Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: "DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 10:04 #1

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
  • Başarı: 4
DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI nın sadece Gelişimsel dil modülünü İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni ile uygulayan kurum varmı? Bu proğramın sadece gelişimsel dil modülünü proğram ilavesi yaptırabilirmiyiz? Odyolog veya patolog zorunluluğu varmı?Diğer bir sorum ise,Bu proğramın gelişimsel dil modülünü daha önceden işitme engelliler sınıf öğretmenini zorunlu personel olarak göstererek alan bir kurumun proğramı odyolog yok gerekçesiyle iptal edilirmi?
Esen kalın.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 11:27 #2

• isolas
  • isolas Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
Bu programı dil konuşma terapisti veya odyolog olmadan alamazsınız. Eğer programınız varsa daha önce almış iseniz işitme engelliler öğretmeni gelişimsel dil modülüne girebilir ve ders verebilir.

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 11:59 #3

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
İşitme engelliler öğretmeni ile program açılabılır ama sadece gelişimsel modüle ders verilebilir ve fatura kesilebilir.yanlış bilgi vrmeyelim proram açılmasında sıkıntı yoktur.

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 12:01 #4

• ares94
  • ares94 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 282
  • Teşekkür Sayısı: 192
  • Başarı: 1
bu konu çok çelişkili bir konu zorunlu elaman yönetmelikte belli,dilve konuşma terapisti veye odyoloğu bu personeller olmadan program açılamaz, iştme engellier öğretmeni ise sade gelişimsel dil modülüne girebilir,ama önceden terapist çalıştırıp sonrada terapisti ayrılan kurumlar şirket devri veye kurum devri gibi durumlarda sıkıntı yaşayıp programı kapatanlar oldu,ama hala hali hazırda bir sürü kurum var terapisti olmayıp programı olan...aslında yoruma açık bir durum değil ama ne yazık ki yoruma açık halde uygulanıyor...halbu ki gelişimsel dile işitme engellier öğretmeni girebiliyorsa sadece işitme engelliler öğretmeni ile program açılabilmeli, sonuçta diğer modüllere zaten terapist girdiği için suistimale de açık değil....kadı ki zaten uygulmada olanda bu....

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 12:05 #5

• ares94
  • ares94 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 282
  • Teşekkür Sayısı: 192
  • Başarı: 1
kesin bilgi yönetmelik açık program açılmaz.....zorunlu elaman gerekiyor, zorunlu elamanda dil ve konuşma terapisti,odyoloğu hatta İstanbul da millieği
tm beyanı bile kabul etmiyor sözleşme istiyor...

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 12:22 #6

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ
DESTEK EĞİTİM PROGRAMI" SESLETİM VE SES BİLGİSİ "- Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı
- Dil ve Konuşma Terapisti
- Dil ve Konuşma Pataloğu
- Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı"
AKICI KONUŞMA
SES BOZUKLUKLARININ SAĞALTIMI
EDİNİLMİŞ DİL BOZUKLUKLARININ SAĞALTIMI
GELİŞİMSEL DİL "- Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı
- Dil ve Konuşma Terapisti
- Dil ve Konuşma Pataloğu
- Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı
- Eğitim Odyoloğu
- İşitme Engelliler Sınıfı Öğretmeni"
"1- a) Görme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programının Zorunlu Eğitim Personeli; Görme Engelliler Sınıf Öğretmeni,
b) İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programının Zorunlu Eğitim Personeli; İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni/Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları
Uzmanı / Dil ve Konuşma Terapisti / Dil ve Konuşma Patoloğu / Eğitim Odyoloğundan herhangi biri,
c) Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programının Zorunlu Eğitim Personeli; Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmeni,
ç) Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programının Zorunlu Eğitim Personeli; Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı/Dil ve Konuşma Terapisti/
Dil ve Konuşma Pataloğu veya Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanından herhangi biri,
Ayrıca, Gelişimsel Dil Modülüne ise bunlara ilave olarak Eğitim Odyoloğu ve İşitme Engelliler Sınıfı Öğretmeni,
[ d) Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Progrmanın Zorunlu Eğitim Personeli; Fizyoterapist,
e) Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programının Zorunlu Eğitim Personeli; Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni,
f) Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programının Zorunlu Eğitim Personeli; Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni dir.
Bir destek eğitim programının eğitimini alacak özürlü bireye, zorunlu eğitim personeli tarafından ayda en az 2 (iki) saatlik eğitim
verilir. (ÖÖKGM 13.07.2009-6697 sayılı değişiklik yazısı)"
Bu proğram modül bazında alınabiliyormu sadece işitme öğretmeni ile gelişimsel dil modülünün alınması ve uygulanmasında bir sıkıntı yok diye düşünüyorum.
Son Düzenleme: 30 May 2014 12:25 yazan kurs2.

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 14:21 #7

• ozeltercih
  • ozeltercih Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 674
  • Teşekkür Sayısı: 371
Belki yanlış anladım ama, sizin sorunuz "programı değil de sadece modülü alsam olur mu?" gibi oluyor sanki. Modülü uygulayabilmek için onun programını almak gerekir. Programı almak için de zorunlu meslek elemanı... Di mi?

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 15:28 #8

• isolas
  • isolas Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
Program olmadan modülü alamazsınız. Programı açmak içinde zorunlu personel şart. Sizinle sözleşme yapması gerekiyor. Yani bir konuşma terapisti ile anlaşacaksınız ve milli eğitim gelip o programı açacak. Ardından işitme engelliler öğretmenine dil modülü ile ders yazabilirsiniz. Bunları yaşadığımız için söylüyorum. Herkese iyi çalışmalar...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.354 saniye
Sistem Kunena Forum