Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Soru Cevap Bölümü
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Sgk dan ceza.

Sgk dan ceza. 06 May 2014 11:50 #1

  • ali444
  • ali444 Kullanıcısının Avatarı
Kurumumuza bir maliye müfettişi gelerek;kurumun ilk açıldığı günden beri çalışan öğretmenlerin dosyalarını inceledi.

Biz öğretmenle anlaştıktan sonra sözleşme imzalayıp milli eğitime gönderiyoruz ve onlarda valiliğe imzaya sunuyorlar.Öğretmene onay çıktıktan ve yazı kurumumuza ulaştıktan sonra biz öğretmenin ssk sını o gün başlatıyoruz.Ama müfettiş sözleşme imzalanan tarihte ssk girişinin yapılması gerektiğini söyleyerek geçmişe dönük 50 ye yakın öğretmenimizin 2-3-5 günlük arada oluşan farkın ssk primlerinin yatırılması için rapor düzenledi ve bu neredeyse 100 bin lirayı aşan bir rakam ediyor.

Valilikten oluru gelmemiş biri için neden prim yatıralım ya da belkide sözleşmesi onaylanmayacak neden giriş yapalım ssk ya,bu ilde bazen 15 gün sürüyor onay süreci ,onay gelmeden öğretmen çalışamıyor onayı gelmeyen bir öğretmenin ssk girişini neden yapalım.Bunları müfettişe anlatamadık tabi.Dinledi ve gitti.

Arkadaşlar bu duruma benzer cezalarla karşılaşan oldu mu? Nasıl bir yol izlediniz? Varsa bir mahkeme kararı paylaşabilir misiniz?

Bizim için çok önemli böyle gereksiz bir durum için bu kadar ceza ödemek resmen sömürü.
Son Düzenleme: 06 May 2014 14:16 yazan ali444.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sgk dan ceza. 06 May 2014 12:24 #2

  • ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 26. maddesinin (3)bendinde, "Kurum müdürlüğünce, çalışma izni verilmesi istenen eğitim personelinin bu izne esas olan belgelerini eksiksiz olarak tamamlamak suretiyle evrakı kurumun doğrudan bağlı bulunduğu millî eğitim müdürlüğüne teslim edilir. Nitelik ve şartları uygun bulunanlara müracaattan itibaren 10 gün içinde çalışma izni valilikçe düzenlenir. Valilikten çalışma izni alınmadan personel işe başlatılamaz." der. Dolayısı ile bizdeki sözleşmelerin başlangıç tarihi, sözleşmenin imzalanma tarihi değil, işe başlama tarihi olan geçici (ilçedeyseniz kaymakamlık) olurdur. Bunlarda bir sıkıntınız yoksa bir şey çıkmaz. Dava filan baş ağrıtır tabi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ali444

Sgk dan ceza. 06 May 2014 12:30 #3

  • ali444
  • ali444 Kullanıcısının Avatarı
ozeltercih yazan:
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 26. maddesinin (3)bendinde, "Kurum müdürlüğünce, çalışma izni verilmesi istenen eğitim personelinin bu izne esas olan belgelerini eksiksiz olarak tamamlamak suretiyle evrakı kurumun doğrudan bağlı bulunduğu millî eğitim müdürlüğüne teslim edilir. Nitelik ve şartları uygun bulunanlara müracaattan itibaren 10 gün içinde çalışma izni valilikçe düzenlenir. Valilikten çalışma izni alınmadan personel işe başlatılamaz." der. Dolayısı ile bizdeki sözleşmelerin başlangıç tarihi, sözleşmenin imzalanma tarihi değil, işe başlama tarihi olan geçici (ilçedeyseniz kaymakamlık) olurdur. Bunlarda bir sıkıntınız yoksa bir şey çıkmaz. Dava filan baş ağrıtır tabi.

Müfettişe bu durumdan da bahsettik ama kendisi bizi dinleme anlama zahmetine bile girmedi.Sgk ya itiraz dilekçesi verdik,itirazımız rededildi.Tek yol mahkeme artık ama örnek dava sonuçları işimizi kolaylaştıracaktır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sgk dan ceza. 06 May 2014 12:33 #4

  • serhatkul
  • serhatkul Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 183
  • Teşekkür Sayısı: 41
  • Başarı: 2
sn ali derneklere telefon açıp bir sorun, örnek dava için mahkemeden döner ama emsal dava var ise kolaylık olur.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ali444

Sgk dan ceza. 06 May 2014 12:40 #5

  • ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
  • Başarı: 4
Ben bu yönde bir dava duymadım. Derneğin bu konuda bir arşivi olabilir. Onlarla irtibat kurun. Üye değilseniz birisine derhal üye olun. Bakanlık müfettişlerinin malum teftişleri esnasında akşamın dokuzuna kadar kurumdan gitmeyip illa imzalatılmak istenen protokolü, Derneğin önerisi sayesinde şerh düşerek imzalamıştık. Mahkeme bu şerh sayesinde usulden işlemi iptal etti. Yani davayı kazandık.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ali444

Sgk dan ceza. 06 May 2014 14:35 #6

  • barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Çevrimiçi
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2338
  • Teşekkür Sayısı: 2327
  • Başarı: 9
Yaklaşık 12 yıl önce benzer bir durum (ama içeriği farklı) bizim başımıza geldi. Biz de itiraz ettik. İtirazımıza hiç yanıt verilmedi. Tam 4 yıl sonra bizden 2800TL anapara, faiziyle 5.000 küsür lira ceza tahsilatına geldiler. İtirazımız olduğunu söyleyince 1 gün içinde itirazımıza red yanıtı geldi. Ertesi gün yine tahsilata geldiler. :)

İlginç tarafı, konuyla ilgisiz başka bir red yanıtı geldi. :)

Dolayısıyla dava açtık. Dava temyizi falan derken 5 yıl kadar sürdü. Haliyle kazandık. Parayı geri talep ettik, ama hala ödemelerini bekliyoruz. :) Açıkcası artık umudumu kaybetmeye başladım. :)

*********

Dava açmak için İdare Mahkemesine başvuracaksınız. İdari işlemin iptali davası olacak. Dikkat edin, süre sınırı vardır. Eğer süreyi kaçırırsanız haklarınızı kaybedersiniz. Bunlar standart davalardır. Aşağı yukarı her avukat bakar. Zaten bu kadar meblağı yüksek davayı siz takip edemezsiniz.

Diğer taraftan, dava açmak tahsilatı durdurmuyor. Yani parayı eninde sonunda sizden isteyecekler.

Bu arada bir kişinin çalışma onayının gelip gelmemesiyle SGK'sının başlaması farklı bir olaydır. Siz adamı işe aldığınız anda SGK yaptırmak zorundasınız. Çalışma onayı bahane olamaz.

O yüzden sözleşme yaparken "Sözleşme tarihi" ve "İşe Başlama Tarihi" ayrı ayrı belirtin. Hatta, çalışma onayı olması kaydıyla işbaşı yapılacağını da ayrıca yazabilirsiniz. Sözleşme tarihi ile işe başlama tarihinin aynı olması gerekmez. Ama belirtmezseniz elbette ikisi aynı gün kabul edilir.
Mavi BARIŞ ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ
Son Düzenleme: 06 May 2014 14:55 yazan barisltd.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sgk dan ceza. 06 May 2014 15:17 #7

  • yatir
  • yatir Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 26
  • Teşekkür Sayısı: 15
  • Başarı: 0
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
Sözleşme
MADDE 43
(6) Sözleşmenin başlangıç tarihi, çalışma izninin veya geçici olurun verildiği tarihtir. Bu tarihi
takip eden 30 gün içinde de göreve başlama tarihi belirlenebilir.

ben bu maddeden sizin sorunun çözüleceğini anlıyorum.Geçici olurdan sonra bir ay süre vermiş 30 gün için de sgk giriş yapıp işe başlatabilirim çalışanı
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sgk dan ceza. 06 May 2014 16:38 #8

  • tatvanpozitif
  • tatvanpozitif Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 382
  • Teşekkür Sayısı: 136
  • Başarı: 9
bende 3 yıl önce yaşadım aynı sorunu olur tarihi değil sözleşme tanzim tarihini baz aldılar ve cezayı kestiler tıpış tıpış ödedim oturdum yerime :)
allah kabul etmesin inşallahhhhhhhh
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.502 saniye
Sistem Kunena Forum