyerek düzenlemeye başlamışlar.
siz de gelen yazıyı ekleyebilir misiniz

Tevkifat 14 Eki 2019 22:31 #7

• CHR
  • CHR Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 14
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: 0
ahaltas yazan:
Tevkifatlı Fatura 10.10.2019 tarihi itibariyle mebden yazı ile tekrar geldi.

Muhtemelen aynı yazıdan mahsediyoruz.

Aynı yazı bizde
30.09.2019 tarihinde Gelirler idaresinden,
04.10.2019 tarihinde OOKGM den,
07.10.2019 tarihinde İl milli eğitimden
10.10.2019 tarihinde de ilçe milli eğitimden çıkmış ve tarafımıza tebliğ edilmiş.

Bu yazının içeriğinde Ancak, söz konusu ödemelerin Milli Eğitim Bakanlığı adına düzenlenen faturalara
istinaden yapılması durumunda, bu ödemelere ait KDV'nin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından
5/10 oranında tevkifata tabi tutulacağı tabiidir.

Veliye fatura kestiğinizden tevkifat söz konusu değildir.

Tevkifat 15 Eki 2019 10:54 #8

• ahaltas
  • ahaltas Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 13
drive.goog...EyzkCujPpm
Dediginiz gibi MEB'e faturalarda istiyorlar, engelli bireye kesilende istemiyorlar
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.430 saniye
Sistem Kunena Forum