Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: görev alacak personel

görev alacak personel 13 Eyl 2014 10:07 #1

• rehabilitasyon08
  • rehabilitasyon08 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 51
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: -2
arkadaşlar konu hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum ..şimdi görev alacak personel yayınlandiğinda bütün zihinsel görme işitme nin bölümlerin hepsi özel eğitim alanı öğretmeni olarak toplandı. görüştüğüm bir rehabilitasyon merkezi işitme öğrencilerede 8 saat zihinsel eng sınıf öğretmenininde gireceği ni söylüyor o şekilde olabiliyor mu yoksa zorunlu dersimi işitme öğretmeni alıp diğer derslerine mi girebiliyor ..
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

görev alacak personel 13 Eyl 2014 11:20 #2

• MZFZ
  • MZFZ Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 345
  • Teşekkür Sayısı: 70
  • Başarı: 3
Siteyi boş laflarla dolduran, nafile konularda yazı yazmaktan geri kalmayan, 'AĞZI OLAN KONUŞUYOR' culara üye olan kendini çok bilmiş mesai arkadaşlarım (1 aydır siteyi boş laflarla dolduranlar)....Sayın rehabilitasyon08 sorusuna ve onun gibi önemli soruları soran arkadaşlara niye cevap yazmıyorsunuz?????

Hani her konuda bilmişşşşşliğiniz var dı yaaa.... LAF DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETİN....

görev alacak personel 13 Eyl 2014 11:30 #3

• esinti
  • esinti Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 483
  • Teşekkür Sayısı: 113
  • Başarı: -33
Bu metinden anladıklarımı yazayım;

a) Özel Eğitim Alan Öğretmenliği adı altında İşitme, Görme, Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenleri birleştiriliyor. Bu şekilde bir zihinselci işitme, bir işitmeci de görme engelliler programlarında görev alabilecek. TTK'nun bu kararının mantığını anlamak zor. Eğitim fakültelerinin özel eğitim bölümlerinin branşlaşma uygulamasına son verip tüm öğrencilere tüm alanların derslerini sunmaya başlamaları gerekecek. Özel eğitim eğitiminin ilk günlerine, özel eğitim öğretmenliği/uzmanlığı şekline rücu etmek kaçınılmaz.

b) Duyma - Konuşma bozuklukları ve Bedensel programları dışında ki programlar için özel eğitim alan öğretmeni zorunlu tek personele dönüşüyor. Bu durum kurumların program açma koşullarını hafifletiyor.

c) Psikolog / PDR zorunlu personel olarak sayılmıyor. Kurumda PDR / Psikolog olarak atanmış olan bir personel dışında da PDR / Psikolog varsa ona ders yazılabileceği ifadesi ile 20 saat ders yazabilmek için iki eleman görevlendirmek gerekliliği gibi acaip bir durum ortaya çıkıyor.

Sayın tartanç'ın dediği gibi MEB her nedense PDR / Psikolog sıfatlarına oldum olası alerjik. Hükümetler, bürokratlar, her şey değişse de bu alerji kurumsal bir araz. Her bahar, her yaz, her kış bir nedenle kendini gösteriyor. Eğer metinden anlayabildiklerim doğru ise özel eğitimde zaten son derece kısıtlanmış olan PDR / Psikolog mevcudiyeti kısa-orta vadede sıfırlanacak. Zorunlu personel olmaması, beklenilen ekonomik faydanın nerede ise sıfırlanmış olması, temininde ki güçlükler vb. nedenlerle bu branşlar özel eğitim dışına düşecekler.

Oysa başka (ve bizden daha tecrübeli) ülkelerin pratikleri tam da aksi yönde.. Özel eğitim ekiplerinin en temel insan kaynağı psikologlar. Bizde ise MEB'nın kadim meslek şovenizmi kargadan başka kuş tanımadığından bu kaynağı kurutmak için elden gelen yapılıyor.

Öte yandan alanların birleştirilmesi kurumların eleman temini ve program açma gibi konularda elini rahatlatsa da sunulan hizmetin kalitesini dramatik ölçülerde düşürecek bir girişim. İlgili branşlardan dahi gelenlerin uzun bir meslek içi eğitim ve deneyime gereksinim duyduğu bir pratiğe sınırlamasız olarak her branştan duhulün önünün açılması kaçınılmaz olarak traji-komik sonuçlara yol açacaktır. Örneğin CI vakaları ile görevlendirilmiş bir zihinselci ya da sertifikalı bir sınıfçı senaryosunu düşünmek bile istemem.

TTK'nun rolünün değiştirilmesi, azaltılması, giderek kaldırılması vb. yönünde siyasetten gelen mesajların yerini bulmadığı, TTK'nun bir HBB olarak ülkemizin eğitim hayatına vasi kalmaya devam ettiği, bu vesayet sürdükçe de eğitimde bilimsel yaklaşımların, yenilikçiğin, reformun önünün kapalı kalmaya devam ettiği gözüküyor. Ülkemizin en temel hazinesi olan insan kaynağımız da bu şekilde israf ve zayi edilmeye devam ediyor.

Hepimize kolaylıklar ve sabırlar dileğiyle,
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, MZFZ, ÖZPAPATYAÖZ

görev alacak personel 13 Eyl 2014 11:33 #4

• esinti
  • Platin Uye
bunun cevabı verilmişti daha önce sadece alan mezunlarını kapsıyor görme işitme zihin alan mezunuysa 3 destek eğitimede grebılır ımza atabılır sertifikalılar sadece sertıfıklarına gre ımza atabılır

görev alacak personel 13 Eyl 2014 12:51 #5

• rehabilitasyon08
  • Kıdemli Uye
teşekkürler MZFZ

görev alacak personel 13 Eyl 2014 12:52 #6

• rehabilitasyon08
  • Kıdemli Uye
O zaman anladığım kadarı ile alan mezunları bütün derslere girebiliyor sertifikalı öğretmenler giremiyor ..

görev alacak personel 13 Eyl 2014 13:11 #7

• esinti
  • Platin Uye
doğrudur hocam sertifikalılar sadece sertıka sına göre gırebılıyor
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rehabilitasyon08

görev alacak personel 14 Eyl 2014 23:41 #8

• Dikmen
  • Dikmen Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: 1
İşitme Engelliler Öğretmeni olup; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışan öğretmenine MEBBİS'te zihinsel engelliler ya da yaygın gelişimsel bozukluklar destek eğitim programından DERS GİRİŞİ yapabilen var mı? Biz henüz yapamıyoruz, MEM nasıl yapılacağını bilemiyor…
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.407 saniye
Sistem Kunena Forum