Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: BAKIM MERKEZİ MİYİZ?

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 15 Ara 2015 11:10 #1

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
İyi günler saygıdeğer arkadaşlar.

Biz rehabilitasyon merkezleri olarak eğitim öğretim yapmak fizik tedavi vd. bölümlerde faaliyet gösteriyoruz

Fakat engelli ve yaşlı bakım hizmetleri müdürlüğüne bağlı gündüzlü bakım merkezleri gibiyiz.
Çocuklarımızın eğitimi verilen saat günde 3 saati geçmiyor fakat bakıcılık yapmak zorunda kalıyoruz akşama kadar.
Bu birçok yerde karşılaştığımız bir sorun. Dersi bitti eve gitmesi gerek ama bu defa da aile çocuğu almakla tehdit ediyor. Tamam ailelere yardım da etmeliyiz en azından yüklerini hafifletmek adına. Ama kurumumuzun bakım merkezi olmadığını anlatamıyoruz.
Buradan yetkililere sesleniyorum;
Lütfen gündüzlü engelli bakım merkezleri açılması yönünde çalışmalar başatın (çocuklar uzmanlar gözetiminde sabah 8 akşam 17 arası kaliteli bakım görsünler)

Ya da rehabilitasyon merkezlerinin öğrenci sayısını düşürerek hem bakım hem de eğitim için öğrenci 8:00/17:00 arasında haftanın 5 günü bakım ve eğitim hizmeti verilsin.

Görüşlerinizi bekliyorum

Saygılarımla
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 15 Ara 2015 14:07 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın Hocam;

Sosyal Hizmetlere bağlı bakım merkezleri zaten var.(Özelde var) Bazı aileler tam gün bazı aileler yatılı bırakmakta. Bu merkezler bakım merkezleri gibi ücret almaktadır.

Eğitim işi ise tamamen bu kurumların müdürlerinin duygusal durumuna bırakılmıştır. Bakım merkezlerinde ki bütün çocukların eğitimini bir merkezden almalarını sağlamaktadır. Bu seçimi nasıl yapmaktadır?

Bakım merkezi gibi şayet çalışıyorsanız bunu şikayet etmemeniz gerekir diye düşünüyorum. Çünkü aslında bu sizin tercihiniz olmuş.

ÖEM velilerin yapması gerekenleri yaptığı sürece bizler hiç bir zaman belimizi doğrultamayacağız.
Son Düzenleme: 15 Ara 2015 14:57 yazan tartanc.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, mart

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 15 Ara 2015 15:13 #3

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Sevgili tartanc'a katılıyorum.

Sizin şikayet ettiğiniz şey aslında kendi seçiminiz. Tüm gün çocuk bakmak istemiyorsanız bakmazsınız. Öyle bir zorunluluğunuz yok. Velinin tehditlerine boyun eğerseniz kendinizi bu çıkmazdan hiç bir zaman kurtaramazsınız.

Diyelim ki ilinizde bakım merkezi de var. Velinin çocuğu oraya bırakmak isteyeceği ne belli? O zaman ne yapacaksınız?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 15 Ara 2015 20:01 #4

• waramiral
  • Platin Uye
Değerli arkadaşlar;

Öğrencilerin velilerinin çoğu zaten bişeyler öğrensin diye değil evden göndermek için bizlere gönderiyor

Gündüzlü engelli bakım Türkiyede yok.

yatılı ve gündüzlü var.

Sadece gündüzlü bakım hizmetinde ise ailenin aldığı engelli maaşı ve bakım maaşı kesildiği için çocuklarını göndermeye kimse yanaşmıyor.

Eğer rehabilitasyon merkezlerine gündüzlü bakımı da katsalar ve bunun için de maaşlar kesilmese daha iyi olur diye düşünüyorum.
O zaman kurumlar kontenjan olayını abartmaz ve o ölcüde kaliteli eğitim hizmeti ve bakım hizmeti verilir

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 15 Ara 2015 20:02 #5

• waramiral
  • Platin Uye
sayın tartanc

bizimle aynı ücreti almıyorlar. yatılı hizmet verenler ortalama 3000 alıyor

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 16 Ara 2015 00:44 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Değerli arkadaşım,

Şimdi ben sizin bu "o da olsun, bu da olsun" düşüncenize katılmıyorum.

Devlet aileye bir bakım ücreti ödüyor. Ödediği para engelli maaşı değil, anası-babası baksın veya bakıcı tutsun parası. Azdır, çoktur tartışılır... bu politikanın kendisi de tartışılır ama hem bakım parası versin, hem bakımevi parası versin, üstüne maaş versin vs. kısmı bir yerde suistimal haline geliyor.

Engelli maaşı ve bakım parasını kesecekler diye işe girmeyen veya kaçak çalışan bir sürü insan biliyorum ben.

İşin diğer kısmına gelecek olursak;

Aile çocuğunu eğitim alması için değil, evden göndermek istediği için bizim kuruma çocuk geliyor derseniz bu işi hemen bırakın ve bir bakım merkezi açın. Bizim işimiz eğitim, çocuk bakmak değil. Aile bu bilince sahip değilse ya o bilinci aşılayacaksınız, ya da o aileden vaz geçeceksiniz.

Elbette birilerinin de bu hizmeti sağlaması lazım ancak bakım işi ile eğitim işi tamamen farklı altyapı ve hizmet personeli gerektirir. Mevcut kurumlarımız ve mevzuatımız buna uygun değil.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, mart

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 16 Ara 2015 12:29 #7

• argun
  • argun Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 38
  • Teşekkür Sayısı: 5
  • Başarı: 0
bakımmerkezleri 1650 tl alıyor
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: waramiral

BAKIM MERKEZİ MİYİZ? 16 Ara 2015 13:19 #8

• serkan05
  • serkan05 Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 169
  • Teşekkür Sayısı: 73
  • Başarı: 0
ASPB Bağlı Bakım merkezi ücertleri memur maaş katsayısına bağlanmış olup 20.000 ile çarpılması sonucu bulunuyor. Yani Aralık 2015 sonu memur maaş katsayısı 0.83084X20.0000=1.661.68TL dir.2016 katsaysıı ilk 6 ay için yüzde 6 ikinci altı 6 için yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 10 artırıldı.Yani 2016 aralık ayında katsayı 0.092473X20.000=1850 tl olacaktır.Ayrıca muhtaç engellilere aylık ödenen harçık aylık 140-150 tl dir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.244 saniye
Sistem Kunena Forum