Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Dernek Açıklaması

Dernek Açıklaması 04 Tem 2014 17:34 #1

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
  • Başarı: 4
Konu: Avuç İçi Damar İzi Uygulaması 04/07/2014

Sayın

Üyemiz

İLGİ: a) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 05/06/2014 gün ve 2296439 sayılı yazısı;

b) MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 25/06/2014 gün ve 2634505 sayılı damar izi kimlik doğrulama sistemi

konulu yazısı;

Bakanlığımızın resmi internet sitesinde yayımlanan ilgi (a) yazı ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek eğitimi alan engelli bireyler ile bu kurumlardaki eğitim personelinin devam takibinin “Avuç içi damar izi yöntemiyle” yapılmasına, ilgi (b) yazı ile de uygulanacak yönteme ilişkin usul ve esaslara yer verildiği malumlarınızdır.

Belirtilen konulara ilişkin olarak siz değerli arkadaşlarımızla paylaşılmasında yarar görülen hususlar iki madde halinde aşağıda açıklanmıştır.

1. 18/05/2012 gün ve 28296 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükmü gereği engelli birey modülünde yer alan kimlik doğrulama sisteminin avuç içi damar izi yöntemiyle uygulanacağı ilgi (a) yazı ile duyurulması üzerine derneğimizce konu değerlendirilmiştir. (İlgi (a) yazı için tıklayınız)

Bakanlığımızın RAM larda kurmuş olduğu “Avuç içi damar izi yönteminin” özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uygulanamayacağı yönündeki görüşümüzü her platformda dile getirdiğimiz malumlarınızdır. Hatta Bakanlığımızın da bu yönde araştırmalar içinde bulunduğu bilgilerimiz dahilinde olmuştur. Süreç böyle devam ederken bu yöntemin kısa bir süre tanınarak ilgi (a) yazı ile uygulamaya konulması üzerine hukuki durum açısından daha önceki hazırlıklarımızda gözden geçirilmiş,(Bu yazının Anayasaya aykırılığı yanında bu yönde bir kanuni düzenleme bulunmaması yönündeki tespitlerimizde göz önüne alınarak) Danıştay nezdinde dava açılmıştır. (24.06.2014 gün ve E. 2014/5926 sayılı)

Ayrıca, 1/7/2014 tarihinde uygulamanın başladığı Bilecik, Çankırı, Karabük, Kırıkkale, Yalova illerindeki üye kurumlarımızın sorunlarının tespit edilmesi ve uygulamanın izlenmesi amacıyla derneğimiz yönetim kurulu üyeleri görevlendirilmiştir.

2. Destek eğitimi talep eden engelli bireyler ile bu kurumlardaki eğitim personelinin devam takibine ilişkin ilgi (b) yazı hakkında da tereddüt yaratan hususlar üzerine Bakanlığımızla görüşülmüştür.

Bahse konu yazının (1). Maddesinde belirtilen “Ders başlangıcından önce ve ders bitiminde engelli bireylerin ve ilgili eğitim personelinin …. kimlik doğrulaması yapılacaktır.” hükmünün uygulanamayacağı görüşümüz Bakanlığımız yetkilileri ile paylaşılmış, uygulamanın engelli öğrenciler açısından blok dersler varsa ders başlangıcı ve ders sonu, eğitim personeli açısından ise kuruma giriş ve çıkış saati olarak yapılmasının benimsendiği görülmüştür. (ders başlangıcının 15 dakika öncesi ve 15 dakika sonrasında da sistemin açık tutulacağı ifade edilmiştir.)

3. 1/7/2014 tarihli itibarıyla uygulamaya geçilen iller bazında derneğimizce yerinde yapılacak gözlemler yanında, siz değerli üyelerimizin özellikle kimlik doğrulamasının vekil vasıtasıyla yapılması hususu başta olmak üzere görüşlerinizin alınması ve Bakanlık nezdinde bu görüşler doğrultusunda da girişimlerde bulunulması planlanmıştır.

Bilgilerinizi rica eder, saygılarımı sunarım.

Sabahattin YILDIZ

Genel Başkan
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Dernek Açıklaması 04 Tem 2014 20:12 #2

• hero
  • hero Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 38
  • Teşekkür Sayısı: 4
  • Başarı: 0
En Başta iş planı saçmalığı iptal edilmeli
Son Düzenleme: 04 Tem 2014 20:12 yazan hero.

Dernek Açıklaması 05 Tem 2014 01:39 #3

• hbetli
  • hbetli Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 52
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: -1
Sayın başkanım sayın dernek yöneticileri Elinizi vicdanınıza atın ve bu konuyu çözün tüm kurum sahipleri çalışanları ve engelliaileleri sizden gelecek çözüm haberleri bekliyor.tüm engelli çocuklarımızı nasıl topluma kazandırırız diye çözüm yolu bulmaya çalışalım bu sistem ile en az 20 sene geri ye döneriz.(örnek vericem:14 yaşında zihinsel engelli öğrencim damar okuması için ram daki cihaz ı elektrik sandı ve okutamadık ve bu öğrenci devamlı öğrenci ne yapalım zorlan okutmaya çalışırsak ne olucak eğitime gelmek istemeyecek Eee sonuç )bu sadece bir örnek

Dernek Açıklaması 05 Tem 2014 02:44 #4

• sabak
  • sabak Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 72
  • Teşekkür Sayısı: 9
  • Başarı: 0
vekil konusunu açar mısınız sayın dernek yöneticileri...sınırlanmış yaşlar veya sınırlanmış özür gurupları için;yine sınırlı aile bireylerini mi kastediyorsunuz acaba?yoksa,çalışan anne-baba örneğinde olduğu gibi,tüm sınırlar kaldırılmaz ise,vekil tayin edilmesi de(noter aracılığıyla falan)gene hiç-bir çözüm üretmez maalesef...ancak,sınırlandırılmamış noter onaylı vekil ve takvim yaşına,özür gurubuna vs bakılmaksızın verilebilecek vekaletler olursa,bu gergin süreçte aklı-selim bir adım atılmış olabilir....
Son Düzenleme: 05 Tem 2014 02:45 yazan sabak.

Dernek Açıklaması 09 Tem 2014 16:57 #5

• sevgi
  • sevgi Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 18
  • Teşekkür Sayısı: 25
  • Başarı: 3
Damar tanıma gelsin gelmesi ile ilgili sıkıntı yok.Fakat bu yönetmelik,bu ramlarla sıkıntı.Devletin mantığı engellinin devam takibi için damar tanıma getiriyor.Evet bizlerde şaibelerin yıllardır cezasını çekiyoruz...Farzedelim kurumlarn sahtekarlığı bu şekilde yok edilecek tamam...Bu sisteme ben hiç bir özel eğitim kurumunun belirli düzenlemeler yapıldıktan sonra karşı çıkacağını sanmıyorum.Eğer iyi niyetle yapılıyorsa bizi de bırakın engellinin yararına olsun herşey.Şuanda yapılan tüm düzenlemelerde engellinin yararına değil hiç birşey.Bu konuda kurumlar,ramlar,hastahaneler ,yönetmelikleri çıkaranlar açısından düzenlenecek çok konu var.O zaman herşey olması gereken gibi yapılmalı.Bence damar tanımaya karşı çıkmak yerine şu konular düzeltilmeli ondan sonra ne gelirse gelsin.Devlet beni engelliyi,çalışanı vs...herkesi mağdur etmeyecek bir sistem kuracak.

Genel Müdürlüğün yapması gereken
1-Özel öğretim kurumları genel müdürlüğü kendisine bağlı bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine sahip çıkacak.Nasıl çıkacak?
a)Kurumların açılmasından işleyişine kadar tüm yönetmelikleri yapmadan önce kurumların önerilerini alacak,ondan sonra bu önerilerin tüm ülkede aynı anda aynı şartlarda nasıl uygulanabileceği ile ilgili oturacak yönetmelik yapacak.Günün ve zamanın şartlarına göre yönetmelik geriye gitmeyecek ileriye doğru genişletilerek ve geliştirilerek değiştirilecek.
b)Bizimle ilgili yönetmelik yaparken para merkezli düşünmeyecek.Bu düşünceden kendini arındıracak.Benim kurumlarım para kazanmasın değil işini doğru yapsın ama kazancını alsın diyecek.Benim kurumlarım çok hassas ,çok özel ,çok narin aynı zamanda bir o kadar zor işi yapıyor bilincini kazanacak.Engelliyi eğitiyor,ailesini eğitiyor,okulları engelliler konusunda eğitiyor,toplumu eğitiyor,öğretmeni eğitiyor,normallerin engellilerle kaynaşmasını sağlıyor,doktorunu engelli ailesi, engelli eğitimi konusunda bilgilendiriyor,engellileri hakları konusunda yönlendiriyor,okula kaydını yaptırıyor izlenecek yol yöntemi gösteriyor,örgün eğitimdeki öğretmenine b.e.p nasıl yapılırı gösteriyor,çocuğun sosyalleşmesi için kurumlarım ek zaman,para harcayarak ve ek personel alarak çalışmalar yapıyor,kendi ücret almada engellileri şehirden,ilçeden, köyden,beldeden,okulundan,evinden alarak taşıyor ,ilindeki kaymakama valiye, milli eğitim müdürüne, belediye başkanına engellilerle ilgili ortak çalışmalar yapıyor vs...diyecek.Bunları da anlatacak.Ama içlerinden yaramazlık yapanlar var bunları da bir tespit edip bir uyarıyım olmazsa bu işi yapmasın diyecek.
c)Engelliyi öncelikli düşünecek.Engellinin bu hizmetten gerçekten yarar görmesini sağlayacak.Engelli ailesine eğitimi şart koşacak.Çocuğunu eğitime götürme zorunluluğu koyacak.Engelliyi rapor kuyruklarında bekletmeyecek,eğitim almak için zaman beklemeyecek,Rama her yıl rapor almak ve yenilemek için üç dört kez gitmeyecek,beklemeyecek,raporu çıkmadı diye iki üç ay eğitimine ara verdirmeyecek.Ram’ların keyfi karar almalarına müsaade etmeyecek yönetmelikler çıkaracak.Engellinin eğitimini modül ve modül süreleri ile sınırlamayacak.Kontürlü sistemi kaldıracak.Modül bitti eğitime ara ver ,git raporu düzelt kontür al demeyecek.Rapor başlangıcı ve bitimine kadar her ay alman gereken bireysel ve grup eğitimi sayısı kadar eğitimini hastalanman,gelememen durumunda mazeretini bildirmek koşuluyla bu sana sağladığım hakkından sonuna kadar faydalan diyecek.
d)Kurumlara iş planını kaldıracaksın.Saat başı seansı kaldıracaksın.Okula kayıtlı, gitmiş gitmemiş işini bana yaptırmayacaksın.
e)Damar tanıma ile ilgili bir yıl uzatma süresi bir pilot uygulama yapacaksın.Her işte olduğu gibi bu da olmadı elimize yüzümüze bulaştırdık demezsiniz,gerçi engelliler yapamadı kurumlar yaptırmadı bunlar yine yolsuzluk yaptı dersiniz gibi….işte biz de sizlere bu kadar güveniyoruz.

Bunları düzeltsin damar değil kamera koyup gözetlesin isterse…
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: AkifSolak, safakbalcik

Dernek Açıklaması 10 Tem 2014 08:14 #6

• beyazyelken
  • beyazyelken Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 173
  • Teşekkür Sayısı: 45
  • Başarı: 1
hemen hemen her kurumda kamera sistemi var. damar tanımaya gerek yok engellinin ders takibi konusunda. bir önceki ayın eğitim bilgi girişi alınarak bireyin ders işlediği sınıfından kameradan devam takibi yapılarak bireyin gelip gelmediği o dersin işlenip işlenmediği belli olacak zaten. çocuk derse gelmediği takdirde kuruma 12 katı ceza verilirse,bakın bakalım o kurum bir daha aynısını yapar mı? tabii ki sunuda söylemem gerekirse aile yede yaptırımlar uygulanması lazım. Mazeretsiz yere 3 DEFA ÜST ÜSTE ÖZEL EĞİTİME ÇOCUĞUNU GÖNDERMEYEN BİREYDEN HESAP SORULACAK. GEREKİRSE SOSYAL HAKLARI ELİNDEN ALINACAK . BAKIN O ZAMAN SİSTEM NASIL DOĞRU DÜRÜST İŞLİYOR.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sabak, zerwan, sizgin

Dernek Açıklaması 10 Tem 2014 08:25 #7

• beyazyelken
  • beyazyelken Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 173
  • Teşekkür Sayısı: 45
  • Başarı: 1
BİRDE BAŞIMA GELEN BİR OLAYI ANLATMAK İSTİYORUM.AİLE 2 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUYLA BİZE BAŞVURMUŞ..HASTAHANE RAPORUNDA HAFİF MENTAL VE DESTEK ALMADAN AYAĞA KALKAMIYOR VE İNCE BECERİ YOK.RAPOR ORANI %75 . BAKIM ÜCRETİNE BAŞVURMUŞ VE MAAŞINI ALMAYA BAŞLAMIŞ.BURAYA KADAR HER ŞEY GÜZEL AİLE İÇİN.2014 YILINDA SOSYAL HİZMETLERDEN ARKADAŞLAR, RAPORUN YENİLEMESİNİ İSTEMİŞ.AİLE BİZE GELDİ. BİZDE DEDİK Kİ SENİN ÇOCUĞUN ARTIK YÜRÜYOR.İNCE BECERİLERİNDE HERHANGİ BİR SIKINTI KALMADI.SENİN RAPORUN SADECE %50 ÇIKAR HİÇ UĞRAŞMA DEDİK VE EN KÖTÜ BİZ OLDUK BU AİLE İÇİN. HEMEN KURUM DEĞİŞTİRDİ.OYSA Kİ BANA YATIP KALKIP DUA ETMESİ GEREKİRKEN ÇOCUĞUMU YÜRÜTTÜNÜZ ÇOCUĞUM DA GELİŞME VAR TEŞEKKÜR ETMEK YERİNE CEZALANDIRILDIK.İYİ BİR EĞİTİM VERDİM DİYE KURUMUMUM ZARAR GÖRDÜ.BU YAŞADIKLARIMIZIN BİR TANE ÖRNEĞİ.....ÇOCUĞU İLERLETSEN SUÇ İLERLETMESEN SUÇ.

NASILIZ AMA TOPLUM OLARAK.?O YÜZDEN BU İŞ YAPILMAZ OLMUŞ................
Son Düzenleme: 10 Tem 2014 08:27 yazan beyazyelken.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, safakbalcik

Dernek Açıklaması 10 Tem 2014 09:31 #8

• sizgin
  • sizgin Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 647
  • Teşekkür Sayısı: 401
  • Başarı: 14
bizde de benzer bir olay oldu. Veli çocuğu için %80 Özür raporuyla bakım maaşı alıyordu. Çocuğumuz iki sene kurumumuzda eğitim gördü. Hastane Raporu iki yıllıktı bu arada. Sonra rapor yenilemeye gitti ve bu sefer %40 rapor verdiler. Aile feryat figan. Siz ne yaptınız demeye başladı. ilk kaydettiğimizde hocam çocuğum iyileşsin başka bir şey istemiyorum diyen adam, iyileşen çocuğu için ağzımıza s.çtı resmen. Ha bakanlık bunun kayıtlarını da istesin yollarız:) damara mamara gerek yok. Önce kendisi adam gibi ne vereceğini bilsin millete sonra bize sorsun. Vermişssin yıllardır hiç yoktan millete bedava para, şimdi de eleyeyim diye bir tarafını yırtıyorsun
Sus kimseler duymasın, duymasın ölürem ha,
Aymışam yarı gecede, seni bulmuşam sonra...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, beyazyelken, safakbalcik
Sayfa oluşturma zamanı: 0.213 saniye
Sistem Kunena Forum