Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

BAŞLIK: zorunlu staj

zorunlu staj 22 Haz 2015 13:48 #9

• ibrahimhan
  • ibrahimhan Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 153
  • Teşekkür Sayısı: 22
  • Başarı: 2
kursiyeri kursa sözleşme yaparak gönderdiğiniz için sigorta girişini yapmak zorundasınız. çünkü kurs resmi bir durumdur ve hiç bir resmi iş sigortasız bırakılamaz.aksi halde takibinde 1201.50 kr idari para cezası ödersiniz. duyurulradaki boşluğa aldanmayın
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

zorunlu staj 22 Haz 2015 14:14 #10

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Boşluk olarak değerlendirmiyoruz hocam ne isteniyorsa onu uyguluyoruz ne eksik nede fazla. Şimdiye kadar açılan zihin engelliler kursları oldu gönderdiğiniz her kişiye sigortamı yaptınız?

zorunlu staj 22 Haz 2015 15:10 #11

• ibrahimhan
  • ibrahimhan Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 153
  • Teşekkür Sayısı: 22
  • Başarı: 2
evet

zorunlu staj 22 Haz 2015 22:08 #12

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
SerdarEGER yazan:
Sigortalar olur tarihleri ile birlikte başlamalı.

Arkadaşlar bu yanlış bir yaklaşımdır ve bu yüzden çok ciddi ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir çalışanın SGK girişi ile her hangi bir kurumdan olur alması arasında hiç bir ilişki yoktur.

Örneğin boya yaptırmak için 1 haftalığına adam tuttunuz. İlçeden olur mu alıyorsunuz? SGK'sı yoksa yanarsınız.

İş akdi yaptığınız herkes için SGK girişi yapılır. Kurs süresinde maaş ödemek istemiyorsanız, kişiye o tarihlerde ücretsiz izin verin.

Biz kurumumuzdan gönderdiğimiz kişilerin SHK'sını da yapıyoruz, maaşını da ödüyoruz. Elbette her kurumun kendi hesabı, kitabı olabilir. Ama devlette işler "sizin mantığınıza göre" işlemez. Olur almadığım için SGK yaptırmadım gerekçenizi ne SGK, ne de idari mahkemeler kabul eder.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: SerdarEGER

zorunlu staj 23 Haz 2015 11:06 #13

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sözleşme yaptığımız bir eğitimcinin, çok istesek bile SGK sını bir gün sonra başlatabiliyoruz.

Ayrıca sözleşmemizde göreve başlayacağı tarih olarak 10 gün sonrasının tarihini atıyoruz. SGK sı çalışmaya başlayacağı tarih itibarı ile olmalı.

Kursa gidecek eğitimcinizin de göreve başlayacağı tarihten itibaren SGK sını yatırmak lazım diye düşünüyorum.

Ha derseniz ki yok ben sözleşme yapar yapmaz SGK sını yatıracağım. Sizin bileceğiniz bir şey bu durumda maaşınıda yatırmak zorundasınız.Yani yaklaşık 40 gün çalışmayan birsinin size ortalama maliyeti 4000-5000 lira olacak. :)

Sayın barış ın dediği de doğru bir yol,ücretsiz izin dilekçesi almak.

Sayın barış; verdiğiniz boyacı örneğinde olduğu gibi şayet çalışıyorsa sgk yapılmalı.Diyelim 01.06.2015 tarihinde boyacı ile 01.07.2015 tarihi itibari ile binanızın boyamasına başlanacağı anlaşmasına vardığınız.Sözleşme imzaladınız.SGK sı 01.06.2015 tarihinde başlatamazsınız.Çünkü işe başlamadı.Ayrıca başka yerde geçireceği bir iş kazası başka ciddi sorunlara yol açabilir.:)
Son Düzenleme: 23 Haz 2015 11:08 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz, SerdarEGER

zorunlu staj 23 Haz 2015 12:45 #14

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Bizzat yaşadım: Bir kursiyer gönderdik. 2 sene önce felan. Zihin Engelliler Kursuna. Kursun bitimine 1 Hafta kala aradım hal hatır sorayım diye. Adam açmadı telefonu. Israr ettim akşama zor zahmet geri döndü ve hocam ben Batmana atandım kursu bıraktım dedi !!! Bir başka kursiyer kursu bitirdi bir daha telefonumu açmadı gitti başka bir kurumda çalışmaya başladı.Şimdi Bu iki kişiye sigorta yapmış olsaydım yetmedi birde Bankadan maaş ödeseydim ki sigortası varsa maaşı da olmalı ne yapacaktım? Nerede o sözleşme nerede bağlayıcılığı? sn tartanç ın göreve başlama tarihi detayı bence konuya son noktayı koymuş ona dikkat edeceğim.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc

zorunlu staj 23 Haz 2015 14:33 #15

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Arkadaşlar,

Kanun gereği bir kişi işverenle hizmet akti yaptığında sigortalı olur.

İleri tarihli işe başlatma bir çözüm olabilir ancak çok sağlıklı değildir. Çünkü burada bahsi geçen konu bir HİZMET İÇİ EĞİTİM programı. Yani, hali hazırda çalışmakta olan/olduğu varsayılan kişilere verilen bir eğitim.

Kurslar sokaktaki adama açık olsa, git kursu bitir öyle gel diyebilirsiniz. Ama öyle değil. Siz sözleşme yapıp gönderiyorsunuz. Sözleşme söz konusu olduğunda SGK zorunludur.

Burada karıştırılmaması gereken konu, SGK ile ücret ilişkisinin olmamasıdır. Yani ücret ödeyip ödememek bir SGK bahanesi veya zorunluluğu değildir. Ücret sadece iş akdinin zorunlu unsurlarındandır.

tartanc,
Verdiğin örnek Belirli süreli iş sözleşmesidir ve SGK sadece bahsi geçen zaman aralığı için yapılır. İşe başlamadığı tarihte SGK yapılmaz. Ancak kursa gidenler için fiilen işe başlamış olma hali söz konusudur. Yani işe başlama tarihi ileri tarihli gösterilirse sorun çıkartabileceği kanısındayım.

Elbette farklı mantıklar da yürütülebilir. Ancak bir SGK müfettiğinin durumun karışık olduğu hallerde her zaman devletin ve çalışanın lehine yorum yapacağını akıldan çıkartmamak gerekir. Yani bir müfettişe daha işe başlamadı, ne sigortası yapayım, veya oluru gelmedi vs. gibi gerekçeler söyleyerek kolay kolay ikna edemezsiniz.

Müfettişin yazacağı tutanağın dönüşü yoktur. Size 8-10 bin TL bulan ceza gelir. İtiraz etmeniz fayda etmez çünkü aynı ceza onaylanıp gelir. Dava açarsınız, kazansanız bile sonuçlanması 3-4 yıl sürer. Ki muhtemelen kazanamazsınız!

En iyisi, sözleşmeyi yapar yapmaz, kursun başladığı tarihte SGK girişini yapmaktır. Kurs süresince ücretsiz izin dilekçesi alabilirsiniz. Hiç bir sakıncası yoktur. Maaş falan da ödemezsiniz.

Kursa gönderdiğiniz kişinin başka kuruma geçmesi, kursu bırakıp gitmesi vs. vs. gibi konular her ne kadar can sıkıcı olsa da SGK'nın değil, İŞ HUKUKUnun konusudur. Ancak elinizde sağlam bir sözleşme varsa öyle sizi kolayca bırakıp gidemez. Hatta SGK yapıp, maaş ödediğiniz kişi için "yatırım yaptım" diye tazminat şartı bile koyabilirsiniz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

zorunlu staj 25 Haz 2015 12:15 #16

• ankmudur
  • ankmudur Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 55
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 1
Kursa gönderdiğiniz adaylara kurstanngeldikten sonra maaş verildi mi bunu diyen kurstan bi yetkili güya kurs dönüşü maaş verecekmiş kurum..bu nasıl bir is bilgisi ilan varmı..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.235 saniye
Sistem Kunena Forum