Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ZAM ORANI BELLİ OLDU!!!

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 15 Şub 2015 13:25 #41

• fazli64
  • fazli64 Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 2
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 0
merhaba arkadaşlar zam oranı yüzde kaç oldu bilgisi olan var mı
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 15 Şub 2015 14:04 #42

• selamishu
  • selamishu Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 94
  • Başarı: 1
uzaydami ysiyon yuzde yuz oldu boxdur. harca
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, gulen100

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 15 Şub 2015 16:08 #43

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
anaeli yazan:
2010 yılından beri +2 ders üçretinin parasıza çevrilmesi olayıdır.Bu süreç ardışık olarak devam ediyor.Bakalım dernekler dava açacaklar mı?

Sayın anaeli,

Bildiğim kadarıyla derneklerin zaten bu konuda açtıkları halen devam eden davalar var. Ne aşamada olduğunu bilmiyorum ama o süreçte dava açıldığından neredeyse eminim. Ancak bu davalar Maliye'ye değil, MEB'e açıldı.

Daha önce de belirttim. Ben sizin BUT'na karşı açılan davanızdan ümitli değilim. İdari Yargılama Usulüne uygun görünmüyor. Elbette konu AHİM'e kadar götürülebilir.

Diğer taraftan, MEB'in yönetmelik ve uygulamaları doğrudan mevzuat hiyerarşisine aykırı! Yani hukuka aykırı idari işlem niteliğinde. Bunları danıştay davalarında oldukça deneyimli bir arkadaşınız olarak dile getiriyorum. 2000'li yıllarda SSK'nın neredeyse tüm genelgelerini danıştayda iptal ettiren kişiyim.

Milli Eğitim Bakanlığı gerek dayanak aldığı kanunda, gerekse bütçe talimatında mevcut olmayan sınırlama ve zorunlulukları yönetmelik yoluyla bize uygulatıyor. Bunlardan bir tanesi 8+4, yani +2 seans meselesidir. Bu sınırlama mevzuatta olmaması bir yana rekabet yasalarına da aykırıdır. Bana göre dava açılacak konu ücretin artış oranı değil, ücretin ne şekilde kullanılacağı hususudur.

Doğruluğunu iddia etmiyorum ama benim mantığıma göre özel sektörde bir kurum kendi ücretini kendi belirler. Her çocuğa vereceği hizmet miktarını veliyle anlaşarak belirler. Bunun bir bedeli vardır. Devlet buna yapacağı katkıyı öder, geri kalanını -varsa- aile öder. MEB'in buradaki yegane görevi düzenleyici ve denetleyici olmaktır. Yani doğru hizmetin doğru kişilere, doğru şekilde ulaştığını garanti altına almaktır. Para pul kısmıyla ilgilenmemesi gerekir.

Her neyse... umalım da, Danıştaydan sizin (dolayısıyla bizim) lehimize karar çıksın.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Amir

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 15 Şub 2015 19:08 #44

• anaeli
  • anaeli Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 187
  • Teşekkür Sayısı: 69
  • Başarı: -1
Sn Barısltd

Derneğin 2010 yılı davası sonucu ret.üst mahkemeye itiraz edildi mi ? bilmiyorum.+2 saat ders konusu hak kaybıdır.farkındasınız bu hak kaybı devam ediyor.Ardışık olarak dava açılmalı.
Benim kabullenmediğim durum NEDEN DERNEKLERE BİLGİ VERİLDİĞİ HALDE AÇILMIŞ OLAN DAVAYA NEDEN MÜDAHİL OLMADILAR?
(Yeri geldiğinde birlikten beraberlikten bahsediliyor ya!) Kurumlarıda müdahil olmaya davet ediyorum.
Danıstay hasım olarak hem MEB hemde Maliye Bakanlığını hasım olarak kabul etti.idari davalar genel kurulu kararı bu hak kaybı konusunda kararı yakın zamanda çıkar sanırım.

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 16 Şub 2015 08:02 #45

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
Sayın barışltd; diyeceksiniz ki: bu ülkede ne zaman hukuk tam olarak işledi...

Bana kalırsa hukuk bu ülkede hep sorunluydu...

Diğer başlıkta sayın AliGalipDursen "tebalaştırmayı" anlatmaya çalışmış... Eksiği var fazlası yok...

Bu ülkenin en önemli ekonomi insanlarının hepsinin bildiği bir şey var; devlet "bilerek ve isteyerek" suç işlenmesini istiyor... Ekonominin tüm alanında bu geçerli...

Neden sorusunun, çok basit bir kaç açıklaması var...

Tabiki burada tek tek yazmaya gerekte yok, diğer başlıkta bu konuya dair sayın AliGalipDursen bazı şeyleri yazmış...

Bu konular tartışılacaksa; çok açık söylüyorum, bugün ki yasal çerçevede, ülkemizde ki, hangi alanda olursa olsun hiç bir işletme "hırsızlık" yapmadan ayakta kalamaz...

Çünkü kuralları koyan devlet hem en büyük hırsız, hem hırsızlıkları teşvik eden en büyük yapı, hemde bunları dosyalayıp zamanı geldiğinde şantaj olarak kullanan bir makina...

Daha açık yazayım; ortada öyle sistamatik bir yapı var ki; sgk dan, dolaylı yada doğrudan vergiden çalmadan Türkiye de ayakta kalacak neredeyse işletme yok... Ve bu sistamatik yapı devletin tam kendisi...

Bilerek ve isteyerek bu ülkede iş yapan herkesi suça bulaştırıyor...

Şaka gibi ama; dünyanın en yüksek işçi giderleri bizde...

Daha büyük şaka; işçinin eline geçen net ücret dünya sıralamasında son yüzde 30 larda...

Neyse; konu sapmasın; sizin bahsettiğiniz hukuk yarı diktatörlüklerde var dı; ve buna rağmen bazen davalar kazanılabilirdi...

Şimdiki zamanlarda; tam diktatörlük olduğu için, danıştaymış, sayıştaymış hepsi hikaye...

Yıllardır gözlem yaparım; bazı aklıeveller bizim ülkemizde asla sonu iyi bitmeyen "tek parti" yönetimlerinin ülkeyi nasıl güçlendirdiklerini anlatırlar... Sonuç hep hüsrandır...

Ülkemizin tarihsel gelişiminden kaynaklı; bu ülke tek partili bir sistemi hep kusmuştur...

Eğer sektörümüzün hakkı bu şekilde yenilmeye devam ederse, iç savaş yakındır :)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Murat Çolak, mart

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 16 Şub 2015 09:31 #46

• Amir
  • Amir Kullanıcısının Avatarı
  • Yeni Uye
  • Gönderiler: 14
  • Teşekkür Sayısı: 6
  • Başarı: 0
Sevgili Tayfun okadar güzel anlatıyorsun ki senin yazdıklarının üstüne birşeyler söylemek pek kolay değil. 6 saatin MEB tarafından zorunlu olarak 8 saate çıkartılması olayı sürecinde uygulama tarihi yönetmelik yayınlandıktan sonra 6 ay idi. O dönemde ısrarla dernekle yaptığımız tartışmalarda bilgi edinme hakkımız kullanılarak ek 2 saatin ne şekilde ödeneceği konusunda bakanlıktan bilgi talebi ve olumsuz cevaba karşılık da yürütmeyi durdurma ve iptal davası açılması yönünde taleplerimiz olmuştu. Fakat bazı arkadaşlar ve genel eğilim. 2 saat ek dersin ücrete de mutlaka yansıyacağı yani %30 ücret artışı olacağı beklentisi idi. ne yazık ki olanlar ortada.

Sosyal hizmetler döneminde illerde ücret tespit komüsyonları oluşturulur ve burada belirlenen ücretler ( seans ücretleri) taban ve tavan olarak belirlenir, kurumlar belirlenen aralıkta seans ücreti uygularlardı. Yani ücret tespiti sürecinde kurumlar söz sahibi idi. MEB'e devredilince olay merkeze taşındı, destek ücret karşılığı kaç seans verileceği merkezden belirlendi. sonuç olarak adım adım uçuruma sürüldük. Bugün MEB 10 seans bireysel verilecek dese, gelinen süreçtende örnek alınarak söylüyorum yapılacak bişey kalmadı.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, ozal24

ZAM ORANI BELLİ OLDU!!! 16 Şub 2015 18:32 #47

• selamishu
  • selamishu Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 113
  • Teşekkür Sayısı: 94
  • Başarı: 1
saygıdeğer amir beycim sizi tekrar aramızda görmek çok güzel İlyas salmanın babası askere gitmek için dıyarbakır meydanında toplanmışlar o zamanlar doğunun toplanma merkezi Diyarbakırmış ve onbinlerce askere komutan sormuş nasılsın hepsi birden iyim demiş ve hepsi sağlıklı olarak kabul edilmiş ve askere alınmış halbuki İlyas salmanın babası HESTEYİM DİYE BAĞIRMIŞ ancak duyan olmamış ve askere almışlar aradan 6 tı ay sonra tüberkülozdan çürük vermişler doktor sen niye askere geldin demiş ben derdimi söyledim de duyan olmadı demiş AMİR BEYCİM YILLARDIR BAĞIRIYOZ ÖZEL EĞİTİM BTTİ DESTEK EĞİTİMİ GELDİ ÖZEL EĞİTİMCİ ÖLDÜ DESTEK EĞİTİMCİ GELDİ ASIL SORUN OZAMAN BAŞLADI SARI ÖKÜZÜ VERİRSEN SÜRÜNÜN TAMAMINI KAYBEDERSİN.SAYGILAR
Son Düzenleme: 16 Şub 2015 18:33 yazan selamishu.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.369 saniye
Sistem Kunena Forum