Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
O.E.R Forum Sayfasına Hoşgeldiniz

Lütfen tanıdıklarınıza ve arkadaşlarınıza forumumuzdan bahsediniz. Sizin desteklerinizle bu sayfalarda gençlerimizin geleceği ve sektörel sorunlarımız hakkında pek çok konuyu tartışacağız.

BAŞLIK: Dernekler ve İşlevleri

Dernekler ve İşlevleri 26 Oca 2020 21:50 #1

• zinab
  • zinab Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 21
  • Teşekkür Sayısı: 5
  • Başarı: 0
Derneklerimizi destekliyoruz
Derneklerimiz bizim için çalışıyor
Derneklerimiz bizim için mesai harcıyor
Derneklerimiz bizim haklarımızı kolluyor,hakkımızı arıyor
????????????
Fakat derneklerimiz gerçekte dernekçilik mi yapıyor?
Derneklerimiz profesyonel mi çalışıyor?
Derneklerimiz reel anlamda haklarımız koruyabiliyor mu?
Derneklerimiz Yoksa 4 milyarlık(eski parayla 4 katrikyonluk )sektörümüzü ahbap çavuş ilişkisi ile mi yönetiyor.
ŞİMDİ SORGULAMA ZAMANI...
ŞİMDİ ÖZ ELEŞTİRİ ZAMANI...
ŞİMDİ SEKTÖRÜMÜZE ,DERNEKLERİMİZE SAHİP ÇIKMA ZAMANI...
DERNEKLERİMİZİN PROFESYONELLEŞMESİNİ SAĞLAMA ZAMANI...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yatir

Dernekler ve İşlevleri 27 Oca 2020 18:52 #2

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Dediklerinize katılırdım fakat;

Sayın Tartanç sosyal medya etkinliğiyle itici unsur oldu ve derneklerden artık beklenti büyük. Kurum sahipleri ( en azından bir kısmı) üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Top artık derneklerde. Eğer bakanlık görüşmelerinde bürokrasiyi doğru kullanıp sorunları net bir şekilde ifade edebildilerse sizleri de öğretmenleri de rahatlatacak haberler gelecektir. Aksi bir durum başarısızlıktır ve hesap sorulması gerekir. Koltuk sadece ünvan için, oturmak için ve tamam demek için dolduruluyorsa yatırılan aidatlara yazık.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, obay35, türkiyem

Dernekler ve İşlevleri 27 Oca 2020 23:07 #3

• sevgiisigi
  • sevgiisigi Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 139
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: -1
Bu konu başlığının yeterince ilgi çekeceğini sanmıyorum. Zira mevcut durum da öyle zaten.

Çünkü sebepler hakkında değil de, çoğu kez sonuçlar hakkında konuşup, tartışmayı tercih ediyoruz. Forum listesindeki başlıklardan da bunu açıkça görebilmek mümkün.

Hep savuna geldiğim üzere, bizim temel sorunumuz sistemin çarpıklığıdır. Bu sorunu en iyi şekilde çözebilmenin yolu örgütlü olmaktan geçer. Maalesef ortak örgütümüz olan dernekler, geçen süre zarfında bu temel sorunumuzun çözümünde başarılı olamamışlardır.

Zam ve Sertifika Kursu açılmasında gösterilen çaba, kendisi ENGELLİ olan Sistemin düzeltilmesinde gösterilmiş olsaydı, bugün çok daha güzel şeyleri konuşup tartışıyor olabilirdik. 2006 yılından başlayarak çıkarılan hiç bir yönetmelik, bize işimizi doğru düzgün yapabilme imkanı vermemiştir, verememiştir.

İşimizi doğru yapmak bir yana enerjimizi Kamuoyu nezdinde oluşan kötü imaj ile mücadele ederek tükettik. Oysa bir sektörün taleplerinin karşılanması, o sektörden duyulan memnuniyetle doğru orantılıdır. Daha yüksek zam vb diğer taleplerin karşılanması çok daha fazla mümkün olabilirdi.

Geldiğimiz nokta itibariyle, derneklerimizin gerçek sorunumuzu kavrayabilmiş oldukları konusundaki olumsuz düşüncemi hala muhafaza etmekteyim.

Çok ümitli olmamakla birlikte, umarım böyle bir dernek yapısına sahip olabiliriz.

Dernekler ve İşlevleri 29 Oca 2020 14:20 #4

• yatir
  • yatir Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 26
  • Teşekkür Sayısı: 15
  • Başarı: 0
Yazılan dernek eleştirilerine katılıyorum.
Dernekler üyeler tarafından sahipsiz bırakıldığı için bu durumda.
Dernek yönetimleri ilgisiz üyelerden dolayı sadece sektörü ,zam,ödenek,kurs sarmalıyla oyalıyor.Çünkü eleştiri yok ,var olan eleştirlerde çok cılız olduğu için dikkate alınmıyor.
Özellikle büyük dernekte,genel kurul ve toplantılara kurucular tepki olarak katılmıyor. üç büyükşehir ve batı illerinden nerdeyse kimse katılmıyor. Ankarada 220 kurum var derneğe üye sayısı 25.Batı illerinden derneğe tepkiden dolayı hiç ilgi yok.Derneği yönetenlerden bu durumdan rahatsız değil.Kendi ekseninde olan üyelerle kendileri çalıp kendileri oynuyorlar.Amaçları dernek ,federasyon başkanlığını gelecek planlarına basamak olarak görüyorlar yani öncelik kurumlar değil.
Bu düzen böyle gitmemeli
Kurumların hepsini kucaklayan,çağdaş,katılımcı,saygın,ve Türkiyenin sadece bir bölgesini değil tümünü kucaklayan bir dernek için yönetimine aday arkadaşlar çıkmalı ilk seçimde de aday olmalı.
Bu bayrak yarışıdır.Dernek sahipsiz bırakıldığı için birilerinin elinde kalmıştır ve sektör bundan dolayı ilerlememektedir.
Yönetime aday arkadaşlar cesaretle ortaya çıkmalı ve kedini tanıtmalıdır.Özellikle üç büyükşehirde ve batı illerinde destekleyecek çok kurucu vardır.

2019 da dernek genel kurullarına katılan biri olarak bu yorumları yazıyorum.Sektöre yön verecek bilgi birikimi olan kurucular maalesef derneklere ilgisiz.
Örgütlenmeden ,aileler.eğitimciler ve kurumlar birlikte hareket etmeden devletten sadaka dilenir gibi her yıl ücret dileniriz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sevgiisigi

Dernekler ve İşlevleri 04 Şub 2020 02:33 #5

• sevgiisigi
  • sevgiisigi Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 139
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: -1
yatir yazan:
Yazılan dernek eleştirilerine katılıyorum.
Dernekler üyeler tarafından sahipsiz bırakıldığı için bu durumda.
Dernek yönetimleri ilgisiz üyelerden dolayı sadece sektörü ,zam,ödenek,kurs sarmalıyla oyalıyor.Çünkü eleştiri yok ,var olan eleştirlerde çok cılız olduğu için dikkate alınmıyor.
Özellikle büyük dernekte,genel kurul ve toplantılara kurucular tepki olarak katılmıyor. üç büyükşehir ve batı illerinden nerdeyse kimse katılmıyor. Ankarada 220 kurum var derneğe üye sayısı 25.Batı illerinden derneğe tepkiden dolayı hiç ilgi yok.Derneği yönetenlerden bu durumdan rahatsız değil.Kendi ekseninde olan üyelerle kendileri çalıp kendileri oynuyorlar.Amaçları dernek ,federasyon başkanlığını gelecek planlarına basamak olarak görüyorlar yani öncelik kurumlar değil.
Bu düzen böyle gitmemeli
Kurumların hepsini kucaklayan,çağdaş,katılımcı,saygın,ve Türkiyenin sadece bir bölgesini değil tümünü kucaklayan bir dernek için yönetimine aday arkadaşlar çıkmalı ilk seçimde de aday olmalı.
Bu bayrak yarışıdır.Dernek sahipsiz bırakıldığı için birilerinin elinde kalmıştır ve sektör bundan dolayı ilerlememektedir.
Yönetime aday arkadaşlar cesaretle ortaya çıkmalı ve kedini tanıtmalıdır.Özellikle üç büyükşehirde ve batı illerinde destekleyecek çok kurucu vardır.

2019 da dernek genel kurullarına katılan biri olarak bu yorumları yazıyorum.Sektöre yön verecek bilgi birikimi olan kurucular maalesef derneklere ilgisiz.
Örgütlenmeden ,aileler.eğitimciler ve kurumlar birlikte hareket etmeden devletten sadaka dilenir gibi her yıl ücret dileniriz.

Sayın Yatir,

Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil. Ancak gerek eski, gerek yeni Dernek yönetimlerini muhtemelen kimse benim kadar eleştirmemiştir. Ankara ve İstanbul'da yapılan toplantılarda ve bu site platformunda hem mevcut yönetimi hem de eski yönetimleri üstelik çözüm önerisi de ortaya koyarak eleştirdim. Bunlardan haberiniz var mı? Varsa teşebbüslerim hakkında fikrinizi öğrenmek isterim.

Karşı karşıya bulunduğumuz en acı gerçeklerden birisinin OLGUYA değil de, ALGIYA önem veriliyor olmasıdır. Önceki dernek yönetimlerinin bu her iki konuda da başarısız olduklarını, ancak mevcut dernek yönetiminin olguda değil, ancak ALGI konusunda başarılı olduğunu düşünüyorum. Tıpkı önceki dernek yönetimleri gibi, mevcut yönetim de temel sorunumuz olan SİSTEM SORUNUNU çözememiştir.

Şimdi Derneğin, sorunun sebebini değil de, sonuçlarını çözmeye çalışan ve cüzi miktarda sağlanan kazanımlardan oluşan algıdaki başarısını OLGU olarak kabul etmem mümkün değil. Kaldı ki, orta yerde sistemin düzgün işlemesini sağlayacak çözüm önerisi koymuş bulunmaktayım.

İnsanların gelecek planları yapmasında bir sakınca yoktur. Yeter ki, o planlara ALGI yöneterek değil de, başarıyı OLGU haline getirerek ulaşmak istesinler. Mevcut dernek yönetimi kendi PR'larını gayet iyi yapıyorlar. İlgisiz sektörün algıda başarı sağlamış olan bir dernek yönetimini gerektiği gibi değerlendirebileceğini sanmıyorum.

Son olarak, az ya da fazla, hangi zam verilirse verilsin, ne kadar sertifika programı açılırsa açılsın, sorunumuzun temel sebebini kavrayamamış, bataklık ile değil de, sivrisineklerle mücadele etmekten öteye gitmeyen faaliyetleri başarı olarak görmemeliyiz.

Sorumluluk alma konusuna gelince, çözüm önerisi sunmuş ve bunu dernekler, Bakanlık dahil tüm sektörle paylaşmış biri olarak, bu sorumluluğu yeterince aldığımı söyleyebilirim. Mevcut dernek yönetimleri bu gayretlerime ortak olmamışlardır. Durum böyle olduğu için de adeta "TEK KİŞİLİK DERNEK" durumundayım. Daha ne desek:)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yetis
Sayfa oluşturma zamanı: 0.374 saniye
Sistem Kunena Forum