Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Damar Okutma Problemleri

Damar Okutma Problemleri 15 Tem 2014 17:44 #17

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Aynı özellikleri taşıyan farklı bir marka cihazı bulursanız haber verin. Eminim çok müşterisi çıkar. :) :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Damar Okutma Problemleri 16 Tem 2014 00:41 #18

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Bugün ÖZERK-DER yönetiminden bir grup arkadaşımız Karabük, Safranbolu civarındaki bazı kurumları ziyarete gittiler. Amaçları, damar tanıma ile ilgili uygulamayı yerinde görmek ve sorunları tespit etmek idi.

Ben bu akşam orada yapılmış bir miktar video kaydını izleme imkanı buldum. Özetlemek gerekirse durum feciat... :)

Kısaca anlayabildiklerim:

- Damar tanıma için her kurumda en az 2 kişi sadece bu işle uğraşıyor. Tek yaptıkları iş ellerinde çizelgelerle o saatte derse girecek çocukları bulup ellerini okutmaya çalışmak.

- Çocuklar erken gelse bile elleri okutulamıyor. Saat gelsin diye bekleşiyorlar.

- Ortalıkta bir kargaşa hakim. Onun ki okundu, bunun ki okunmadı, Ahmet'i çağırın, Mehmet'i bulun şeklinde bir hareketlilik mevcut.

- Cihazlar düzgün çalışmıyor. Kah okuyor, kah okumuyor. Birinin okuduğunu diğer cihaz okumuyor. Okumadığında tekrar tekrar TC kimlik numarası girmek şeklinde bir eziyet var.

- Doğal olarak bazı çocuklardan cihaza tepki var. Bir videoda eli okutulamayan bir çocuğun "bu alet beni SEVMİYOR, beni okumuyor" demesi çok ilginçti. Bir başka çocuğun eli okutulacak diye streslenmesi, gerilmesi de görülmeye değerdi.

- Olay eğitimden falan çıkmış... Dersten önce ve sonra el okutma faslına indirgenmiş. Bu arada ne yaparsanız yapın. Çocuğun elini okuttuysanız ne mutlu. :) Zaten anladığım kadarıyla bu harala gürele sırasında dersler de bir miktar kaynıyor.

- Geçici bir durum mu bilmiyorum ama işin önemi nedeniyle el okutma işiyle bizzat kurum sahipleri, eğitimciler falan ilgileniyor. Yani zamanı kıymetli insanlar, kıymetli zamanlarını kıymetsiz bir iş için heba ediyorlar.

Şimdilik görebildiklerim bunlar. Kanaatim, bu sistem kurumların verimliliklerini bir kaç basamak geriletmiş. Tamamen anlamsız, fuzuli bir kargaşa var. Düşünürseniz, bunun için bir de üste para ödüyorsunuz. Yani adamın eline para tutuşturup hadi beni kırbaçla demek gibi bir şey. :)

Ne diyelim.... Pilot illerdeki kurumlara Allah sabır ve kolaylık versin. Hakikaten çekilecek eziyet değil...

Burada velilere çok önemli bir sorumluluk düşüyor. Durumdan mağdur olan diğer kesim onlar. MEB bizi ti'ye almıyor ama sadece pilot illerdeki 3-5 bin mağdur velinin bile şikayet etmesi, ortalığı ayağa kaldırması ses getirecektir. Hiç bir şey yapamayan Bimer'e veya Alo 147'ye mağduriyetlerini anlatabilirler.

Aksi halde, bizim kurumlar olarak bu sıkıntılar konusunda MEB'i ikna edebileceğimize dair ümidim yok.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 16 Tem 2014 00:43 yazan barisltd.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kurs2, faruksevindi, Ersoy ve bu kullanıcının diğerlerinden 1 teşekkürü var

Damar Okutma Problemleri 16 Tem 2014 01:34 #19

• faruksevindi
  • faruksevindi Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 70
  • Teşekkür Sayısı: 108
  • Başarı: 1
Konu düşündüğünüzden ve tahmin edebileceğinizden çok daha ciddi. Bu süreç şuan engelli açısından hak kaybettirici, mağdur edici. Bireyin sisteme işlenmesi öncelikli hale gelmiş durumda haklı olarak. Sürecin buraya taşınması son derece sakıncalı gerçekten. Lütfen üyemiz olsun olmasın tüm özel eğitim camiasının dikkate alması gereken bir süreçte olduğumuzu gözden kaçırmayınız.

ÖZERKDER YÖNETIM KURULU adına pilot uygulama yapılan illerdeki kurumların kurucularını Perşembe günü acil toplanmak üzere Ankara'ya davet ediyorum. Lütfen 05533819707 Nolu telefonla iletişime geçerek sesimize ses veriniz.
Saygılarımla...
Son Düzenleme: 16 Tem 2014 02:59 yazan faruksevindi.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: türkiyem

Damar Okutma Problemleri 16 Tem 2014 08:09 #20

• serhatkul
  • serhatkul Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 183
  • Teşekkür Sayısı: 41
  • Başarı: 2
Arkadaşlar sn Faruk sevindi durum ciddi diyorsa cidden vahimdir. Umarım pilot illerdeki arkadaşlar yoğun tempodan fırsat bulup toplantıya katılırlar.

Damar Okutma Problemleri 16 Tem 2014 16:44 #21

• tatvanpozitif
  • tatvanpozitif Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 382
  • Teşekkür Sayısı: 136
  • Başarı: 9
sayın barisltd
bizim burda özel bir hastaneye cihaz takan firmayla irtibata geçtik firma aynı sistemi kurabileceğini söyledi
tam detaylı bilgi alamadık ama şayet meb in istediği sistemi kurabilecek olursalar sizlerle paylaşırım

Damar Okutma Problemleri 16 Tem 2014 21:09 #22

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Kendilerine şu şartnameyi gösterin.

ookgm.meb....istemi.pdf

Sorun değil, yaparız diyorlarsa hiç değilse alternatif bir firma olur piyasada...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.389 saniye
Sistem Kunena Forum