Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Yeni POS Cihazları

Yeni POS Cihazları 19 Eki 2015 16:51 #1

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Değerli arkadaşlar,

Kullanan kişi sayısı ne kadardır bilmiyorum ancak bilindiği üzere 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni nesil POS/Yazarkasa cihazlara geçme zorunluluğu var. Maliye'nin 2 sıra nolu tebliğine göre bizim sektörümüzün (eğitim öğretim kreş hizmetleri) yazar kasa zorunluluğu yok.

Ancak, yine yeni mevzuata göre mal/hizmet karşılığı fiş DEĞİL fatura düzenlendiği durumlarda da POS fişinin üstünde bunun belirtilmesi gerektiğine dair hususlar var.

Bu konuda deneyimi, bilgisi olan var mı? Eski POS cihazlarını değiştirecek miyiz, yoksa sadece içerik bilgilerinde mi değişiklik yapacağız?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Yeni POS Cihazları 20 Eki 2015 11:47 #2

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Sayın barisltd,

Yazar kasa kullanma zorunluluğu olmayanların yeni nesil EFT-POS cihazlarına geçişi gerekmemektedir diye biliyorum.

Bence şimdilik acele etmeye gerek yok. Mali yılbaşından itibaren eğer gerekli ise bu hizmeti sunmayı önerecek bir dolu sağlayıcı kapınızı çalacaktır zaten :)

Kolaylıklar dileğiyle,

Yeni POS Cihazları 20 Eki 2015 15:28 #3

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Sevgili AliGalipDursen,

Sanıyorum pek POS cihazı kullanan yok, o yüzden konu pek ilgi çekmedi. :)

Sorun şu ki, bu POS/yazarkasa mevzusuyla ilgili biraz belirsiz bir durum var. Kesin olan kısım bizim yazarkasa kullanma zorunluluğumuz olmadığı. Ancak mevcut POS cihazlarının kullanımı da 2015 sonunda iptal ediliyor. Bu durumda ilgili bankalar da ne yapacaklarını bilmiyor, bize soruyorlar. :)

Neyse, dediğiniz gibi gün ola harman ola... nasıl olsa bir şekilde durum netleşecektir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.553 saniye
Sistem Kunena Forum