Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Kontenjan Değişikliği

Kontenjan Değişikliği 22 Oca 2015 20:39 #1

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Sayın Arkadaşlar ;

Bu gün kontenjan değişikliği hakkında müfettiş arkadaşlarla epey kafa patlattık.
Kontenjan değişikliğinde defalarca yorum yaptık
Sonuç= ortak paydamız şu şekilde oldu

Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) Geçici Madde 6- (1) Bu Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri kontenjan değişikliğine yol açacak yerleşim planı değişikliklerinde kurumlarını bu yönergenin ''23/A ve 24'' üncü maddelerinde belirtilen şartlara uygun hâle getirirler.

bu nedir dedik ve baktık önce 23A;
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkez binaları (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) MADDE 23/A- (1)Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, bahçesi bulunan ve müstakil binalarda açılır.

Bina müstakil ve bahçeli olacak bundan kaçış yok...

sonra 24.madde;

MADDE 24- (1) Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde bulunması gereken bölümler: 1- Müdür odası: En az 10 m2 olmalıdır. 2- Müdür yardımcısı odası: En az 8 m2 olmalıdır. (Kontenjanı 100’den fazla olması hâlinde) 3- Öğretmenler odası: 5 öğretmene kadar en az 8 m2 olmalıdır. 5’den fazla her öğretmen için 1,5 m2 yer ilâve edilir. 4- Görme engelli bireyler destek eğitim programı: a) Bireysel eğitim odası: En az (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir. b) Grup eğitim odası: En az 15 m2 olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanarak odanın kontenjanı belirlenir ve en fazla 10 kontenjan verilir. 5- İşitme engelli bireyler destek eğitim programı: a) Bireysel eğitim odası: En az (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir. b) Grup eğitim odası: En az 15 m2 olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanarak odanın kontenjanı belirlenir ve en fazla 10 kontenjan verilir. Bireysel ve grup eğitim odalarında; kullanılan işitme cihazlarının daha etkin kullanımının sağlanması ve sınıf akustiğinin eğitim-öğretime uygun hale getirilmesi için, sınıfın ses yalıtımı sağlanmalıdır. 6- Zihinsel engelli bireyler destek eğitim programı: a) Bireysel eğitim odası: En az (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir. b) Grup eğitim odası: En az 15 m2 olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanarak odanın kontenjanı belirlenir ve en fazla 8 kontenjan verilir. 7- Dil ve konuşma güçlüğü destek eğitim programı: a) Bireysel eğitim odası: En az (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir. b) Grup eğitim odası: En az 15 m2 olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanarak odanın kontenjanı belirlenir ve en fazla 10 kontenjan verilir. 8- Bedensel engelli bireyler destek eğitim programı: a)Fizyoterapi salonu: En az 20 m2 olmalıdır. Her birey için 10 m2 yer hesaplanarak salonun kontenjanı belirlenir ve salon kontenjanı 5’ten fazla olamaz. 9- Yaygın gelişimsel Bozukluklar destek eğitim programı: a) Bireysel eğitim odası: En az (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir. b) Grup eğitim odası: En az 15 m2 olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanarak odanın kontenjanı belirlenir ve en fazla 4 kontenjan verilir. 10- Özel öğrenme güçlüğü destek eğitim programı: a) Bireysel eğitim odası: En az (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir. b) Grup eğitim odası: En az 15 m2 olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanarak odanın kontenjanı belirlenir ve en fazla 10 kontenjan verilir. 11- Uygulama evi: En az 15 m² olmalıdır. Mutfak ve oturma grubu şeklinde yapılandırılır. (Zihinsel engelli, görme engelli ve yaygın gelişimsel bozukluk program uygulayan merkezlerde) (Mutfak ve oturma grubu gerektiğinde toplam alanı 15 m2 den az olmamak şartıyla ayrı ayrı da düzenlenebilir.) 12- Bireyselleştirilmiş eğitim programları geliştirme birimi odası: İhtiyaca cevap verecek büyüklükte olmalıdır. 13- Görüşme odası: İhtiyaca cevap verecek büyüklükte olmalıdır. 14- Tuvalet ve lavabolar: a)Her 20 birey için bir tuvalet ve lavabo, b)30 öğretmene kadar bir tuvalet ve lavabo ayrılır. 30’dan fazla öğretmeni olan merkezlerde, her 30 öğretmen için bir tuvalet ve lavabo daha ayrılır. Tuvalet ve lavabolar kurumda öğrenim gören kız ve erkek bireyler ile kadın ve erkek öğretmenler için ayrı ayrı düzenlenir. Merkezde bedensel engelli bireylerin kullanımına uygun şekilde düzenlenmiş bir tuvalet ve lavabo bulunur. 15- (Değişik: Makam Oluru 16/7/2014-3007900) Oyun bahçesi: Merkezlerde binaya verilecek toplam öğrenci kontenjanı ile orantılı büyüklükte bahçe bulunmalıdır. Bahçe alanı her bir birey için en az 1,5 m2 alan düşecek şekilde olmalıdır. İsteğe bağlı olarak ayrıca bahçe içerisinde kum havuzu, oyun parkı ve benzeri alanlar bulundurabilir.

Biz burda zaten asansör şartı göremedik,varsa görebilen yada mevzuatı daha farklı yorumlayacak birisi bi zahmet uyarsın bizi sonradan birsürü masraf yapıp olmuyor demeyelim...

Dip not;(zaten müfettiş ben asansör aramıyorum dedi)
Bu arada en az 2 adet 10m2 ve grup odası yeni mevzuata göre olacak dendi...
Son Düzenleme: 22 Oca 2015 20:40 yazan Egelim17.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Kontenjan Değişikliği 22 Oca 2015 21:24 #2

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Sayın egelim17; bende aynı fikirdeyim. Yönerge açık.

ancak yönetmelikte gereken titizlik gösterilmediği için kafa karışıklığı oluşuyor. Gerçi klasik MEB; her düzenlemesi, ya belirsiz, ya başka bir yer ile çelişik, ya yoruma çok açık vb.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Egelim17

Kontenjan Değişikliği 22 Oca 2015 22:32 #3

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Arkadaşlar asansörü, rampayı falan MEB aramıyor. Bunlar erişilebilirlikle ilgili mevzuat nedeniyle isteniyor. Yani itfaiyenin yangın merdiveni istemesi gibi...

Müfettiş öyle yorumlamışla falan olmaz ki bu işler.

Standartlar Yönergesinin Genel Hükümler Bölümünde Merdivenler başlığına bakarsanız orada açıkca;

"Binanın zemin katının dışında birden fazla katı bulunan kurumlarda veya binanın zemin katı dışında kurum açılacak binalarda asansör bulunması gerekir. Asansörün engelliler için Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği standartlara uygun olması zorunludur"

yazıyor. Bu husus standartlar yönergesine göre açılan tüm kurumları bağlar. Yönergenin sadece ilgili maddesini ele alıp diğer maddelerini göz ardı edemezsiniz.

Ancak burası Türkiye olduğu için önce bazı kurumları bu sıkıntıdan kurtarmak için "zemin kat" kavramı MEB tarafından Zemin, bodrum ve 1. kat" şeklinde yorumlandı. Daha sonrada şimdiki değişiklik yapılarak 1 Ocaktan önce açılmış kurumlarda asansör şartı kaldırıldı.

Aslında MEB'in böyle bir düzenleme yapmaya yetkisi de yok. Söz konusu erişilebilirlikle ilgili mevzuat KANUN'dur ve tüm kurum ve kuruluşları bağlar. MEB'in makam oluruyla KANUN'u devre dışı bırakacak bir uygulama getirmesi temel hukuk ilkelerine aykırıdır.

Netekim, tek bir vatandaş gidip "benim kurumumda/okulumda/kreşimde asansör yok" diye dava açsa MEB'in diyecek hiç bir bahanesi olmaz.

Diğer taraftan; -kişisel olarak- kurumlara ciddi bir maliyet getireceği bir gerçek olmakla birlikte engellilere hizmet veren bir sektörde kanımca asansör olmalı, erişebilirlik sağlanmalıdır. Düşünün ki, fiziksel engelli bir çocuğunuz olsa MEB'i okulunda asansör olmadığı için suçlayabiliyorsunuz. Eh, bizi bundan muaf kılan bir şey yok. Çocuğu bırakın, veliniz tekerlekli sandalyeli olabilir. Üst katlara sırtınızda mı çıkartacaksınız?

Ha! Diyeceksiniz ki, devlette her şey tamam da biz mi kaldık. Eh, o da doğru...
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Egelim17

Kontenjan Değişikliği 22 Oca 2015 23:46 #4

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
Sayın barış,yazdıklarınızda haklısınız amenna bişey demiyorum.Lakin kontenjan arttırımı (kaldıki zaten 2015 ten önce açılan kurumları bağlamıyor artık galiba) sözkonusu olduğunda bana söylenen standartlar yönergesine bakılacak dendi.bizde baktık 23A ve 24 maddeleri çıktı karşımıza gayet açık anlatmış asansör ibaresi bile geçmiyor.Erişebilirlik mevzuatınınsa zaten bir vakti süresi olduğunu düşünüyorum tabii bu benim ve müfettiş efendinin yorumu :)

Tabiiki normal şartlarda asansör bulunması çok güzel bir şey ama benim dahil birçok kurumda engellilere belirtilen ölçülerde asansör olduğunu sanmıyorum.Sorun burada zaten ben bir ön çalışma yaptırdım 3 katlı bina dışardan kafesli asansör maliyeti 43.000 tl
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

Kontenjan Değişikliği 23 Oca 2015 02:42 #5

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Değerli arkadaşım,

Bu kontenjan arttırımı, azaltımı falan gibi gerekçelerle standartlar yönergesinin -bana göre- pek çok gereksinim dışı hususu gündeme getirmesini zaten doğru bulmuyorum. Örneğin rehabilitasyon merkezlerinde bahçe şartı veya müstakil bina istenmesinin gerekçesi nedir bilmiyorum.

Düşünün ki, sadece işitme engelli çocuklarla çalışıyorsunuz... El okutmaktan zaten bahçeye çıkartamazsınız... Zaten bahçede yapacağınız bir aktivite, ders de yok. Size lazım olan 3-4 küçük çalışma odası.

Ancak, sektör olarak bizlerin kendimizle ilgili konularda zorunluluk olmadan da bazı şeyleri dikkate almamız lazım. Bir giriş rampasının olmamasının bizim sektörümüzde bahanesi olamaz. Benim bir velim bunu söylese ben utanırım.

Asansör yaptırmak minimun her kat için 10.000TL tutuyor. Evet, büyük para ve devletin kendi kamu binalarında, okullarında bile doğru dürüst yok. Ama 2 yanlış bir doğru etmiyor. Eninde sonunda bu sorunun aşılması lazım.

MEB'in yönergede yaptığı değişiklik de çözüm değil. Eğer yasada yeni bir erteleme olmazsa bu yaz itibariyle erişilebilirlik önlemleri herkesi bağlayacak. Yani, bizim yönergemizde yazsa da yazmasa da kurumlarımızda sigara içmek nasıl ki cezaya tabi, asansör, rampa vs. de cezaya tabi olacak.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozeltercih
Sayfa oluşturma zamanı: 0.372 saniye
Sistem Kunena Forum