Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: ACİL..BAKICI MAAŞLARI...

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 23 Oca 2016 13:57 #1

• deniz76
  • deniz76 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 63
  • Teşekkür Sayısı: 18
  • Başarı: 0
DEĞERLİ ARKADAŞLAR BİR KONUDA VARSA FİKİRLERİNİZİ RİCA EDECEĞİM. DURUMU MÜMKÜN OLDUĞUNCA ACIKVE DOĞRU ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM DİLERİM ANLAŞILIR..
BULUNDUĞUMUZ İL/İLÇEDE 2009/2010/2011 YILLRINDA REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZLERİNİN İSTENİLEN SAĞLIK KURUL RAPORLARINI RAPORUN KULLANIM AMACI KISMINDA 'ÖZEL EĞİTİM İÇİN DEĞERLENDİRİLMİŞTİR 'İBARESİ OLMAMASI NEDİYLE( YANİ SKR DE SADECE ÖZÜR DURUMUMU BİLİDRİRİR YAZMASI GİBİ) KABUL ETMEDİĞİ VE VELİLERİ YENİDEN RAPOR CIKARMSI İÇİN HASTANEYE YÖNLENDİRDİĞİ BİR DÖNEM OLMUŞTU.
BU SÜREÇTE BAKICI AYLIĞI ALAN Kİ BUNA HAKKAZANABİLMESİ İÇİN SKR DE AĞIR ÖZÜRLÜ İBARESİ GEREKMEKTEDİR VE BİLİNDİĞİ GİBİ BU RAPORLARIN TAMAMINDA 2022 DEN YARARLARNIR YADA ÖZÜR DURUMU BİLDİRİR İFADELERİ VARDIR.VE HEMEN TAMAMI SÜREKLİDİR...ÇOCUĞUNA EĞİTİM ALDIRMAK İSTEYEN VELİLER HASTANELERDEN ÖZEL EĞİTİM İÇİN YENİ BİR SKR CIKARMIŞLARDIR.ÖZÜR DURUMU BİLDİREN RAPORLARLA ÖZEL EĞİTİM İÇİN ALINAN RAPORLARIN ÖZÜR DURUMLARI YADA ORANLARI BİRBİRİNDEN FARKLIDIR VE BU RAPORLAR BİR YILLIKTIR.ALINAN BU RAPORLARLA RAMDAN RAPOR ÇIKARTABİLMİŞLERDİR.
ŞİMDİ GELELİM ASIL MESELEYE SOSYAL HİZMETLER ARTIK BİR ENGELLİNİN ALMIŞ OLDUĞU TÜM RAPORLARI SİSTEMDE GÖREBİLMEKTEDİR.SÖYLEDİKLERİNE GÖRE ÖNCEDEN GÖRMÜYORLARMIŞ.ŞİMDİ BİR ÇOCUĞUN BAKICI AYLIĞI ALDIĞI RAPOR VAR İKEN VE ÖZEL EĞİTİM İÇİN ALDIĞI 1 YILLIK OLAN RAPOR AYRI SEBEPLERLE ALINMIŞ OLSA DAHİ ESKİ OLANIN HÜKMÜNÜ YOK SAYDIĞI GEREKÇESİ İLE 2009 DAN BU YANA BAKICI MAAŞLARI GERİYE DÖNÜK İSTENMEKTEDİR.VELİLERİN MADURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN YAPTIĞIMIZ YEREL GÖRÜŞMELER SONUÇSUZ KALMIŞTIR.
KONUYLA İLGİLİ BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIMIZ VARMIDIR. YARDIMCI OLABİLİRLER Mİ..
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 25 Oca 2016 00:24 #2

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Değerli arkadaşım,

Öncelikle yeni raporlar eskisini geçersiz kılar. İster maaş için olsun, ister ram için olsun alınan SK raporları aynı rapordur ve aynı yönetmelik hükümlerine tabidir.

Bir engellinin eski raporunda ağır engelli yazıp, yeni raporunda yazmıyorsa aradaki çelişkiyi çözecek yer haliyle mahkemelerdir. Eğer raporlar yeni alınmış olsaydı hakem hastaneye başvurarak yeniden değerlendirme istenilebilirdi ama zaten üstünden çok zaman geçmiş.

Son 10 yıl içinde ESKR uygulamalarında defalarca değişiklik oldu, engel oranları değiştirildi. Mağduriyetler de yaşandı. Sizin bahsettiğiniz de bunun gibi bir durum.

Yalnız bana ters gelen bir şey var. Siz velilerin bakıcı ücretleriyle veya engelli maaşlarıyla niye ilgileniyorsunuz? Bu sizin sorumluluğunuzda olan veya sizin çözeceğiniz bir sorun değil. Velinin sorunu!
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, deniz76

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 25 Oca 2016 03:30 #3

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
öncelikle RAM lar buna yetkili değillerdir...

ülkemizde henüz Sağlık Kurulu Raporları bir standarda sahip değillerdir... il il, hatta aynı il in farklı ilçelerinde farklılık göstermektedir...

sağlık bakanlığı; çok gelişmiş bir sistem ile, hatta AB uyumlu bir "sistem" (çok fazla tekniğine girmek istemem)ile, SKR raporlarında, konulan tanı, oran vb. konularda standardizasyon sağlamıştır...

konu SKR ise "doktor incelemesini" bir kenara bırakarak, ki bence burada da bir çok sorun var...

SKR ların da başvuru nedenini mutlaka belirtmek gerekir. bana kalırsa bu anlamsız birşeydir... "anlamsız" olmasını bir çok nedeni vardır... uzun uzun üzerine tartışmak başka bir zamanın konusu olsun...

fakat; bir çok yerde (hatta yanlış hatırlamıyorsam tüm raporlarda bu bölüm olmak zorunda) düzenlenen SKR larda, raporun neden istendiği ile ilgili, bölüm vardır...

açıkçası; dönüp bir çok mevzuatı tekrar okumadım, ancak; kural kuraldır... SKR raporu her ne amaç ile düzenlenirse düzenlensin; kişinin "engelliliği" değişmez... bunun bir kaç istisnası vardır. (bence buda anlamsız), "malülen emeklilik", "güvenlik çalışanı" "SGK ile ilgili işler" vb...

ama; kural kuraldır... diyelim bir rapor "2022 maaşı" için düzenlenmiş, ve raporun; ilgili bölümünde "2022 maaşı için" kısmı işaretlenmiş. ancak rapor da, ağır özürlü (bu kelimeyi de neden kullanmaya devam ediyoruz anlayamıyorum) kısmında "EVET" yazıyorsa ASPB lığı "evde yada kurumda bakım" için raporu kabul etmek zorundadır...

standart bir "sağlık personeli incelemesi" olamadığı için, aynı kişiye 6 ay içerisinde; farklı raporlar düzenlenmektedir...

ilk başta dediğim gibi, RAM ların alış nedeni Raporda ne olursa olsun, buna bakma hakları yoktur... ancak "kendi alanı ile ilgili kısmında" yaptığı çalışmada Raporda uyuşmayan birşey varsa itiraz etme hakkı vardır... aynısı ASPB için de geçerlidir...

şimdi gerçekliğe dönelim :)

RAM çalışanı işgüzar olabilir. ve çoğunlukla neden budur... :)

bence; ilk önce ailenin işbirliği ile, bulunduğunuz yere göre il-ilçe MEM müdürleri, sizin ile ilgili şube müdürleri, ilgili RAM müdürlüğünün sorumluları ile iletişime geçmenizdir...

tekrar ifade edeyim; Rapora itiraz etme nedenini belirtip, hastaneye başvuracak kurum RAM dır... size öyle söylendi diye, aileyi yanlış yönlendiremezsiniz...

görüşmeler ile ilgili bir sonuç alamazsanız, RAM ın neden böyle bir talepte bulunduğunu, yazılı olarak veli, vasi, aile vb. artık durum ne ise, aldıktan sonra hukuki adımlar atmanızı öneririm...

ve mümkün ise bu ve benzeri platformlarda; engelli ve ilgilenenlerine,eziyet çektiren "o RAM çalışanlarını" teşhir edin...

SKR lar ile ilgili, karmaşık bir mevzuat var... ama bu "karmaşık" dünyaya girmeden, sorunu çözmek en doğrusu...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, deniz76

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 25 Oca 2016 12:57 #4

• huzun
  • huzun Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 222
  • Teşekkür Sayısı: 76
  • Başarı: -8
10 Mart 2013’te Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle artık tüm raporlar bir veri tabanında görünüyor, tüm kamu kurumları da sistemdeki son skr'nu baz alıyor. bundan böyle eğer aspb ekranda görünen güncel raporu dikkate alır ve bakım aylığını keserse bu yasaldır. ama olması gereken mi? tabi ki hayır. bahsettiğiniz vatandaş ne yazık ki hatalı davranmıştır. şimdi aynı hastaneye gitse ve güncelleme istese de yine haksız duruma düşecektir. hastaneye rapor almaya gidenler özel eğitim hizmeti alıyorsa mutlaka onu da işaretlesinler yoksa aynı mağduriyeti yaşayabilirler. aşağıda bir örnek dilekçe var bununla güncelleme için başvurulabilir. Örneğin raporunuzda “özel eğitim hizmetlerinden yararlanır” diye bir ibare yoksa yeniden bir rapor peşine düşüp aynı sıkıntıları yaşamak yerine rapor alacağınız hastanenin başhekimliğine şu dilekçeyi verin:
........ Hastanesi Başhekimliği’ne…

10 Mart 2013’te Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’in engelli sağlık kurulu raporunun doldurulmasını düzenleyen 9. maddenin 4. fıkrası, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir. Engelli sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişini düzenleyen 14. Madde'nin 2. fıkrası ise "Engelli sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; engellinin yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir" talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, “sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çalışamayacağıma, sakatlık vergi indiriminden, 2022 sayılı Kanun’dan ve evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, engelli aracı alıp alamayacağıma, vb.” ibarelerin eksiksiz doldurularak, beş nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: deniz76

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 26 Oca 2016 14:57 #5

• deniz76
  • deniz76 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 63
  • Teşekkür Sayısı: 18
ARKADAŞLAR HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZDEN ÖTÜRÜ..
BUGÜN SOSYALHİZMETLER MÜDÜRÜ REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRÜ VE HASTANE BAŞHEKİMİYLE GÖRÜŞTÜM HİÇBİRİ NE YAPTIĞINI BİLMİYOR.HERKEZKENDİNCE HAKLI BİZLE BİR KAMUOYU OLUŞTURMADAN ÇÖZEMİCEZ SANIRIM
RAM BAKANLIKTAN GÖRÜŞ SORARAK BÖYLE BİŞEY İSTEMİŞTİ ZAMANINDA BİZDE SEBEB SORMUŞTUK ELLERİNDE BAKANLIK YAZISI VARDI..İTİRAZ ETTİK BAKANLIKTAN DÖNMÜŞTÜ O AYRI MESELE..
EVET BAKICI MAAŞLARIYLA BEN İLGİLENMİYORUM FAKAT BU KADAR VELİYİ BİZENE SİZ HALLEDİN DİİP YÜZÜSTÜ BIRAKAMAYIZ ELBETTE HAKSIZ BİR DURUM VAR ORTADA YARDIMCI OLMAK ZORUNDA HİSSEDİYORUM KENDİMİ..
HERZAMANKİ GİBİ ÖNCELİKLE HATAYDA BAŞLAYAN BİR UYGULAMA RESMİ YAZI TÜM İLLERE DİYE GEÇİYOR OKUDUM BAŞKA İLLERDE SORUN YOK GİBİ SUAN VE DİLERİM OLMAZ.İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 26 Oca 2016 18:36 #6

• Manidar_s
  • Manidar_s Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • MANİDAR
  • Gönderiler: 37
  • Teşekkür Sayısı: 1
barisltd yazan:
Değerli arkadaşım,

Öncelikle yeni raporlar eskisini geçersiz kılar. İster maaş için olsun, ister ram için olsun alınan SK raporları aynı rapordur ve aynı yönetmelik hükümlerine tabidir.

Bir engellinin eski raporunda ağır engelli yazıp, yeni raporunda yazmıyorsa aradaki çelişkiyi çözecek yer haliyle mahkemelerdir. Eğer raporlar yeni alınmış olsaydı hakem hastaneye başvurarak yeniden değerlendirme istenilebilirdi ama zaten üstünden çok zaman geçmiş.

Son 10 yıl içinde ESKR uygulamalarında defalarca değişiklik oldu, engel oranları değiştirildi. Mağduriyetler de yaşandı. Sizin bahsettiğiniz de bunun gibi bir durum.

Yalnız bana ters gelen bir şey var. Siz velilerin bakıcı ücretleriyle veya engelli maaşlarıyla niye ilgileniyorsunuz? Bu sizin sorumluluğunuzda olan veya sizin çözeceğiniz bir sorun değil. Velinin sorunu!

Arkadaş siz Ay'da mı yaşıyorsunuz. Türkiye'de Hastane - Ram raporunu takip eden, zamanında veli yoluyla görüşmeye tabi tutulan ve rapor aşmasına hiç müdahil olmayan kaç kurum var. Bu konuda bilgi yönlendirme yardım yapmadan kaç veliyi eğitim sürecine dahil edebilirsiniz. Güldürmeyin adamı siz öyle çalışıyorsanız ne ala istisnalar kaideyi bozmaz.
Zihin Eng. ve İşitme Eng. Sınıf Öğretmeni

Selametle...

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 26 Oca 2016 21:19 #7

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
Manidar_s yazan:
hiç müdahil olmayan kaç kurum var.

Arkadaşım, sizin bunları yapıyor olmanız, hatta genel çoğunluğun yapıyor olması yaptığınız şeyin doğru olduğunu göstermez.

Elbette, sosyal bir hizmet anlayışıyla velilerinizi bilgilendirirsiniz, yönlendirirsiniz, destek olursunuz. Ama iş veya evrak takibi yapıyorsanız bu iş zivanadan çıkıyor demektir.

2 yıl önce aldığım özel bir mesajda, 25 yaşında bir engelli "abi beni bir kuruma kayıt ettiler, sana maaş bağlatacağız dediler, şimdi ben bu kuruma hiç gitmedim, kaydımı silin diyorum ama maaşını biz bağlattık, biz kestiririz diyorlar. Ben ne yapayım?" diye yazmıştı. Bu işlerin hangi boyutlara ulaştığını görmek çok zor değil!

Velinin raporunu siz çıkartıyorsanız, bakıcı ücretini siz ayarlıyorsanız, maaşıyla siz uğraşıyorsanız hem üstünüzde her türlü şaibe olur, hem de velinin kulu kölesi olursunuz.

Veliye yol göstermek, destek olmak farklı bir konu, sırf veliyi kurumda tutmak için bu konularda taviz vermek ayrı bir konudur. Sizin eğer tek derdiniz veliyi kurumda tutmak ise buyrun bunları sonuna kadar yapın. Ben de ayda yaşamıyorum ve bunların hiç birini yapmıyorum. Bana da gelmeyi tercih eden veliler olduğuna göre yapmak zorunda değilim. Bu beni bir istisna haline getiriyorsa, istisna olmaktan memnuniyet duyarım. Çünkü sizde olmayan bir vasıf bende var demektir. Bilmem yeterince açık mı?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz

ACİL..BAKICI MAAŞLARI... 26 Oca 2016 21:25 #8

• barisltd
  • Platin Uye
  • Cats bite!
deniz76 yazan:
BİZLE BİR KAMUOYU OLUŞTURMADAN ÇÖZEMİCEZ SANIRIM

Bu şekilde çözülmesi zor.

Ağır engelli olduğu tereddütsüz olan bir kaç veli eski raporlarını ve yine ağır engelli ibaresi olan yeni rapor alarak bunu tebliğ edip, geri ödeme istenilen dönemdeki raporun eksik olduğu gerekçesiyle itiraz yoluna gidebilir. Eğer itiraz kabul edilmezse de dava açabilir.

Böyle bir davayı sanıyorum büyük olasılıkla kazanırlar. Ancak yeni aldıkları raporda mutlaka ağır engel durumu net bir şekilde belirtilmiş olmalı.

Yani ağır engel durumu aslında hiç değişmedi ama arada alınan raporda bu husus eksik bırakılmış gibi bir gerekçe olmalı.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturma zamanı: 0.314 saniye
Sistem Kunena Forum