Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği 13 Haz 2014 09:48 #1

• AkifSolak
  • AkifSolak Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 6
  • Başarı: 0
İşitme, görme ve zihin engelliler öğretmenliği bölümleri artık özel eğitim öğretmenliği adı altında tekleştirildi. Devlet bu bölümlerle ilgili yapacağı öğretmen atamalarını özel eğitim öğretmenliği olarak yapacak. Peki örneğin işitme engelliler rehabilitasyon merkezleri öğretmen alımı yaparken zihin engelliler öğretmenliği mezunlarını alabilecek mi? Ya da işitme engelliler öğretmenleri zihin engelliler rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilecek mi? Bugün bu soruyla alakalı MEB'te bir muhatap bulamadım. Kimi aradıysam farklı bir telefona yönlendirdi. Belki forumdan bu sorulara cevap verebilecekler vardır?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Özel Eğitim Öğretmenliği 13 Haz 2014 12:53 #2

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Bizim 2 tane "Özel Eğitim Öğretmenimiz" var. Eskiden bazı fakültelerde bu bölüm vardı. Bağlı olduğumuz ilçe bunların atamalarını yaparken Zihin Engelliler veya İşitme olarak belirtmemizi talep ediyor. Yani Özel Eğitim Öğretmeni olarak atama yapmıyor. Artık değişirse bilemiyorum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Özel Eğitim Öğretmenliği 13 Haz 2014 13:22 #3

• AkifSolak
  • AkifSolak Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 6
  • Başarı: 0
Öyleyse akıl yürütüyorum. Artık herkes özel eğitim öğretmeni olduğuna göre, bir işitme engelliler rehabilitasyon merkezi bir zihin engelliler öğretmenini işitme engelliler öğretmeni olarak atayacağını belirtirse atayabiliyor anlamını çıkartıyorum. Ya da bahsettiğiniz dönemde mezun olan özel eğitim öğretmenleriyle yeni mezun olan bir zihin engelliler öğretmeninin ders içeriklerinin karşılaştırılması gerekiyor. Öyleyse ya en yakın zamanda somut olarak bunu denemeli ya da MEB'ten birinin bununla ilgili somut bir şeyler söylemesini beklemeliyim :)

Özel Eğitim Öğretmenliği 13 Haz 2014 16:17 #4

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Yanılmıyorsam Özel Eğitim Öğretmeni olarak mezun olanların ders programında işitme ve görme dersleri de var. O yüzden herhangi bir branşa atama yapılabiliyor. Diğer dallar tüm dersleri alıyorlar mı bilmiyorum. Zaten 3-5 dönem özel eğitim öğretmeni mezun oldu. Daha sonra bunları da branşlara ayırdılar.

Biraz dallı budaklı bir iş... Sonu YÖK'den denklik istemeye kadar varabilir.

İlginç olan tarafı, bizim eğitimcilerimiz ilk başta özel eğitim öğretmeni olarak atanmışlardı ve hem işitme, hem de zihinsel engellilere girebiliyorlardı. Ama atamaları yenilenirken bunu iptal ettiler. Sadece bir dalı seçmemizi istediler. Uzun süredir böyle gidiyor.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.350 saniye
Sistem Kunena Forum