Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: "DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 17:22 #9

• evrim45
  • evrim45 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 19
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
20.03.2012 tarih ve 28239 sayılı öök yönetmeliği
Program ilavesi yapma
MADDE 13 – (1) Okullar dışındaki diğer kurumlar için kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almış bulunan kurucu veya kurucu temsilcisi;
d) Görevlendirilecek eğitim personeline ilişkin çalışma izin tekliflerinin yapılacağına dair kurucunun yazılı beyanı ile valiliğe başvurur.
Bu maddeye göre kurucu beyanıyla program ilavesi yapabilirsiniz.

Ayrıca gelişimsel dil diye bir program yok DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI' nı ilave ettirip, Gelişimsel Dil modülü olan öğrencilere işitme engelliler sınıf öğretmeni tarafından ders verdirip fatura kesebilirsiniz.
Eğer programı daha önceden açtınız ise ve o an öğretmeniniz yok ise program iptal olmaz. Sonuçta öğretmen ayrılmıştır ve yerine öğretmen aramaktasınızdır. Bu süre 1 gün olur 1 ay olur 1 yıl olur kimseyi bağlamaz.
Kolay gelsin.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 30 May 2014 18:52 #10

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
bu konu aslında çok net. Bir programın uygulanabilir olması için zorunu meslek elemanının olması gerekmektedir. Şimdi bedensel engelli bir bireyin tutma bırakma ve çizim becerisi gibi ince motor becerilerine çocuk gelişimi veya zihin engelliler öğretmeni de seans verebilme yetkisine sahip ancak en az iki saatini bu programın sorunlu meslek elemanı olan fizyoterapiste yazarsak. Benzer durum dil konuşma programı için de aynıdır. Sistem bunun dışında bir olaya onay verse bile daha sonradan sorun yaşarsınız. Tavsiyem odyolog veya dil konuşma terapsiti atamanız. haftada 10 saat bile olsa sorun çözülür.
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 31 May 2014 00:58 #11

• ciga78
  • ciga78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 188
  • Başarı: 5
Bizde program var...konusma terapisti ya da odyoloji konusma bozuklugu uzmani olmadan program acamazsiniz...program aldiktan sonra sadece gelisimsel dil modulune isitme eng..ogretmeni girebilir...konusma terapistiniz gittigi anda program iptal olur ve fatura kesemezsiniz...acik ve net ;)

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 31 May 2014 10:23 #12

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
yanlş yönlerdirme yapıyorsunuz şuanda dil konuşma destek eğitim programı açık olan ve sadece işitme engeliler öğretmenı ile gelişimsel modüle fatura kesen kurumlar var isimde verebılırım memden izin alınmış dha nyın tartışması yapılıyor

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 31 May 2014 12:11 #13

• ares94
  • ares94 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 282
  • Teşekkür Sayısı: 192
  • Başarı: 1
sayın esinti evet haklısınız bizim bölgemizde var önce terapisti var olan ama daha sonra terapisti ayrılan yada modül öncesinde program açan kurumlar fiilen terapistsiz çalışmaya devam ediyorlar bu konuda haklısnız ama bu yönetmeliğe aykırı bir durum bu konu ile alakalı kurum devirlerinde terapist bulamayan kurumlar programı kapatmak zorunda kaldılar,yani yasal olarak mümkün olmasada fiilen uygulama devam ediyor bu durumla ilgili mevzuat çok açık tartışmaya açık değil, o yüzden isim vermenize gerek yok durumun farkında herkes, sadece uygulama yönetmelikle çelişiyor....bu durumun her aşamasını yaşayan biri olarak söylüyorum, bununla ilgili ilerde sıkıntı olabilir risk almaya gerek yok....

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 01 Haz 2014 23:36 #14

• ciga78
  • ciga78 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 188
  • Başarı: 5
sayın Esinti yanlış yönlendirme yapan sizsiniz...Yönetmelik gayet açık ve net.Zorunlu eleman olmadan nasıl fatura kesebilirsiniz bunu bir anlatın bize bir zahmet...O zaman zorunlu eleman olan zihinsel engelliler öğretmeninizi gönderin hemen şimdi kurumdan bakalım diğer modüllere girebilen çocuk gelişimi öğretmenleriyle fatura kesebiliyor musunuz kesemiyor musunuz ?

Sistemsel bir boşluktan yararlanılıp böyle bir olaya girişildiyse de devlet fazlasıyla geri alır merak etmeyin :)

Üstelik sizin mantığınıza göre o zaman her kurum konuşma terapisti ile karşılıklı anlaşır programı alır 1 ay sonra da terapistini gönderir işitme eng.öğretmeniyle devam eder... :woohoo:
Son Düzenleme: 01 Haz 2014 23:42 yazan ciga78.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: duruden

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 02 Haz 2014 01:11 #15

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Konuşma terapistinin zorunlu olduğunu söyleyen arkadaşlara katılmak zorundayım.

Nasıl ki; derse girse de, girmese de Psikolog veya PDR olmazsa verdiğiniz eğitim için fatura kesemiyorsunuz, bu programın zorunlu eğitimcisi olmadan da fatura kesemezsiniz.

Önemli olan, sizin programı almanız sırasında konuşma terapistiniz, odyoloğunuz olması değil. Bu program için zorunlu eğitimci belirlenmiş ve bu eğitimciyi bulundurmak zorundasınız. Bunun pek tartışılacak tarafı da yok. Çünkü; bu program hazırlanırken, bu meslek grubundaki az sayıda kişi özellikle bu şekilde çıkartılması için baskı yaptılar. Böylelikle, konuşma terapisti, odyoloğu vs. olmayan kurumlar bu programı veremeyecekti. Netekim, şu anda en zor temin edilebilen meslek grubu bu programdadır. Benzer çaba zihin engelliler öğretmenliği ve pdr için de gösterilmiş olsa da, sistemi tıkanma noktasına getirdiği için sertifika, mertifika gibi uyduruk gerekçelerle baypas edilmiş durumdadır.

Kanımca bu son derece ciddi ve laubalice hatanın sonuçları ancak lisans mezunu terapistlerin sayısı arttığında çözüme kavuşabilecek. Yani daha bu işin bir 10 yılı falan var. Aslında bildiğiniz gibi, diğer programlar içerisinde de dil ve konuşma ile ilgili modüller var. Hatta, dil ve konuşma programı içerisinde diğer meslek elemanlarınca verilebilecek çok sayıda modül ve amaç var.

Ben uzun yıllardır bu işin mesleki hegamonyalarla bir yere varamayacağını, sadece sorunları arttıracağını dile getiriyorum. Ne yazık ki, eline fırsat geçiren herkes nalıncı keserini alıp kendine yontmaya başlıyor. Biliyorsunuz, bir futbol TAKIMININ maçı kazanabilmesi için her futbolcunun teknik adam olması gerekmiyor. Bu da bir takım işi olmalı.

Neyse; konuyu dağıtmadan... Zorunlu eğitimcisi olmaksızın bu programdan fatura kesen arkadaşların dikkatli bir müfettiş denetimine maruz kaldıklarında başlarının çok ağrıyacağı kanısındayım. Biliyorsunuz, isteyince ıvır zıvır nedenlerle bile geri ödeme çıkarmak mümkün. Bunun gerekçesi ise çok sağlam.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: duruden

"DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ 02 Haz 2014 09:18 #16

• safakbalcik
  • safakbalcik Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
Arkadaşlar RAM raporunda önerilen özel eğitim hizmetine göre hangi destek eğitim programı verilmişse o destek eğitiminin gerektirdiği personelle eğitim düzenlemek zorundasınız . Onun dışında yapılan her türlü canbazlık döner dolaşır elinizi yüzünüzü kirletir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.237 saniye
Sistem Kunena Forum