Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ERİŞİLEBİLİRLİK.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 30 Eki 2015 17:49 #17

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Engellilere hizmet veren bir sektör olarak erişilebilirlik ile ilgili koşulları daha bizden istenmeden karşılamamız gerektiğini düşünüyorum.

Elbette burada devletin yaptığı hatalar ve toplumun yetersiz kaldığı yerler var. Erişilebilirlik yeni bir konu değil. Mevzuatımıza 90 lı yıllarda girdi. Ama sürekli ertelemeler vs. ile bugüne kadar ötelendi. Sıkıntı ise, sürekli bu ötelemelerin son aşamada her şeyi bir anda istemeleri şeklinde tezahür etmesinden kaynaklı.

93 yılından beri bu işi yapıyorum. 5 kez adres değiştirdim. İlk adresim dışında tüm taşındığımız yerlerde ilk baktığımız şey asansör ve rampa olanakları oldu. Çünkü burada mesele fiziksel engelli bir çocuğun merdiven çıkmasının gerekip gerekmemesi değil, velinin hatta eğitimcinin engelli olabileceği olasılığıdır.

Tabi burada herkesi kızdıran şey; daha devlet kendi kurumlarında, parklarda, bahçelerde, kaldırımlarda, kamu binalarında vs. bu önlemleri almamışken küçük işletmelerden bu şartları acımasızca yerine getirmesini istemesidir. Hepimiz yılan gibi gezinerek giden, veya bir direkte sona eren görme engelli yollarını, çıkılması mümkün olmayan kaldırımları vs. sıklıkla görüyoruz.

Bir geçiş sürecinin gerekli olduğu kaçınılmaz. Ancak, herkesin sadece işyerinde değil, evinde, apartmanında bile bu şartları en azından kısmen sağlamaya çalışması bence insani bir yaklaşımdır. İşin yönetmelik, standartlar yönergesi vs., zemin kat+bodrum diye kenardan, yandan dolaşan açıklarını bulmaya çalışmak bence etik bir yaklaşım değildir.

Bana göre, mevcut binalarında asansör bulunmayan veya asansör yapma imkanı olmayanların da bu niteliklere haiz yerlere bakma zamanı gelmiştir. Zaten mesele sadece asansör de değildir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 30 Eki 2015 18:14 #18

• umut2121
  • umut2121 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 99
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: 0
zemin ve birinci kattan oluşan bina için asansör şartı varmıdır.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 30 Eki 2015 18:43 #19

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
umut2121 yazan:
zemin ve birinci kattan oluşan bina için asansör şartı varmıdır.

Umut arkadaş, yazılanları okumuyor musunuz?

MEB'e göre şart değildir, erişilebilirlik yasasına göre şarttır.

Erişilebilirlik yasası ise MEB falan dinlemez. Herkesi bağlar.

Hangisini istiyorsanız onu alın.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: umut2121

ERİŞİLEBİLİRLİK. 30 Eki 2015 20:17 #20

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın barış;

Engelli kardeşlerimize her zaman pozitif ayrımcılık yapılmalı. hayatlarını her anlamda kolaylaştırmalıyız.

Yazdıklarınızda doğru şeyler.

Bütün bunların yanında %80 ni bir şekilde kaçak binalar söz konusu.

Kamu ve özelde erişebilirlik oranı %12 lerde.

MEB daha geçen yıl bu kanunu farketti. Gerek sektörün önemli bir kımı gerek ülkemizin önemli bir kısmı bu kanundan habersizdi.

Bina zaten kaçak nasıl erişebilirliğe uygun olacak ?

Ayrıca kamu kendini %100 hazırladı mı?

Gerekli bilgilendirmeler keşke zamanında yapılsaydı ?

Sağlıklar dilerim.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 30 Eki 2015 21:22 #21

• umut2121
  • umut2121 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 99
  • Teşekkür Sayısı: 7
  • Başarı: 0
değerli hocam teşekkür ederim ama anlayamadığım bu erişilebilirlik yasası gereğince kurumları kim ve nasıl denetleyecek

ERİŞİLEBİLİRLİK. 30 Eki 2015 23:54 #22

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Denetlemeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapacak.

Detayları öğrenmek istiyorsanız ilgili yasada var : www.resmig...0720-9.htm

İllerde izleme ve denetleme komisyonları kurup her şeyi denetleyecekler.

Dikkat edilirse, bu mevzuatın KAPSAMI "HER TÜRLÜ UMUMA AÇIK HİZMET VEREN YAPILAR ve AÇIK ALANLAR" dır.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 31 Eki 2015 12:01 #23

• fahrettin75
  • fahrettin75 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 527
  • Teşekkür Sayısı: 161
  • Başarı: -54
barisltd yazan:
Engellilere hizmet veren bir sektör olarak erişilebilirlik ile ilgili koşulları daha bizden istenmeden karşılamamız gerektiğini düşünüyorum.

Elbette burada devletin yaptığı hatalar ve toplumun yetersiz kaldığı yerler var. Erişilebilirlik yeni bir konu değil. Mevzuatımıza 90 lı yıllarda girdi. Ama sürekli ertelemeler vs. ile bugüne kadar ötelendi. Sıkıntı ise, sürekli bu ötelemelerin son aşamada her şeyi bir anda istemeleri şeklinde tezahür etmesinden kaynaklı.

93 yılından beri bu işi yapıyorum. 5 kez adres değiştirdim. İlk adresim dışında tüm taşındığımız yerlerde ilk baktığımız şey asansör ve rampa olanakları oldu. Çünkü burada mesele fiziksel engelli bir çocuğun merdiven çıkmasının gerekip gerekmemesi değil, velinin hatta eğitimcinin engelli olabileceği olasılığıdır.

Tabi burada herkesi kızdıran şey; daha devlet kendi kurumlarında, parklarda, bahçelerde, kaldırımlarda, kamu binalarında vs. bu önlemleri almamışken küçük işletmelerden bu şartları acımasızca yerine getirmesini istemesidir. Hepimiz yılan gibi gezinerek giden, veya bir direkte sona eren görme engelli yollarını, çıkılması mümkün olmayan kaldırımları vs. sıklıkla görüyoruz.

Bir geçiş sürecinin gerekli olduğu kaçınılmaz. Ancak, herkesin sadece işyerinde değil, evinde, apartmanında bile bu şartları en azından kısmen sağlamaya çalışması bence insani bir yaklaşımdır. İşin yönetmelik, standartlar yönergesi vs., zemin kat+bodrum diye kenardan, yandan dolaşan açıklarını bulmaya çalışmak bence etik bir yaklaşım değildir.

Bana göre, mevcut binalarında asansör bulunmayan veya asansör yapma imkanı olmayanların da bu niteliklere haiz yerlere bakma zamanı gelmiştir. Zaten mesele sadece asansör de değildir.

Kesinlikle katılıyorum. İş yapanlar ile işgüzar çığırtkanların ayrılma zamanı geldi de geçiyor bile..
Su akar yolunu bulur..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.282 saniye
Sistem Kunena Forum