Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 09:13 #1

  • geceee
  • geceee Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 235
  • Teşekkür Sayısı: 24
  • Başarı: 0
Belediyeler bizler gibi özel kurum açıp bakanlıktan ödenek alarak bu işi yapabilirler mi? Belediyenin imkanlarını kullanarak haksız rekabete de sebep olunuyor üstelik
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 09:56 #2

  • SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Antalya'da belediyenin açtığı bir rehabilitasyon var. Ve kurumların bırakın tek başına, birleşseler bile yapamayacağı kampüs tadında bir şey.İşletmesi hakkında bir bilgim yok belediyenin kasasına mı gidiyor. Yoksa vakıf tarzı bir oluşuma devredildi de onlar mı işletiyor? bilmiyorum. Ama var
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 10:08 #3

  • tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3327
  • Teşekkür Sayısı: 2637
  • Başarı: 45
İstanbul-Maltepe de Belediye bir merkez açtı.Gerçekten çok güzel bir yer.Hesapta bir derneğe işletmesi devredildi.Yanlış bilmiyorsam servis,güvenlik,yemek,temizlik gibi önemli hizmetleri belediye üstlenmişti.

Şimdi bu yapı ile rekabet etmek imkansız gibi görünüyor.

Şuda bir gerçek;belediye,vakıf, dernek gibi oluşumlarda üretilen hizmetin kalitesinde süreç içinde önemli eksiklikler oluşuyor.Sonuçta Maltepe de bu yüzden tek bir kurum dahi kapanmadı.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 10:28 #4

  • biko
  • biko Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 64
  • Teşekkür Sayısı: 14
  • Başarı: 0
Belediyelerin kendi içerisinde kurum açma durumları yok, açılan kurumlar belediye şirketleri bünyesinde açılmaktadır.Bu şekilde milli eğitim ödeneklerinden faydalanmaktadırlar.Ya da kurulan dernek veya vakıf bünyesinde açılan rehabilitasyon merkezine destek verebilirler.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 11:11 #5

  • huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
5378 sayılı özürlüler kanunu madde 13:
"Sosyal ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri belediyeler tarafından da verilir. Belediyeler
bu hizmetlerin sunumu sırasında gerekli gördüğü hallerde, halk eğitim ve çıraklık eğitim
merkezleri ile işbirliği yapar. Özürlünün rehabilitasyon talebinin karşılanamaması halinde
özürlü, hizmeti en yakın merkezden alır ve ilgili belediye her yıl bütçe talimatında belirlenen
miktarı hizmetin satın alındığı merkeze öder. "
izmir bşb. 70 dönümlük arazi içinde türkiye'nin en büyük ve modern engelli eğitim/bakım merkezini yakında hizmete sokacak. konya bşb. büyük bir proje hazırlıyor yine konuyla ilgili. lokman ayva ayrılmasaydı, onun vakfı başta olmak üzere stk'lar desteklenecekti. yani belediyeler için bu yasal zorunluluk ancak aileler konudan habersiz olduğu için belediyeler de işine gelmediği için birkaç bld. dışında alana giren yok. giren belediyelerden bazıları şirketleri üzerinden işletip özel eğitim ödeneğini direkt alıyor. bazı bld.ler stk'lara devredip yalnızca ayni destek veriyor.
SONUÇ: belediyeler kurum açabilir, açmaları yasal zorunluluk.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 12:11 #6

  • duruden
  • duruden Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 35
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: 0
antalya da ki belediye kurumu dernek olarak açıldı.derneğe dışarıdan üye kabul edilmiyor.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 12:39 #7

  • tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3327
  • Teşekkür Sayısı: 2637
  • Başarı: 45
SONUÇ: belediyeler kurum açabilir, açmaları yasal zorunluluk.

Peki belediyelerin rant sağlamaları.Bazı dernekler! aracılığı ile rant sağlamaya çalışılması.

İstanbul BB hizmet üretiyor ve hiç parasal kısımla ilgilenmiyor.

Belediyeler bu işi hizmet üretmek için yapmalılar.Rant peşinde koşmak için veya rant peşinde koşanlara aracılık etmemeleri gerekir.
Son Düzenleme: 23 May 2014 12:42 yazan tartanc.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BELEDİYELER KURUM AÇABİLİR Mİ 23 May 2014 13:35 #8

  • biko
  • biko Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 64
  • Teşekkür Sayısı: 14
  • Başarı: 0
Belediyelerin şirketleri bünyesinde işlettikleri rehabilitasyon merkezlerinden büyük paralar kazandıklarını söylemek pek doğru olmaz.iddia ediyorum büyük bir çoğunluğu da zarar etmektedir.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.292 saniye
Sistem Kunena Forum