Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Windows XP ve BEP sorunu

Windows XP ve BEP sorunu 16 Tem 2014 14:57 #1

• dvrm
  • dvrm Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Başarı: 0
Hepimizin bildiği gibi kurumlar, ödemeye esas teşkil eden evrak arasında yer alan BEP (Ek-4)'leri sadece Windows XP işletim sistemi yüklü bilgisayarlardan alabilmektedirler. Windows vista, windows 7 ve windows 8 yüklü bilgisayarlardan bu belgeyi çıkarmak (belge şablonu ayarlanamadığı için) mümkün değildir. Bu ayarlama, mebbis'te çalışan bilgi işlemciler tarafından yapılabilecek bir ayarlamadır. XP dışındaki diğer işletim sistemleri yüklü bilgisayarlardan Bep'ler alınmaya çalışıldığında, şablon sağa ve aşağıya kaymaktadır. Bu durumda da ilçe MEM'ler, BEP'lerin altında yer alan "Bu belge şu tarihte MEBBİS'ten alınmıştır" ibaresini göremedikleri için, velilerin imzalamış oldukları BEP'leri kabul etmiyorlar. Windows XP eski sürüm bir işletim sistemidir ve piyasadaki yeni makinelerde bu sistem bulunmamaktadır. Öyle ki, sistemi tasarlayıp piyasaya süren Microsoft şirketi, artık XP işletim sistemine destek vermeyeceğini açıklamıştır. Mebbis'teki bu şablon sorunu nedeniyle, özel eğitim merkezleri sadece BEP'leri alabilmek için eski bilgisayarlar kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca Temmuz ayından itibaren aynı şablon sorunu Windows XP'de de başgöstermiştir. Bu problem, henüz ay ortasında olmamız ve BEP basımına başlamamamız sebebiyle henüz birçok kurum tarafından fark edilmemiş görünüyor. Sorun devam ederse ay sonunda büyük bir kaos bizi beklemektedir.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Windows XP ve BEP sorunu 16 Tem 2014 22:37 #2

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
Siz hala bep mi veriyorsunuz milli eğitime

Windows XP ve BEP sorunu 17 Tem 2014 01:47 #3

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Artık BEP'ler ilçeye verilmiyor ama ben niye XP'ye takıldığınızı anlayamadım.

Az önce Win7 ile deneyip sorunsuz çıktı alabildim.

İE ayarlarınızı mebbis için uyumluluk modunda kullanın, java güncellemelerini de yapın. Büyük olasılıkla bir sorununuz kalmayacaktır.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Windows XP ve BEP sorunu 17 Tem 2014 03:01 #4

• dvrm
İlçelerinizde uygulama nasıl bilmiyorum ancak İzmir Buca'da BEP'ler faturalarla birlikte milli eğitime götürülüyor, tek tek kontrol ediliyor ve ardından iade ediliyor. Konuyu İzmir'de birçok kurumla görüştüm, aynı sorun onlarda da var, bana özgü değil. Java güncellemelerinden bahsetmişsiniz, aslına bakarsanız XP'deki bozulma 3 Temmuz'daki java güncellemesinden sonra başladı, daha doğrusu ben öyle düşünmüştüm. Fakat bu güncellemeyi almayanlarda da aynı sorunun mevcut olduğunu gördüm. Uyumluluk konusuna gelince, bunu sadece ben değil, başka arkadaşlarım da denedi geçen sene. Hiçbir farklılık olmadı. Hatta bunun üzerine Bakanlık'ta bu işle ilgili kişiyi arayıp durumu ilettik, mail de attık. Çözeceklerini söylediler ama görüldüğü kadarıyla pek ilgilenmediler, biz de XP ile devam ettik. Şimdi siz uyumluluk ayarlarını yaparak Windows 7'den sorunsuz çıktı aldığınızı söylüyorsanız sabah ilk işim bunu denemek olacak. Kaç gündür kafamı kurcalıyordu bu sorun, teşekkürler.

Windows XP ve BEP sorunu 17 Tem 2014 04:44 #5

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
İnternet Explorer bende IE 11 sürümüymüş. Araçlar Menüsü - Uyumluluk Görünümü Bölümüne meb.gov.tr Adresini Ekleyin.

Ayrıca mebbisde raporlar menüsüne girince Java güvenlik sertifikası uyarısı verip sayfayı açmıyor. Bunun için programlardan java ayarlarına girerek mebbis'in raporlar linkinin güvenli olarak eklenmesi gerekiyor. (reportsnc.meb.gov.tr)

Sürümden sürüme böyle sıkıntılar olabiliyor. Umarım sorunu çözersiniz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Windows XP ve BEP sorunu 17 Tem 2014 08:20 #6

• MZFZ
  • MZFZ Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 345
  • Teşekkür Sayısı: 70
  • Başarı: 3
Aynı sorun 3 aydır bende de var. BEP'lerin altında yer alan "Bu belge şu tarihte MEBBİS'ten alınmıştır" ibaresini kesik çıkarıyor veya hiç çıkarmıyor.Araçlar Menüsünde - Uyumluluk Görünümü Bölümüne meb.gov.tr adresini de ekledim olmadı.Yönetmelikte kalktı ama eskiden olduğu gibi MEM her ay sonu ek-4 leri hala istiyor bildiğini okuyor. sorunu çözen arkadaşlar varsa nasıl çözdüklerini yazabilirler mi???

Windows XP ve BEP sorunu 17 Tem 2014 09:20 #7

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
İlgili yönetmelik çıktığı ay ilçeye artık bepler verilmiyor dedik olgunlukla karşıladılar. Neye dayanarak hala bep istediklerini sorduğunuzda ne diyorlar?

Windows XP ve BEP sorunu 17 Tem 2014 09:44 #8

• dvrm
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 3
  • Başarı: 0
Sayın barisltd, bahsettiğiniz java ayarı zaten yapılmış durumda, aksi takdirde ekranda da göremezdik raporları. Ayrıca uyumluluk ayarını da yapmışım zamanında, meb.gov.tr ekli duruyor. Diğer raporlarda sorun yok, sorun sadece BEP'lerde. Ekranda tam görünüyor, çıktı aldığınızda bozuluyor. Yönetmelik konusuna gelince, bu raporları zaten hazırlıyoruz, mem'in istemesi bize ekstra bir iş yükü getirmiyor. Böyle olunca da "al sana yönetmelik, getirmeyeceğim artık" demedik mem'e. Ha, bu sorun devam ederse diyeceğiz bu ay sanırım.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.221 saniye
Sistem Kunena Forum