Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: ERİŞİLEBİLİRLİK.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 27 Eki 2015 12:33 #1

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın site sakinleri;

En az icmal kadar önemli,en az kurslar kadar önemli en az resmi tatiller kadar önemli bir konu var.

Erişebilirlik yasaı. Denetimler başlamış. Öncelik kamuda. Sonrasında özelde. Maarif Müfettişlerimizce yapılan denetimlerimizde konu raporlara yansımaktadır.

Sektörün bir kısmının binalarında önemli tadilat olacak veya daha uygun binaya taşınma olacak.

Binalarının bu yasaya uygun olduğunu sanan arkadaşlara da önemli bir uyarıda bulunayım. İş sadece asansörün varlığı ile bitmiyor. Klozet boyları dahi ölçülüyormuş. Gerisini siz düşünün.

Engelliler federasyonunun kendi açıklamasına göre ülkemizdeki yapıların %88 i bu kanuna hazır değil.(Kamu ve Özel dahil.)

Geçmiş dönemde Bayırdırlık Bakanının açıklamasına göre ülkemizde bulunan binaların %80 ni bir şekilde iskansız veya yapı planına uygun değil.

Engelli kardeşlerimizin hayata katılması önünde olan bütün engellerin kalkmasından yanayız. Bunun yanında mağduriyetleri ortadan kaldırmak için,yeni mağduriyetler çıkarmamak gerektiğine de inanıyorum.

Bilgilerinize.
Son Düzenleme: 27 Eki 2015 12:35 yazan tartanc.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 27 Eki 2015 13:31 #2

• spirit_em
  • spirit_em Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 101
  • Teşekkür Sayısı: 48
  • Başarı: 0
Sayın Tartanc biz bu denetimi yaşadık. Sosyal Hizmetlerden gelen görevliler incelemelerini yaptılar ve eksiklerimizi raporlayarak bize sundular.
Özel Özay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

ERİŞİLEBİLİRLİK. 27 Eki 2015 14:27 #3

• karinca02
  • karinca02 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 59
  • Teşekkür Sayısı: 11
  • Başarı: 1
dernek, sorunların çözümü için her üyeye 5 sorun ve 5 çözüm önerisi göndermesini istemiş. bu tür sorunları derneğe iletirsek, çözüme daha kısa sürede ulaşılabiliriz diye düşünüyorum

ERİŞİLEBİLİRLİK. 27 Eki 2015 15:13 #4

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın karınca02;

Bu bir yasa. Önce bunu anlayalım. Yasa değiştirmek,ertelemek hiçbir derneğin gücünde değildir.

Bunu ancak hükümet yapabilir.TBMM yapabilir.

Şuanda bu yasa geçerlidir. Çok ciddi parasal cezaları vardır.

Sayın Spirit; neleri eksik buldular ve ne kadar süre verdiler paylaşmanız mümkün mü?

Bir daha yazayım iş sadece asansör ile bitmiyor.

Ve bu bir yasa.Şu an uygulamada. İster görmezden gelin ister umursamayın. Ama eninde sonunda kapınız çalınacak.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 27 Eki 2015 22:19 #5

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
İlgi:a)04/09/2008 tarihli ve B.08.4.MEM.4.21.00.1 L/3076 sayılı yazı, b)Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliği.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi binalarının, bodrum, zemin ve birinci kattan oluşması durumunda asansör gerekip gerekmediğine ilişkin ilgi (a) yazı ve incelenmiştir.

İlgi (b) Yönetmeliğin 12 inci maddesi 5 bendinde, ".... Kurum binasının iki veya daha fazla katlı olması halinde asansör bulunması gerekir" denilmektedir.

Buna göre; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi binalarının bodrum, giriş ve birinci kattan oluşması halinde asansör bulunması şartı aranmamaktadır. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Öner GÜNEY

Bakan a. Genel Müdür

Peki bu bizi ilgilendirmez mi?

ERİŞİLEBİLİRLİK. 28 Eki 2015 02:16 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
İlgilendirmez. :) :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

ERİŞİLEBİLİRLİK. 28 Eki 2015 08:44 #7

• Egelim17
  • Egelim17 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 375
  • Teşekkür Sayısı: 197
  • Başarı: 5
barisltd yazan:
İlgilendirmez. :) :)

Sn Barış; Sonradan baktım da bencede ilgilendirmez :)

ERİŞİLEBİLİRLİK. 28 Eki 2015 08:53 #8

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
erişilebilirlik konusunu yalnızca asansöre indirgemeyin. aspb'nın 194 sayfalık erişilebilirlik izleme ve denetleme formu var. içinde neler yok ki, tartanç'ın dediği gibi klozet boyunun bile standartlara uygunluğu ölçülüyor. aspb'nın 2 yıldır kamu binalarında yaptığı denetimlerde sona gelindi. gerekli yaptırımlar ve cezalar ilgili birimlere gönderildi. kamuda yöneticinin cebinden para çıkmayacağı ve yalnızca sicili olumsuz etkileneceğinden çok da umursamıyorlar. malum günümüzde sicil için bıyık ve başörtüsüne bir de hangi sendikaya "hemen" kaydolduğuna bakıyorlar. sözkonusu özel sektör olunca binlerce liralık cezalar mal müdürlüklerine gönderilir. selametle!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd
Sayfa oluşturma zamanı: 0.450 saniye
Sistem Kunena Forum